Sari la conținut

BMW R1200/1250 GS/GSA/RS/RT/R LC - 2013->


Postări Recomandate

E buna si Bavaria, numai sa-ti numeri suruburile inainte sa pleci de la ei si sa le verifici strangerea.

Un traseu pe unde GS-ul nu trece decat demontat.

 

 

Bogdane te inseli rau.

Sunt mai multe GS-uri [plecand de la 650 mono pana la 1200]. Al meu sigur trece pe acolo si cred ca imi ramane loc sa stau cu picioarele in scarite.

Daca te uiti bine la poza aia ramane suficient loc in partea de jos pt boxer. In plus tereenul e nisipos asa ca nu ar fi o problema daca atingi cu boxerul.

In cazul in care iar ai inceput sa crezi ca ST1200 are veleitati offroad, iti mai pun niste linkuri cu filmulete facute de baietii aia din Ungaria sa o vezi prin com paratie cu KTM 950 , 800 GS, Africa Twin, KTM 990

 

 

 

 

Pt cazul in care trece neobservat. Intre primul si al doilea filmulet carenele de pe ST1200 s-au facut din albastre rosii. Hmmm oare de ce ?

Editat de ERU
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 12,5k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Sal .

Fratilor vad ca lumea tot infierbantata este , nu ati iesit cu motoarele sa va mai goliti de stresul acumulat in iarna ...........?

Am si eu o intrebare pt voi....? unde in afara de Bavaria normal [ nu pot sa deranjez pt asemenea nimicurii ] in Bucuresti mai este vreun service / mecanic care se pricepe la BMW -uri sa imi schimbe si mie lichidul de frana fata /spate si sa raman si cu ABS dupa aceasta operatiune si uleiul de la cutie .

Din pacate am gasit / incercat si pe aici pe site niste mecanici care se autointitulau mecanici cu service , ducundu-ma pana acolo am fost nevoit sa intorc repede si sa plec , cred a si eu care sunt un novice am acsa in debara niste scule mai profesionale .................

Astept recomnadarile celor cunoscatori .

Toate cele bune .

Vik.

 

*moto [ Bmw / R 1200 Rt 2008 ] .

 

** lichid frana

*** lichid ambreiaj

****ulei cutie

 

Multam .

 

 

Daca tii la siguranta ta dar si la motocicleta, mergi omule la Bavaria!

 

Eu am avut trei motociclete luate de la ei si am fost multumit de prestatia celor de la service.

 

Ti se par preturile mari? Pai ti-ai cumparat o motocicleta premium, unde vrei sa-i faci service-ul, in fata blocului ...?

Mergi si intreaba la United Motors, KTM si Honda cat ar costa aceeasi operatie si ai sa vezi ca Bavaria este ok!

 

Mi se pare total aiurea sa te duci la Cluj doar pentru a schimba lichidul de frana! Ti-ai facut un calcul sa vezi cat te-ar costa deplasarea asta - benzina, timp, mancare, service-ul in sine, uzura, poate chiar si o noapte de cazare?

 

Pacat de motocicleta ca o tratezi astfel, nu o sa te mai iubeasca ...!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca te referi la Tiberiu de la receptie acesta este ........ mie mi se pare un tip OK , nu face el politica firmei .

 

Daca nu vrei la mecanicul recomandat de ERU (care sigur ar costa la jumatate de pret fata de Bavaria), poti sa mergi linistit la Bavaria, nu este o operatiune dificila, care sa le depaseasca cunostintele sau priceperea.

Anul trecut am schimbat lichidul de frana si pe cel de ambreiaj la ei si m-a costat in jur de 300,-RON.

Tinand cont ca 250 ml de lichid DOT 4 costa intre 30-50 RON iar mai mult de 1 ora de manopera (frana+ambreiaj) nu este necesar, pretul este destul de mare.

Cel de ambreiaj este Vitamol V10 si costa mai mult (nici nu stiu unde altundeva se gaseste), dar sigur gasesti la dealerii care vand Putoline:

http://www.putoline.com/en/products/catalogue/segp_maint/pmp/545/maintenance-products/maintenance-products/hydraulic-clutch-fluid/

Editat de Okesz
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca tii la siguranta ta dar si la motocicleta, mergi omule la Bavaria!

 

Eu am avut trei motociclete luate de la ei si am fost multumit de prestatia celor de la service.

 

Ti se par preturile mari? Pai ti-ai cumparat o motocicleta premium, unde vrei sa-i faci service-ul, in fata blocului ...?

