Sari la conținut

BMW R1200/1250 GS/GSA/RS/RT/R LC - 2013->


Postări Recomandate

Eu schimb doar cand imi da ca trebuie sa fac revizia. Anul trecut am facut cca 4000 de km de la revizie, poate ca e bine sa ii faci schimburile la fiecare inceput de sezon, dar sa schimb toate alea dupa 4000 de km mi se pare in primul rand putin cam costisitor. Cred ca e important si unde ai tinut mobra peste iarna.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 12,5k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Nu as schimba TOATE consumabilele, doar uleiul si filtrul,chiar daca nu ai facut inca 15k km de la revizie.

Daca dai 15k+ eur pe mobra, mai cauti 100 eur in ceva colt de buzunar pentru un ulei si filtru :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu as schimba TOATE consumabilele, doar uleiul si filtrul,chiar daca nu ai facut inca 15k km de la revizie.

 

este vorba de 10k km, nu 15 ;)

» Post actualizat in 28 Feb 2017 09:54

Cred ca e important si unde ai tinut mobra peste iarna.

 

Cu siguranta este important... dar nu vad o mare legatura cu schimbatul consumabilelor, sau gresesc?

» Post actualizat in 28 Feb 2017 09:59

Voi schimbati ulei / filtre cand incepeti sezonu, indiferent de nr de km efectuati de la ultima schimbare ?

 

Eu fac mereu asa pentru ca in general fac cam 10-12.000 km pe sezon. Si m-am inteles cu astia de la service inca de acum 10 ani sa nu ma frece cu garantia daca am depasit cu "cativa" km, atata timp cat eu le-am promis ca am grija de nivelul la ulei :D Dar la LC nu mai este nici asta nu mai e o problema. Ce ma cam lasa mai repede insa sunt anvelopele...

» Post actualizat in 28 Feb 2017 10:07

... dar sa schimb toate alea dupa 4000 de km mi se pare in primul rand putin cam costisitor.

 

Daca faci km putini, ex. 4000 cum ne spui, nu m-as stresa cu un an, as face acum in martie si as tine uleiul un an si jumatate pana in octombrie la anu', cat sa prinzi si sezonul urmator. Iar apoi il faci iar in martie peste doi ani.

Nu numai de cost, dar si un drum la service... si inutil.

 

Nu uitati insa sa verificati si lichidul de frana.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu uitati insa sa verificati si lichidul de frana.

Nu stiu daca am fost eu ghinionist, dar dupa prima schimbare a lichidului (la 10mii, sau la cat se face, nu mai stiu) mie imi "suspina" continuu vasul pe langa capac. La fiecare revizie de dupa asta s-a incercat remedierea si e la fel.

Nu pierde mult, dar suficient cat sa se prelinga dupa o turica de 3-400 km.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intrebam pentru ca teoretic ulei+filtre au fost schimbate la dealer anul trecut, la achizitie. Apoi am facut maxim 4000 km si in noiembrie am bagat-o la cotetz (dar neincalzit).

 

Cred ca am mai intrebat dar in afara de Otopeni si Mototehnica mai recomandati pe cineva pentru operatiuni de service ? Oradea .. ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu daca am fost eu ghinionist, dar dupa prima schimbare a lichidului (la 10mii, sau la cat se face, nu mai stiu) mie imi "suspina" continuu vasul pe langa capac. La fiecare revizie de dupa asta s-a incercat remedierea si e la fel.

 

Din cate imi aduc aminte, mie mi-au schimbat capacul. Ca l-am vazut facturat, le-am zis si mi l-au trecut imediat la garantie. Am impresia ca intra la "probleme clasice".

 

Nu cred ca se schimba la un nr de km ci, oficial, se testeaza "punctul de fierbere" si din cauza ITP-ului anual mi-l cam schimba anual.

