Sari la conținut

BMW R1200/1250 GS/GSA/RS/RT/R LC - 2013->


Postări Recomandate

Care ai un tub de furca bun (partea cromata)? Duminica m-am proptit cu roata fata intr-o portiera de Audi, si tubul de pe stanga care avea ceva joc in sertizare acum are un joc si mai mare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 12,5k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Urasc orice lucru automat care mi se baga pe gat.

Cand dau semnal stanga vreau sa fie semnal stanga pana virez, ocolesc, comunic cu cel pe care vreau sa-l depasesc si sa fiu atent la drum nu la butoane.

Din ce in ce mai mult motorul devine un obiect pentru handicapati, pentru soferi de duminica care au "fun" mergand doar 30km si mancand o inghetata.

Stupid!

 

Depinde. In acest caz particular, cu semnalizarea, cred ca e un lucru destul de util. Nu as zice ca sunt un sofer de duminica dar mi s-a intamplat de multe ori sa uit semnalul pus. Ma mai iau cu o curba, peisaj, muzica din urechi si mai uit de semnal.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De cele mai multe ori e mai periculos sa nu ai semnal (cand te astepti sa ai) decat sa uiti semnalul

Sa le faca si la autovehicule atunci.

Sa-ti dau un exemplu?

Dai semnal din timp pentru ca vrei sa virezi stanga la o casa sau pe o straduta.

Dupa tine 3 masini.

Semnalul se opreste singur ca asa a decis un prost de la BMW, tu esti pregatit sa virezi, nu mai ai treaba cu bordul, si, ultimul zmeu intra in depasirea vehiculelor din fata.

Daca ai facut stanga esti la morga si vinovat pe deasupra

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca nu poti anula cumva aceasta intrerupere presupun ca va trebui sa vezi exact cam in ce distanta se opreste semnalul si in functie de asta sa faci manevrele. Am o banuiala ca au calculat o distanta suficienta pentru a evita situatii precum cea descrisa de tine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nope, d-aia am si intrebat, am ajuns sa dau de 2-3 ori din deget sa stiu ca am semnalul.

Iar daca nu ma deranjea, nu intrebam.

Oricum am aflat ceva, multumesc.

 

Nu stiu daca prin GS-911 am ocazia sa modific setting-ul asta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Nu stiu daca prin GS-911 am ocazia sa modific setting-ul asta

Nu merge modificat cu gs9111...din amintiri distanta este de 200m si nu se poate anula/modifica nici cu diagnoza OEM.

 

numai bine,

paul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Care ai un tub de furca bun (partea cromata)? Duminica m-am proptit cu roata fata intr-o portiera de Audi, si tubul de pe stanga care avea ceva joc in sertizare acum are un joc si mai mare.

Vezi daca nu e indoit si cadrul. Uita-te din lateral unde se imbina furcile cu top triple clamp, sa fie perpendiculare. Sanse mari sa nu fie...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Impactul a fost la viteza mica, am verificat toata furca si totul este ok, mai putin tubul de pe stanga, care se misca in sertizare cam 1 mm.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poate masura cineva distanta dintre cutiile laterale (cele de aluminiu) sa incerc sa-mi dau seama cam ce topcase s-ar potrivi (cu cat mai mare cu atat mai bine) fara sa incomodeze deschiderea cutiiilor laterale?

Editat de gabyshor
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

 

AM o mobra GSA 2017 cumparata de noua, si sunt tare curios daca cineva din voi imi poate spune cat o sa ma coste service-ul de 10.000km intr-o reprezentanta bmw motorrad. (avand in vedere ca trebuie "verificate" mai multe puncte decat la cel initial de rodaj + schimb de alte chestii)

 

Mersi anticipat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poate masura cineva distanta dintre cutiile laterale (cele de aluminiu) sa incerc sa-mi dau seama cam ce topcase s-ar potrivi (cu cat mai mare cu atat mai bine) fara sa incomodeze deschiderea cutiiilor laterale?

Depinde de tipul de suport, pentru cutii simetrice sau cu decupaj pentru toba. De exemplu la Givi Trekker Outback topcase-ul de 58 l este cam la limita.

 

Cam asta este jocul in sertizare, scuzati instrumentul de masura.

post-72311-0-11425600-1502365796_thumb.jpg

Editat de DKW
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...sunt tare curios daca cineva din voi imi poate spune cat o sa ma coste service-ul de 10.000km intr-o reprezentanta bmw motorrad.

Intreb doar de curiozitate... daca suni la o reprezentanta BMW si intrebi, oare nu vor sa zica?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

 

AM o mobra GSA 2017 cumparata de noua, si sunt tare curios daca cineva din voi imi poate spune cat o sa ma coste service-ul de 10.000km intr-o reprezentanta bmw motorrad. (avand in vedere ca trebuie "verificate" mai multe puncte decat la cel initial de rodaj + schimb de alte chestii)

 

Mersi anticipat

Si unde vrei sa iti faci revizia, in strainatate, la Bucuresti sau la Oradea?Pe mine m-a costat vreo mie de lei (dar am gs simplu).

