Sari la conținut

BMW R1200/1250 GS/GSA/RS/RT/R LC - 2013->


Postări Recomandate

La 05.02.2019 la 13:12, KHK a spus:

 

 Stiu si oameni multumiti de relatia cu AB, care nu au avut probleme.

Da niste exemple de oameni multumiti si ce probleme au  avut...!  ...sa-mi mai creasca optimismul fata de AB !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 12,5k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

La 05.02.2019 la 12:34, Adrian M. a spus:

Oare de aia e plin de mobre de politie la Tibi, in service?

 

Sa lamurim: eu n-am contestat ceea ce face Tibi sau ca nu este mai bine la el, indiferent din ce punct de vedere... am spus doar ca, logic, daca nu ai continuitate cu service la dealer autorizat, nu poti cere culanta.

De asemenea, nici la Tibi nu este perfect, si la el se intampla sa se greaseasca, doar ca atitudinea face (marea) diferenta.

 

1 oră în urmă, shpixy a spus:

Da niste exemple de oameni multumiti si ce probleme au  avut...!  ...sa-mi mai creasca optimismul fata de AB !

 

Adica, astepti nume, sau ce? Sunt oameni care au fost acolo, au cumparat o motocicleta si/sau au facut service si totul a decurs normal. Si poate nu s-au dus nici cu cine stie ce asteptari.

 

Acum 4 ore, sivi a spus:

Am asa un deja-vu cand vine vorba de AB...minim la 2 ani exista aceasta discutie in care marea majoritate este dezamagita de serviciile lor.

Curiozitatea mea este legata de costuri service aici vs, Germania. Cum dracu astia nu isi pot permite sa plateasca personalul asa cum sunt aia din Germania sau macar la jumatate, cand preturile mobrelor sunt chiar mai mari aici, service-ul este cel putin acelasi, piesele sunt aceleasi si stim bine ca la piese au un adaos exagerat?!

Aici probabil mecanicii sunt platiti derizoriu iar in DE infinit mai mult. Oare chiar sunt patronii grupului din Romania atat de calici incat sa nu-si poata fideliza niste angajati precum aia din DE? Toate costurile lor ar trebui sa fie mult mai mici aici vs. DE, chirii, taxe, salarii, iar preturile sunt aliniate la DE, ce este anapoda la noi? intreb intrucat in toate sectoarele avem aceeasi poveste. Stiu ca nu putem avea aceleasi salarii ca acolo, dar ceva cred ca e in neregula si la noi...

Totul pleaca de la atitudine si performante...daca oamenii sunt demotivati si slabi pregatiti, cam asta primesti.

 

Ai atins multe puncte si din pacate suntem deja suntem off-topic aici... exista, tot la sectiunea asta de Adv, topic dedicat problemelor cu AB.

 

Daca tot esti curios, afla ca te inseli la mai multe aspecte pe care inteleg ca nu le intrebi ci le afirmi. De exemplu, pe ce baza afirmi ca motocicletele in Ro sun mai scumpe decat in Germania? Eu, uitandu-ma pe configuratoare anul trecut am observat ca, din contra, in Ro erau minimal mai ieftine moto. Ce intelegi prin "service-ul este cel putin acelasi"? Daca cumva te referi la ora de manopera perceputa, nu stiu exact cat este in Germania dar in Austria este cca. 130€ iar in Germania sigur nu este mult mai putin. Sunt convins ca in Ro ora de manopera este semnificativ mai ieftina, fapt confirmat si de preturile pe care le spun amicii din Ro cand discutam. Aaa, stii ce sunt similare? Cheltuielile cu scule, software (care nu-i deloc de neluat in seama), dotari, felul in care arata si este mobilat showroom-ul care trebuie sa fie la standardele BMW etc. deci o parte semnificativa din cheltuieli. Astea da, sunt aceleasi ca in Germania, Austria etc. Iar in Germania toate astea sunt amortizate altfel din cauza volumului mult mai mare de vanzari si orei de manopera mai scumpe. 

