Sari la conținut

BMW R1200/1250 GS/GSA/RS/RT/R LC - 2013->


Postări Recomandate

Ref la echiparea de fabrica cu anvelope. Fabrica face contract cu o firma si cumpara la preturi exceptionale. Firma producatoare castiga ceva din gume dar si din imagine. BMW a echipat si cu Metzler la un moment dat si Anakee 1 era bun pe vremea aia. Ce pot sa va zic este ca niciodata nu va inchide usa la Metzler in favoarea Michelin sau invers. Va echipa majoritar cu un producator de la care obtine un contract mai bun. Gumele in sine sunt bune amandoua fata de caiuciucuri comune, dar este concurenta si mult subiectivism. Fiecare tinde sa isi formeze o parere, dar, din pacate, nu putem spune ca Anakee 3 urmeaza traditia Anakee 1. Eu am trecut pe NEXT, nu stiu cum sunt, dar sper sa fie OK. Oricum deosebirea intre gume sa face in situatii limita, momentul in care totul conteaza.

 

As vrea sa deschidem o sectiune de DIY daca sunteti de acord. Mie imi place sa imi contruiesc lucruri in loc sa le cumpar. Ce ziceti? Punem la "share" ce am mai construit sau hacuit?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 12,5k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

As vrea sa deschidem o sectiune de DIY daca sunteti de acord. Mie imi place sa imi contruiesc lucruri in loc sa le cumpar. Ce ziceti? Punem la "share" ce am mai construit sau hacuit?

 

Cred ca daca deschizi un topic pe tema asta nu numai ca nu se supara nimeni dar chiar va fi apreciat. Si apare schimbul de idei ;)

» Post actualizat in 11 Mar 2016 10:43

Oricum deosebirea intre gume sa face in situatii limita, momentul in care totul conteaza.

 

Corect, tocmai de aceea merita sa cautam ce-i mai bun. Si, culmea, cel putin pe subiectul de fata, intre marci nu prea exista diferente de preturi sau sunt minimale.

 

Sunt total de acord si cu echiparea de fabrica, asta cred si eu.

 

p.s. Next sunt excelente.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

unde ziceti sa o punem, in ce sectiune?

 

Greu de zis pentru ca forumul nu e impartit tocmai logic dupa parerea mea... Asa si sectiunea "Service si intretinere curenta" este trantita aiurea la moto de strada, de parca numai alea au nevoie de service.

 

Eu am crezut ca vrei doar un topic, nu o sectiune intreaga. :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca intereseaza pe cineva...

 

/index.php?/topic/735878-michelin-anakee-3-1400km-100euro/

» Post actualizat in 11 Mar 2016 15:34

 

De fapt cred ca ar iesi tare o sesiune foto cu amandoua... contrast total! :)

 

nu mergea/merge pus petic? mie nu-mi plac snururile deloc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

 

Ideea mea cu DIY sustinuta de voi a dat roade. Am obtinut o categorie noua intr-o sectiune a forumului.

Eu am propus 2 variante de amplasare si a fost aprobata una din ele.

Acum nu ne ramane decat sa deschidem topicuri si sa scriem in ele.

 

Aici: /index.php?/forum/315-do-it-yourself-componente-si-accesorii/

 

Bafta si multumesc pentru spijin.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

inspirat de suportul vazut am trecut la manufacurat ....

se prinde pe locul seii de pasager si poti agata un rollbag, cort si ce mai vrei fara sa se mai deplasese aiurea fata-spate sau stg-dr

post-2209-0-37424800-1457892009_thumb.jpg

post-2209-0-19192500-1457892025_thumb.jpg

post-2209-0-83376700-1457892047_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Parbrizul asta

 

Il am eu...

 

Salut,

Nu pui te rog o poza cand ai vreme cu prinderea laterala pe motoreta?

Cred ca au gandit sistemul cu poponeata - intre cele 2 componente ale sistemului original intra parbrizul si un distantier cilindric cam de 2 cm? Daca e asa - e o problema ca suprafetele pe care sta distantierul respectiv nu sunt plane si noul sistem se asaza prost cand strangi surubul de prindere.

