Sari la conținut

BMW R1200/1250 GS/GSA/RS/RT/R LC - 2013->


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 12,5k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

De ieri este operat de "polipi", si pare ca se simte mai bine, accelereaza mai usor, nu mai are acea zona intre 2500 si 3000 rpm unde aveam senzatia ca patineaza ambreiajul. Evacuarea si-a schimbat o idee sunetul, dar nimic deosebit.

 

P.S.: exact topicul ala il citisem inainte de a posta intrebarea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

On 27.04.2019 at 20:31, DKW said:

De ieri este operat de "polipi", si pare ca se simte mai bine, accelereaza mai usor, nu mai are acea zona intre 2500 si 3000 rpm unde aveam senzatia ca patineaza ambreiajul. Evacuarea si-a schimbat o idee sunetul, dar nimic deosebit.

 

P.S.: exact topicul ala il citisem inainte de a posta intrebarea.

 

Ceva efecte secundare?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

16 minutes ago, Baxxter said:

E inox cotul? Trebuie argon pentru sudura?

Ai operat și toba?

Inox, sudat cu sarma de inox si argon. Toba nu am crosetat-o, dar ma bate un gand, ca mai am una de rezerva. Pe de alta parte nu sunt fan galagie mare, am pe celalalt GS evacuare completa Akrapovic fara DB-killer si parca as schimba-o cu o evacuare stock, (deh, munca in mediu cu galagie).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa 15 ani catalizatorul ala era la fel de eficient ca un burete de sarma plin de funingine, in plus, cel de pe motoreta era partial infundat. Daca ar fi sa fim mai catolici decat papa ar trebui sa schimbam catalizatoarele o data la 10 ani. Puteam sa il curat chimic, dar riscam sa-l infund mai rau sau sa se curete de pe el tot ce il facea eficient.

Oricum, am in plan sa cumpar o alta evacuare, nemodificata.

Editat de DKW
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va salut, 

Am posibilitatea sa achiziționez un 1200 Gs LC, 2018, 4 (patru) km în bord, de la un dealer neamt, cu care tot lucrez, la prețul de 15900 euro. 

Nu are sidecase'uri și top case, dar în schimb e echipat la maxim, având cele 3 pachete pe el, plus garanție internațională. 

E ok prețul? 

Ar fi cineva interesat? 

Aștept pozele de la elși le postez aici. 

Marcel 

Asta e ultimul luat de la el... acum 2 săptămâni 

IMG_20190420_150214.jpg.e7b34a74a4b72086978786a6085cac5f.jpg

Iar tot de la el, 1250 Gs, 2019, cu garanție de fabrica, la 18.000 euro, din care mai pot negocia. Dar asta e full pachet, atât ca accesorii(fără top ase) cât și ca pachete de achipare. 

Întreb, pt ca nu știu cum e piața în România. 

IMG_20190420_113522.jpg.d9feb2573bd70d8437fa1b1867b8b67e.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Week end-ul trecut l-am operat pe GS-u' de ambreiaj, placa de presiune si tija de la ambreiaj duse, disc after market (TRW/Lucas) desi relativ nou era foarte uzat, volanta cu urme de valurire, un vis. Am luat un kit SH modelul mai nou si cu uzura minima, si l-am montat. Concluzia, a disparut trancanitul ca de tractor, nu mai patineaza ambreiajul, nu mai cloncane cand reduc gazul. A ramas de schimbat tija de ambreiaj, fiind foarte uzata nu mai debreiaza complet si agata la retrogradare. Dar nu-i graba ca am cu ce sa merg.

 

clutch1.jpg

clutch2.jpg

clutch3.jpg

clutch4.jpg

clutch5.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

As vrea sa-mi schimb jantele, poate cineva vrea cu spite si e dispus sa facem schimb.Motocicleta este din 2017 cu 17000km, jantele sunt in stare perfecta.

0722708561

IMG_20190521_173703.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aveți pe undeva un tutorial de aerisit servo la GS 2005? Am vrut să schimb lichidul și am comis-o. Nu reușesc să amorsez la loc servo pe față.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

BMW 4V ABS-integral Part 1- Część 1 wymiana płynu - brake fluid exchange

BMW 4V ABS-integral Part 1- Część 1 wymiana płynu - brake fluid exchange

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Johnbv, mii de mulțumiri. Acum 2 ani exact după filmul asta am făcut lucrarea dar azi nu îl mai găseam. Am incercat sa lucrez după o procedură de pe un PDF dar m-am încurcat.

In fine, acum e gata funcțional și cu zeamă nouă. Mâine îl scot la câmp.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mare grija ... asa m-am calicit si eu pt 100 lei si era sa ma duc pe copca ( cred ca a prins o bula de aer si avea momente cand maneta de frana era tare ca de obicei dar frana cu tinea DELOC ) .

schimbat apoi la service lichidul din nou si nu a mai avut nicio problema . M-am

jurat ca nu mai fac asa ceva .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O scurta intrebare...

Imi curge putin ulei:

IMG_20190525_223251.thumb.jpg.16a80efd387d533a5c7dd7695b95cf3b.jpg

Are rost sa scot protectia de plastic si sa incerc sa repar? Sau este prea mult pentru un amator?

Mersi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Numa dintr-un loc, e un capac de plastic acolo dedesubt de la care poate sa curgrga. Ala e tinut de 4 suruburi.

Saaaau de la senzorul de sus de pe bloc, da ambele au cate un o-ring care poate sa cedeze :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 hour ago, ianachim said:

ce sunt astea???😱😱😡

PCV (Positive crankcase ventilation) e un fel de "snorkel", cu valva unidirecționala, care-ți permite să treci prin apă fără să intre în motor, cam ca la autovehiculele off road. QS e quick shift, schimbi vitezele fără să utilizezi ambreiajul (bine, el operează, dar fără să fie nevoie să-l acționezi).

După mine, ambele mofturi la genul ăsta de motociclete, dar asta rămâne la latitudinea fiecăruia...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to BMW R1200/1250 GS/GSA/RS/RT/R LC - 2013->

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...