Sub nicio forma nu iau apararea AB, incerc doar sa deschid ochii asupra unor realitati. Asta insa, evident, nu este scuza pentru atitudinea jalnica in mai multe cazuri, care nu ar presupune costuri, si a managementul deficitar. Si sunt de acord cu (de)motivarea oamenilor. Dar apropos de oameni... este cert ca depinde si de educatia lor si de cei sapte ani de acasa. Si pana la urma nu mergi la un job sa faci doar minimul, sunt unii pe care si daca-i motivezi vor spune oricum ei tot nu sunt motivati suficient. Poate motivarea mai apare si cu implicarea ta.

 

Mai este din pacate un aspect: AB, mai ales pe Motorrad, are monopol pe o zona foarte importanta a tarii care include si Bucuresti-ul si IF unde sunt multi bani. In plus, am auzit (deci nu pot baga mana in foc ca este adevarat, dar nu m-ar mira deloc) ca unor clienti care au dat de inteles ca ar vrea sa-si ia moto de la Oradea sau Iasi li s-a sugerat ca daca vor fi nevoiti sa vina la Bucuresti pentru service vor avea de asteptat mult si bine (mai ales ca vine imediat service-ul obligatoriu de 1000 km). Singura lor concurenta serioasa este la service cu Tibi.

Inca ceva: AB ca si grup vinde de rupe, "BMW se vinde de la sine", Motorrad reprezinta doar cacao-maca din vanzari pe langa auto (inclusiv Mini), de ce si-ar bate cineva capul prea tare?

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
Acum 1 oră, ade. a spus:

Salutari. Am o problema spinoasa, mi s-a rupt cauciucu! :)

k1.thumb.jpg.9207be3ddd9d4f1cbaae1b89d0f8198a.jpgk2.thumb.jpg.37652014c5c925b7320bb9f5c736585f.jpg

Cheia de la un 1200gs 2005. Aveti idee cum o pot copia sau unde gasesc un caciuc ca sa inlocuiesc?

Eurokey SRL

Strada János Zsigmond 2, Cluj-Napoca 400485

0264 431 911

 

De aici se aprovizioneaza toti copiatorii de chei din Cluj si nu numai.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 24 minute, RedRat a spus:

110/80 si 150/70 sunt marimile pentru un GS din  2004 cu roti spitate nu?

 

Ca si model, Scorpion 2 sunt cele mai bune.

Ca si diemnsiuni, ce ai scris este corect si nu conteaza ca sunt normale sau spitate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

7 minutes ago, KHK said:

 

Ca si model, Scorpion 2 sunt cele mai bune.

Ca si diemnsiuni, ce ai scris este corect si nu conteaza ca sunt normale sau spitate.

 

Mersi de confirmare !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
La 19.02.2019 la 18:03, ade. a spus:

Salutari. Am o problema spinoasa, mi s-a rupt cauciucu! :)

k1.thumb.jpg.9207be3ddd9d4f1cbaae1b89d0f8198a.jpgk2.thumb.jpg.37652014c5c925b7320bb9f5c736585f.jpg

Cheia de la un 1200gs 2005. Aveti idee cum o pot copia sau unde gasesc un caciuc ca sa inlocuiesc?

