Sari la conținut

BMW R1200/1250 GS/GSA/RS/RT/R LC - 2013->


Postări Recomandate

diferenta e ca noua ne mai si trece.

putem intelege ca un produs asa complex si avansat tehnic, precum o cutie de aluminiu, poate avea si probleme.

 

 

 

ce ciudat bai nene, nimeni nu s-a luat de munca ta si toata lumea a respectat ceea ce faci si mai ales faptul ca faci (cel putin eu apreciez faptul ca faci nu ceea ce faci ca nu ai facut pentru mine nimic), pana nu ai rascolit tot tu rahatul.

futui tara masii, de ce o fi ea locuita.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 12,5k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

daca bogdan CITESTE ca se strica mobrele......ESTE INFORMATIE

daca eu scriu ca am AVUT apa in cutii .....ESTE O JIGNIRE......

SILICON......MASTIC.....ETC

 

O intrebare nevinovata ( fara rautati si insinuari ) : Daca la o piesa de peste 16.000 EUR cum este GS-ul acceptati cu intelegere/condescendenta faptul ca exista posibilitatea unor defecte/vicii ascunse si eventual remediate(uneori , nu intotdeauna !!) in luni sau ani ( cum de altfel probabil exista si la multe alte mobre, fara discutie..) , de ce nu tratati cu aceeasi intelegere eventualele defecte/neajunsuri ale gentilor lui Harea, pe care probabil le-ati cumparat pentru a evita o achizitie mult mai scumpa : 1000 EUR - 1500 EUR ?!?!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pentru ca BMW NU MA FACE FRAIER.......in fiecare zi ca am luat ACVARII DE LA HAREA!!!!!!!

 

pentru ca IEFTIN.......nu ar trebui sa insemne PROST

pentru ca dupa 3 luni de asteptari ........ar fi trebuit sa fie gata fara PROBLEME

pentru ca daca am apelat la bogdan m am ghidat si dupa posibilitatea de personalizare" a cutiilor la dimensiuni nonstandard

 

si DACA AI FOST ATENT !!!!

am scris ca accept si de la bogdan problemele aparute .....DAR ....EL nu le accepta de la altii!!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pentru ca BMW NU MA FACE FRAIER.......in fiecare zi ca am luat ACVARII DE LA HAREA!!!!!!!

 

pentru ca IEFTIN.......nu ar trebui sa insemne PROST

pentru ca dupa 3 luni de asteptari ........ar fi trebuit sa fie gata fara PROBLEME

pentru ca daca am apelat la bogdan m am ghidat si dupa posibilitatea de personalizare" a cutiilor la dimensiuni nonstandard

 

si DACA AI FOST ATENT !!!!

am scris ca accept si de la bogdan problemele aparute .....DAR ....EL nu le accepta de la altii!!!!!

 

Bineinteles ca a-ti cumpara BMW nu inseamna in nici un caz Fraier ci este o optiune, o preferinta, etc. [ daca "glucian" accepta acum 2 saptamani oferta mea (chiar mai mare decat pretul solicitat de el pe bikeshop & motociclism) , azi eram proprietar de LC ] cum dealtfel nu esti Fraier nici daca ai alta optiune decat BMW.

 

Bineinteles ca ieftin nu inseamna prost dar de obicei "ieftin" implica un risc/compromis la care in schimb nu cred ca te astepti de la un produs premium ( fie genti, fie mobra ).

 

Din cate citesc pe aici, trecand peste aciditatea unor comentarii ( de ambele parti :) ) , Bogdan a acceptat existenta deficientelor gentilor insa oricum e disproportionat sa compari / sa combati deficiente PRODUS X ( 300 EUR-500 EUR) cu PRODUS PREMIUM Y ( 16.000 EUR - 18.000 EUR). Cuget ca asteptarile sunt altele....

 

Si acum ma retrag spunandu-va ca o buna parte din "sarea si piperul" discutiilor care tin viu topicul ii revin totusi lui Bogdan :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Bineinteles ca a-ti cumpara BMW nu inseamna in nici un caz Fraier ci este o optiune, o preferinta, etc. [ daca "glucian" accepta acum 2 saptamani oferta mea (chiar mai mare decat pretul solicitat de el pe bikeshop & motociclism) , azi eram proprietar de LC ] cum dealtfel nu esti Fraier nici daca ai alta optiune decat BMW.

 

Bineinteles ca ieftin nu inseamna prost dar de obicei "ieftin" implica un risc/compromis la care in schimb nu cred ca te astepti de la un produs premium ( fie genti, fie mobra ).

