Sari la conținut

Sfaturi Pentru Vopsit


Postări Recomandate

revin din nou, am vopsit gsxr-ul , totul a mers perfect, dar dupa ce am dat cu lac la sfarsit am stricat tot ce facusem, :angryfire:sa facut coaja de portocala si a curs, mentionez ca vopseaua nu a curs deloc doar lacul la sfarsit, ce pot face acumm , exista vreun remediu? astept raspun de la cei care au patit la fel , probabil nu sunt singur ca nu ne-am nascut toti vopistori :laugh: ,in fine o sa pun si pozele zilele astea. :wave:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 375
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Faptul ca rezervorul e sus sau jos( adica gravity feed sau suction feed) nu conteaza in ce zici tu, garduri prostii.

Conteaza marimea duzei, si restul reglajelor pe care le are pistolul, deci pentru piese mici merge o duza mica 1,5 - 2 mm iar pentru ceva mai mare, de ex masini trebuie ceva cu duza mai mare care sa sufle o cantitate mai mare de vopsea. Desi sunt pistoale care au duza de 2mm si fac treaba buna si la piese mari, deci nu pot sa cred adevarata regula ta cu gardurile..

 

Eu am dat un sfat din experienta mea pe care o am acumulato de 5-6 in vanzari. de cele mai multe ori cand ceream la furnizor pentru diferiti clienti un pistol pt vopsit piese de finete sau auto mi se oferea cel cu rezervor sus si apoi imi detaliau avantaje acestui pistol in detrimentul celui cu rezervor jos. Acum practic nu stiu cum e dar cert este ca toti vopsitorii auto din zona mea il folosesc pe cel cu rezervor sus. Iar treaba cu gardurile a fost doar un exemplu

 

revin din nou, am vopsit gsxr-ul , totul a mers perfect, dar dupa ce am dat cu lac la sfarsit am stricat tot ce facusem, :angryfire:sa facut coaja de portocala si a curs, mentionez ca vopseaua nu a curs deloc doar lacul la sfarsit, ce pot face acumm , exista vreun remediu? astept raspun de la cei care au patit la fel , probabil nu sunt singur ca nu ne-am nascut toti vopistori :laugh: ,in fine o sa pun si pozele zilele astea. :wave:

 

Imi poti da detalii cum ai facut de la cap la coada pt ca si eu trebuie sa il vopsesc pe al meu.

Editat de ionut_86
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O intrebare pt cei mai experiementati in ale vopsitului, Duca ce am citit acest post am cumparat si eu grund/vopsea/lac la spray pt a vopsii niste carene mai mici de plastic.In trecut am patit-o cu grundu si sprayul care nu erau de acelasi fel unul era pe baza de rasini si altul nu mai retin, in fine s-a facut ca o coaja de portocala toata culoarea care am aplicat-o.De data asta toate sunt pe baza de rasini pot sa am ghinionul sa se repete faza si acum cand toate sunt la fel ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am vopsit si eu o aripa de masina si a iesit coaja de portocala si cred ca din cauza cantitatii prea mici de diluant. Daca ne poate spune cineva care ar trebui sa fie consistenta vopselei din rezervorul pistolului, ar fi un sfat binevenit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta intrebasem si eu acum cateva pagini pe aici. Daca nu iti iese din prima vascozitatea (eu prefer sa fie amestecul cat mai fluid - 1/4 parti sau mai mult chiar diluant si 3/4 vopsea + intaritor dupa ochi) iei smirghel 1500-2000 si iei piesa la frecat pana scapi de coaja de portocala. Dupa dai ori polish (daca vopseaua e cu lac in ea) sau 1-2 straturi de lac (daca dai 2, faci cu primul cum ai facut cu vopseaua - smirghel 2000). Chiar daca vopseaua e cu lac, eu prefer sa ii mai dau la sfarsit cel putin un strat. Cam asta am observat eu si a iesit destul de bine pana acum. Si in lipsa de oameni in care sa am incredere ca isi fac treaba dupa cum am zis, o sa ma apuc iar de vopsit la un mic proiect :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am vopsit si eu o aripa de masina si a iesit coaja de portocala si cred ca din cauza cantitatii prea mici de diluant. Daca ne poate spune cineva care ar trebui sa fie consistenta vopselei din rezervorul pistolului, ar fi un sfat binevenit.

fiecare tip de vopsea are un raport recomandat de diluare, asa ca nu poate sa te ajute nimeni spunandu-ti exact cat diluant sa pui in vopseaua ta.

pe majoritatea cutiilor scrie cat e recomandat sa pui.