Vezi ca ala e chiar cip-ul nu e un simplu cauciuc. Poti sa o inlocuiesti numai la reprezentanta bmw, e 2-300 lei. Nu-l rupe pana o inlocuiesti ca o sa razi la ea 😏

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, dellnegro a spus:

Vezi ca ala e chiar cip-ul nu e un simplu cauciuc. Poti sa o inlocuiesti numai la reprezentanta bmw, e 2-300 lei. Nu-l rupe pana o inlocuiesti ca o sa razi la ea 😏

 

Da, stiam, de aia am vrut sa o copiez cat mai repede. Am rezolvat cu 250 lei copiat cheie + chip, la central in cluj. Daca stiam ca e asa ieftin, rezolvam la reprezentanta, asta pe care am primit-o acum este un pic cam butucanoasa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 29.01.2019 la 20:24, andynuta a spus:

 Multumesc Dan de sfat. Am auzit câteva GS-URI la diverși km si la al meu se aude similar dar mai tare. Între timp am mai căutat si am găsit asta clipul de mai jos. Este exact zgomotul meu!!!. Am comandat deja disc si sper sa nu fie afectată si priza de la cutie. 

Petre81punct nu am auzit pana acum de probleme majore la CV la 1200gs. Sa nu uitam ca sunt produse de Getrag si ăștia cam se știu cu cutiile de viteze.

Salut! S-a rezolvat problema numai cu schimbarea discului?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Uite ca am inceput si eu sa demontez cate ceva, in idea de a pregati mobra pentru sezon :)

O sa trimit jentile la centrat...

 

IMG_20190303_144803.jpg

 

IMG_20190303_144823.jpg

Editat de RedRat
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 hour ago, Dan Cata said:

Ar fi bine sa sprijini etrierii aia in suportii lor din jambe, sa nu stea atarnati asa in conductele de frana... :D

 

De asta le-am pus in pungi. sa preiau greutatea de pe conductele de frana

Dar ai dreptate. Mai bine le prind provizoriu inapoi. Si asa vreo 2 saptamani va sta asa...

O sa fac asta cand ajung acasa :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 17 ore, mv11b1 a spus:

Salut! S-a rezolvat problema numai cu schimbarea discului?

Acum am desfăcut si cred ca se va rezolva. Este diferența foarte mare între jocul pe priza la Discul vechi fata de cel nou. Plus ca nu a avut nici o urma de unsoare pe priza, cu toate ca in manual scrie clar ca se greseaza. In rest nu am observat altceva ce ar putea face acel zgomot.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 6 ore, andynuta a spus:

Plus ca nu a avut nici o urma de unsoare pe priza, cu toate ca in manual scrie clar ca se greseaza

 

Ai grija cata vaselina pui acolo, daca pui prea multa ajunge pe discul de ambreiaj.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Vroiam sa multumesc tuturor celor care m-au ajutat cu sfaturi si pareri. Chiar daca au fost mai critice.

Cu alte cuvinte, am reusit. A ajuns la mine in garaj ceea ce mi.am dorit.

 

20190225_155838.jpg

20190225_155846.jpg

20190225_155901.jpg

20190225_200802.jpg

20190305_172234.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 7 ore, o_kellu a spus:

Vroiam sa multumesc tuturor celor care m-au ajutat cu sfaturi si pareri. Chiar daca au fost mai critice.

Cu alte cuvinte, am reusit. A ajuns la mine in garaj ceea ce mi.am dorit.

 

SUPER !!!   👍

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 hour ago, FlipperCo said:

Salut

Pune si tu aici cine-i mesterul, poate mai au si altii nevoie. 

 

https://www.facebook.com/centrowaniekol/

 

Este un tip din Polonia. Lucreaza foarte bine. Mi-a fost recomandat.

Ca si locatie este in apropierea orasului Wolsztyn.

Pretul difera de la roata la roata, depinde ce e de facut si cat timp dureaza.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 22 ore, o_kellu a spus:

Vroiam sa multumesc tuturor celor care m-au ajutat cu sfaturi si pareri. Chiar daca au fost mai critice.

Cu alte cuvinte, am reusit. A ajuns la mine in garaj ceea ce mi.am dorit.

 

20190225_155838.jpg

20190225_155846.jpg

20190225_155901.jpg

20190225_200802.jpg

20190305_172234.jpg

Felicitari !  Km multi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to BMW R1200/1250 GS/GSA/RS/RT/R LC - 2013->

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...