Sari la conținut

Detinatori de GPZ.


Ablenick
 Share

Postări Recomandate

Multumesc !da, eu motor rar dar foarte interesant, de asemenea observ ca si manualul in engleza e rar ( singurele pe care le-am gasit free erau pe megaupload) restul te plimba pe tot felul de site-uri dintre care unele au virusi, am descarcat in sfarsit un manual in engleza pentru 900r si voi incerca sa vad daca e la fel cu cel de 1000rx din germana

Motorul e cam la fel in afara de cilindree. Sistemul de racire cred ca e la fel. Furca e la fel. Difere cadru, carene, ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 2,4k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Salutare tuturor...

Vin si eu cu o intrebare, are cineva carena aceea de jos pt un GPZ 500S 1999?

 

Multumesc anticipat, Razvan.

adumi aminte te rog sa iti trimit imagini, sa vedem daca se potrivesc la al tau,

» Post actualizat in 01 Aug 2014 10:31

Salut,

 

Ma bate gandul sa i schimb evacuarea cu una mai sport la gpz ul meu de 500 din 1992, ma puteti ajuta cu un sfat...sau mai bine spus cam ce model se potriveste.

 

Multumesc

testat cu tobe de sporster de 1300, suna fain de tot, motorul fiind cel de 750 din 83.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cel de 750 e 4 in linie, cel de 500 2 in linie.

Familia GPZ nu e una omogena, intre ele sunt foarte multe diferente.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am observat ca in ultimul timp pierd suruburile de pe carene intr-o veselie, intr-o saptamana am pierdut 6 din ele, aproape echilibrat 4 pe dreapta si 2 pe stanga( unul de pe stanga l-am strans azi, noroc ca am vazut ca vrea sa plece in cautarea celorlalte, acum intrebarea ar fi unde as putea gasi suruburi de 5 cu cap de imbus, am cautat azi la toate magaazinele din orasul meu dar nici unul nu are asa ceva, am luat cateva cu cap normal dar as vrea sa le pun frumos cu imbus cum erau la inceput preferabil ar fi ca recomandarile sa fie in zona Suceava sau Cluj ca pe acolo imi pierd vremea acum

Editat de comarian
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu gasisem prin Bricostore!

 

am observat ca in ultimul timp pierd suruburile de pe carene intr-o veselie, intr-o saptamana am pierdut 6 din ele, aproape echilibrat 4 pe dreapta si 2 pe stanga( unul de pe stanga l-am strans azi, noroc ca am vazut ca vrea sa plece in cautarea celorlalte, acum intrebarea ar fi unde as putea gasi suruburi de 5 cu cap de imbus, am cautat azi la toate magaazinele din orasul meu dar nici unul nu are asa ceva, am luat cateva cu cap normal dar as vrea sa le pun frumos cu imbus cum erau la inceput preferabil ar fi ca recomandarile sa fie in zona Suceava sau Cluj ca pe acolo imi pierd vremea acum

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut, am o intrebare pentru voi, vreau sa pun alte roti pe gpz-ul meu, imi trebuie o foae pentru lant de 630 in 5 prinderi, aveti idee unde gasesc sau cine face ? sau unde gasasc pinion sa intre pe axu-ul unui gpz 1000rx, am rotile unui cbr f2 pe 17, doresc sa le schimb cu cele de pe gpz ca sind mai scund , am tot cautat amvelope cu talonul mai mic pe rotile de 16 pentru a o cobor si n-am gasit.in caz ca aveti sugestii sau idei mai bune.... sau poate are cineva 2 roti de zzr si le vrea pe astea de f2, multumesc anticipat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu sunt de parere sa o lasi cu rotile originale. Japonezul a stiut ce calculeaza.

