Sari la conținut

BMW R1200/1250 GS/GSA/RS/RT/R LC - 2013->


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 12,5k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ca masina am un Logan , iar criteriile pt care am ales GS-ul au fost :

- motor boxer,

- cardan,

- greutate mica pt cilindreea lui ,

- cursa lunga a suspensiei ,

- garda mare la sol ,

- capacitate mare de incarcare (la bagaje ma refer).

Acum intreb :

Exista alta motocicleta care sa indeplineasca in ordinea de mai sus toate aspectele ?

Asta e motivul pentru care GS-ul se vinde atit de bine.

 

- paralever, unilever si dinamica, supletea pe curbe

- capacitatea rezervorului

- fiabilitatea

- sist de franare

- raspandirea pe glob

 

cam astea le-as adauga eu

la ce mi-au facut, as fi primul sa schimb marca asta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

- paralever, unilever si dinamica, supletea pe curbe

- capacitatea rezervorului

- fiabilitatea

- sist de franare

- raspandirea pe glob

 

cam astea le-as adauga eu

la ce mi-au facut, as fi primul sa schimb marca asta

Cuplul- trage de jos..,

 

pozitie si comfortul la coor

 

sound

 

 

mai adaug si eu....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cuplul- trage de jos..

 

Cum am mai spus, nu mi se pare că faptul că trage de jos ar fi o specificitate a boxerului. Mai degrabă modul în care trage, mai liniar și mai puțin brutal față de un V2. Personal mi se pare similar cu un V4 sau chiar cu un 3L mare.

 

Poate greșesc și sincer nu am comparat curbe de cuplu. Dar asta a fost impresia mea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tsunami -- apropos de ce ti-au facut tie! ....In albania mi s-a dus si mie becul pe faza scurta :). Acum am unul de provenienta Pristina -- Kosovo!

Ce imi place mie la Boxer pe langa ce s-a mai spus, unele dintre ele cel putin, este si usurinta cu care se lucreaza la ele -- cu exceptia schimbari ambreiajului :))

Editat de marius.roibu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tsunami -- apropos de ce ti-au facut tie! ....In albania mi s-a dus si mie becul pe faza scurta :). Acum am unul de provenienta Pristina -- Kosovo!

Ce imi place mie la Boxer pe langa ce s-a mai spus, unele dintre ele cel putin, este si usurinta cu care se lucreaza la ele -- cu exceptia schimbari ambreiajului :))

 

ma da-l dracu. e nou, cumparat din suedia Aug 2013, daca ma faci iti spun si cati km avea cand l-am schimbat...

mi se pare ca becul ala a "trait" cam putin

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_

Ca masina am un Logan , iar criteriile pt care am ales GS-ul au fost :

- motor boxer,

- cardan,

- greutate mica pt cilindreea lui ,

- cursa lunga a suspensiei ,

- garda mare la sol ,

- capacitate mare de incarcare (la bagaje ma refer).

Acum intreb :

Exista alta motocicleta care sa indeplineasca in ordinea de mai sus toate aspectele ?

Asta e motivul pentru care GS-ul se vinde atit de bine.

 

Cred ca acesta este cel mai misto post citit de mine pe aici de multi ani incoace.

Bate FB-ul :crack: :lol:.

Nu inteleg daca ultima propozitie este o afirmatie sau se vroia o interogatie.

Repet:

:crack:!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Raul , ori nu ai gasit nici o motocicleta care sa indeplineasca acele criterii enumerate de mine , ori te asemeni cu vulpea care nu ajunge la struguri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Raul , ori nu ai gasit nici o motocicleta care sa indeplineasca acele criterii enumerate de mine , ori te asemeni cu vulpea care nu ajunge la struguri.

 

:10:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

... , ori te asemeni cu vulpea care nu ajunge la struguri.