 

Din cate citesc pe aici, trecand peste aciditatea unor comentarii ( de ambele parti :) ) , Bogdan a acceptat existenta deficientelor gentilor insa oricum e disproportionat sa compari / sa combati deficiente PRODUS X ( 300 EUR-500 EUR) cu PRODUS PREMIUM Y ( 16.000 EUR - 18.000 EUR). Cuget ca asteptarile sunt altele....

 

Si acum ma retrag spunandu-va ca o buna parte din "sarea si piperul" discutiilor care tin viu topicul ii revin totusi lui Bogdan :)

avand in vedere MODUL conciliant in care scrii o sa ti raspund

 

in momentul in care cumperi un produs ...atentie ..GAME DIFERITE..... cutii-mobra..... nu poate intra in discutie comparatia!!!!!! este ilogic

 

am aceleasi pretentii de la cutii cat si de la mobra ....sa si INDEPLINEASCA SCOPUL PENTRU CARE AU FOST CREEATE

SO ESTE NORMAL SA COMBAT DEFICIENTE

de la mobra de 16000 ma astept sa NU MA LASE IN DRUM

de la cutiile de 450 euro ma astept sa nu fiu nevoit sa scot apa cu carpa dupa fiecare PLOAIE.....si nu in mers pe ploaie ci DOAR STAND IN PLOAIE

 

TABLETA SI APARATUL FOTO DIN CUTII FAC 3500 euro.....

 

ps cat despre SARE SI PIPER la bogdan ai dreptate fara el BMWISTII ar fi niste oamnei foarte TRISTI

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum am spus nu folosesc cutii. Iar daca as folosi, nu as apela la cineva fata de care trebuie sa fac ceva, ca sa imi faca onoarea accepte de a-mi lua banii. Mai ales ca pot sa imi iau de la Heavy Duties care in opinia mea sunt foarte bine facute si unde nu trebuie sa dau vre un test ca sa mi se faca onoarea de a imi fi luati banii.

 

Revenind la cei 7 ani de acasa, nu stiu care din noi ar trebui sa dea cu bis. Eu nu arunc cu rahat in mod constant pe topicul de XT1200, asa cum faci tu pe toate topicurile de BMW, nemaivorbind ca pe astea de 1200GS cred ca ai cele mai multe posturi.

 

Oricum nu pot sa nu remarc din nou ca atunci cand vine vorba de problemele super mobrei se lasa linistea si se practica eschiva.

 

 

Auzi ce tot ii dai cu Dumnezeu in sus si-n jos ai intrat in vre-o secta ceva? Mai zi si de Alah si Buda ca pe langa religiile alora crestinismul e secta.

 

Si BTW ti-am mai zis ca nu mai esti funny de multa vreme, incerci sa-l copiezi pe Harea dar esti mult mai varza. Macar Bogdan are niste plusuri la tine nu vad nimic. Hai fii dragut si baga-ma pe lista ta de ignore.

:agree:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bineinteles ca a-ti cumpara BMW nu inseamna in nici un caz Fraier ci este o optiune, o preferinta, etc. [ daca "glucian" accepta acum 2 saptamani oferta mea (chiar mai mare decat pretul solicitat de el pe bikeshop & motociclism) , azi eram proprietar de LC ] cum dealtfel nu esti Fraier nici daca ai alta optiune decat BMW.

 

Bineinteles ca ieftin nu inseamna prost dar de obicei "ieftin" implica un risc/compromis la care in schimb nu cred ca te astepti de la un produs premium ( fie genti, fie mobra ).

 

Din cate citesc pe aici, trecand peste aciditatea unor comentarii ( de ambele parti :) ) , Bogdan a acceptat existenta deficientelor gentilor insa oricum e disproportionat sa compari / sa combati deficiente PRODUS X ( 300 EUR-500 EUR) cu PRODUS PREMIUM Y ( 16.000 EUR - 18.000 EUR). Cuget ca asteptarile sunt altele....

 

Si acum ma retrag spunandu-va ca o buna parte din "sarea si piperul" discutiilor care tin viu topicul ii revin totusi lui Bogdan :)

Ianakime comparam mere cu pere. Una este sa faci un prototip intr-un singur exemplar si fara sa ai posibilitatea sa-l probezi sa mearga din prima si alta sa faci 500000 motociclete si multe sa aiba defecte grave fie la inceput fie pe parcursul fabricatiei. Te asigur ca eu am remediat problema aparuta la tine la toate cutiile si vechi si noi. Proba pe care am facut-o atunci cu dusul in 5 min nu a fost edificatoare si nu ma dus capul sa las cutiile sub stropitoare toata noaptea. Apa nu intra prin gauri, ci prin capilaritate. Editat de bogdan_harea
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

... eu nici o data nu am jignit sau lansat aluzii jignitoare nimanui oricat de mitocaneste s-a comportat...

