Sari la conținut

Muzica pe care o ascultăm


doctoroo

Postări Recomandate

Si mie mi-ar placea, dar ... in general muzica pe care o ascult ma face sa conduc violent. Nu neaparat periculos, dar violent. Sa-i spunem "sportiv" :D Si cu masina e OK, dar nu-mi imaginez ce as face calare pe motor pe ritmuri de Iced Earth (de exemplu) ... nici nu vreau sa incerc. Atentia in mod normal e la acelasi cote ca atunci cand nu ascult muzica, dar sunt mici momente de "scapare" care pe motor pot fi al naibii de periculoase.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 7,4k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

eu m-am lecuit de activitatea de a merge cu muzica tare de cand era sa ma infig intr-o ambulanta care venea de pe un drum laturalnic si pe care nu am auzit-o - de vazut nu aveam cum sa o vad, dar daca nu aveam muzica as fi auzit-o macar si as fi incetitnit sa ma asigur de unde vine. am tras asa o sperietura, mai ales ca ar fi fost vina mea in caz de coliziune.

 

in masina,mai e cum mai e,dar cu moto e f important sa auzi strada, face diferenta de cele mai multe ori.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu personal n-as asculta muzica pe motocicleta (mai ales una sport). Mersu' cu mobra necesita foarte multa atentie si concentrare, asa ca nu prea poti sa-ti permiti sa fi distras(a) de muzica. Pe de alta parte, asa cum au spus si altii, sunetul motorului e mult mai misto in momentele respective decit orice fel de muzica.

Pe de alta parte, daca tii neaparat....ia Goldwing, vine din fabrica cu radio si sidi-pleiar :lol: :lol: .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am incercat si nu recomand................ori dai muzica destul de incet sa auzi zgomotele de pe strada ori asculti muzica mai tare si esti rupt de strada .................Si depinde de ce model de casti ai si de cat de stransa iti este casca.Eu am casti micute ce se baga in ureche dar dupa 30 minute imi vine sa arunc cu ele pamant, ma jeneaza foarte tare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe de alta parte, daca tii neaparat....ia Goldwing, vine din fabrica cu radio si sidi-pleiar

 

am mers la un show de motoare aici si erau cativa cu Goldwing si cu muzica :lol:) de ce nu isi iau mashina atunci ? :lol: Nu inteleg ... si ascultau fiecare alt tip de muzica si mergeau si se amesteca sunetul de la motor cu muzica si toate cu muzica la maxim aproape ... oribil

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu m-am lecuit de activitatea de a merge cu muzica tare de cand era sa ma infig intr-o ambulanta care venea de pe un drum laturalnic si pe care nu am auzit-o - de vazut nu aveam cum sa o vad, dar daca nu aveam muzica as fi auzit-o macar si as fi incetitnit sa ma asigur de unde vine. am tras asa o sperietura, mai ales ca ar fi fost vina mea in caz de coliziune.

 

in masina,mai e cum mai e,dar cu moto e f important sa auzi strada, face diferenta de cele mai multe ori.

:lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Io unu' cand merg prin oras, niciodata nu ascult muzica.. da' daca merg la drum lung, avand in vedere ca nu merg pe o sportiva, deci viteza mea de croaziera ii pe undeva pe la 100-110 km/h, atunci ascult muzica... de multe ori ma tine alert... si cateodata ii kiar "refreshing" sa ascultzi cate o melodie mai ritmata (No Doubt - Hella Good, Metallica - Master Of Puppets, etc)... Deci nah.. fiecare cum se simte mai bine...

 

Pana una alta, bafta cu shkoala de shoferi! :lol:

 

Ride safe, DDC

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cind iesi din scoala de moto in primul rind ti se pare f dificil sa te obisnuiesti cu casca pe cap tot timpul. In plus iar e ciudat k toate zgomotele din afara sint estompate si altfel decit stii tu de obicei.

Daca mai asculti si muzica ..nu prea e de bine. Am incercat si eu doar sa imi pun handsfree-ul de la telefon ..si oricit de mici sint castile tot te dor urechile de innebunesti. In plus...am mers de vreo 2 ori si am si vb la telefon in trafic super aglomerat. Iti distrage atentia super naspa! Parerea mea...