Mergi si intreaba la United Motors, KTM si Honda cat ar costa aceeasi operatie si ai sa vezi ca Bavaria este ok!

 

Mi se pare total aiurea sa te duci la Cluj doar pentru a schimba lichidul de frana! Ti-ai facut un calcul sa vezi cat te-ar costa deplasarea asta - benzina, timp, mancare, service-ul in sine, uzura, poate chiar si o noapte de cazare?

 

Pacat de motocicleta ca o tratezi astfel, nu o sa te mai iubeasca ...!

 

as da oricand bavaria pe un drum la cluj.

si la cluj nu mergi doar pentru a schimba lichidul de frana

 

apoi, de ce mai ai motocicleta daca o plimbare te costa, si citez,

 

.. benzina, timp, mancare, service-ul in sine, uzura, poate chiar si o noapte de cazare?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Daca tii la siguranta ta dar si la motocicleta, mergi omule la Bavaria!

 

Eu am avut trei motociclete luate de la ei si am fost multumit de prestatia celor de la service.

..!

Poate te-au tratat preferential ca esti prieten cu sefu'. Pe ceilalti ii rasolesc.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

as da oricand bavaria pe un drum la cluj.

si la cluj nu mergi doar pentru a schimba lichidul de frana

 

apoi, de ce mai ai motocicleta daca o plimbare te costa, si citez,

BRAVO LOREDANA!!!!! ZI LE MAI CU FOC

ASTIA NU VAD PLIMBAREA DELOC

SUNT NISTE DRUMURI PANA LA CLUJ O NEBUNIE

DECAT SA BANTUI PANA LA PREDEAL DE 2 ORI

SI FOCOASE RAU FETELE IN ZONA......

 

DE CE SA STIE ...OAMNEI

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca nu vrei la mecanicul recomandat de ERU (care sigur ar costa la jumatate de pret fata de Bavaria), poti sa mergi linistit la Bavaria, nu este o operatiune dificila, care sa le depaseasca cunostintele sau priceperea.

Anul trecut am schimbat lichidul de frana si pe cel de ambreiaj la ei si m-a costat in jur de 300,-RON.

Tinand cont ca 250 ml de lichid DOT 4 costa intre 30-50 RON iar mai mult de 1 ora de manopera (frana+ambreiaj) nu este necesar, pretul este destul de mare.

Cel de ambreiaj este Vitamol V10 si costa mai mult (nici nu stiu unde altundeva se gaseste), dar sigur gasesti la dealerii care vand Putoline:

http://www.putoline.com/en/products/catalogue/segp_maint/pmp/545/maintenance-products/maintenance-products/hydraulic-clutch-fluid/

 

 

Nu sunt convins ca pretul a fost la jumate. Nici nu sunt convins ca a fost mai ieftin. De fapt nu am apelat la Florin pt pret, ci pentru ca se misca acum si nu in reluare si pentru ca am avut niste experiente nu foarte dragute cu Bavaria.

Mai e un pic si se face anul de cand astept sa imi comunice un pret si asta e doar un exemplu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chiar nu inteleg ce va complicati cu repreznetanta. Credeti ca mecanici de acolo fac minuni.

 

Orice mecanic serios sau persoana care are cunostinte in domeniu si sculele necesare schimba lichidul de frana foarte repede. E un pic mai greu cu srevo frana si cu sistem combinat dar restul e simplu.

 

Eu nu sunt mecanic de meserie dar am cunostintele mecanice necesare si am schimbat lichidul de frana ata la BMW-uri cat si la Honda ( CBS). Si am facut mai ok decat mecanicii.



Si apoi ne mai miram( vorbesc de motociclistii mai vechi care au inceput cu motoare comuniste) ca vedem pe marginea drumului cate un posesor de avion ( adventure) si nu stie de ce s-a oprit utilajul. ca doar el duce la service si stie doar ca trebuie apasat butonul ala rosu pe care scrie start.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...Si apoi ne mai miram... ca vedem pe marginea drumului cate un posesor... ca stie de ce s-a oprit utilajul.

ca doar el duce la service si stie doar ca trebuie apasat butonul ala rosu pe care scrie start.

 

Asa e, Ridere...

Dar cioclofenderu' poate sa repare oameni!

...Si iti dai seama... ca dupa ce i-a reparat...

nu mai stie pe buton sa apese pentru START !...