 

Aici minti, cu nerusinare as zice!

Pe mine cel putin, cu siguranta m-ai facut "prost de impungi" aici pe forum, si nici in ziua de azi nu stiu macar de ce (nu ca ar mai conta). Stiu ca te-am ignorat total din momentul ala iar cand ne-am intalnit prima data face-to-face iti aduci aminte ca nu ti-am purtat ranchiuna (ca nu e genul meu) si m-am purtat ca si cum nu s-a intamplat nimic. Dar asta nu inseamna ca nu ai jignit cat se poate de evident.

 

hai totusi sa lasam off-topicul, discutiile personale, cutiile etc si lumineaza-ne te rog care sunt cele 15 "hibe majore" ale noului GS, sunt convins ca toata lumea este curioasa. ;) Ar fi insa important sa ne arati si ceva dovezi/surse.

Editat de KHK
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sincer nu-mi aduc aminte, dar daca am facut-o nu cred ca a fost neprovocat. In general fanatismul total,indifferent daca este intreptat spre mne'zei, sau alt fetis, eu il asociez cu o doza buna de prostie. Nu e cazul tau care desi ultras ai arata de multe ori detasare fata de greselile fabricantului favorit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pe scurt asa cum se poate observa, asocierea acestei firme cu care bogdan se razboieste cu atitudinea posesorilor este generatoare de scantei.

 

 

cu mici exceptii, toti "Fanaticii" ( pana si cei veniti din lumea japo) , cum au dat de cerculetul albastru/negru au devenit dintr-o data "zei"

 

personal mi am cerut scuze celor pe care i-am intalnit si au demonstrat ca neintelegerile erau doar de natura" virtuala", ( ex Vik, ), din pacate este un numar insignifiant in raport cu restul.

 

cand o sa dispara vanitate, neam-prostia si fanatismul "obiectelor" deci n o sa mai pupati iphoane si cerculetele siglei, n o sa va mai muste nimeni de "unix".

 

pana atunci daca semnati vant s-ar putea isca si furtuni..

 

ma rog, cei 7 ani de acasa sau parul mai alb din motive de timp se pare ca sunt raritati.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

.............pana atunci daca semnati vant s-ar putea isca si furtuni......

 

Din pacate cand incaleci un monstru negru mare si urat iar voi veniti cu acele libelule puratate de vant apar acele turbulente / vant / furtuni ................. :crack: .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hai totusi sa lasam off-topicul, discutiile personale, cutiile etc si lumineaza-ne te rog care sunt cele 15 "hibe majore" ale noului GS, sunt convins ca toata lumea este curioasa. ;) Ar fi insa important sa ne arati si ceva dovezi/surse.

Adventurer

Joined: Apr 2008
Oddometer: 68
The tally update!
I was a little bored and somewhat interested in all the problems reported so I went back and read this thread from the begining. I added up all the problems reported and kept track of who reported the problem so I wouldn't double count. I didn't include complaints that couldn't be fixed with new parts or a dealer visit. One of these failures resulted in a new bike.

 

 

 

Here are the results: Two weeks ago!

  1. Switch Gear = 23
  2. Oil Leaks = 5
  3. Gas Cap = 5
  4. Rear brake pads = 4
  5. Final drive boot tear = 3
  6. Frame problems = 3
  7. Clutch issues = 3
  8. Ping = 2
  9. Starter = 1
  10. Rear Brake failure = 1
  11. Windscreen cracks = 1
  12. Front Wheel Vibration = 1
  13. Fuel Pump Failure = 1
  14. FD leaks = 1
  15. FD loose bolts = 1
I have had the gas cap problem and a tear in the FD boot. The boot is still on order.

 

 

It has been over two weeks and here is an update.

Two more switch gear problems including the new throttle.

Three sets of "dry" final drive splines.

Two operator errors including the snapped bolt and GPS lock issue.