Iar ascultatul motorului in timpul mersului mi se pare f important. Nu numai referitor la turatii ...dar poti depista zgomote pe care pina atunci nu le-ai mai auzit si care pot fi semn de ceva probleme tehnice. O observatie corecta iti poate salva viata ...sau poate exagerez eu acum...dar ...e bine sa stii cum suna motorul tau! :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu merg mai mult in oras si am incercat de cateva ori cu o singura casca. E ciudat, dar nu e rau. Te obisnuiesti, cu timpul, si cu auzul si cu durerea dar cu amandoua in urechi mi-e frica sa si incerc! Imi place sa aud ce ma inconjoara!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu, mai al dracu',mi-am montat boxe...aud si muzica,si zgomotele strazii...Iar la drum lung e chiar super...Oricum,e cruiser,are si turometru...In casca o sa-mi bag hands-free-ul telefonului,ca exact cind sunt pe motor,suna telefonu'... :lol: .Totusi,merg cu grija si-mai-si...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu fezeroaica am mers mai demult la drum lung cu mp3 player si casti ... dupa o ora l-am scos, devine mai obositor condusul, ai tendinta sa intri intr-o mica transa :lol:

 

(plus ca incep senzatii de motogp) :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fa rost de soundtrack-ul de la filmul Biker Boyz, sunt melodii beton pe el, mai ales aia de la Mos Def -Kalifornia>>>

Am ascultat si nuimi place deloc... Scuze, dar stii cum fiecare cu ... gustul lui

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cu cat complici o chestie cu atat e mai rau zic eu.

hai sa ne pastram placerea de a auzi sunetul motorului cand suntem pe motor si sa ascultam muzica cand ne opri, seara, la bere etc.

ati vazut turisti de-aia cu gps-uri conectate la palm-uri cu harta ..se invart 120 de grade, merg 200 de metri, se rasucesc iar 35 de grade..mai merg 300 de metri..si au ajuns...

e deja prea complicat, e pacat sa ne robotizam de tineri, nu? :lol:

eu personal nu as lasa nici pasagerul sa asculte muzica, mai mult am invatat-o sa fie atenta la drum si deja simte cand franez, cand accelerez...nu mai e acel sac de cartofi inert din spate.

salutari,

L

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...

NU! De ce? ai zis si tu clar!

 

E una sa auzi ceva si in masina... sa ai un "fond" sonor (cata vreme nu dai ca manelaru muzica la "maxx" sa sara parbrizu din cheder e ok) si sa poti auzi si ce se intampla in jur, si e altfel cu casca in urechi. La o turatie mai mare, motorul acopera orice vine din casca, sau daca dai muzica in casca mai tare nu mai auzi nimic; nu doar motor, nici claxon, trafic, etc. Eu unul, m-am trezi de cateva ori, ca merg sub/supra turat, doar pentru ca trecea un camion pe langa mine si nu mai auzeam motorul, motocicletei calumea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am citit si io vag topicu, si imi pare cea mai buna ide sa renunti la muzica pe motor, dak vrei neaparat galagie, da ios toba tot, las numa o teava afar din motor...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am mai mers intre timp cu o casca si nu e bine deloc. Unu: ma apasa casca si ma doare urechea. Doi: de atat concentrare nici nu am stiut ce am ascultat. :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am incercat anul asta pe tronsonul Tg Mures-Lunca Bradului...cu casti in urechi sonorul nu foarte tare (auzeam inca motorul sub mine)..eram cu un ATV 250 viteza max 80 km/h ..nu aveam casca (daca aveam o purtam) ...m-am simtit super.. :crack:

Muzica plecand de la Judas Priest pana la Rammstein :crack:

Editat de wolf4mwolf
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca vrei sa nu o iei prin balarii nu asculta decit muzica motorului . Ca doar si de asta ne-am luat motociclete . Sa auzi urletul motorului in diferite regimuri de turatie , bubuitul esapamentelor , cite un rateu in toba , suieratul vintului pe linga casca , asta e o muzica rara de care nu au multi parte si nu stiu sa o aprecieze !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • ivan pedala changed the title to Muzica pe care o ascultăm

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...