Sari la conținut

BMW R1200/1250 GS/GSA/RS/RT/R LC - 2013->


Postări Recomandate

De joia trecuta, pe Transalpina, dupa un traseu Bucuresti - Curtea de Arges - Transfagarasan - Sibiu - Sighisoara - Balvanyos - Toplita - Turda- Sebes - Transalpina - Baia de Fier - Bucuresti. GS-ul s-a comportat decent.

post-72311-0-54002300-1539891158_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 12,5k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Consuma ulei, e ok, nu-ti fa griji. Verifica din cand in cand, completeaza cand e cazu si nu-ti bate capu cu asta.

 

Mersi!

 

Esti sigur ca ai citit corect nivelul? Pt 3.5 km e cam mult ... fie el si bmw, chir si din 2004.

Motor oprit, dupa 5 min pe cric central (sa aibe timp sa se scurga uleiul din radiator in baie)?

 

numai bine,

paul

 

dupa am vazut k-ul de dupa 3.5 ... deci probabil ai citit corect nivelul.

 

Motorul era pe cricul central cand am verificat si oprit de ceva vreme. Mersi de info!

 

3.5K = 3500 km..... asa se scrie mai nou de la smekerie

 

asa e bo$$

 

Din cate stiu diferenta de nivel intre fereastra plina si goala e de 500 ml. 1/3 inseamna destul de putin. Cunosc GS din anul tau care consuma asemanator. Eu am noroc, nu completez nimic intre schimburi la al meu 2009 , consuma maxim 250 ml la 6-7K.

 

Asta este informatie foarte utila!! Mersi :)

 

Ca rezumat, azi ma duc sa cumpar 1L de ulei sa am in garaj, si voi verifica mai des nivelul.

Mersi de raspunsuri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Astazi am schimbat bobina de inductie de pe stanga, cea din capul pistonului, am luat echivalenta de la Beru, la juma' de pret fata de originala BMW. Astept iarna ca sa-i schimb si kitul de ambreiaj complet.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Astazi am schimbat bobina de inductie de pe stanga, cea din capul pistonului, am luat echivalenta de la Beru, la juma' de pret fata de originala BMW. Astept iarna ca sa-i schimb si kitul de ambreiaj complet.

Mai cauta niste bani si schimba-le amandoua... daca tot is asa lesne ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Kit original BMW ? Si eu trebuie sa fac asta... unde ai gasit si la ce pret ?

In cateva zile pot sa-ti zic, momentan l.am rugat pe un coleg sa-mi caute pe original dar si after market, parca n-as vrea sa dau bani in plus doar ca are stanta BMW atata timp cat au folosit Valeo, Lucas, Sachs si TRW rebranduite.

» Post actualizat in 24 Oct 2018 16:06

Mai cauta niste bani si schimba-le amandoua... daca tot is asa lesne ;)

Este in plan, vor urma si celelalte 2.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Reteta difera de la ce pune producatorul la prim montaj (OEM) la piesa de origine (OE), after market poate fi incepand de la piese fabricate undeva in China pana la direct replacement nebranduit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu vreau sa fiu inteles gresit, daca after market-ul nu-mi va prezenta incredere voi merge pe piese de origine. Pentru direct replacement sau alternative nu-mi fac probleme, lucrez intr-un service auto.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare!

Caut o suspensie spate cu ESA pt un Adventure din 2010.

Va rog sunati-ma sau dati un sms la 0754789987

https://www.boonstraparts.com/en/part/bmw-r-1200-gs-adventure-2010-2013-r1200gsa-10-shock-absorber-rear-2010&ID=B100012OB4#part

 

Oleaca mai scumpa decat ne-am fi asteptat :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare!

Caut o suspensie spate cu ESA pt un Adventure din 2010.

Va rog sunati-ma sau dati un sms la 0754789987

Salut,

 

Vezi oferta celor de la Wilbers ... le trimiti suspensia ta de pe care ei vor refolosi mecanismele ESA. Aprox 700eu parca si in 2-3 saptamani il ai inapoi.

Sunt curios daca al tau e Showa sau WP?

Showa erau mai slab cotate - al meu a crapat la 40 de mii.

 

numai bine,

paul

Editat de ivanp
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 23.10.2018 la 23:17, DKW a spus:

Astazi am schimbat bobina de inductie de pe stanga, cea din capul pistonului, am luat echivalenta de la Beru, la juma' de pret fata de originala BMW.

de unde ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O sa intreb maine la munca, de obicei imi comand piesele prin firma la care lucrez.

Intre timp am schimbat si bobinaa de pe stanga, ramane de rezolvat problema ambreiajului,  troncane de zici ca-i Ducati. 🤔

*de pe dreapta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 7 ore, DKW a spus:

O sa intreb maine la munca, de obicei imi comand piesele prin firma la care lucrez.

Intre timp am schimbat si bobinaa de pe stanga, ramane de rezolvat problema ambreiajului,  troncane de zici ca-i Ducati. 🤔

*de pe dreapta.

ok.si eu astept placa de presiune  si carcasa :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to BMW R1200/1250 GS/GSA/RS/RT/R LC - 2013->

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...