 

Multumesc,

Paul

» Post actualizat in 14 Mar 2016 14:16

PS.

Dintr-o scapare de comunicare a ajuns la mine kitul de suport topcase GIVI Monokey SR684 (in loc de PL684).

Cine si-l doreste - i-l trimit cu curier/predare personala in TM/AR contra sumei de 70EU.

post-18136-0-64883500-1457964841_thumb.jpg

 

multumesc,

paul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

inspirat de suportul vazut am trecut la manufacurat ....

se prinde pe locul seii de pasager si poti agata un rollbag, cort si ce mai vrei fara sa se mai deplasese aiurea fata-spate sau stg-dr

Detalii si pret, te rog. Presupun ca la Bogdan Harea e facut.

» Post actualizat in 14 Mar 2016 17:57

Ref la echiparea de fabrica cu anvelope. Fabrica face contract cu o firma si cumpara la preturi exceptionale. Firma producatoare castiga ceva din gume dar si din imagine. BMW a echipat si cu Metzler la un moment dat si Anakee 1 era bun pe vremea aia. Ce pot sa va zic este ca niciodata nu va inchide usa la Metzler in favoarea Michelin sau invers. Va echipa majoritar cu un producator de la care obtine un contract mai bun. Gumele in sine sunt bune amandoua fata de caiuciucuri comune, dar este concurenta si mult subiectivism. Fiecare tinde sa isi formeze o parere, dar, din pacate, nu putem spune ca Anakee 3 urmeaza traditia Anakee 1. Eu am trecut pe NEXT, nu stiu cum sunt, dar sper sa fie OK. Oricum deosebirea intre gume sa face in situatii limita, momentul in care totul conteaza.

 

As vrea sa deschidem o sectiune de DIY daca sunteti de acord. Mie imi place sa imi contruiesc lucruri in loc sa le cumpar. Ce ziceti? Punem la "share" ce am mai construit sau hacuit?

Si eu zic (dupa vreo 3 seturi in 2 ani) ca sunt foarte misto. Nu vei fi dezamagit pe asfalt.

In off se schimba treaba, sunt zero, cu exceptia cazurilor cand e uscat si grohotisul destul de mare.

» Post actualizat in 16 Mar 2016 11:39

Inainte sa postez la Bursa, am zis sa-mi incerc norocul si aici.

Vand un Cruise Control de la Wunderlich (http://www.wunderlich.de/shop/en/cruise-control-for-original-top-yoke-2.html) pe care l-am luat de pe forum acum un an de la Robert Bobariu, in stare nou. L-am testat la 2 drumuri lungi in tara si nu ma pot obisnui cu el. De la Robert l-am luat cu 50 de eur, tot atat vreau si eu pe el. Pun si 2 poze cu obiectul in cauza. Ma gasiti pe aici sau la 0745unu59patru33. Locatia este Iasi, trimit prin curier oriunde in tara.

 

 

post-51350-0-32791300-1458128276_thumb.jpg post-51350-0-74139400-1458128277_thumb.jpg

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Trebuie sa recunosc ca m-am uitat la sistem indelung dar momentan nu este pe lista de prioritati.

Foarte bun pretul pentru cine isi doreste sistemul cruise control.

 

PS - cauciucul din care sunt facute mansoanele pentru GS este de cocos. In plus nu imi plac pentru ca sunt prea inguste ca diametru.

Stie cineva o sursa pentru "grip puppies" in Romania?

 

Merci,

Paul

» Post actualizat in 16 Mar 2016 11:39

Inainte sa postez la Bursa, am zis sa-mi incerc norocul si aici.

attachicon.gifIMG_2239.JPG attachicon.gifIMG_2241.JPG

Editat de ivanp
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Trebuie sa recunosc ca m-am uitat la sistem indelung dar momentan nu este pe lista de prioritati.

Foarte bun pretul pentru cine isi doreste sistemul cruise control.

 

PS - cauciucul din care sunt facute mansoanele pentru GS este de cocos. In plus nu imi plac pentru ca sunt prea inguste ca diametru.

Stie cineva o sursa pentru "grip puppies" in Romania?

