Sari la conținut

BMW R1200/1250 GS/GSA/RS/RT/R LC - 2013->


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 12,5k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

  • 4 weeks later...
  • 4 weeks later...
  • 3 weeks later...

Oare cand lanseaza cei de la BMW 1300gs?Sunt tot felul de speculatii pe internet si pe media motociclista. Este interesant ce o sa ofere in afara de cativa cmc in plus, putere mai mare, ca a ramas cam in urma KTM 1290  Super Adventure R, Ducati V4 Rally si a Triumph Tiger (nu ca nu ar fi de ajuns 136cp). Bine, dpv al calitatii de fabricatie, stabilitatii pe franare, suspensiei, ceilalti trebuie sa mai lucreze ca sa ajunga la nivelul lui r1250gs/gsa. Am vazut ca Ducati Rally are niste chestii interesante gen radar fata-spate (nu stiu cat de mult se vor folosi), blind assist, care clar e foarte bun si lift-ul care coboara motocicleta cand astepti la semafor sau in ceva situatii asemenatoare.Am adus in discutie subiectul pentru ca este cam "mort" topicul asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to BMW R1200/1250 GS/GSA/RS/RT/R LC - 2013->
Acum 19 ore, adimotor a spus:

Oare cand lanseaza cei de la BMW 1300gs?Sunt tot felul de speculatii pe internet si pe media motociclista. Este interesant ce o sa ofere in afara de cativa cmc in plus, putere mai mare, ca a ramas cam in urma KTM 1290  Super Adventure R, Ducati V4 Rally si a Triumph Tiger (nu ca nu ar fi de ajuns 136cp). Bine, dpv al calitatii de fabricatie, stabilitatii pe franare, suspensiei, ceilalti trebuie sa mai lucreze ca sa ajunga la nivelul lui r1250gs/gsa. Am vazut ca Ducati Rally are niste chestii interesante gen radar fata-spate (nu stiu cat de mult se vor folosi), blind assist, care clar e foarte bun si lift-ul care coboara motocicleta cand astepti la semafor sau in ceva situatii asemenatoare.Am adus in discutie subiectul pentru ca este cam "mort" topicul asta.

Ai probat  1290, V4, Tiger, si ai constatat ca au frane si suspensie inferioare gsului? Sau ai Gs, iar pe restul le judeci din perspectiva unui proprietar gs, fara sa probezi si concurenta? :)

 

Au alta constructie, tele/para, vs suspensii standard. E clar ca se comporta diferit,dar de la diferit la sa ajunga la nivelul...e discutabil. Unii poate isi doresc sa simta mai calumea roata fata, vs neutralitatea suspensiei de pe gs. E chestie de gusturi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am gs lc si am avut gs si inainte, nu stiu de unde e chestia cu Kymco. Am adus in discutie problema viitorului Gs si cateva impresii pe care le-am vazut pe youtube. Normal ca nu am probat motocicletele astea si chestiunile pe care le-am enumerat mai sus le-au spus unii care asta fac, tot felul de teste cu tot felul de motociclete si care. Eu nu pot vorbi decat despre putina mea "experienta" pe gs de peste 165.000 km. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 ore, shpixy a spus:

🤣  ....ca propietar de kimco ai probat GS si restul, sau doar ai citit despre ?

Ma scuzati, asa i , nu ma ridic la nivelul de proprietar de geseu. Ca saracii, cu kymco. CSF, n-ai CSF.

Unora nu le ajungi la nas nici cu prajina de 5 m.


ON TOPIC-eu am pus o intrebare cat se poate de directa-am emis o parere foarte clara, si eram sincer curios cum s a ajuns la concluzia prezentata. NIci nu am spus nimic despre ea, ca i ok, ca nu i ok. Chiar eram interesat de o opinie, daca @adimotor a mers cu motoretele enumerate.

Dar am uitat cum e pe aici, ma retrag, las proprietarii de geseu sa si laude motoretele intre ei, nu cumva sa puna cineva o intrebare :)))

Bafta.

Acum 4 ore, adimotor a spus:

Eu am gs lc si am avut gs si inainte, nu stiu de unde e chestia cu Kymco. Am adus in discutie problema viitorului Gs si cateva impresii pe care le-am vazut pe youtube. Normal ca nu am probat motocicletele astea si chestiunile pe care le-am enumerat mai sus le-au spus unii care asta fac, tot felul de teste cu tot felul de motociclete si care. Eu nu pot vorbi decat despre putina mea "experienta" pe gs de peste 165.000 km. 

