Sari la conținut

BMW R1200/1250 GS/GSA/RS/RT/R LC - 2013->


Postări Recomandate

Acum 38 minute, Dan Cata a spus:

La saibe... numa eu dau banii aiurea pe ele si le schimb DE FIECARE DATA?! :D

 

saibe_cupru.thumb.png.a08f2de2c6b9d999229deba0bd734f03.png

 

De ce as risca sa nu etanseze bine, un schimb de ulei e 200+ ron, pentru o saiba de 2 lei la propriu si la figurat :D

 

Uleiul ala din poza e bun pt motoare pana la LC, alea racite cu apa functioneaza cu 5w40, de la bmw sau Castrol sintetic.

CORECT !  Scuze, mi-a scapat anul... !

Acum 27 minute, john17 a spus:

Muturex? :huh:

Motorex 😀  abia m-am trezit...am facut praf postarea !  😴

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 12,5k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

www.mailboxde.com. Testat de mine pentru niste produse din germania care nu se livrau in romania - iti vine la usa.

image.thumb.png.452f5f219becfac1dc0d3a44581fb404.png

Si acu vad ca s-ar putea ca uleiul sa intre pe lista de produse care nu pot fi transportate..nu prea e clar dar totusi merita sa intrebi

https://www.mailboxde.com/prohibited-goods.html

 

Substances belonging to ADR regime including all types of garbage*,

Items subject to excise tax (spirits, wine, beer, cigarettes, tobacco, mineral oils, light fuel oils, fuel etc.),

Shipments from countries outside the EU,

 

Editat de tzunoi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare tuturor!

Am o intrebare, probabil s-a mai discutat subiectul aici. 
Ce cauciucuri folositi pe R1200GS si recomandati, pentru drumuri 80% asfalt si restul macadam.
“Vaca” mi-e cam mare, si nu m-am bagat inca, cu buna stiinta, pe off. 
Treaba e ca sunt atatea trasee superbe combinate, cu off usor, si e pacat sa nu ma bucur de ele. 
Revenind la gume, ideea este clara, comportament sigur pe drum ud si sa te sjute pe off (sa nu fi ca pe patinuar la prima balta).

Studiind un pic problema, ma oprisem la Anakee Adventure, dar tocmai mi-a taiat cineva elanul, povestind pe alt topic ca sunt foarte zgomotoase la peste 80/h, si ca nu-s chiar ok pe off. 
Ce parere aveti despre ele si ce recomandati pe baza propriei experiente. 
Multam’

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am gasit si aceste informatii:

https://www.bmwriders.ro/forum/threads/anvelope-pentru-motocicleta-mea-r1200gs-adventure-lc.21/
 

Eu am montate acum, Pirelli Scorpion Trail. Le-am luat fiindca mi-au fost recomandate ca ff bune pe ud. Am prins insa intr-o zona in apropierea Bucurestiului, un drum ce pe harta figureaza ca asfaltat. Ce sa vezi, nu macadam ci doar piatra din aceea sparta, rar dadeai si de pamant. A fost urat tare, mai rau ca pe patinuar. Mare pretentie la gume n-am avut, dar norocul a fost cu mine si am ramas la verticala. Cred totusi ca gumele astea nu prea te ajuta pe off. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca nu esti Chris Birch , cam greu cu vaci de peste 220 kg pe off. Eu cu o vitea de 160 kg, si cu cauciucuri 50/50( Mitas e07), am strans din buci putin ieri pe urcarea de la Cabana Cozia,  pe ploaie. A fugit de cateva ori atat spatele cat si fata. Bine eu sunt si sub nivelul marii pe off, si nu ma prea ajuta nici fizicul. Pentru un off cinstit cu noroi cat cuprinde, pante adevarate,  sleauri, copaci cazuti ,etc,  cred ca e nevoie de o caprita pe la maxim 120 kg si cauciucuri cu crampoane adevarate, nu imitatii. Asta pentru muritorii de rand, ca meseriasii se dau cu orice.

Editat de Nooxy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nici nu a intrat in discutie un off pe bune (noroaie, pante serioase, etc) cu o vaca asa grasa. Am si mentionat, off usurel, pamant uscat  in mare parte, altfel n-ai cum. Adica ai, dar cu training, conditie fizica si cu gume dedicate pt off.


Stiu ca ati fost, v-am si felicitat pentru tura. 
Din pacate evit cat pot turele cu componente off, chiar usor, atunci cand e posibil sa ploua. 
Cu asa o grasa, e ca pe patinuar 🤷‍♂️

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ok, apreciez. Totusi unde e problema sa ne spui cat esti de multumit pe asfalt si off, mai ales ca sunt 50/50? Fa treaaba pana la capat daca tot ai inceput👍

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca e prea tarziu si nu ma exprim eu prea coerent. 

Nu am aceste cauciucuri. Altfel v-as spune cu drag. Doar ma intereseaza subiectul si s-a nimerit să urmăresc si celălat topic unde erau laudate. Am zis sa fac o faptă bună - mai multe informatii poti obtine de pe acel topic.

Eu am montate pe vaca tourance next..pe care le stie toata lumea

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 22 minute, tzunoi a spus:

Cred ca e prea tarziu si nu ma exprim eu prea coerent. 

Nu am aceste cauciucuri. Altfel v-as spune cu drag. Doar ma intereseaza subiectul si s-a nimerit să urmăresc si celălat topic unde erau laudate. Am zis sa fac o faptă bună - mai multe informatii poti obtine de pe acel topic.

Eu am montate pe vaca tourance next..pe care le stie toata lumea

Da, la mine era problema de fapt. Am ramas in cap cu afirmatia “cred ca sunt primul din tara care le are” si involuntar ti-am atribuit-o. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dunlop Trailmax Mission https://www.dunlopmotorcycletires.com/tire-line/mission/
 

Totusi e cineva care le-a testat? Am citit despre ele, pare sa fie marfa de calitate, totusi 50/50 daca nu mergi asa mult in off, oare merita? In sensul ca e ce trebuie pentru asfalt 70% ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 12 ore, yrkalex a spus:

Te salut, ai mai multe detalii ?

Este de pe o motocicleta 1200 GS din 2010.A fost inlocuit cu unul de ADV.Aspect ok,Pret 50 euro vizibil in BRASOV. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Salut. 

Am un far dat jos de pe un 1200GSA din 2012. Sta în cutie de vreo 7 ani asa ca m-am hotarat sa nu-l mai pastrez. 

Daca sunt doritori discutam in privat. 

  Sa aveti un sezon linistit si făra evenimente! 🍻

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to BMW R1200/1250 GS/GSA/RS/RT/R LC - 2013->

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...