 

Merci,

Paul

Daca iti plac si le vrei, ti le trimit si imi dai banii cand ii ai. Legat de pret, si eu am zis la fel cand le'am luat de la Robert si nu fac bisnita de felul meu - daca vede ce scriu aici, poate confirma ca atat i-am dat pe ele.

Incearca la mymotto pt grip puppies, dar vezi ca erau si la wunderlich. Grip puppies au marele dezavantaj ca reduc considerabil eficienta incalzirii in mansoane.

In alta ordine de idei, daca vrei, iti trimit un tutorial de schimbat mansoanele la gs/rt etc. Iti poti lua de pe louis unele mai groase, cu precizarea ca tre' sa fie pe acelasi diametru.

Editat de dexxter
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca iti plac si le vrei, ti le trimit si imi dai banii cand ii ai.

Multumesc mult de oferta ta si mai ales de incredere dar nu e problema de bani (nu ca m-ar scoate afara din acasa).

Legat de manere - pentru mansoane am in vizor (cand o sa fie cazul de inlocuit) pe cele de la Ariette - genul clasic BMW cu inele circulare pe circumferinta - imi plac extraordinar de mult

 

In alta ordine de idei - daca isi doreste cineva un filtru de aer BMC pentru GS 2004-20012 : http://www.bmcairfilters.com/eng/standard-bike-filters/fm397-01/481/art este putin folosit, a fost spalat si proaspat uns de mine - 40eu.

merge pe urmatoarele modele:

BMW

  • F 800 F 800 GT (YEAR 12>)
  • F 800 F 800 R (YEAR 09>14)
  • F 800 F 800 R (YEAR 15 >)
  • F 800 F 800 S (YEAR 06>11)
  • F 800 F 800 ST (YEAR 06>12)
  • HP2 HP2 ENDURO (YEAR 06>09)
  • HP2 HP2 MEGAMOTO (YEAR 07>12)
  • R 1200 R 1200 GS (YEAR 04>12)
  • R 1200 R 1200 GS ADVENTURE (YEAR 06>12)
  • R 1200 R 1200 R (YEAR 06>)
  • R 1200 R 1200 R CLASSIC (YEAR 11>12)
  • R 1200 R 1200 RT (YEAR 05>)
  • R 1200 R 1200 S (YEAR 06>10)
  • R 1200 R 1200 ST (YEAR 04>08)
  • R NINE T 1200 R NINE T 1200 (YEAR 14>)

 

 

multumesc,

paul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M-am gandit si eu la Ariette ...

In mintea mea nu imi imaginez bmw fara genul acela de manere ... :D

si materialul din care sunt facute pare de calitate.

 

Mai o intrebare - aduce cineva in Romania chestii de la Touratech - m-ar interesa scutul si cutia acea care se monteaza pe partea interioara a suportului de genti aftermarket, in oglinda fata de toba.

De pe site par sa trimita doar in Germania - as putea sa imi comand asa printr-un prieten dar ma mai costa si drumul din DE in RO.

 

Multumesc,

Paul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In mintea mea nu imi imaginez bmw fara genul acela de manere ... :D

si materialul din care sunt facute pare de calitate.

 

Mai o intrebare - aduce cineva in Romania chestii de la Touratech - m-ar interesa scutul si cutia acea care se monteaza pe partea interioara a suportului de genti aftermarket, in oglinda fata de toba.

De pe site par sa trimita doar in Germania - as putea sa imi comand asa printr-un prieten dar ma mai costa si drumul din DE in RO.

 

Multumesc,

Paul

 

razvan de la metricmotion, este si topic...

 

/index.php?/topic/733686-touratech-wunderlich/

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Detalii si pret, te rog. Presupun ca la Bogdan Harea e facut.

» Post actualizat in 14 Mar 2016 17:57

Si eu zic (dupa vreo 3 seturi in 2 ani) ca sunt foarte misto. Nu vei fi dezamagit pe asfalt.

In off se schimba treaba, sunt zero, cu exceptia cazurilor cand e uscat si grohotisul destul de mare.

