Sari la conținut

BMW R1200/1250 GS/GSA/RS/RT/R LC - 2013->


Postări Recomandate

Eu am crezut ca îmi bat tacheții și căutam lere ca sa-i reglez. Acuma o sa caut ambreiaj ca sa îl schimb. 

Mai am o mică problema, am observat ca îmi curge un telescop, mi-am comandat simeringuri și ulei moțul 10 W. 

Gasesc vreun tutorial cum se procedeaza? Am înțeles ca e destul de simplu. Am mai făcut operațiunea asta la un Suzuki mai demult dar la BMW e alta procedura. Dacă știe cineva vreun link

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 12,5k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Acum 23 minute, kenedmoto a spus:

Eu am crezut ca îmi bat tacheții și căutam lere ca sa-i reglez. Acuma o sa caut ambreiaj ca sa îl schimb. 

Mai am o mică problema, am observat ca îmi curge un telescop, mi-am comandat simeringuri și ulei moțul 10 W. 

Gasesc vreun tutorial cum se procedeaza? Am înțeles ca e destul de simplu. Am mai făcut operațiunea asta la un Suzuki mai demult dar la BMW e alta procedura. Dacă știe cineva vreun link

Tachetii bat mai finut. De fapt nu bat, aia tzacane.

Uite aici unul de il schimba:

 

Mobra se desface in doua de la jumatate ca sa faci treaba.

 

Mai are si omul ceva scule speciale cu care o sa vezi ca face de ex centrarea ambreiajului.

 

Ai grija cam faci treaba ca altfel nu mai bagi arborele cutiei in ambrieaj.

 

Poate nu ar fi rau sa mergi la cineva care stie sa faca treaba.

Editat de Silver Arrow
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Într-adevăr nu e prea simplu. Problema e ca la mine prin zona nu prea sunt meseriași de BMW-uri. Cel mai aproape ar fi la Cluj, o sa m-a interesez dacă e cineva prin zona priceput. Mulțumesc pt răspuns. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu niste tutoriale bune si sculele aferente, in 2 zile (cu lene multa) e gata. Comanda-ti kit complet de ambreiaj + tija si bucsa de pasla de pe tija. Cu ocazia asta poti curata si cilindrul receptor de la ambreiaj.

20190511_135947 (2).jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 12.06.2020 la 19:04, DKW a spus:

Cu niste tutoriale bune si sculele aferente, in 2 zile (cu lene multa) e gata. Comanda-ti kit complet de ambreiaj + tija si bucsa de pasla de pe tija. Cu ocazia asta poti curata si cilindrul receptor de la ambreiaj.

20190511_135947 (2).jpg

 

 

 

O sa încerc la sfârșit de sezon sa am timp toată iarna, pana atunci îmi comand piese și m-a documentez, scule am de toate, nu chiar profesionale dar bune. 

 

Mi-e frica sa nu îmi rămână piese și sa mai fac un motor. 😀

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 11.06.2020 la 22:14, ALPIN a spus:

va salut,

 

    am nevoie de manualul de reparatii pentru BMW R 1200 RT  (2005), multumesc anticipat.

 

reiau rugamintea, poate cineva se incumeta,

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intrebare - la schibarea uleiuluidin motor trebuie schimbata si garnitura/saiba metalica care sta pe surubul de la baia de ulei. De unde cumpar acea garnitura? Si ce dimensiuni are?

Editat de tzunoi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

On 11.06.2020 at 22:14, ALPIN said:

va salut,

 

    am nevoie de manualul de reparatii pentru BMW R 1200 RT  (2005), multumesc anticipat.

 

Salut,

Am pus eu un link de transfer de curand in topicul general de BMW. Aici  probabil  fiind topic de GS mai putini oameni au manualul de RT. Reiau ce am scris si acolo cu linkul de transfer updatat.

Manualul de service oficial (‘05-09) l-am pus aici impreuna cu manualul Haynes: 

 https://wetransfer.com/downloads/d2b261990673ee2d834e6fcb956d21bb20200614172412/5ed8b48d673d28975be7a25b8975d24a20200614173105/7d14bb 

Este in format .nrg -> il poti deschide cu 7zip sau ceva similar si ai aplicatia acolo - lanseaza RepRom. Manualul este atat pentru RT1200 cat si pentru GS1200.

Spor!

Sorin

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Acum 11 ore, Sorin128 a spus:

Salut,

Am pus eu un link de transfer de curand in topicul general de BMW. Aici  probabil  fiind topic de GS mai putini oameni au manualul de RT. Reiau ce am scris si acolo cu linkul de transfer updatat.

Manualul de service oficial (‘05-09) l-am pus aici impreuna cu manualul Haynes: 

 https://wetransfer.com/downloads/d2b261990673ee2d834e6fcb956d21bb20200614172412/5ed8b48d673d28975be7a25b8975d24a20200614173105/7d14bb 

Este in format .nrg -> il poti deschide cu 7zip sau ceva similar si ai aplicatia acolo - lanseaza RepRom. Manualul este atat pentru RT1200 cat si pentru GS1200.

Spor!

Sorin

multumesc, asfalt uscat !

Editat de ALPIN
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 17 ore, tzunoi a spus:

Intrebare - la schibarea uleiuluidin motor trebuie schimbata si garnitura/saiba metalica care sta pe surubul de la baia de ulei. De unde cumpar acea garnitura? Si ce dimensiuni are?

Dimensiunea e 16 X 20 mm - cupru

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 14.06.2020 la 20:35, Sorin128 a spus:

Manualul de service oficial (‘05-09) l-am pus aici impreuna cu manualul Haynes: 

 

Sorin

Pt GS 2010 gasim ?? 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to BMW R1200/1250 GS/GSA/RS/RT/R LC - 2013->

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...