Sari la conținut

BMW R1200/1250 GS/GSA/RS/RT/R LC - 2013->


Postări Recomandate

Salut, 

 Daca tot se apropie vremea rea..cautam de bricolat. Asadar - si-a montat cineva becuri H7 led pe vacuta? Am vazut unele de la osram care au ledurile unde ar fi punctul focal..dar mi-e teama ca se incalzesc. Aripioarele de racire vor fi practic in spatiu inchis. Mai sunt si unii pe advrider care au gaurit capacelul de protectie la far...dar parca nu as gauri. Ceva din experienta proprie?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 12,5k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ramai la cele standard, mai ieftine si mai usor de schimbat. Cele pe led trebuie sa fie can bus, dar tot nu te vor scuti de erori cand iti va fi lumea mai draga.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 9 ore, DKW a spus:

Ramai la cele standard, mai ieftine si mai usor de schimbat. Cele pe led trebuie sa fie can bus, dar tot nu te vor scuti de erori cand iti va fi lumea mai draga.

SUBSCRIU !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutari voua,

 

Din ciclul  "a bate saua ca sa priceapa iapa"...:)), saua mea de la 1200 rally e foarte draguta, dar la drum lung parca mi-as produce un confort mai mare...

Am testat comparativ saua originala de GS si mi s-a parut ceva mai moale, asa ca probabil ar fi prima varianta pentru mine de imbunatatire...

Va intreb si pe voi, daca ati testat/ales alte variante in acest sens..?

 

merci,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 17.01.2020 la 8:19, douaroti a spus:

Din ciclul  "a bate saua ca sa priceapa iapa"...:)), saua mea de la 1200 rally e foarte draguta, dar la drum lung parca mi-as produce un confort mai mare...

Am testat comparativ saua originala de GS si mi s-a parut ceva mai moale, asa ca probabil ar fi prima varianta pentru mine de imbunatatire...

Va intreb si pe voi, daca ati testat/ales alte variante in acest sens..?

 

La primul GS LC am avut saua normala. In 2014 imediat cum l-am luat am plecat spre Thassos iar la intoarcere am facut cei +1400 km pana la Viena intr-o singura zi, mi s-a parut ok saua. Clar mai buna decat cea standard de la GS-ul anterior dohc.

Insa, cu timpul, am ajuns ca si la ture de 300 km sa ma deranjeze/doara si faceam schimb cu partenerul meu de drum care imi dadea seile lui de Adv care sunt mai bune decat cele de GS. Oricum, oricare dintre ele, ma cam seca cand mergeam in picioare.

Apoi in 2017 cand am luat Rallye asa cum trebuie, cu saua Rallye, ma asteptam ca o sa fiu nevoit ca pentru drum lung sa-mi iau alte sei de ex. de la Wunderlich. Dar, surpriza mare: pe langa ca mersul in picioare a devenit foarte placut, la drum lung de 500-700 km nu am avut nicio problema de disconfort. Chiar si dupa o tura 16 zile cu mers zilnic multe sute de km / zi saua mi s-a parut foarte ok. Asadar... saua Rallye, dupa parerea mea, este de departe alegerea cea mai buna.

Partenerul meu de plimbari vazandu-ma asa de incantat m-a rugat sa facem schimb... nu numai ca deja dupa 50 km seile lui de Adv ma enervau groaznic dar si el a fost extrem de incatntat si si-a luat si el imediat saua Rallye. 

Pe langa confort si mersul in picioare mai este un aspect: fiind ingusta la rezervor, si alta pozitie a picioarelor langa rezervor, chestie care ni se pare amandoura pozitiva mai ales la mersul pe curbe.

Nu merg in general cu pasagera dar pe distante scurte, cand se intampla, nevasta-mea nu se plange pe saua Rallye, desi am acasa un set de sei noi de Adv pe care as putea sa le montez imediat la nevoie.

Bineinteles ca urmatoarea moto va fi 1250 varianta HP cu saua aferenta. Si, ca si la Rallye, ma voi bucura si de faptul ca nu vine cu inutilul cric central.

 

Sa stii ca, in general, o sa mai moale nu este mai confortabila. Toate seile mai bune (de ex cele de la Wunderlich, Touratech) sunt mai tari decat cea originala, tocmai asta este ideea.

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc Vlad pentru raspuns, de acord cu tine apropos de pozitia generala pe saua de Rallye. M-am inteles de minune si eu cu ea, la ture chiar de 6-700 km/zi. Problemele au aparut in turele de 8-10 zile cu 3-500 km zilnici si drumuri mai proaste...

E adevarat ca si spatele meu are cateva baiuri... vazute la RMN...dar nu ma las...ma apuc de facut muschi la spate, poate, poate asa compensez...

Suspensia cum ai simtit-o mai moale/comfortabila?  Sus sau jos? 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 08.01.2020 la 18:27, sivi a spus:

Intreb si aici, desi banuiesc ca toata lumea mai arunca un ochi si pe celalalt topic pentru 2013+

Vreau sa merg cu niste roti spitate la centrat in Belgrad la Woody's Mile.

Daca mai este cineva interesat de centrat/indreptat sau alte operatiuni, astept un semn in privat.

Am sa fac miscarea undeva la sfarsitul lunii Ianuarie.