» Post actualizat in 16 Mar 2016 11:39

Inainte sa postez la Bursa, am zis sa-mi incerc norocul si aici.

Vand un Cruise Control de la Wunderlich (http://www.wunderlich.de/shop/en/cruise-control-for-original-top-yoke-2.html) pe care l-am luat de pe forum acum un an de la Robert Bobariu, in stare nou. L-am testat la 2 drumuri lungi in tara si nu ma pot obisnui cu el. De la Robert l-am luat cu 50 de eur, tot atat vreau si eu pe el. Pun si 2 poze cu obiectul in cauza. Ma gasiti pe aici sau la 0745unu59patru33. Locatia este Iasi, trimit prin curier oriunde in tara.

 

 

attachicon.gifIMG_2239.JPG attachicon.gifIMG_2241.JPG

Ai PM pt cruise

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai o intrebare - aduce cineva in Romania chestii de la Touratech - m-ar interesa scutul si cutia acea care se monteaza pe partea interioara a suportului de genti aftermarket, in oglinda fata de toba.

De pe site par sa trimita doar in Germania - as putea sa imi comand asa printr-un prieten dar ma mai costa si drumul din DE in RO.

 

Eu de fiecare data am comandat direct de la ei de pe site. Nu a fost scump transportul si a venit cam in 5-6 zile. Daca nu-l au pe stoc dureaza ceva mai mult.

(https://shop.touratech.com)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu de fiecare data am comandat direct de la ei de pe site. Nu a fost scump transportul si a venit cam in 5-6 zile. Daca nu-l au pe stoc dureaza ceva mai mult.

(https://shop.touratech.com)

Merci. Eu cred ca tot incercam de pe touratech.de ca imi amintesc ca la destinatii aveau doar Germania.

Acum vb cu Razvan si rezolv asa.

 

Multumesc,

Paul

» Post actualizat in 17 Mar 2016 17:59

Mai o intrebare :D:

Foloseste cineva tankrucsac-ul Givi XS306 (25l)? Incomodeaza la manevre stanga/dreapta? Deschis la capacitate maxima (are fermoar la mijloc) - ii este afectata rigiditatea, se balangane stanga dreapta?

Tot nu ma decid intre cel de mai sus si XS308. As alege XS308 insa ma deranjeaza ca are centura aceea laterala cu 3 buzunare detasabila ... nu ii vad sensul. In plus cu cele 2 buzunare laterale de la centura pare mai lat decat XS306. Ar mai fi si XS307 insa mi se pare prea mic.

 

merci,

paul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut.

 

As vrea sa-mi schimb scaritele standard cu cele aurii de la BMW (sper ca se pupa pe LC). Imi puteti spune de unde se pot cumpara cel mai usor? (pret & livrare)

 

Multumesc!

Salut,

 

In Timisoara mie mi se aduc cam in 5 zile lucratoare. Daca imi dai un part number pot sa verific un pret aici. (sau de pe ce model sunt scaritele aurii).

 

stima,

paul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inainte sa postez la Bursa, am zis sa-mi incerc norocul si aici.

Vand un Cruise Control de la Wunderlich (http://www.wunderlich.de/shop/en/cruise-control-for-original-top-yoke-2.html) pe care l-am luat de pe forum acum un an de la Robert Bobariu, in stare nou. L-am testat la 2 drumuri lungi in tara si nu ma pot obisnui cu el. De la Robert l-am luat cu 50 de eur, tot atat vreau si eu pe el. Pun si 2 poze cu obiectul in cauza. Ma gasiti pe aici sau la 0745unu59patru33. Locatia este Iasi, trimit prin curier oriunde in tara.

 

 

attachicon.gifIMG_2239.JPG attachicon.gifIMG_2241.JPG

Sold! Noul "apropitar" sa se bucure de el!

Daca mai foloseste cineva Castrol 20w50 (specificatia pana acum vreo 2 ani, actualmente 15w50) cred ca mai am 2 bidoane sigilate (unul este sigur). Facem pret bun, ca-mi ocupa locul degeaba :) - dati un semn!

Editat de dexxter
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to BMW R1200/1250 GS/GSA/RS/RT/R LC - 2013->

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...