Sari la conținut

CZ


ShereKhan
 Share

Postări Recomandate

Chiar acum, Trial a spus:

...

Da de ce n-ai spus,domn' Moderator

ca am acas'  pistoane de CZ căcălău

(dai si tu cv piesuri   'ijeu' si aia ie )

Pai..de unde sa stiu ca la tine zace rezerva de piese de la Jawa si CZ...credeam ca ce-o fo' in sacu' ala era tot! Dar tu...ti-ai tras rezerva strategica, hotomane! Numa' ca io n-am de ijeu' nimic, le-am cadonat toate (parca mai era pe undeva un cot si dooo-tri pesulici, plus un ghidon soimanit)...in rest, s-au dus! Lasa ca mai treci pe la Gorj cand te plictisesti si iti dau sa cauti in morman, poate gasesti ceva de trebuinta...si facem trocu'!:cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Am mai fost intrebat de asta, da..este! Am pozitionat-o asa (foarte jos) fiindca merg in picioare pe scarite, bocanci butucanosi, gropi si santuri adanci, sarituri lejere...si mi s-a intamplat de mai multe ori sa actionez schimbatorul involuntar. Astfel ca la baza unei pante ma trezeam ca treceam involuntar cutia pe liber sau in treapta a doua, iar motorul (care nu-i cine stie ce minune a tehnicii) se tura in gol sau claca! CZ-ul din imagine, ca si cel de 250 pe care il am si circul cu el pe strada (vezi foto), au vitezele inversate (asa le-a facut mamicuta lor), adica treapta I in sus, N, II, III, IV in jos.

IMG_9292.jpg

Senin?! Vine seara?! Merge o plimbare pe campiile patriei, ca doar de aia exista CZ-ul 175 Sport!

IMG_0901.jpg

IMG_0902.jpg

IMG_0904.jpg

IMG_0905.jpg

IMG_0906.jpg

IMG_0907.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • 1 month later...

SALUT! Si LA MULTI ANI! Vad ca slaba miscarea pe zona asta,nimeni nu mai repara CZuri? Voi de unde mai luati piese si accesorii?In cazul in care am un CZ cu acte de radiere (adica are certificat ca a fost radiat si copii dupa carte,dar nu mai are carte) oare il mai pot inscrie?Care ar fi procedurile,ca in zona nimeni nu stie sa ma lamureasca.Multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Servus si la mai multi ani.

Io zic sa le scrii cate un e-mail,cu toate detaliile:

https://www.drpciv.ro/documents-and-forms/inmatriculari

https://www.rarom.ro/

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

N-ai murit Bibane?! Sa traiesti si "La multi ani!"...si mai treci si tu pe la mine, sa punem tara la cale! Cat priveste inscrierea si actele pe care le ai...las pe altii sa se pronunte, ca si io am cateva troci ce asteapta sa fie puse pe roti si nu ma grabesc, fiindca legislatia in domeniu mi se pare neclara, la fel cum neclara li se pare si astora de la primarie, RAR si...altii!🙈 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai @Nica, numa' daca pui transportu' (sa zicem un 400E) plus inscrierea cu tot ce tine de acte la noi (inca vreo 300E), plus pretul de-acolo si deja te aliniezi la pretuile de pe oleics, unde se gasesc si motociclete vechi, cu acte, restaurate sau nu, care isi asteapta stapani noi. Ce rost are sa aduci epave de-afara si sa te legi la cap cautand si reparand cand rezolvarea tine doar de o suma in Euro?

Ah, pasiunea de a surubari?! Pai aia o poti face si cu bani putini si resurse medii...numa' ca nu-ti rezulta exponate de salon, ci motociclete clasice, vechi, cu care te poti plimba inca pe drumurile noastre fara sa-ti vinzi un rinichi. Cazul nostru, al meu, al lui @Biba' si multi altii.:cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am trimes e-mail la cele doua entitati,acum astept sa vad daca si raspund.

Pe cine am mai intrebat din zona imi spun ca daca nu exista fiscal,nu se mai inscrie.

Poate fi platit fiscal de mine chiar si din urma daca nu mai gasesc persoana din certificat,ca sa nu mai umblu pe la usile statului???Astea de la primarie nu stiu,nu au chef,pierd timp asteptand un raspuns care astia nu-l cunosc!!!!! 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am si io o Jawa 350 TS radiata si la care n-am decat pozele actelor de radiere si de proprietate pe numele fostului stapan.

