Sari la conținut

BMW R1200/1250 GS/GSA/RS/RT/R LC - 2013->


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 12,5k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

vad ca unii isi asuma niste merite pe care nu le au. nu a dat bmw garantie in plus ca au mancat unii la rahat pe forum. si nici inginerii bmw nu s-au uitat la postarile lui bogdan harea cand au creat noul LC. sa fim seriosi.

singurul "merit" pe care il atribui celor care intra doar sa manance rahat e dezbinarea comunitatii moto. daca ai bmw esti fraier, puteai sa-ti iei orice altceva, dar de prost ce esti nu te-a dus capu si ti-ai luat un rahat de motor care se dezintegreaza sub curu tau. vad ca se foloseste mai nou sintagma de "fan". pai bine fratilor, dar cum poti sa raspunzi atunci cand esti facut prost ciclic. cand intra cate un obosit, si-si varza aici din putu gandirii?

daca sunteti asa de destepti, de ce nu ne lasati in pace cu topicul nostru? ne-am luat bmw-uri ca ne plac. si nu e nevoie sa intre toti disperatii dupa atentie sa ne spuna ca n-am facut o alegere buna. nu-si schimba nimeni bmw-ul ca mancati voi la rahat.

vede-ti-va de motoarele voastre. unii dintre voi au inca multa treaba la ele. trebuie sa-si monteze cric central, indicator de treapta de viteza, sa inventeze un sistem de cutii, etc.

 

 

la ce se rezuma activitatea lui harea pe forum? n-am vazut sa dea un sfat, sau o idee utila. intra doar sa imprastie samanta de scandal. dar ce sa-i faci, pe topicul lui cu yamaha nu intra nimeni si se plictiseste de unul singur. si e valabil pentru multi altii.

Bravo. Niste adevaruri grele, Astept ca postul asta sa fie sters. Mi am spus parerea si in loc de replica inteligenta si elaborata ,rezultanta a fost pumnu in gura si post sters. intelectualu' dand telefon supusilor (probabil)si plangandu se ca ii patez prestigiul si imaginea de expert in ale NIMICULUI Nu doresc decat sa si ia un consilier care sa gandeasca in locul lui si sa nu mai bata campii cu elucubratii emanare din regrete ca nu are si el un motor adevarat produs de o marca de prestigiu ,nu de tobe, orgi si alte alea si sa dea informatii anapoda sterile si incomp{l}ete(nte)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In Austria nu, si, fara sa bag mana in foc, nici in Germania nu cred.

Warranty period in Czech Republic is 4 years with 3 years road assistance.

In Germany 2 years, but you can buy additional year even if not completely new. and I think it costs something around 250 EUR. Which is nothing

TEDcz is offline

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tu oricum ai pierdut garantia la mobra.....tot forumul a vazut ca te-ai dat cu ea pe pista....tu esti ala cu aia albastra. :D

 

La naiba in puii mei, m-au prins :D

 

Oricum, trebuie sa-i pun si eu un snorkel. Sa fie pt cand o incepe zapada sa se topeasca prin Bucuresti

post-40715-0-16616000-1391633614_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vad ca unii isi asuma niste merite pe care nu le au. nu a dat bmw garantie in plus ca au mancat unii la rahat pe forum. si nici inginerii bmw nu s-au uitat la postarile lui bogdan harea cand au creat noul LC. sa fim seriosi.

singurul "merit" pe care il atribui celor care intra doar sa manance rahat e dezbinarea comunitatii moto. daca ai bmw esti fraier, puteai sa-ti iei orice altceva, dar de prost ce esti nu te-a dus capu si ti-ai luat un rahat de motor care se dezintegreaza sub curu tau. vad ca se foloseste mai nou sintagma de "fan". pai bine fratilor, dar cum poti sa raspunzi atunci cand esti facut prost ciclic. cand intra cate un obosit, si-si varza aici din putu gandirii?

daca sunteti asa de destepti, de ce nu ne lasati in pace cu topicul nostru? ne-am luat bmw-uri ca ne plac. si nu e nevoie sa intre toti disperatii dupa atentie sa ne spuna ca n-am facut o alegere buna. nu-si schimba nimeni bmw-ul ca mancati voi la rahat.

vede-ti-va de motoarele voastre. unii dintre voi au inca multa treaba la ele. trebuie sa-si monteze cric central, indicator de treapta de viteza, sa inventeze un sistem de cutii, etc.