Three head shake

  1. Switch Gear = 25
  2. Oil Leaks = 5
  3. Gas Cap = 5
  4. Rear brake pads = 4
  5. Final drive boot tear = 3
  6. Frame problems = 3
  7. Clutch issues = 3
  8. Ping = 2
  9. Starter = 1
  10. Rear Brake failure = 1
  11. Windscreen cracks = 1
  12. Front Wheel Vibration = 1
  13. Fuel Pump Failure = 1
  14. FD leaks = 1
  15. FD loose bolts = 1
  16. Dry FD splines = 3
  17. Operator error = 2
  18. Head Shake = 3
It seems like the switch gear problem is easing or is everyone just tired of reporting this problem? My buddy with a K1600 just got all new switches and now his left heated grip doesn't work. Dealer service issue?

I had the head shake problem with the Europe rental bike. It had spoked wheels. The other two head shake reports also had spoked wheels. My cast wheels are rock sold, no head shake at all. Could it be a spoke wheel problem?

user_offline.gif

15 erau dupa o numaratoarea mai veche. Acum e fara numar. Recomand celor interesati Advrider, GS-LC-problems, care a ajuns deja la 134 pagini de discutii (record absolut) si in completare BMWMOA.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

observ ca lumea pe aici sufera de prea mult timp si prea multa grija de mobra vecinului :) si de alte chestii, da' foxbat poate e caz special :P

Editat de b374
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

multumesc lui Robert pentru atentionare. My bad. am facut exact ce spuneam ca nu e bine si am vazut paiul din ochii altora si nu barna din ai mei.

 

imi cer scuze. foxu' over and out

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut.

 

Am o intrebare pentru cei care au un raspuns: de ceva timp, cand actionez oricare frana, se aude cum lucreaza pompa de frana, continuu, oricat tin apasata frana. Sunetul este ca al unui motoras, iar frana se intareste progresiv in maneta, chiar daca stationez. ...intrebarea se refera la cat de normal e sunetul asta, v-ati prins.

 

Multumiri anticipate!

Editat de Fellationship
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

15 erau dupa o numaratoarea mai veche. Acum e fara numar. Recomand celor interesati Advrider, GS-LC-problems, care a ajuns deja la 134 pagini de discutii (record absolut) si in completare BMWMOA.

Te-am mai intrebat o data mai in urma, pe fix aceeasi chestie - tu si citesti ce scriu aia pe acolo ? Sau doar numeri paginile ? :)

 

Am intrat pt a doua oara pe topicul ala, cu curiozitatea starnita tot de tine. De 3 pagini discuta cu unul care a franat atat de tare incat a facut oleaca de stoppie si, normal, mobra i-a taiat oleaca de frana ca sa nu se dea peste cap. Si se intreaba ca de ce i-a taiat frana ?

Inainte de el mai sunt vreo 5 pagini in care unul zice ca are cauciucuri zgomotoase, altul nu reusea sa dea mobra jos de pe cricul central ca aluneca si a trebuit sa-l ajute un nene, mai discuta despre cati ani de garantie s-au dat in diverse tari, unu se plange ca i-a venit Nav V in 2 saptamani, etc.

Probleme serioase, ce mama draq :) Mai ca-mi vine sa o vand.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si tu te astepti ca toate postarile de acolo sa fie despre defecte? Insista si o sa gasesti multe chiar din gura posesorilor. La nici o alta motocicleta nu vei gasi atatea defecte. Sper, ca incepand cu modelul 2014, lucrurile sa intre in normal.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pe scurt asa cum se poate observa, asocierea acestei firme cu care bogdan se razboieste cu atitudinea posesorilor este generatoare de scantei.

 

 

cu mici exceptii, toti "Fanaticii" ( pana si cei veniti din lumea japo) , cum au dat de cerculetul albastru/negru au devenit dintr-o data "zei"

 

personal mi am cerut scuze celor pe care i-am intalnit si au demonstrat ca neintelegerile erau doar de natura" virtuala", ( ex Vik, ), din pacate este un numar insignifiant in raport cu restul.

 

cand o sa dispara vanitate, neam-prostia si fanatismul "obiectelor" deci n o sa mai pupati iphoane si cerculetele siglei, n o sa va mai muste nimeni de "unix".

 

pana atunci daca semnati vant s-ar putea isca si furtuni..

 

ma rog, cei 7 ani de acasa sau parul mai alb din motive de timp se pare ca sunt raritati.

Foxbat sigla alb/albastru si nu albastru/negru.

Multumim!

 

de asta nu mai poti tu nu?

nu te poti bucura linistita de motorul tau?

Cum sa nu se bucura doar e The Power of dreams. Si nu este fanatic Honda. doar BMW-isti sunt fanatici.

Foxule ceva comentariii aici??

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to BMW R1200/1250 GS/GSA/RS/RT/R LC - 2013->

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...