Nu am intrat de mult pe aici :)

Poti sa iti trimiti rotile cu posta romana la Haan Wheels in Olanda, eu am fost foarte multumit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu m-am simtit mai bine pe acceasi sa pe care ma durea fundul la ture lungi 500+ km/z, zi de zi, dupa ce am slabit cateva kile :D

De aia zic ca s-ar putea sa fie ceva nereguli cu kilele, nu cu saua, cel putin la mine asa fu'

 

In continuare sunt in cautare de un Navigator V... Daca vrea careva sa isi faca upgrade la VI, sunt participativ.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 23 ore, Dan Cata a spus:

Am avut si si, de capatat. Cu VI mai ca nu l-am putut folosi, V-ul e ce trebuie, foarte intuitiv, nu se blocheaza...

 

Daca se blocheaza sau nu, nu are legatura ca e V sau VI. Are legatura cu varianta de soft/update din momentul ala sau cu cine stie ce altceva (ex. cardul de memorie). Prietenul meu cu care merg mereu are V si in ultimul timp i se tot bloca iar VI-le meu nu.

 

VI este clar mai bun si mai avansat (functii, ecran, localizare, procesor mai rapid etc.) si merita diferenta de bani care este probabil 100€ la s.h.

 

VII nu va mai exista. BMW intrerupe  colaborarea cu Garmin cred ca din 2021. Se pare ca vor colabora cu TomTom si navigatorul nu va mai fi separat ci integrat in "tableta" (bord) si, bineinteles, si mai bine conectat cu telefonul.

Posibil ca noul sistem de navigatie va fi prezentat odata cu viitorul GS care cel mai probabil va fi prezentat la sfarsitul lui 2021.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multam de info Dan, aiurea ca inca nu face nimeni si in Romania. Aparent nu sunt destule gs uri spitate de China 😡

Cred ca o sa mai astept un sezon, poate se apuca cineva pana la urma si la noi, am auzit niste zvonuri, vom vedea... 

Editat de sivi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 40 minute, sivi a spus:

Multam de info Dan,

 

Exista persoane care centreaza roti in Romania dar acestea de regula isi selecteaza clientii (clientii cu bmwuri nu prea sunt doriti) iar cei care lucreaza pt oricine nu prea sunt accesibili pt ca este coada la ei, iti vine randul dupa cateva luni.

 

Acum 40 minute, sivi a spus:

 

 

aiurea ca inca nu face nimeni si in Romania.

 

Nu exista destula piata pt asa ceva iar clientii moto sunt cei mai scartari din Romania.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 ore, KHK a spus:

 

Daca se blocheaza sau nu, nu are legatura ca e V sau VI. Are legatura cu varianta de soft/update din momentul ala sau cu cine stie ce altceva (ex. cardul de memorie). Prietenul meu cu care merg mereu are V si in ultimul timp i se tot bloca iar VI-le meu nu.

 

Ia intreaba-l te rog pe prietenul tau daca nu cumva vrea sa vanda V-ul ala care se blocheaza mereu, mie :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 40 minute, Nguyen a spus:

 

Exista persoane care centreaza roti in Romania dar acestea de regula isi selecteaza clientii (clientii cu bmwuri nu prea sunt doriti) iar cei care lucreaza pt oricine nu prea sunt accesibili pt ca este coada la ei, iti vine randul dupa cateva luni.

 

 

Nu exista destula piata pt asa ceva iar clientii moto sunt cei mai scartari din Romania.

Este evident ca nu stii despre ce e vorba si nu vreau sa comentez nici alegatia ta exprimata pe un forum de posesori de bmw, de parca am fi toti la fel intr un sens peiorativ, desigur... 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 26.01.2020 la 9:12, Dan Cata a spus:

Nu am intrat de mult pe aici :)

Poti sa iti trimiti rotile cu posta romana la Haan Wheels in Olanda, eu am fost foarte multumit.

Si eu am procedat la fel la sfatul lui Cata

multam cu acesta ocazie !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
Acum 21 ore, Turist a spus:

Din intamplare are cineva de vanzare suportul sub care stau agatate proiectoarele la 1200GS primul model ?

Daca te referi la primul model de LC, am eu, nou sau SH

Daca te referi la modelul 2004, unde is suporti de plastic, separati, nu am.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am 1200GS / 2006

Am 1200GS / 2006

O sa le montez pe crashbar, dar pozitia lor va fi rasturnat. Sper sa nu orbeasca pe cei care vin din sens opus.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 08.02.2020 la 20:54, johnbv a spus:

Doar GSA are suport de proiectoare OEM.

 

Desi suna a un raspuns venit de la cineva sigur de sine, un fel de cunoscator... raspunsul este gresit.

La 09.02.2020 la 16:07, Turist a spus:

Credeam ca la gsa sant montate pe tankguard

 

Nu, la GSA LC le-au prins direct pe tankguard, la cer racit pe aer am impresia ca sunt puse pe un suport (o bara de aluminiu) care cred ca se primde si aia cumva de tankguard. Aici nu sunt 100% ca nu am avut.

 

La GS simplu au existat proiectoare si suporturile aferente incepand cu modelele facelift deci din 2008. Sunt cele separate din plastic precum cel din poza de mai sus. Cred insa ca se potrivesc doar cu proiectorul original. Dar oricum nu te ajuta daca ai 2006.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to BMW R1200/1250 GS/GSA/RS/RT/R LC - 2013->

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...