 

 

la ce se rezuma activitatea lui harea pe forum? n-am vazut sa dea un sfat, sau o idee utila. intra doar sa imprastie samanta de scandal. dar ce sa-i faci, pe topicul lui cu yamaha nu intra nimeni si se plictiseste de unul singur. si e valabil pentru multi altii.

 

stii de ce ?

 

pentru ca spre deosebire de "Altii", majoritatea" voastra", a celor cu BMW , ( REPET< MAJORITATEA!! nu toti , ), sunteti perceputi ca o categorie elitista, cu nasul pe sus, si care se inchina la zeul cu cerculet alb -albastru.

 

cand veti avea o atitudine "normala",. de oameni, pentru care mobra nu este o ' prelungire" a ..stiti voi , atunci eu, harea, si altii vom inceta sa incercam sa va deschidem ochii.

 

personal consider ca fiecare om are dreptul sa primeasca informatia cand este in eroare, daca persista in ea este alegerea lui.

 

supararea nu si are locul, repet, in semnatura mea este explicatia.

 

si repet , alta idee mai veche, nu vorbesc de TOTI BMW-istii , exista cativa dintre voi pentru care as face orice .

 

da, si restul " ie oameni"desi se straduiesc tare sa nu lasa orgoliul si vanitatea sa stea in cutie ci dau cu ele pe toti peretii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

stii de ce ?

 

pentru ca spre deosebire de "Altii", majoritatea" voastra", a celor cu BMW , ( REPET< MAJORITATEA!! nu toti , ), sunteti perceputi ca o categorie elitista, cu nasul pe sus, si care se inchina la zeul cu cerculet alb -albastru.

 

cand veti avea o atitudine "normala",. de oameni, pentru care mobra nu este o ' prelungire" a ..stiti voi , atunci eu, harea, si altii vom inceta sa incercam sa va deschidem ochii.

 

personal consider ca fiecare om are dreptul sa primeasca informatia cand este in eroare, daca persista in ea este alegerea lui.

 

supararea nu si are locul, repet, in semnatura mea este explicatia.

 

si repet , alta idee mai veche, nu vorbesc de TOTI BMW-istii , exista cativa dintre voi pentru care as face orice .

 

da, si restul " ie oameni"desi se straduiesc tare sa nu lasa orgoliul si vanitatea sa stea in cutie ci dau cu ele pe toti peretii.

te rog sa nu ma pui in aceeasi oala cu dan olaru, care e evident pt oricine, are ceva de impartit cu bogdan harea si o face in public.

nu fac matanii la cerculet, sa stii, am zis si cu alte ocazii, sunt atat de crescut incat doar pe 1150 gsa ma simt bine.

informarea e buna, dar rautatile alea gratuite nu le inteleg. iar apropos de vanitate (cred ca ingamfare suna mai bine), vezi ca ai niste exemple mai sus (apropos de garantia bmw).

nu am luat personal mesajul tau si sper sa n-o faci nici tu. m-am convins de multe ori ca esti facut din altfel de aluat si nu ma pot supara pe tine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da de ce incercati voi (2) sa schimbati un curent de opinie al forumistilor BMW in care (probabil) fiabilitatea scazuta a marcii vine sa compenseze tehnologia de ultima ora si clasa a unei motociclete superelaborate si gandite sub toate aspectele in fata rivalului(?) japonez ce are ca avantaj fiabilitatea(vezi topicul de dezmembrari) in detrimentul unei tehnologii a anilor '40 ( bicicleta clasica , fara flectariale cadrului, de electronica si accesorii nu mai vorbesc) dragutii orezari punand pe Z pana si culorile (alb albastru) sperand ca astfel pot pacali eventualii cumparatori. Ati face mai bine daca ne ati ignora si v ati vedea de treaba Dv si noi de ale noastre evitand astfel off topicul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

te rog sa nu ma pui in aceeasi oala cu dan olaru, care e evident pt oricine, are ceva de impartit cu bogdan harea si o face in public.

