Sari la conținut

BMW R1200/1250 GS/GSA/RS/RT/R LC - 2013->


Postări Recomandate

Încă o întrebare!

Ce consum aveți ...

Salut,

 

Eu ma incadrez in statistica de aici: http://www.spritmonitor.de/de/uebersicht/6-BMW/629-R_1200.html?powerunit=2 cu o medie cam de 5.5%.

Depinde destul de mult de regimul in care mergi. Eu drumuri in afara localitatii singur, oarecum legal cu distractie pe alocuri - 5%.

Mers singur haiduceste - 5.5%. Mers incarcat si cu bagaje cu zone de autostrada - 6%.

Mers strict in oras - nu am idee (folosesc scuter pentru oras.)

Oricum - eu ma asteptam sa consume mai mult. Cu consumul de mai sus ma mentin la nivelul vstrom-ului 650.

 

numai bine,

paul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 12,5k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Salut,

 

Eu ma incadrez in statistica de aici: http://www.spritmonitor.de/de/uebersicht/6-BMW/629-R_1200.html?powerunit=2 cu o medie cam de 5.5%.

Depinde destul de mult de regimul in care mergi. Eu drumuri in afara localitatii singur, oarecum legal cu distractie pe alocuri - 5%.

Mers singur haiduceste - 5.5%. Mers incarcat si cu bagaje cu zone de autostrada - 6%.

Mers strict in oras - nu am idee (folosesc scuter pentru oras.)

Oricum - eu ma asteptam sa consume mai mult. Cu consumul de mai sus ma mentin la nivelul vstrom-ului 650.

 

numai bine,

paul

Te menti si la nivelul V-Strom-ului 1000! Al meu consuma 5,66% cu toate cutiile pline si pasager, la viteza de croaziera 150-160 km/h. Revenind la consumul BMW 1200 GS, al sotiei, se incadreaza in ceea ce ai spus si tu. 5,5% la drum lung, consum facut de mai multe ori pe ruta Bucuresti-Grecia, cu tot ce a insemnat traversarea Bulgariei, Pasul Sipca, etc.

Ca o adaugire la cele de mai sus, trebuie sa spun ca, o data, pe autostrada, cand s-a tinut dupa mine, la viteze de peste 180km/h, BMW-ul a sarit cu consumul undeva la 10%. Dar nu-i o idee buna sa mergi cu GS-ul cu 200 km/h.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Apare unul nou la EICMA luna viitoare. Bine, având în vedere că vorbim despre 1200GS, model nou = update discret :)

 

Pe 1 iulie cand s-a publicat oficial pe pagina de presa a BMW, am pus si eu aici pe topic link-ul cu noutatile pentru modelul 2017. M-as mira sa fie altceva la EICMA.

Iata totusi acelasi link si in romana.

Editat de KHK
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, imi puteti da niste pareri despre un BMW R1200GS 2007, 30000 km? + uri, -uri? Crash bar pt el unde as gasi si la ce pret? Inca nu l-am luat, insa m-ar bate un gand !

 

Va multumesc

Salut,

 

Crashbar inferior - 229eu

Crashbar superior - 200eu

Sunt preturile de la wunderlich, material din fier. Mai ai si varianta Touratech din otel un pic mai scump - 250eu. Sau BMW OEM care parca tot pe acolo la pret.

Nu prea conteaza numaruld de kilometri ci mai mult cum a fost intretinuta.

Daca ai ocazia sa te uiti la el - sa nu aibe erori de ABS (pp ca e model cu servo), joc la roata spate pe cele 2 axe, flansa spate daca are crapaturi (daca nu i s-a facut recall se poate schimba oricum gratuit trebuie doar programare), urme de ulei intre motor si cutie (un simering uzat), sa nu ii patineze ambreiajul.

Oricare dintre cele de mai sus se poate remedia.

 

Bafta,

paul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut salut! tot ma interesez de GS, trebuia sa vand motoru, intre timp astept banii de la asigurare deoarece e dauna totala.....si o sa imi iau un gs sau un ktm adv.

de cand a fost intrat in lista de optiuni abs pro? am gasit ceva info dar nu sunt clar lamurit. a intrat in lista in 2015? si se poate face retrofit tot tin 2015? la un 2014 nu merge retrofit?


» Post actualizat in 13 Oct 2016 10:08

http://bmwmcmag.com/2015/09/curve-conquering-abs-pro-retrofitted-to-more-bmw-motorcycles/

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

voi aveti probleme cu gs-urile? consuma ulei?

Salut,

 

hai ca ma bag eu - fiind racite cu aer/ulei - au tolerante mai mari. Prin urmare consumul de ulei in general nu este considerat o problema.

Depinde mult de regimul de turatii in care este folosit, uzura evident, tipul de ulei si intervalul la care este schimbat.

Din amintiri BMW zice ca 1l la 1000 km nu este anormal - posibil sa ma insel si inca nu am auzit de acest consum.

1l la 10000 km ar fi departe de as considera-o o problema la un boxer.

Eu de exemplu 1200 GS 2008 in ultimii 20k km la mine nu a consumat deloc (la schimb ii bag 4l si pana la urmatorul schimb nu scade, folosesc ulei sintetic si merg destul de relaxat).

 

 

stima,

paul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

voi aveti probleme cu gs-urile? consuma ulei?

 

In 3 ani cu LC nu am completat niciodata ulei, in timp ce la fostele boxere, la acelasi stil de mers (turat fara nicio mila daca este nevoie si constant tare pe autostrada) puneam cca 1L la 10.000 km.

» Post actualizat in 13 Oct 2016 11:24

de cand a fost intrat in lista de optiuni abs pro? am gasit ceva info dar nu sunt clar lamurit. a intrat in lista in 2015? si se poate face retrofit tot tin 2015? la un 2014 nu merge retrofit?

 

In lista de optiuni incepand cu modelele 2016 (deci fabricate incepand cu august 2015). Retrofit poti face tot pe aceleasi modele, care nu au apucat sa aiba din fabrica, pe 2013-15 nu merge.

Eu vorbesc aici strict de boxer.

Editat de KHK
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oarecum off-topic, dar cică-l bagă și pe băiatul ăsta în producție:

 

2016-BMW-Motorrad-Concept-Lac-Rose-18-e1

Scoatem accesoriile scumpe de pe el (ex: furca aia neinversată de la Öhlins), culorile speciale și obținem varianta de serie. Vedem tot la EICMA.

PS: sper să nu fie și ăsta repost ^_^

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutari. am ceva piese de GS poate sunt ceva doritori pe aici.

 

mai jos lista:

 

Parbriz R1200GS 2011 - 70 euro

Bloc comanda +manson incalzit R1200GS 2005- posibil sa mearga si pe alte modele- 80 euro

Pompa ambreaj completa R 1200 GS 2005- 70 euro

Protectii Touratech pt motor R 1200Gs 2005, una zgariata-70 euro

Releu incarcare F800GS- 60 euro

 

 

Nr de contact 0724794456

post-19372-0-92847000-1476380542_thumb.jpg

post-19372-0-41096100-1476380549_thumb.jpg

post-19372-0-20181100-1476380555_thumb.jpg

post-19372-0-49777300-1476380561_thumb.jpg

post-19372-0-34542800-1476380570_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

voi aveti probleme cu gs-urile? consuma ulei?

Modelul vechi stiu ca mai papa. Cel nou nu mananca deloc.

Nici mie nu mi-a halit deloc de la o revizie la alta

post-40715-0-39982600-1476384364_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to BMW R1200/1250 GS/GSA/RS/RT/R LC - 2013->

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...