 

confused-face-smiley-emoticon.gif

Editat de Dan Nastase
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

BRAVO LOREDANA!!!!! ZI LE MAI CU FOC

ASTIA NU VAD PLIMBAREA DELOC

SUNT NISTE DRUMURI PANA LA CLUJ O NEBUNIE

DECAT SA BANTUI PANA LA PREDEAL DE 2 ORI

SI FOCOASE RAU FETELE IN ZONA......

 

DE CE SA STIE ...OAMNEI

 

predeal?????

esti nebun complet.

 

poate in vara asta daca oi fi destuld e antrenat.

doua zile pana acolo, odihna si venit cu trenul.

prietenii mei ma astepata cu masina pe traseu pentru hidratare..

 

numai daca mergeti pe tg mures si stanga spre cluj, va umpleti de energie.

grijanie in padure la radar.

e un segment cu limita e 40.

 

alta varianta, stanga dupa sighisoara, medias si se iese dupa tg mures.

o nebunie de drum

 

iar la cluj, pana-ti tragi sufletul dan ti-o da-n brate inapoi, si apoi iti propun sa intorci pe bistrita, eventual reghin...

o sa cante mobra cum canta connect

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pentru petarde si cocardele MOS.cicliste

 

nu mi am luat motor sa repar

NU MA PRICEP

MI AM LUAT MOTOR SA APAS BUTONUL ROSU SI SA PLIMB...

Ianachime macar daca se opreste adv sub tine sper ca te uiti daca ai benzina in rezervor. Si daca nu ai nu mai apesi butonul rosu pt start ca si surdul soneria.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ianachime macar daca se opreste adv sub tine sper ca te uiti daca ai benzina in rezervor. Si daca nu ai nu mai apesi butonul rosu pt start ca si surdul soneria.

 

 

sefu...

imi pare rau nu ma uit in rezervor

AM LED INDICATORT SI MAI SI SCRIE PE LANGA...

MACAR ATAT

 

ca in rest sa mor daca stiu sa i fac ceva

de aceea cand plec chiar si pana la TARGOVISTE iau corul cu mine..ca masina de TRACTARE poate nu vine in 24 de ore

 

glumim si noi ce dracu sa facem asa de MARTI...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poate te-au tratat preferential ca esti prieten cu sefu'. Pe ceilalti ii rasolesc.

 

In niciun caz!

 

Bogdan, atat Emanuel cat si (noul) Tibi sunt super baieti, asa ca da-mi voie sa ma indoiesc de remarca ta. Se vede treaba ca n-ai avut de-a face in mod direct cu ei.

 

Eu unul n-am cunoscut pe nimeni care sa-i blameze si nici n-am citit ceva rau la adresa lor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

OK .

Facut progamare 28 BV auto.

Trebuie sa recunosc ca mai sunt oameni si cu bun simnt [ mecanici moto ] care au spus clar " domne nu am mai facut /nu am dispozitiv pt vacum deci nu ma bag " dar se gasesc destui si din cei care spun A NU AM MAI FACUT DAR NU ESTE MARE LUCRU ................

 

Seara buna .

Vik.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In niciun caz!

 

Bogdan, atat Emanuel cat si (noul) Tibi sunt super baieti, asa ca da-mi voie sa ma indoiesc de remarca ta. Se vede treaba ca n-ai avut de-a face in mod direct cu ei.

 

Eu unul n-am cunoscut pe nimeni care sa-i blameze si nici n-am citit ceva rau la adresa lor.

Inseamna ca nu ai mai vorbit de mult cu Ianakim.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Baietii de la Bavaria mi s-au parut super de treaba (pe sefu' lor, Emanuel, n-am apucat sa-l cunoasc prea bine). Problema acolo pare sa vina de sus de tot... probabil nu sunt considerate necesare un buget mai serios si o atentie mai mare acordate segmentului moto. Altfel nu lasi mecanici priceputi si apreciati sa plece si te gandesti macar sa pui un amarat de geam intre client si motocicleta aflata in service.



astia?????

pai nu baga benzina ...dar minte ...bere

:ok:



A mea a avut doua schimburi de Power 1 4T 10W-40, cat i s-a facut service-ul in Germania (2011-2012). La noi am vazut ca nu prea se gaseste. Oricum, cu 10W-50 n-am simtit nici o diferenta si parca a si consumat mai putin ulei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to BMW R1200/1250 GS/GSA/RS/RT/R LC - 2013->

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...