pe mine va rog sa nu ma puneti in aceeasi oala cu nimeni, pentru ca sunt unic :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Da de ce incercati voi (2) sa schimbati un curent de opinie al forumistilor BMW in care (probabil) fiabilitatea scazuta a marcii vine sa compenseze tehnologia de ultima ora si clasa a unei motociclete superelaborate si gandite sub toate aspectele in fata rivalului(?) japonez ce are ca avantaj fiabilitatea(vezi topicul de dezmembrari) in detrimentul unei tehnologii a anilor '40 ( bicicleta clasica , fara flectariale cadrului, de electronica si accesorii nu mai vorbesc) dragutii orezari punand pe Z pana si culorile (alb albastru) sperand ca astfel pot pacali eventualii cumparatori. Ati face mai bine daca ne ati ignora si v ati vedea de treaba Dv si noi de ale noastre evitand astfel off topicul.

La faza cum ca japo au pus alb-albastru sa pacaleasca pe cineva....cred ca ai dat cu mucii in fasole rau de tot.Si gixx-erele sunt tot alb-albastru,de obicei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

stii de ce ?

 

pentru ca spre deosebire de "Altii", majoritatea" voastra", a celor cu BMW , ( REPET< MAJORITATEA!! nu toti , ), sunteti perceputi ca o categorie elitista, cu nasul pe sus, si care se inchina la zeul cu cerculet alb -albastru.

 

cand veti avea o atitudine "normala",. de oameni, pentru care mobra nu este o ' prelungire" a ..stiti voi , atunci eu, harea, si altii vom inceta sa incercam sa va deschidem ochii.

 

personal consider ca fiecare om are dreptul sa primeasca informatia cand este in eroare, daca persista in ea este alegerea lui.

 

supararea nu si are locul, repet, in semnatura mea este explicatia.

 

si repet , alta idee mai veche, nu vorbesc de TOTI BMW-istii , exista cativa dintre voi pentru care as face orice .

 

da, si restul " ie oameni"desi se straduiesc tare sa nu lasa orgoliul si vanitatea sa stea in cutie ci dau cu ele pe toti peretii.

 

Auzi ? da pe tine si pe Harea, v-a insarcinat Buda sau zeul orezarilor cu constientizarea maselor ?

 

Cu cat se trece examenul de "atitudine normala" si care e biliografia?

 

Informatia exista disponibila pe net si nu e nevoie de tine si de Harea sa debitati tampenii pe toate topicurile care au cea mai vaga tangenta cu marca voastra "favorita".

 

Cand pe un topic, pe care cineva chiar dorea sa i se dea informatia mi-am exprimat parerea fata de V-Strom [cu argumente ] au sarit ca fripti toti Stromanicii[si nu era pe topicul de Vstrom], de ce crezi ca pe aici lucrurile ar sta altfel?

 

Parerea mea e sa te mai gandesti la "de ce faci ceea ce faci" si daca nu-ti da cu virgula sa stii ca ai mari probleme.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

V Stromul de 1000 cel putin,este ca si pe hartie.Cifre modeste,motocicleta modesta.In schimb BMW,spre necazul multora nu e cum scrie pe hartie.V Stromul meu,daca avea o suspensie performanta si carenaj mai putin expus,sta la bataie cu orice AT.pe orice tarla.Si sa nu uitam ca o jafoneza umila a luat doua AlpenMaster....Ori daca si aia sunt prosti...Oricum,la banii dati pe motorul meu,de nou,am primit exact ce am vrut:o motocicleta simpla( avand in vedere fitele actuale),fiabila,robusta si cu un propulsor excelent.Daca avea si ABS era si mai bine....Unde o fi motociclismul pur si dur de alta data????

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

V Stromul de 1000 cel putin,este ca si pe hartie.Cifre modeste,motocicleta modesta.In schimb BMW,spre necazul multora nu e cum scrie pe hartie.V Stromul meu,daca avea o suspensie performanta si carenaj mai putin expus,sta la bataie cu orice AT.pe orice tarla.Si sa nu uitam ca o jafoneza umila a luat doua AlpenMaster....Ori daca si aia sunt prosti...Oricum,la banii dati pe motorul meu,de nou,am primit exact ce am vrut:o motocicleta simpla( avand in vedere fitele actuale),fiabila,robusta si cu un propulsor excelent.Daca avea si ABS era si mai bine....Unde o fi motociclismul pur si dur de alta data????

transilvania@

poate noi te retinem si tu ai treaba......

