Sari la conținut

BMW R1200/1250 GS/GSA/RS/RT/R LC - 2013->


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 12,5k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

E o persoană renumită pe aci pe forum, ce aduce dintr-o zonă cu corona in floare, verificată de altă persoană renumită de pe acelasi forum ce si-a deschis reprentanta bmw. Amândouă au zis ca e ok. Amu as înclina să cred ca sunt eu "baftos" si nu ca a fost vânzătorul cu rea intentie. Oricum pretul a fost bun si inca de la bun început am luat-o pe ideea ca vad cum ma inteleg cu ea un an si dupa o marit si imi iau alta mai noua. Dar...e cam aspirator de bani. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mobre premium la superpret nu exista. Am avut Softail cumparat cu 9000 euro de la dealer. Am mers 3000 km intr-un an, am venit in concediu cu o mobra veche de 20 ani cumparata ad-hoc cu cateva zile inainte(HD stricat din nou), dealerul a investit 3000 euro in ea in contul garantiei(dupa achizitie) si am dat agregatul inapoi cu 8000 euro.

 

N-a mers niciodata ok, mergeam mereu cu frica, mergeam la distante mici de oras.

 

 

Editat de Gixu.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai fa-i un schimb cu tot cu filtru de ulei, cu motorul cat mai cald, cat sa nu te friga la degete. Cu Motul, de gustibus, eu bag Repsol si il schimb la 5000 km. 

Am patit acelasi lucru la cel din 2004, am schimbat uleiul dupa 100 km si i-am mai tras 3 spalaturi cu 5W-30. La ultima spalatura ulei folosit maxim 10 minute arata ca unul de minim 2000 km. Dupa igienizare am bagat Repsol 15W-50 si e ok.

Ce a iesit din motor dupa spalaturi.

sedimente.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Va salut! Am si eu urmatoarea problema un R1200 GS 2008. A inceput sa arunce benzina pe la cupla de la pompa de benzina. S-a crapat din senin. Ma poate ajuta cineva cu dimensiunea ( nu reusesc sa inteleg daca este de 1/4 sau 3/8 pentru anul meu de fabricatie ) sau daca gasesc prin Romania ( am tot cautat dar nimic..). Nu as vrea sa schimb toata pompa doar pentru cupla aia rapida...Orice informatie ma ajuta. Bafta. Las si cateva poze20200327_165040.thumb.jpg.493a17f158883e23f78a2d6e834a256a.jpg20200327_162508.thumb.jpg.4ce476c3e0176d3a55a553002b147da1.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 7 ore, yrkalex a spus:

Va salut! Am si eu urmatoarea problema un R1200 GS 2008. A inceput sa arunce benzina pe la cupla de la pompa de benzina. S-a crapat din senin. Ma poate ajuta cineva cu dimensiunea ( nu reusesc sa inteleg daca este de 1/4 sau 3/8 pentru anul meu de fabricatie ) sau daca gasesc prin Romania ( am tot cautat dar nimic..). Nu as vrea sa schimb toata pompa doar pentru cupla aia rapida...Orice informatie ma ajuta. Bafta. Las si cateva poze20200327_165040.thumb.jpg.493a17f158883e23f78a2d6e834a256a.jpg20200327_162508.thumb.jpg.4ce476c3e0176d3a55a553002b147da1.jpg

Am pățit-o și eu acu' doi ani. Veneam de la Suceava spre Rădăuți, aveam ceva treabă la service, iar când am ajuns acolo și m-am uitat în jos, jumătate de rezervor de benzină era pe pantalonii mei. 

Mecanicul (un bun prieten de-al meu) a preluat problema.

Concluzie: dacă te apuci să cauți piesa, se găsește greu, pe-afară, și costă o gălăgie de bani.

Nu te apuca să improvizezi, acolo e presiune mare și dacă nu faci o chestie blindată, crapă imediat.

Într-un final mecanicu' mi-a rezolvat problema. Piesa m-a costat vreo 50 de lei, a găsit-o la un magazin de veceuri. N-are moarte.

Între timp mi-am mai cumpărat o animală pentru piese, da' nu pot să-ți vând pompa, desigur.

Nu-mi dau seama din ce zonă ești, dar dacă erai pe-aproape, îți băgam o pilă la camaradul meu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut. Piesa costa vreo 40 dolari, se, comanda de pe un, site de la americani. E o buba stiuta, si se remedia de bmw, cand o duceai la revizie, tacit, ca, au facut un recall. 

O comandasem si eu pentru fostul meu rt. 

Caut site ul di iti dau link. A durat sa vina vreo 3 saptamani. Dar vezi denumirea piesei, si cauti si in europa, era si pe ebay. E o flansa metalica, ce inlocuieste mizeria din fabrica. 

http://www.gunsmoke.com/motorcycling/r1200gs/quick_connects/index.html

https://www.ebay.co.uk/itm/113980989377

https://www.amazon.com/Quick-Disconnect-Coupling-compatible-R1200GS/dp/B07PM4JM7Q

Dar asta i un kit mai mare.. 

Editat de Adrian M.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 ore, shpixy a spus:

Parca  e un recall pt pompa de benzina. Eu am fost la (B)avaria pt recall-ul de flansa roata spate si pompa de benzina acum2 ani.