 

orice discutie in contradictoriu pe seama performantelor reale sau inchipuite ale motocicletei din subiectul topicului inevitabil se incheie cu afirmatia de mai sus ... :alcy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

S au apucat unii si altii sa ia la pila BMW ul dar le a iesit Tiger,Tenere, in general Trotinete ce se chinuie sa egaleze atat majestuozitatea cat si performantele mecanice si electronice ale constructorului bavarez care s a obisnuit sa tina mult in urma ceilalti producatori cu carente mari in privinta gadgeturilor cu care BMW isi delecteaza clientela exigenta Asta e. Rolls ul motocicletelor mai are multe de spus si unii multe de invatat!( De producatori e vorba)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

majestuozitatea cat si performantele mecanice si electronice ale constructorului bavarez care s a obisnuit sa tina mult in urma ceilalti producatori cu carente mari in privinta gadgeturilor cu care BMW isi delecteaza clientela exigenta

 

pus astfel in lumina, ancorat in sinergia faptelor, recursul la universalitate nu eludeaza meandrele concretului...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

orice discutie in contradictoriu pe seama performantelor reale sau inchipuite ale motocicletei din subiectul topicului inevitabil se incheie cu afirmatia de mai sus ... :alcy:

 

ai condus motocicleta din subiect sau iti place doar sa-ti dai cu parerea?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu si din cauza asta nici nu comentez asupra utilajului. Citesc topicul tocmai pentru a invata mai multe.

Insa observ textul asta legat de gustul unor fructe asa cum este perceput de catre un animal cu blana aruncat destul de des de catre cativa posesori ca si argument suprem.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

S au apucat unii si altii sa ia la pila BMW ul dar le a iesit Tiger,Tenere, in general Trotinete ce se chinuie sa egaleze atat majestuozitatea cat si performantele mecanice si electronice ale constructorului bavarez care s a obisnuit sa tina mult in urma ceilalti producatori cu carente mari in privinta gadgeturilor cu care BMW isi delecteaza clientela exigenta Asta e. Rolls ul motocicletelor mai are multe de spus si unii multe de invatat!( De producatori e vorba)

As putea sa-mi fac o coada de topor din limba dumitale... :alcy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oda lor,oda lor,oda BMW-urilor,,,,,hai toata lumea cu mine inca odata,oda lor.. :-L Nu conteaza fierul de sub fund atat timp cat face bine la moral,fizic s.a.m.d O seara placuta

Editat de tavi_cc
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu e vorba de nici un argument suprem. Mobra asta fie iti place fie o urasti. Daca o urasti, nu te intereseaza acest topic. Daca iti place, o ai sau esti un animal blanos...

Editat de xtrblack
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

S au apucat unii si altii sa ia la pila BMW ul dar le a iesit Tiger,Tenere, in general Trotinete ce se chinuie sa egaleze atat majestuozitatea cat si performantele mecanice si electronice ale constructorului bavarez care s a obisnuit sa tina mult in urma ceilalti producatori cu carente mari in privinta gadgeturilor cu care BMW isi delecteaza clientela exigenta Asta e. Rolls ul motocicletelor mai are multe de spus si unii multe de invatat!( De producatori e vorba)

 

Nu conteaza fierul...

 

Domnule Dan Olaru cred ca baiatu asta (Werner Willimann) te ar contrazice!

Ideea e ca orice fier se rupe... cand este folosit (si nu tinut ca "altar mobil" sau bibelou)... pina si "Rolls"-ul (sau mai ales el...)

 

 

 

bmw_lol_01.jpg

 

bmw_lol_02.jpg

 

 

bmw_lol_03.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"after 45000 kilometer around South America"

 

 

Domnule Dan Olaru cred ca baiatu asta (Werner Willimann) te ar contrazice!

Ideea e ca orice fier se rupe... cand este folosit (si nu tinut ca "altar mobil" sau bibelou)... pina si "Rolls"-ul (sau mai ales el...)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dane,tu fara acea miriada de ... gadgeturi nu poti merge cu motorul?Vrei sa te duca unde ai de mers sau sa apesi butonul si sa-ti administreze un blow-job in padure?Personal consider ca un ABS si eventual un traction control,in cazul motoarelor puternice si naravase e suficient.Restul gadgeturilor?Labareala!

Si inca ceva!Rolls-ul e doar un penis extensioner...

PS.Cat luati de la BMW tu si cu Nastase?

Editat de MOTORIOUS
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

(... ...) Personal consider ca (... ...)

Vezi tu, doar asta conteaza si este important, ce-si doreste fiecare!

Pasul urmator este sa-l catalogam ca fitos sau paria pe altul care-si doreste un BMW plin de tehnologie..iar daca omul isi cumpara ADV si merge numai pe asfalt doar 7500 km/an deja trebe ars pe rug!