 

cat despre motociclismul pur si dur de demult uitat cu siguranta il gasesti printre liceenele virgine din a 12 de acum 20 de ani

 

ps vezi ca ai topic de STROM ...... poate gasesti un ABS, O suspensie performanta, niste carene.....

la banii pe care i ai dat pe ea ai primit exact cat a facut ..... DE NOUA

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Auzi ? da pe tine si pe Harea, v-a insarcinat Buda sau zeul orezarilor cu constientizarea maselor ?

 

Postul tau mi se pare cat se poate de pertinent.

Eu de exemplu am spus de n ori ca nu m-as lauda cu fiabilitatea ca prima calitate a BMW-ului, ci altele sunt calitatile principale, iar alea sunt incontestabile. Si asta in ciuda faptului ca niciunul dintre cele trei BMW-uri pe care le-am detinut nu mi-a creeat vreo problema.

Pe de alta parte nu am intles nici eu deloc care este problema sa-ti vorbesti motocicleta de bine pe topicul dedicat, asa cum nu inteleg care este logica sa vii pe un topic sa arunci cu rahat la infinit. Normal, pareri negative putem accepta... si chiar daca nu le acceptam, oricum le vedem la nesfarsit. Parca nici cand noi mentionam aspectele mai putin bune, tot nu este bine. Problema este ca s-a trecut de mult de faza de pareri, este deja mocirla.

Ei zic ca nu e nici frustrare, nici vulpea cu strgurii, ca vor doar sa ne arate pe ce verze calarim si cat de prosti suntem ca dam bani pe ele.

 

Probleme sunt de fapt de logica si bun-simt; si se pare ca nu dispar nici dupa multe explicatii. Asadar, am senzatia ca te lupti cu morile de vant. Cel mai bine este sa ignoram aberatiile si, atat timp cat moderatorii nu actioneaza, sa-i lasam pe catei sa latre la luna. ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum cativa ani daca comentai fiabilitatea BMW erai trimis la plimbare cu argumente de 500000- 800000 km facuti cu aceste motociclete. Daca acum fanii si posesorii recunosc ca fiabilitatea motocicletelor BMW nu mai este trasatura caracteristica inseamna ca nu ne-am pierdut vremea degeaba. Noi proprietari ne vor fi tuturor recunoscatori.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

transilvania@

poate noi te retinem si tu ai treaba......

 

cat despre motociclismul pur si dur de demult uitat cu siguranta il gasesti printre liceenele virgine din a 12 de acum 20 de ani

 

ps vezi ca ai topic de STROM ...... poate gasesti un ABS, O suspensie performanta, niste carene.....

la banii pe care i ai dat pe ea ai primit exact cat a facut ..... DE NOUA

Wow....Replica asta dura ti-a iesit cam gay !!!!Drumuri bune si vezi sa nu te lovesti la pasarica...

Editat de MOTORIOUS
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

....Unde o fi motociclismul pur si dur de alta data????

Mai evolueaza si el saracu. Ca altfel am fi folosit si acum motoare cu abur :)

 

Si inca 2 simpatice din creion

post-40715-0-25360500-1391713914_thumb.jpg

post-40715-0-12739200-1391713915_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Wow....Replica asta dura ti-a iesit cam gay !!!!Drumuri bune si vezi sa nu te lovesti la pasarica...

replici de 2 lei

ca si motocicleta pe care o conduci

.... cat dai ATAT AI....

 

sa ti urez drumuri bune te as jigni mai bine ... SPOR LA MESTERIT

 

ps.. ai grija .... CINE ZICE, ala E'

Editat de ianachim
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

inseamna ca nu ne-am pierdut vremea degeaba

daca o sa insistati cativa ani ca rotile la bmw sunt patrate, e foarte posibil sa fim de acord. doar ca motivul este altul.

oricum....keep it coming. mie imi place.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

........ fiabilitatea motocicletelor BMW nu mai este trasatura caracteristica inseamna ca nu ne-am pierdut vremea degeaba. Noi proprietari ne vor fi tuturor recunoscatori.

 

Atunci nu v-ati fi pierdut vremea degeaba, daca cota de piata a BMW ar fi scazut in Romania de cand aruncati cu rahat in acest brand.