Coaja de portocala este de cele mai multe ori inlaturata cu shmirghel foarte fin ~1000 sau mai mult si apoi un polish bun ,dar, poti sa o scoti si din stratul de lac direct, aplincand mai multe straturi dar matuind intre ele cu shmirghel fin.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

va salut urmaresc topicul de ceva vreme am si experiment cu spray si pe la "vopsitori" cu fostele mobre. cu pistol si compresor. prima impresie si parere este ca prepararea e foarte importanta iar chiar daca te duci la vopsitorie nu poti fi sigur de calitatea si minutiozitatea pregatirii.( lene tipic romanesca , sau las' ca merge si asa .. chestii de genul) e suficient sa te documentezi si chiar sa citesti topicul asta de la inceput sa ai timp si rabdare si pregatirea o poti face singur.

 

{{{apropo ca vazusem ceva intentii de "bricolarea " unor compresoare din motoare de frigidere e 50-50% spre-- "nu incercati" ele fac presiune mare chiar mare pt puterea lor dar sunt facute sa lucreze in alt mediu ( freon si ulei ) cele mai vechi inainte de "UE'' mergeau cu un freon tip ulei R134. dar unul toxic. dupa intrarea in UE se foloseste R600 si inca vreo 2 tipuri . e un freon gazos . asta chiar ar merge cat de cat deoarece motoarele au ulei in ele pt racire si ungere si cele mai noi au sitem incorporar de filrare a uleiului . cele vechi nu si daca nu se bricoleaza unu sar putea sa vopsiti cu vopsea + ulei . dar daca vreti ceva pt airbrash incercati cu unul de aer conditionat sunt mult mai puternice .

 

acu pt vopsit si alte minuni prin "batatura " as lua un compresor si m-am orientat la unu cu urmatoarele caracteristici Debit aer: 120L/min; Presiune: 8 Bar (butelie de 50 l ). acum cer parerea voastra cei care va pricepeti e suficient? m-as descurca cu el ?as vopsi si eu mobra (zzr) . am sarit de la una al alta dar poate folosesc info cuiva . multumesc anticipat . :wave:

Editat de el_nynios
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am un compresor B&D de aprox 25 litri, pres maxima 8bar si e suficient pentru a vopsi si piese mai mari decat carenele de motocicleta. a costat 500 ron redus de la 700 si ceva. are si regulator de presiune. luat de la praktiker

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

perfect insemana ca acesta imi va fi suficient teoretic. http://abric.ro/product--compresor-stern-co2050a--1913.html

 

multumesc de info . acu mai ramane sa vad la ce pistol sa ma orientez ca si asta inclina balanta calitati aplicarii. :scratch:

Editat de el_nynios
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

unde pot gasi vopsea negru mat ceva de genul atasat in poza? am luat o vopsea la 20 de lei cutia dar nu a iesit ca in poza. iar cu lac+agent de matuire tot nu a iesit cum vreau...culmea agentul de matuire avea si perla portocalie in el...

 

si inca ceva....americanii au o vopsea 'bedliner' pentru camionete, se da in strat f gros si are aspect zgrunturos. avem si noi ceva asemanator?

post-46044-0-00503200-1321090908_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ceva de genu' ,dar 'bedliner' se foloseste la partea din spate (platforma) a camionetelor, ptr ca are rezistenta f mare la abraziune, la frecari etc....o fii tot una cu antifonu'? si zi-mi te rog ce vopsea sa iau sa arate exact ca in poza cu gsxf-ul negru mat.

post-46044-0-28968100-1321209029_thumb.jpg

Editat de s@rpe
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu nustiu niciuna. Stiu ca exista un agent special de se pune in vopsea care ii da o elasticitate si se foloseste la plasticuri care se vor indoii(handguards, casti enduro etc)

agentu ala e doar pentru vopsea care se aplica cu pistolul pentru ca se amesteca cu vopseaua inainte de aplicare....

si tipu la care am vazut asta e din america.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

Pai si aia de la bemve cum plm le-au vopsit (ma rog, trecand peste sculele si vopseaua scumpa) :D N-am nicio solutie, nimic ce pot sa fac eu fara sa ma duc sa dau o carca de bani la vopsitorii?

 

Hmm... fara sa iti faca un vopsitor profesionist si fara sa dai multi bani headscratch.gif poti sa iei o vopsea spray, matuiesti bine ce ai de vopsit, dai cu sprayul usor ( sa nu iasa "uda" suprafata ) aplici cateva straturi 3-4 si dupa dai cu un lac spray tot 2-3 straturi si cam gata... speri sa tina biggrinbandit.gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Vreau sa-mi vopsesc si eu handguardurile. suportii pentru genti laterale si "codita". Ideea e ca nu vreau sa ma complic cu aparate si prostii. Ceva sugestii la niste sprayuri ok? Negru mat, suprafata destul de mica.

 

vezi ca sint spray-uri speciale pt plasticuri...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...