Si parca si un CZ 250 Sport zace si asteapta lumina...in acte! La ala nu am decat certificat pe care cineva a scris de mult timp ca este instrainat catre...o persoana necunoscuta! Vechiul titular, cel din certificat, a murit cu multi ani in urma...am aflat la primaria din localitatea de unde era.

La noi la fisc nu vor sa ma lase sa platesc din urma, ca, cica nu au baza! Le-as pune acid!:kick:

Asa ca io mai astept, nu ma grabesc, am destule inscrise si cu actele la zi, cu care ma pot plimba lejer prin lume!

Sa ne tii la zi cu vestile, poate gasim o portita si mai rezolvam ceva cu fiarele ca sa nu ajunga la topit!:cheers:

 

Editat de ivan pedala
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

4 hours ago, BIBANU CZ said:

Poate fi platit fiscal de mine chiar si din urma daca nu mai gasesc persoana din certificat,ca sa nu mai umblu pe la usile statului???Astea de la primarie nu stiu,nu au chef,pierd timp asteptand un raspuns care astia nu-l cunosc!!!!!

 

Unii zic ca se poate, altii zic ca nu se poate. Cert e ca lege nu prea exista sau daca exista fiecare administratie aplica sau nu aplica in functie de capacitatea sau incapacitatea de a intelege legea. Astept si eu cu interes raspunsul, sunt si eu in aceeasi situatie, mobra cumparata dar probleme cu fiscalul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

În 2019 am cumpărat un CZ 450 din 1961.

După ce a fost desfăcută bucăți, sablată și vopsită, a fost dusă la un "mecanic" care s-o asambleze. Din păcate omul nu a făcut nimic la ea 3 ani. După 3 ani, cu greu am reușit s-o recuperez. Am început s-o montez cât m-am priceput. Am comandat piese noi din Cehia, originale.

Din păcate, am ajuns în stadiul în care nu mai vreau să bag bani în ea, nu mai am răbdare, și m-am hotărât s-o vând. Estimez că mai trebuie aproximativ 200 euro investiți. Dacă este cineva pe aici care este interesat, vă las mai jos un link cu poze de când am cumpărat-o până azi.

 

https://photos.app.goo.gl/XR8Wn97kQVYPVmmJ7

 

Îi mai trebuie ambreiaj și lanțul din motor, retapiţată șaua, restaurată toba de eșapament, baterie de 6V.

Până azi, în această motocicletă s-au investit 1.095 euro. Motocicleta are actele vechi, după finalizarea restaurării se poate merge cu ea la RAR.

 

Pun un preț de 1.000 euro pentru tot. Bineînțeles că este negociabil, acest preț nu acoperă nici pe departe munca depusă (cine a incercat vreodata o restaurare intelege sentimentul). Ma puteti contacta aici, sau pe telefon / whatsapp 0762481010. Nu vand piese separat.

 

Se dau cu ea foarte multe piese noi care nu apar în poze. Mai jos aveți o listă cu piesele noi, originale care au fost comandate din Cehia si daca nu sunt deja montate se predau separat:

Protectie tub 16" - latime dreapta, TOP B2 x2 Tub MITAS 16" - 3,00 / 3,25 / 3,50 x2 Anvelopa Heidenau 16"x3,00 - K31 Anvelopa Heidenau 16"x3,25 - K36

Lanț secundar Spițe 125/175ccm - ZINC - față Rulment al roții 6302 x4 Set Twistgrip - complet Set garnituri CZ 175/450

Cauciuc furca fata Cauciuc furca fata Cauciuc intre cadru si amortizor cu bucsa x4 Robinet de scurgere - JIKOV Reglaj lanț 175/125 - set - ZINC

Vitezometru rotund 125/175 - 120km, cadran negru - nou Viteză. cablu Jawa/CZ 175ccm, piulițe ALU Cablu bowden ambreiaj 354/353 Cablu bowden frana fata 354/353

Cablu bowden gaz 354/353 Cablu bowden frână spate Placa de aprindere 175/250ccm, stoc original JAWA vechi Cablu de aprindere - negru - 1m

Claxon electric - Original ceh - 6V Bujie Bobina de aprindere 6V - Cehă Bujie de aprindere - lunga Garniță de cauciuc pentru arcul plăcii de frână x2

Bucșă sub axul roții pentru piston Arc pentru placa de frana - ZINC x2 Arc pentru garnitură de frână Inel din pâslă pentru rulmentul roții x2

Garnitură sub piston frontal cu șuruburi Placa de siguranta pentru rulment de directie Izvorul standului principal HolderSpring suport principal - 350.250.175

Bord cauciuc - 1m - negru x2 Șurub pentru furca spate

Editat de ivan pedala
Corectat!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, T-n-T a spus:

În 2019 am cumpărat un CZ 450 din 1961.