Daca vrei neaparat modificarea si esti interesat, am o roata completa pe 16 de spate de pe un Gpz 600R. Am si janta fata pe la un prieten care avea nevoie de discuri, e in stare buna, nelovita.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa o perioada de plimbat cu Virago am revenit la GPZ-ica. Problema rezolvata. S-a umblat la supape. Am avut ceva emotii azi cand am luat-o ca-mi murea motorul. Nu se alimenta. Demontat robinet, aruncat filtru benzina...cand...furtunul se strangula. Problema rezolvata...acum sa ne vdm in trafic :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut Eugen,cred ca nu m-am facut intelesvreau foaie de lant in 5 prinderi pentru lant de 630 sa o pot pune pe mobra mea cu rotile de 17, nu am gasit cauciucuri cu talon de 55 pe rotile de 16,rotile mele sint bune n-au nimic. multumesc de oferta,ma mai interesau niste jante de zzr-u deoarece alea am inteles ca se potrivesc la mobra mea fara modificari, zzr-ul avind jantele pe 17 pot gasi cauciucuri cu talon mai mic (50-55) si asa mobra mea va cobor un piculet.multumesc pentru sfaturi si propunere insa nu ma ajuta,deasemenea stiu ca ai dreptate sa o las asa ca stie japonezul ce stie,dar mie cind imi intra in cap ceva....sti cum e vorba "nu te pui cu prostu ca are mintea odihnita"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am ocazia sa cumpar ninstep iese de pe un gpx de 1000 si as dori sa stiu ce sa cumpar (asa de rezerva) referitor la problema cu magnetii de pe alternator, un raspuns rapid ar fi binevenit. ma gandeam sa cumpar alternatorul ( cu tot cu capacul kawa) altceva de care as putea fi interesat in legatura cu magnetii care fac probleme de ce as mai putea avea nevoie, ma gandesc ca oricum are 27 de ani si nu strica sa am piesele respective la indemana in caz de ceva. Multumesc !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce magneti ai tu in alternator? Ai un alternator cu bobina de exitatie, nu ai magneti permanenti pe GPZ1000. Altenatorul se afla in afara motorului, in spatele cilindrii.

Eu la modelul asta as strange carene, rezervor, semighidoane, un set de carburatoare, piese de la sistemul de racire, adica lucruri unicate la ea si care se stric la cazaturi..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

multumesc, m-ai linistit credeam ca are magnetii problema ( fiind din 87) rezervorul e praf( se vede ca e intr-o stare deplorabila ) am sa-l intreb de carburatoare, semighidoane, si sistemul de racire

Editat de comarian
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai parcat mobra pe ele? :)

Eu mi-am lipit ieri semnalele pe partea dreapta la a mea.. Scarita e si ea un pic stramba.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut Bart, o femeie cu copilu de mina pe la Lujerului, femeia vorbea la telefon ,copilul probabil s-a speriat si a rupto la fuga...... n-am putut sa o opresc in timp util, cred ca am blocat fata am calcat si spatele. ghici ce sa intimplat, ma bucur ca nu am atins nici pe ea si nici copilu ,am facut rost de 2 scarite de zzr-u, nu prea imi plac cum sint, asa am parcat eu pe dreapta. tu cum ai patit cu semnalele si scarita? sper ca fara evenimente si esti bine .apropo cu care moto te dai sper ca ai mai scos si gpzica nu ai abandonato, la ce mai mesteresti? am dat comanda de foaie pentru lantul de 630 sa pun roti de 17 sa vad ce va iesi pina la urma.salutare plimbari plcute

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bine ca ai reusit sa eviti copilul.

Vezi ca e cineva care dezmembraza un GPZ600, nu stiu daca scarite se potrivesc. Si are roti pe 16 :D

 

Eu cu GPZ am cazut anul trecut pe podul Grant, nu am patit nimic, motoreta are ceva zgriaturi pe carene, s-a mai strambat ghidonul, dar am una buna undeva, si s-a rupt un semnal, semnalele oricum sunt un fel de consumabile - se rup si din cauza trecatori, pasageri, ...

 

Chiar ieri am facut RCA pe GPZ pentru ca cu Guzzi am avut un accident (si acuma am scapat ok), si la Simson a zburat taler de pe supapa de evacuare in mers cumva. Dar trebuie sa fac urgent furca, curge rau.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ma bucur ca esti bine , fiarele usor usor se repara , anul asta a fost mai pagubos, imi pare rau de guzzi ca era frumoasa foc, tu sa fi sanatos si chef de munca sa ai ca le rezolvi. cind vi prin militari da un semn sa mai vorbim, in caz ca ai nevoie de ajutor zi si vedem ce iese...... cit despre rotile de 16 stii tu am mai vb vreau cauciucuri cu talon mai mic sa o mai cobor, rotile mele sint bune. numai bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iar probleme. Cablu de acceletatie rupt. Stau la marginea drumului si astept minuni. Are cineva un cablu de gpz 500s de vanzare? :D kit-ul de reparatie a folosit careva?? Ma pot baza pe el? Maine plec la drum...iar pe stoc sigur nu gasesc in magazine

» Post actualizat in 14 Aug 2014 14:18

Iar probleme. Cablu de acceletatie rupt. Stau la marginea drumului si astept minuni. Are cineva un cablu de gpz 500s de vanzare? :D kit-ul de reparatie a folosit careva?? Ma pot baza pe el? Maine plec la drum...iar pe stoc sigur nu gasesc in magazine. Daca are careva, call me pls la 0731392074

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cand mi s-a rupt acceleratie la GPZ, am pus temporar un cablu universal de la louis (kronaumoto) (cu tumburus cu surub la capat) si apoi am cumparat un cablu nou.

Au trecut peste 2 ani si inca nu am montat cablu cel nou :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...