Sari la conținut

BMW R1200/1250 GS/GSA/RS/RT/R LC - 2013->


Postări Recomandate

Ii pui robinet sa opresti apa si nu mai e LC. Si gata, bum, nu mai face baietii mijto de fostul african lover :)))

 

Cu jambele - nu au fost afectate toate mobrele produse in perioada aia. A fost dupa noroc, doar unele au avut probleme :) Se masoara, se verifica si, daca esti norocosul castigator nu ai nevoie de modificari.

 

PS - de ce draq ai luat vaca din asta grasa si nu balerina (adica neADV).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 12,5k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ii pui robinet sa opresti apa si nu mai e LC. Si gata, bum, nu mai face baietii mijto de fostul african lover :)))

 

Cu jambele - nu au fost afectate toate mobrele produse in perioada aia. A fost dupa noroc, doar unele au avut probleme :) Se masoara, se verifica si, daca esti norocosul castigator nu ai nevoie de modificari.

 

PS - de ce draq ai luat vaca din asta grasa si nu balerina (adica neADV).

Mie imi plac astea mai mari de fel. Sa simti ca ai ceva intre picioare, nu ca esti calare pe matura :))

» Post actualizat in 05 Oct 2018 09:26

Am dorit-o pentru autonomie mai mare si pentru ca in ultimul test de pe Adancata, mi s-a parut ca sta mai bine pe viraje decat lc-ul simplu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Desi acolo am vazut doar GS 1200 LC fara Adv. Aici pe topicul asta am vazut ca mai scrie si Adv, de asta postasem initial

Acum se vor face topicuri separate pentru fiecare model diferit in functie de ani ? Acolo scrie 2013, nu 2013 + sau ceva de genu. Si nici aici nu e mentionat in titlu daca e model 1200 dohc sau simplu sau lc.

Din fericire, pana acum, cam toata lumea a inteles rostul fiecarui topic de 1200 GS. Este clara impartirea pe modelele racite cu aer si racite cu apa (LC). Sunt suficiente diferente importante intre cele doua generatii ca sa necesite topicuri separate.

Nu, nu s-a pus problema sa facem topic pentru fiecare an/model, ci doar la generatie diferita. Tocmai de aceea mi se pare prosteasca deschiderea topicului de 1250. Dar na, cineva a tinut sa ne anunte ca-si ia motocicleta noua iar moderatorii au fost dupa parerea mea ignoranti, neintelegand ce si cum.

 

Legat de titlul din 2013... eu sunt vinovatul de faptul ca nu am specificat "incepand cu..." iar atunci a aparut doar varianta de baza GS, nu si derivatul Adventure care a aparut cu un an mai tarziu. Dar, Adventure fiind doar o varianta a GS-ului se intelege de la sine ca este inclus. Daca cineva vrea sa schimbe in "BMW R1200 GS/Adv LC 2013+" eu sunt total de acord.

» Post actualizat in 06 Oct 2018 00:23

Ala cu BMW GS LC 2013 a inceput ca un topic de prezentare a noului model la momentul respectiv si pe parcurs s-a transformat neoficial in discutii intre posesori.

Cum adica "neoficial"?? Am deschis topicul de LC clar cu ideea se a nu incurca borcanele. Sunt alte discutii, alt ulei, alte dimeniuni de anvelope, alte accesorii si mai ales multe diferente conceptuale semnificative.

Singurele repere care se potrivesc la ambele sunt semnalizatorul cu LED si capacul busonului de ulei. Iar ca accesorii gentile interioare din case-uri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu e o greseala si nu e nimeni vinovat de nimic. E doar o precizare in titlu sa nu se incurce noii posesori. Poate totusi ne vede un moderator.

Cu 1250 si mie mi s-a parut ciudat, in definitiv 1100 si 1150 au acelasi topic. Daca ne intindem pe n topicuri nu stiu cat e de benefic pentru posesori. Dar astea-s doar detalii...

Editat de gabyshor
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intrebare : Pot lega o casca Bmw system 7 cu sistemul de comunicare bmw intercom cu o casca Bmw system 6 evo cu sistem de comunicare Sena 10R ?

 

Nu stiu sa-ti raspund ca nu am incercat cu altceva decat BMW... dar pot sa te sfatuiesc sa nu iei inca o casca System 7, asteapta pana la primavara lotul nou.

Momentan sunt destule cu probleme.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Nu stiu sa-ti raspund ca nu am incercat cu altceva decat BMW... dar pot sa te sfatuiesc sa nu iei inca o casca System 7, asteapta pana la primavara lotul nou.

Momentan sunt destule cu probleme.

Am luat-o deja impreuna cu sistemul de comunicatii dedicat.

Am garantie 2 ani, banuiesc ca nu am de ce sa imi fac griji in privinta asta daca am luat-o de la Bavaria. Ma enerveaza ca nu se poate conecta prin intercom la alt sistem de comunicare, ori nu stiu eu pana in acest moment cum sa fac pairing-ul intre ele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am luat-o deja impreuna cu sistemul de comunicatii dedicat.

Am garantie 2 ani, banuiesc ca nu am de ce sa imi fac griji in privinta asta daca am luat-o de la Bavaria. Ma enerveaza ca nu se poate conecta prin intercom la alt sistem de comunicare, ori nu stiu eu pana in acest moment cum sa fac pairing-ul intre ele.

https://support.garmin.com/en-US/?faq=BeaU4DvIDY61uW58vrfId8

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O noua intrebare...

 

Cat de normal este pentru un GS1200 vechi, din 2004 sa consumbe ulei?

Am mers cu al meu vreo 3.5k km si nivelul uleiului a scazut aproape cu o treime din inaltimea ferestrei care iti arata nivelul... ( descriere de kko, dar sper sa intelegeti... )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O noua intrebare...

 

Cat de normal este pentru un GS1200 vechi, din 2004 sa consumbe ulei?

Am mers cu al meu vreo 3.5k km si nivelul uleiului a scazut aproape cu o treime din inaltimea ferestrei care iti arata nivelul... ( descriere de kko, dar sper sa intelegeti... )

Esti sigur ca ai citit corect nivelul? Pt 3.5 km e cam mult ... fie el si bmw, chir si din 2004.

Motor oprit, dupa 5 min pe cric central (sa aibe timp sa se scurga uleiul din radiator in baie)?

 

numai bine,

paul

 

dupa am vazut k-ul de dupa 3.5 ... deci probabil ai citit corect nivelul.

Editat de ivanp
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Esti sigur ca ai citit corect nivelul? Pt 3.5 km e cam mult ... fie el si bmw, chir si din 2004.

Motor oprit, dupa 5 min pe cric central (sa aibe timp sa se scurga uleiul din radiator in baie)?

 

numai bine,

paul

 

dupa am vazut k-ul de dupa 3.5 ... deci probabil ai citit corect nivelul.

3.5K = 3500 km..... asa se scrie mai nou de la smekerie

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din cate stiu diferenta de nivel intre fereastra plina si goala e de 500 ml. 1/3 inseamna destul de putin. Cunosc GS din anul tau care consuma asemanator. Eu am noroc, nu completez nimic intre schimburi la al meu 2009 , consuma maxim 250 ml la 6-7K.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to BMW R1200/1250 GS/GSA/RS/RT/R LC - 2013->

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...