După ce a fost desfăcută bucăți, sablată și vopsită, a fost dusă la un "mecanic" care s-o asambleze. Din păcate omul nu a făcut nimic la ea 3 ani. După 3 ani, cu greu am reușit s-o recuperez. Am început s-o montez cât m-am priceput. Am comandat piese noi din Cehia, originale.

Din păcate, am ajuns în stadiul în care nu mai vreau să bag bani în ea, nu mai am răbdare, și m-am hotărât s-o vând. Estimez că mai trebuie aproximativ 200 euro investiți. Dacă este cineva pe aici care este interesat, vă las mai jos un link cu poze de când am cumpărat-o până azi.

 

https://photos.app.goo.gl/XR8Wn97kQVYPVmmJ7

 

Îi mai trebuie ambreiaj și lanțul din motor, retapiţată șaua, restaurată toba de eșapament, baterie de 6V.

Până azi, în această motocicletă s-au investit 1.095 euro. Motocicleta are actele vechi, după finalizarea restaurării se poate merge cu ea la RAR.

 

Pun un preț de 1.000 euro pentru tot. Bineînțeles că este negociabil, acest preț nu acoperă nici pe departe munca depusă (cine a incercat vreodata o restaurare intelege sentimentul). Ma puteti contacta aici, sau pe telefon / whatsapp 0762481010. Nu vand piese separat.

 

Se dau cu ea foarte multe piese noi care nu apar în poze. Mai jos aveți o listă cu piesele noi, originale care au fost comandate din Cehia si daca nu sunt deja montate se predau separat:

Protectie tub 16" - latime dreapta, TOP B2 x2 Tub MITAS 16" - 3,00 / 3,25 / 3,50 x2 Anvelopa Heidenau 16"x3,00 - K31 Anvelopa Heidenau 16"x3,25 - K36

Lanț secundar Spițe 125/175ccm - ZINC - față Rulment al roții 6302 x4 Set Twistgrip - complet Set garnituri CZ 175/450 Cauciuc furca fata Cauciuc furca fata

Cauciuc intre cadru si amortizor cu bucsa x4 Robinet de scurgere - JIKOV Reglaj lanț 175/125 - set - ZINC Vitezometru rotund 125/175 - 120km, cadran negru - nou Viteză. cablu Jawa/CZ 175ccm, piulițe ALU

Cablu bowden ambreiaj 354/353 Cablu bowden frana fata 354/353 Cablu bowden gaz 354/353 Cablu bowden frână spate Placa de aprindere 175/250ccm, stoc original JAWA vechi

Cablu de aprindere - negru - 1m Claxon electric - Original ceh - 6V Bujie Bobina de aprindere 6V - Cehă Bujie de aprindere - lunga

Garniță de cauciuc pentru arcul plăcii de frână x2 Bucșă sub axul roții pentru piston Arc pentru placa de frana - ZINC x2 Arc pentru garnitură de frână Inel din pâslă pentru rulmentul roții x2 Garnitură sub piston frontal cu șuruburi

Placa de siguranta pentru rulment de directie Izvorul standului principal HolderSpring suport principal - 350.250.175 Bord cauciuc - 1m - negru x2

Șurub pentru furca spate

Sfat: daca vrei sa-l vinzi, citeste regulamentul de vanzari, deschide un topic nou la sectiunea dedicata si...atentie ca te-ai patat de engleza putin! Te-am ajutat cu traducerea pe fuga, nu am timp sa crosetez, dar poti concepe un anunt frumos fiindca motocicleta asta merita!

Spor!:cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 minut, ivan pedala a spus:

Sfat: daca vrei sa-l vinzi, citeste regulamentul de vanzari, deschide un topic nou la sectiunea dedicata si...atentie ca te-ai patat de engleza putin! Te-am ajutat cu traducerea pe fuga, nu am timp sa crosetez, dar poti concepe un anunt frumos fiindca motocicleta asta merita!