De parca BMW este de vina ca nu si-l poate permite fiecare dintre noi, astia care dam cu pietre :peace:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

LUV,sa ne intelegem bine...Nu contest calitatile unei BMW,desi nu sunt vreun fan al marcii.Toate motoarele au plusuri si minusuri,dar cand vine vreun te miri ce fart sniffer si sustine sus si tare ca toate celelalte motoare sunt niste copii luate la pila,dupa BMW ma dezgusta!Daca cineva apreciaza motorul,doar dupa cantitatea de bani pe care a decartat-o,scuza-ma dar ala nu e motorist ci cocalarao.Cand BMW a cordit acel ''cioc'' de la DR BIg toti au pus batista pe tambal iar japonezii,in eleganta lor,si-au bagat capul intre urechi si si-au vazut de treaba.Partea proasta este ca si tu dezvolti o gandire damboviteana in sensul ca daca spune careva, ceva de BMW,gata!E musai vreun frustrat invidios.Si nu e vorba de ars pe rug pe cel care are ditamai AT-ul si o arde doar prin oras,ci de cel care isi da atat importanta incat isi permite sa jigneasca o gramada de alti oameni...cu copii luate la pila.

In ochii mei mai mult valoreaza unul,cu orice gioarsa care se da oricum si pe oriunde,decat unul care se uita pe app weather inainte de a scoate bibeloul din garaj,ca nu cumva sa il prinda ploaia si sa dea vreo tranta prin noroi cu costisitorul utilaj.

Prefer sa ramanem motoristi puri si duri si sa nu lasam tehnologia sa ne transforme in niste piczde cu ifose de zmei potenti financiari.Asa ca LUV ti-o spun inca o data:nu toti cei contesta legenda BMW sunt neaparat frustrati.Numai bine,omule!

"Prefer fiarele mai vechi in locul plasticelor de ultima generatie"..

Editat de MOTORIOUS
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Partea proasta este ca si tu dezvolti o gandire damboviteana in sensul ca daca spune careva, ceva de BMW,gata!E musai vreun frustrat invidios.

Partea si mai proasta este ca eu nu dezvolt nimic, ci doar observ ideile obsesive ale unora printre care si tu de pe topicurile BMW..

De pilda eu nu am gasit topic de japoneze unde posesorii de BMW sa ia in deradere produsul discutat, in schimb toate topicurile BMW sunt invadate de catre ceilalti. Si mai evident este ca toti non-posesorii rad de gadgeturile electronice, desi toti si-ar dori ca motocicletele lor sa aiba asa ceva. Evident ca nu generalizam, sunt si exceptii, dar doar ca sa confirme regula.

De aici si concluzia mea..

Repet, Bmw nu are nicio vina ca si-a ridicat standardele si a facut nave spatiale din vehiculele pe doua roti.

Si iti spun asta ca unul care nu este un disperat dupa BMW, personal mi-as lua orice care mi-ar satisface mofturile legate de confort, insa nu am gasit nimic care sa egaleze BMW in ceea ce priveste aspectul asta.

Bafta si tie!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

puri si duri fiecare pe unde poate. unii la sectiunea posesorilor de bmw, altii la honda, ktm, etc...

si intre posesori de bmw, cred ca-s permise unele afirmatii. daca altii-s deranjati de asta, sa nu intre.

 


» Post actualizat in 23 Jul 2015 11:58


personal mi-as lua orice care mi-ar satisface mofturile legate de confort, insa nu am gasit nimic care sa egaleze BMW in ceea ce priveste aspectul asta.

Bafta si tie!

exact asa gandesc si eu. nu sunt tocmai mic de statura si de regula in concediu plec cu pasager si multe bagaje.

am 1150 gs adv si merg oriunde, fie ca-i autostrada, drum judetean sau pietris/pamant. calitatea drumului nu ma deranjeaza atat de mult ca pe cei cu motoare de touring exclusiv.

e mare, doi oameni stau confortabil, are destula putere, spatiu de bagaje este la greu, suspensia e super... se mai strica, so what? toate se strica, dar le reparam da-le naibii si-i dam inainte.

Editat de gabyshor
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to BMW R1200/1250 GS/GSA/RS/RT/R LC - 2013->

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...