» Post actualizat in 28 Feb 2017 12:42

Intrebam pentru ca teoretic ulei+filtre au fost schimbate la dealer anul trecut, la achizitie. Apoi am facut maxim 4000 km si in noiembrie am bagat-o la cotetz (dar neincalzit).

 

Pai ai luat-o noua, mai ai garantie? Daca nu, eu nu as schimba nimic vara asta sau pana faci 10-11.000 km.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu a fost noua, ci SH dar de la dealer neamtz.

 

Pe caietzelu de service au trecut ca la 50k au schimbat ulei si filtre .. acu sa-i cred, sa nu-i cred .. Tibi mi-a spus ca sa-i cred :D

 

Oricum trebuie sa ajung pe la service ca la ultimele iesiri incepuse sa planga o jamba .. nu mult, dar cat sa ma anunte ca trebuie o revizie la furca ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oricum trebuie sa ajung pe la service ca la ultimele iesiri incepuse sa planga o jamba .. nu mult, dar cat sa ma anunte ca trebuie o revizie la furca ...

Ridica guma aia de sus si vezi nu cumva sa inceapa sa se desprinda jamba de piesa de prindere din jug ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am facut 4000 de km de la ultima revizie de anul trecut, dar tot anul trecut am mai facut 10.000 km, am facut revizia la 40.000 km, dupa care pana la sfarsitul sezonului am mai apucat sa merg doar vreo 4000 km. Eu fac 2 revizii pe an, asa ca nu vad niciun rost sa ii schimb uleiul ca a stat mobra peste iarna la 23-24 de grade, adica in holul casei. Reviziile le fac la reprezentanta, deci nu vad deloc de ce as schimba uleiul si filtrul acum ca incepe primavara (merg aprox. 15.000 km/an).

Xandros, eu imi fac reviziile la Oradea si pana acum nu am avut nicio problema si sper sa nu am nici in viitor. Era un inginer care se ocupa de moto, il cheama Peter, am inteles ca a plecat de acolo dar in locul lui a venit alt baiat care ar fi ok (asa mi-a spus baiatul care se ocupa cu vanzarile de motoare), ramane sa vad cand ma duc la revizia de 50tkm. Oradea este mai aproape de mine.


» Post actualizat in 28 Feb 2017 13:36

Fata de gs-ul de dinainte si pe mine ma lasa cam repede anvelopele, adica nush daca tourance-urile care le am acum ma tin 10000 km, cred ca am vreo 8000 si deja dau semne de duca.

Editat de adimotor
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Adi - multumesc ! Ma batea gandu sa fac o plimbare in caz de nevoie, am inteles ca sunt si niste bai termale pe langa Oradea :grinbandit:

 

Sunt la primele cauciuri (Scorpion Trail 2), misto rau dar da, eu am facut 4000 (nu stiu cand le-a pus neamtzu dar cand a venit moto aratau ca noi) si deja parca s-au mancat aproape jumate .. si eu chiar nu sunt ala care sa plece cu scartz :)))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, Baile Felix sunt la vreo 10 km de Oradea, au bazine cu apa termala la majoritatea hotelurilor mari, vara functioneaza si un strand, e ok. Daca treci prin Deva da un semn, sa bem un suc si sa mai povestim una alta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu a fost noua, ci SH dar de la dealer neamtz.

 

Pe caietzelu de service au trecut ca la 50k au schimbat ulei si filtre .. acu sa-i cred, sa nu-i cred .. Tibi mi-a spus ca sa-i cred :D

 

Oricum trebuie sa ajung pe la service ca la ultimele iesiri incepuse sa planga o jamba .. nu mult, dar cat sa ma anunte ca trebuie o revizie la furca ...

 

Ti-ai luat motocicleta de om serios si te zgarcesti la cativa lei?!?! Habar n-ai daca aia inainte au schimbat uleiu sau nu, da tu mergi pe incredere. Asta e primu lucru pe care ar trebui sa-l faci dupa ce cumperi un motor SH.