Editat de adimotor
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Depinde de tipul de suport, pentru cutii simetrice sau cu decupaj pentru toba. De exemplu la Givi Trekker Outback topcase-ul de 58 l este cam la limita.

Vorbesc de suportul stock, cutiile stock...

» Post actualizat in 10 Aug 2017 17:36

Trei sa ma astepti pana diseara, my dear.

Diseara la tine sau la mine my dear? :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

 

AM o mobra GSA 2017 cumparata de noua, si sunt tare curios daca cineva din voi imi poate spune cat o sa ma coste service-ul de 10.000km intr-o reprezentanta bmw motorrad. (avand in vedere ca trebuie "verificate" mai multe puncte decat la cel initial de rodaj + schimb de alte chestii)

 

Mersi anticipat

Ai putut sa cumperi un GSA nou si iti faci probleme pentru revizie? :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poate masura cineva distanta dintre cutiile laterale (cele de aluminiu) sa incerc sa-mi dau seama cam ce topcase s-ar potrivi (cu cat mai mare cu atat mai bine) fara sa incomodeze deschiderea cutiiilor laterale?

 

 

Dupa ce vad io aici, ai putea cutia din spate sa o muti 6 cm spre spate si nu mai interfereaza cu deschiderea cutiilor laterale.

 

Distanta care te intereseaza este 425, masurata la exteriorul cadrului pe care se monteaza cutiile laterale.

Practic distanta pe y dintre cutii este 425, cutia centrala are cam 380.

mai ai niste placute de vreo 4-5mm de-o parte si de alta.

 

Succes

post-5820-0-15220400-1502419718_thumb.jpg

post-5820-0-86951900-1502419736_thumb.jpg

post-5820-0-15025000-1502419748_thumb.jpg

post-5820-0-62058300-1502419763_thumb.jpg

post-5820-0-67122700-1502419771_thumb.jpg

post-5820-0-22588600-1502419780_thumb.jpg

post-5820-0-75454400-1502419789_thumb.jpg

post-5820-0-72174600-1502419797_thumb.jpg

post-5820-0-96144600-1502419805_thumb.jpg

post-5820-0-36265300-1502419814_thumb.jpg

post-5820-0-71392500-1502419822_thumb.jpg

post-5820-0-11992000-1502419831_thumb.jpg

post-5820-0-79898700-1502419838_thumb.jpg

post-5820-0-14547400-1502419847_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si unde vrei sa iti faci revizia, in strainatate, la Bucuresti sau la Oradea?Pe mine m-a costat vreo mie de lei (dar am gs simplu).

Salut, o sa fac la Oradea, e cel mai convenabil de ajuns din locatia mea (Sibiu).

Multumesc de info.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

AM o mobra GSA 2017 cumparata de noua, si sunt tare curios daca cineva din voi imi poate spune cat o sa ma coste service-ul de 10.000km intr-o reprezentanta bmw motorrad. (avand in vedere ca trebuie "verificate" mai multe puncte decat la cel initial de rodaj + schimb de alte chestii)

 

Si unde vrei sa iti faci revizia, in strainatate, la Bucuresti sau la Oradea?Pe mine m-a costat vreo mie de lei (dar am gs simplu).

 

Cam asa tin si eu minte ca am dat parca, undeva 1100-1300 lei. Depinde cred daca iti schimba si placutele de spate (care se duc f repede...).

 

 

Intreb doar de curiozitate... daca suni la o reprezentanta BMW si intrebi, oare nu vor sa zica?

 

Nu am idee de ce, dar de multe ori raspund destul de inexact. Raspunsuri de genul nu stim exact, depinde ce trebuie facut, in jur de suma X dar poate varia cu +/-30-50% :)

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cam asa tin si eu minte ca am dat parca, undeva 1100-1300 lei. Depinde cred daca iti schimba si placutele de spate (care se duc f repede...).

 

 

 

Nu am idee de ce, dar de multe ori raspund destul de inexact. Raspunsuri de genul nu stim exact, depinde ce trebuie facut, in jur de suma X dar poate varia cu +/-30-50% :)

 

Exact asa am patit si eu , am sunat si mi s-a spus ca nu stiu exact, ca variaza..bla bla..tipic reprezentanta.De asta eram curios doar pentru info meu, la ce sa ma astept de la treaba asta.

Ms mult de info

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai stai un pic, nu ti se pare normal sa varieze pretul in functie de ce e de facut la ea? Ai niste operatiuni standard de facut (schimb ulei, verificari, etc.) plus unele obligatorii doar in cazul in care se impun dupa verificarea anterioara (placute de frana uzate => schimb, adica placute noi + manopera).

 

Manopera se taxeaza la ora, iar timpul necesar efectuarii operatiunilor trebuie sa fie acelasi indiferent de reprezentanta. La asta se adauga pretul pieselor ce necesita schimbare. Nu e logic sa varieze pretul total al "reviziei"?

 

Chiar nu inteleg cum poate un forum oferi mai mult ajutor decat reprezentanta propriu-zisa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to BMW R1200/1250 GS/GSA/RS/RT/R LC - 2013->

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...