Ma inteapa pe mine colegul  ,ca imi permit sa imi dau cu parerea, proprietar de scuter kymco printre altele.  Dar el sa fie sanatos.

Deci nu ai mers, ai facut o afirmatie doar pe baza a ce ai vazut pe iutub. SI atunci, de unde stii sigur ca e superioara suspensia pe gs? :)

Ei, eu am mers cu doua dintre alternative, si nu as spune ca i superioara. Cu siguranta diferita. Superioara? nu prea. Dar cum am spus, este subiectiva treaba, cui ii place neutralitatea oferita de tele/para, clar cand se va sui pe altceva, se va simti incomod. Nose dive, etc.

Dar daca suspensia asta era cea mai cea, o adoptau toti intr o forma sau alta, dar nu e. REPET, este diferita. Nu i nimic rau in asta.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 14 minute, Adrian M. a spus:

Ma scuzati, asa i , nu ma ridic la nivelul de proprietar de geseu. Ca saracii, cu kymco. CSF, n-ai CSF.

Unora nu le ajungi la nas nici cu prajina de 5 m.


ON TOPIC-eu am pus o intrebare cat se poate de directa-am emis o parere foarte clara, si eram sincer curios cum s a ajuns la concluzia prezentata. NIci nu am spus nimic despre ea, ca i ok, ca nu i ok. Chiar eram interesat de o opinie, daca @adimotor a mers cu motoretele enumerate.

Dar am uitat cum e pe aici, ma retrag, las proprietarii de geseu sa si laude motoretele intre ei, nu cumva sa puna cineva o intrebare :)))

Bafta.

Ma inteapa pe mine colegul  ,ca imi permit sa imi dau cu parerea, proprietar de scuter kymco printre altele.  Dar el sa fie sanatos.

Deci nu ai mers, ai facut o afirmatie doar pe baza a ce ai vazut pe iutub. SI atunci, de unde stii sigur ca e superioara suspensia pe gs? :)

Ei, eu am mers cu doua dintre alternative, si nu as spune ca i superioara. Cu siguranta diferita. Superioara? nu prea. Dar cum am spus, este subiectiva treaba, cui ii place neutralitatea oferita de tele/para, clar cand se va sui pe altceva, se va simti incomod. Nose dive, etc.

Dar daca suspensia asta era cea mai cea, o adoptau toti intr o forma sau alta, dar nu e. REPET, este diferita. Nu i nimic rau in asta.

 

Ce am vrut sa spun eu si ce ai inteles tu. Te-ai suparat chiar fara rost. Am vrut efectiv sa vad daca are cineva informatii noi sau mai multe despre noul gs 1300, iar restul informatiilor le-am expus de pe youtube. Nu a fost vorba de care e cea mai tare sau cea mai cea motoreta si nici nu am zis ca gs-ul e cea mai buna. Nu puteam sa fac afirmatii bazate pe experienta proprie pentru ca Ducati V4 Rally nici nu a fost livrata cuiva, este diferita fata de multistrada v4/v4s, ktm 1290 R si triumph Tiger Explorer nu are nimeni pe aici prin judet si deci nu as fi avut cum sa merg cu ele. Am si facut precizarea ca impresiile sunt cele auzite pe youtube. Si clar ca nu are nimeni Ducati Multistrada V4 Rally si nu stiu daca sunt multi care au KTM Super Adventure 1290 R sau Triumph Tiger 1290 Explorer, af 2022, la care am facut referire, ca sa poata face un test comparativ. Fiind pe forumul de gs am asteptat pareri de cei care au gs/gsa, nu m-am gandit ca o sa intru in polemica neintentionata cu posesorii altor marci de motocicleta. Eu sunt fan de gs, imi place la maxim chiar daca e mai rau decat alte mobre si daca o sa mai pot dpv al varstei si financiar sa mai imi iau un motor mai nou, tot gs o sa imi iau. Imi place foarte mult Ducati MS v4 Rally, cred ca e cea mai frumoasa si performanta si tehnologizata dintre astea, chiar si Tiger, KTM-ul nu e prea fatos, probabil ca sunt mult in fata gs, dar eu sunt impatimit al modelului asta si cu asta am spus tot. Nu am intrat pe topicuri de ktm sau ducati sau triumph sa le zic posesorilor ca gs-ul e cel mai tare, fiecare are preferintele lui. Citesc si ma uit pe YT la tot felul de teste comparative si review-uri si atat, imi exprim o parere proprie de amator nu mai mult de atat si in niciun caz nu ca sa ma contrez cu alti useri. Deci nu a fost niciun atac la persoana ta sau a altcuiva ,ci doar impresii ale unor driveri care testeaza mobre, unii dintre ei chiar piloti experimentati, pe care eu doar le-am expus-o mai sus. Nu am nimic cu posesorii de Kymco sau de orice alta marca. Sper ca acum m-am facut mai bine inteles. 