Cat costa frate un filtru de ulei si uleiul pentru noul gs? Am 1150 gsa si nu dau faliment cand e de schimbat uleiu la agregat...

La cat costa motocicleta aia ce mai e un schimb de ulei sa stai impacat si sa dormi linistit noaptea?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu e vorba de zgarcenie, dar daca o duc la Bavaria pot sa bag mana in foc ca imi schimba uleiul si filtrele ? Daca nu stau acolo in timpul operatiunii ? Nu tot pe incredere as merge ?

 

Si nu-mi spune ca le pot schimba eu ... daca voiam sa surubaresc ramaneam la Ij sau Jawa :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am luat amortizoarele de la Adi. Mi-au ajuns prin posta intr-un ditamai pachetul :)

 

Acum, le-as vinde si eu pe ale mele cu tot cu cricuri (eu am low suspension WP minus 30 mm).

 

/index.php?/topic/670799-bazar-vanzari-si-cumparari/page-101

 

Evident, as fi interesat de in schimb dar numai pentru cricuri.

 

Viermele din hmm ... pardon, si-a facut treaba si mi-am cumparat si cricuri :)

Nu mai am de ce sa fac schimb ...

Raman su piesele la vanzare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vand doua cauciucuri ,față si spate, Karoo 3, Noi, puse pe motocicletă. Nu are parcurși decat maxim 10 km.

M-am hazardat, nu sunt pentru mine!

Dimensiuni 110/80/19 si 150/70/17

Daca le doreste cineva rog sa ma sune ca intru f rar aici. 0754789987

Postez de pe telefon si nu stiu sa pun fotografii dar pot trimite pe alte variante

Pretul lor este 650 lei si transportul gratuit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Xandros la orice service,fie reprezentanta sau nu ai voie sa stai linga mobra-masina chiar daca au camere cu monitoare sau un geam mare despartitor . E lege data acum 1 an cred. Nu ai voie sa stai sub elevator sau sa deranjezi mecanicii.daca tot veni vorba de tibi ,mergind pe zicala : nu dati banii pe prostii ,mai bine treceti pe la tibi va recomand la toti un lichid de frina deosebit . Costa un pic mai mult decit cel clasic dar cred ca e cel mai bun lucru pe care il poti face motoretei cu bani putini.

» Post actualizat in 01 Mar 2017 20:37

E probat de mine si cred sincer ca imbunatateste frinarea considerabil

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multam de sfat, o sa insist sa fiu de fatza la operatiune ... hai sa zicem ca la asta de ulei si filtre nu dureaza dar ce te faci daca e ceva mai complicat si tre sa o lasi acolo ? Tot pe incredere mergi .. si vorba aia, au diluat astia dezinfectantul din spitale si au murit atatia oameni din cauze "necunoscute" d-apoi sa uiti sa pui niste ulei :)

 

Pai spune ce lichid de frana ai pus sa stim si noi .. sau tre sa mergem la Tibi ca sa aflam ? :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am scris si pe forumul de lc si m -am gindit sa impart aceasta informatie si cu voi . Daca vreti sa va schimbati lichidul de frina in aceasta primavara dati o fuga si pe la tibi . Are un produs deosebit care imbunatateste frinarea considerabil. Doar sa ii spuneti sa va puna ce lichid are el pe mobra lui.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut.

Trebuie sa schimb gumele [ 1200gsa] nu prea ma dau pe aratura cu ea mai mult asfalt asta este si nu stiu ce sa mai iau ?

1 michelin anakee 3

2 metzeler tourance next

La bani cam tot pe acolo michelin-ul o idee mai ieftin ma intereseaza care rezista mai mult in conditii normale de rulaj .

Ceva sfaturi/ pareri ,,,,,,, multam anticipat .

Editat de vik55
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to BMW R1200/1250 GS/GSA/RS/RT/R LC - 2013->

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...