Spor!:cheers:

Asa am sa fac. Multumesc de sfat. Cat despre engleza, am copiat din comenzile facute si de aceea sunt in engleza.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 26.01.2023 la 18:28, mobiletron a spus:

 

Unii zic ca se poate, altii zic ca nu se poate. Cert e ca lege nu prea exista sau daca exista fiecare administratie aplica sau nu aplica in functie de capacitatea sau incapacitatea de a intelege legea. Astept si eu cu interes raspunsul, sunt si eu in aceeasi situatie, mobra cumparata dar probleme cu fiscalul.

O sa incerc,alta varianta n.am.

Va spun daca rezolv,ca nu vreau sa mai dau bani ampwlea si apoi sa nu rezolv.

Daca nu rezolv il dau vecinului,ca stiu ca mai are si se descurca.;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Sint pe cale de a re-nciocala  motorul unui cz 175 din 61...ma intreb daca din fabrica au avut ceva saibarae pe axe intre carter si pinioane; secundarul are mai bine de  2mm joc.

O alta intrebare ar fi ce arcuri ar incape in telescoapele fata...de ce le-oi fi scos habar n-am,cert e ca nu le gasesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In cutie nu prea stiu sa fie saibe, una singura, grosuta, este sub oala ambreiajului, in rest...manufactura! Sigur sarea din viteze si de aia i-a pus saibe...numai ca uzura a ramas! In cartere, lateral, trebuie sa fie niste bucsi din bronz grafitat, iar daca alea lipsesc sau sunt uzate, pa-pa cutie!

Parca niste arcuri de telescoape de fata aveam io, trebuie sa caut prin fiare si cred ca luna asta nu prea mai am timp...ca trebuie sa fug! Daca nu te grabesti, cand voi reveni le caut si vedem cum facem!:ok:

Ah, uitasem: pe fiecare tren (axe) exista niste saibe care stau in canalele de pe axe si nu lasa baladoarele sa se plimbe libere pe unde vor, adica stau la locu' lor! Acele saibe sunt otelite, subtiri si de vreo 1...1,8mm grosime (nu stiu exact).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mersi Ivan.  Poate gasesc un desen ceva sa vad exact ce si cum.In borcanul cu pinioane,nici-o saiba.M-am uitat pe ceva site-uri cehesti,dar nimic concludent,deocamdata.

Daca nu gasesc arcuri intre timp,apelez la gramada d-tale de artefacte.Mi-am adus aminte de cineva din judetul vecin c-o Jawa lasata la macerat sub un nuc,dau o fuga;ma gandesc ca se potrivesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Mda;strica fengshui-u curtii .Jawa 250 data la topit.Functionala,aprindere de Minsk pe ea.Gospodaru a si taiat-on doua,sa nu care cumva sa...Pisa-m-as pe ADN-ul unora!

 

I-am bagat doua betze-n telescoape,pana gasesc arcuri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Am gasit! Furca, jug superior si inferior cu axul bun, telescoapele lucreaza (nu-s blocate), necesita service (simeringuri, ulei hidraulic, lustruit si ce-o mai lipsi sau o fi stricat/uzat la interior). Asa cum se vede pleaca de la mine cu 300 lei plus transport (plata se face anticipat, macar transport, in cont ING). De evitat ramburs, fiindca este costisitor si pierd mult timp, drumuri...

IMG_4242.jpg

IMG_4243.jpg

IMG_4244.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Receptionata oferta,pret corect/forumist.Mai am o locatie de purecat,saptamana viitoare,poate-mi gasesc arcurile;telescoapele,jugurile sint si la mine corespunzatoare;n-as mai achizitiona tot hansamblul pt 2 arcuri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 10 ore, turanoid a spus:

Receptionata oferta,pret corect/forumist.Mai am o locatie de purecat,saptamana viitoare,poate-mi gasesc arcurile;telescoapele,jugurile sint si la mine corespunzatoare;n-as mai achizitiona tot hansamblul pt 2 arcuri.

Si pentru ca vreau sa fac odata curat in garaj, intreg ansamblul il vand cu 200 lei, plus transport (oferta doar pentru acest forum, fiindca furca se mai afla postata la vanzare si in alte locuri).

Oferta valabila doar pana la sarbatorile Pascale.:cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...