Maine o sa verific daca s-a facut rechemarea pt buba asta! Multumesc 

Acum 52 minute, pasquinel a spus:

Am pățit-o și eu acu' doi ani. Veneam de la Suceava spre Rădăuți, aveam ceva treabă la service, iar când am ajuns acolo și m-am uitat în jos, jumătate de rezervor de benzină era pe pantalonii mei. 

Mecanicul (un bun prieten de-al meu) a preluat problema.

Concluzie: dacă te apuci să cauți piesa, se găsește greu, pe-afară, și costă o gălăgie de bani.

Nu te apuca să improvizezi, acolo e presiune mare și dacă nu faci o chestie blindată, crapă imediat.

Într-un final mecanicu' mi-a rezolvat problema. Piesa m-a costat vreo 50 de lei, a găsit-o la un magazin de veceuri. N-are moarte.

Între timp mi-am mai cumpărat o animală pentru piese, da' nu pot să-ți vând pompa, desigur.

Nu-mi dau seama din ce zonă ești, dar dacă erai pe-aproape, îți băgam o pilă la camaradul meu

Sunt din Bucuresti...o sa gasesc eu o varianta. Multumesc

Acum 30 minute, Adrian M. a spus:

Salut. Piesa costa vreo 40 dolari, se, comanda de pe un, site de la americani. E o buba stiuta, si se remedia de bmw, cand o duceai la revizie, tacit, ca, au facut un recall. 

O comandasem si eu pentru fostul meu rt. 

Caut site ul di iti dau link. A durat sa vina vreo 3 saptamani. Dar vezi denumirea piesei, si cauti si in europa, era si pe ebay. E o flansa metalica, ce inlocuieste mizeria din fabrica. 

http://www.gunsmoke.com/motorcycling/r1200gs/quick_connects/index.html

https://www.ebay.co.uk/itm/113980989377

https://www.amazon.com/Quick-Disconnect-Coupling-compatible-R1200GS/dp/B07PM4JM7Q

Dar asta i un kit mai mare.. 

Salut, da, am identificat si eu care este piesa crapata ( este acea cupla rapida) care este din plastic pe motor... ideea este ca nu stiu daca dimensiunea este de 1/4 " sau 3/8 pt anul de fabricatie 2008. Poate reusesc sa o scot intraga de acolo sa o pot măsura...desi la cat este de rupta, ma indoiesc. Multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 27.01.2020 la 21:56, Dan Cata a spus:

Ia intreaba-l te rog pe prietenul tau daca nu cumva vrea sa vanda V-ul ala care se blocheaza mereu, mie :D

daca nu ai gasit pana acum, de ce nu iti iei Wunderlinq?

https://blackboxembedded.com/products/wunderlinq-commuter-edition

eu am V si simt nevoia de ceva mai mult, fiind obisnuit cu waze si alerte politie/radar, nu mai vorbesc de smartlink pe care il gasesc total inutil la navigator (nu recalculeaza ruta, prin urmare e doar de poza).

Cu dracia asta ai tot ce are si navigatorul + orice aplicatie din telefon....merita sa arunci un ochi, pretul e sub Navigator V

Editat de sivi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cel mai mult nu il vreau din cauza la incarcare, am stricat doua telefoane deloc lesne, incarcandu-le pe motor in mers. De la vibratii, se strica mufa telefonului.

Nu ii deloc placut sa fii plecat din tara si sa stii ca nu mai ai telefon pe care sa te bazezi...

 

Nu faci un upgrade la VI si sa il cedezi pe al tau mie?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_

După o experienta relativ asemănătoare, exclusiv pt navigare, eu ma gândesc sa trec pe Galaxy Tab Active 2 (8 inchi, waterproof), combinata cu un cablu de încărcare magnetic. 

Screenshot_20200408-100509_Chrome.thumb.jpg.ed328aaca3305c8bf7101067ef435ebb.jpgScreenshot_20200408-100539_Chrome.thumb.jpg.74ac93f3990c8fe33dac88383c9abc37.jpg

Pentru nivelul următor (suporți cu încărcare) exista Ram Mount și Brodit. Din ce am înțeles din commenturile de pe YouTube cel de la Ram ar retine multa apa în zona curbata de la baza, unde se afla și slotul de încărcare, capitol la care B. nu ara cea probleme. 

 

 

20200408_102505.thumb.jpg.431036f3491bc23efb0df7dcba1f6f46.jpg   20200408_104717.thumb.jpg.fa334e8568e9b66c1c98bbd45f9b9189.jpg

Editat de _Raul_
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

multumesc si eu ,

navigatia pleaca la Arad ,

ramane Top Cas-ul , toba  si o aparatoare far nou nouta Wunderlich 100 euro .

a bmw akrap 1.jpg

a bmw akrap 4.jpg

a bmw akrap 5.jpg

a bmw akrap 6.jpg

a bmw aprap 3.jpg

a apar bmw 1.jpg

a apar bmw 2.jpg

a apar bmw 3.jpg

a apar bmw 4.jpg

a apar bmw 5.jpg

a apar bmw 6.jpg

Aparatoarea de far este nemontata - noua - , pozele sunt de pe motocicleta mea .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 08.04.2020 la 9:10, Dan Cata a spus:

Nu faci un upgrade la VI si sa il cedezi pe al tau mie?

nu cred ca merita diferenta de bani dintre ele, mai ales in perioada asta.... ar fi un super moft 😅

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to BMW R1200/1250 GS/GSA/RS/RT/R LC - 2013->

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...