Rog un moderator/admin sa imi stearga postarile din data de 14 si 15.02.2023, daca se poate. Mersi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 15 ore, adimotor a spus:

Ce am vrut sa spun eu si ce ai inteles tu. Te-ai suparat chiar fara rost.

Vad ca ai dificultati in a urmari firul conversatiei! ia vezi mai sus, i-am raspuns pe masura colegului care m-a luat la misto, nu tie! Raspunsul dat de mine catre tine nu are nici o treaba cu al lui, l-am scris dupa. Si cred ca tonul folosit a fost unul normal.

SI nu , nu m-am suparat. Cum sa te superi pe un forum, daca faci asta atunci ai probleme la mansarda. aici e loc de palavrageala/balacareala, in ultima vreme, si mai putin un loc de discutii normale, si informatii.. Efectiv am incercat sa port o discutie, am pus o intrebare pertinenta, nu am facut atac la persoana, si am primit in schimb de la colegul, misto uri ieftine, judecati, pareri preconcepute, si o gandire unilaterala si obtuza! 

Din pacate asta se intampla uzual pe topciuri dedicate posesorilor de bavareze, este un tipar. Culmea, ca am avut si eu bavareza. SI cel mai probabil, voi mai avea in viitor, cine stie. 

Dar sa fiu daca inteleg atitudinea asta de superioritate si ingamfare. 

Eu prost, trebuia sa imi aduc aminte ca GESEUL e GESEU, si gata, nu sa pun intrebari:))

Over and out, parasesc incinta ca e inutila prezenta mea aici.

Ma duc in garaj sa mangai kymcoul, tracerul, si rebelu, care ce sa vezi, fac cat un geseu :))))))

 

Editat de Adrian M.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Rog un moderator/admin sa imi stearga postarile din data de 14 si 15.02.2023, daca se poate. Mersi.

Cred ca discutia cu privire la subiect s-a incheiat. Nici eu nu o sa mai intru pe aici.

Acum 1 minut, adimotor a spus:

Rog un moderator/admin sa imi stearga postarile din data de 14 si 15.02.2023, daca se poate. Mersi.

Cred ca discutia cu privire la subiect s-a incheiat. Nici eu nu o sa mai intru pe aici.

Da, ai dreptate Adrian M., scuze. O zi buna.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma puteti ajuta cu o parere legata de placutele de frana de pe spate? Au cam inceput sa fluiere dar din ce vad, pare ca desi sunt pe duca, tot mai au vreo 20 30%. Care ar fi limita cand trebuie schimbate ca daca ii intreb pe astia la bmw mi le schimba si cand au 90% uzura :))

 

M am uitat pe factura, au 32k km in 2 ani. Discul a fost schimbat si el atunci. 

20230220_182355.jpg

Editat de DiarM
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 ore, DiarM a spus:

Ma puteti ajuta cu o parere legata de placutele de frana de pe spate? Au cam inceput sa fluiere dar din ce vad, pare ca desi sunt pe duca, tot mai au vreo 20 30%. Care ar fi limita cand trebuie schimbate ca daca ii intreb pe astia la bmw mi le schimba si cand au 90% uzura :))

 

M am uitat pe factura, au 32k km in 2 ani. Discul a fost schimbat si el atunci. 

20230220_182355.jpg

Cand ajung la stadiul asta, cam toate placutele(inclusiv auto, ca de acolo am aflat) ar avea alta compozitie cu ceva mai mult metal, scopul fiind sa te atentioneze...nici franarea nu mai este la fel de eficienta

Oare de ce ai stoarce atat de mult din ele, nu cred ca se justifica eventualele riscuri vs cativa km in plus.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 6 ore, DiarM a spus:

astia la bmw mi le schimba si cand au 90% uzura :))

90% "carne" sau 10% uzură cred că vrei să spui.

Din câte văd eu în poză aia par cam gata, și oricum trebuie gâdilat pe acolo la ce mizerie e pe știft. Degeaba schimbă bavarezii dacă nu se obosesc să toaleteze etriere, să pună nițică pastă de cupru pe unde trebe etc.

Pe de altă parte e posibil să folosești intens frâna spate și asta să fi supraîncălzit plăcuțele la un moment dat și asta să cauzeze fluieratul. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...