Dar cum nici vorba de scaderea cotei de piata, spor la balacarit in continuare, deocamdata aveti rezultate ZERO....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

replici de 2 lei

ca si motocicleta pe care o conduci

.... cat dai ATAT AI....

 

sa ti urez drumuri bune te as jigni mai bine ... SPOR LA MESTERIT

 

ps.. ai grija .... CINE ZICE, ala E'

Cine zice ala e...?!Vorbesti exact ca si un copil prost...Probabil prostu' familiei.Pana cand nu mi-ai vorbit condescendent,nu mi-am permis sa dau replici asa nasoale.Cat despre mesterit,voi va tot bateti capul cu protectii,erori,sf-uri.Eu bag doar benzina si merg la fel ca si tine.

 

daca o sa insistati cativa ani ca rotile la bmw sunt patrate, e foarte posibil sa fim de acord. doar ca motivul este altul.

oricum....keep it coming. mie imi place.

Nu gasesti tembel faptul ca unii sustin cum ca motorul lor e suprem iar restul marcilor din toata lumea sunt niste jafuri?O avea BMW cateva atuuri,dar e de prost-gust sa sustii ca e cea mai cea....Mai fac si altii motoare bune...V-ul meu nu se compara cu ale voastre,dar se achita de sarcini excelent si fara nici o bataie de cap.Ce sa vrei mai mult de la o motocicleta?Pana la urma e vorba de o motocicleta,nu de portavion.Ce dracu....? Editat de MOTORIOUS
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu gasesti tembel faptul ca unii sustin cum ca motorul lor e suprem iar restul marcilor din toata lumea sunt niste jafuri?O avea BMW cateva atuuri,dar e de prost-gust sa sustii ca e cea mai cea....Mai fac si altii motoare bune...V-ul meu nu se compara cu ale voastre,dar se achita de sarcini excelent si fara nici o bataie de cap.Ce sa vrei mai mult de la o motocicleta?Pana la urma e vorba de o motocicleta,nu de portavion.Ce dracu....?

ba gasesc tembel acel fapt, doar ca personal nu ma identific cu cei care zici ca restul sunt varza.

ba din contra, sunt o gramada de mobre bune...numai ca bun are alta unitate de masura in ochiul fiecaruia. cam cum e si cu frumusetea.

oricum eu astept caldura sa scot boxerul la plimbare. :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cine zice ala e...?!Vorbesti exact ca si un copil prost...Probabil prostu' familiei.Pana cand nu mi-ai vorbit condescendent,nu mi-am permis sa dau replici asa nasoale.Cat despre mesterit,voi va tot bateti capul cu protectii,erori,sf-uri.Eu bag doar benzina si merg la fel ca si tine

stii cum e in viata ... unii sunt " prostul familiei" altii dupa cum arati tu pe aici sunt...."prostul comunitatii"

 

ps ai reusit sa faci ceva cu seaua aia de la "super motorul tau" ca te plangeai ca nu poti sta mai mult de 1000 km pe ea.....

 

Posted by MOTORIOUS on 10 March 2013 - 03:38 PM in Enduro Touring & Adventure

Intrebare!Care,cum isi intinde lantul?Pe stander,cric central sau pe piciorul de sprijin?Intreb asta deoarece pe youtube,am vazut cum un mecanic moto regla slack-ul pe stander.In manualul Stromului scrie ca se aseaza pe piciorul lateral.Oare din cauza faptului ca vine fara cric central?Cum o fi mai bine?Daca e pe stander,toata greutatea revine pe bascula spate.Pe piciorul de sprijin revine o greutate mai mica pe bascula si automat ecuatia se schimba.Oricum dupa intinderea lantului eu urc pe cineva pe motor si vreau sa vad daca lantul nu e intins prea tare.Un pic de "joc" trebuie sa ramana.Daca sunteti singuri puteti incerca cu o chinga din aia cu strangere.Shufla sau cum naiba ii zice...?Intreb asta deoarece in unele manuale era indicat sa intinzi lantul pe cricul central,dar motoarele alea erau prevazute cu asa ceva din fabricatie.Deci....cum procedati?

 

ITI IEI MOTOCICLETA ...PROASTA ...CU CARDAN ....si cric central ca sa dai smecher in parcare la MALL

Editat de ianachim
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai daca are lant, despre lant vorbeam....Daca avea cardan vorbeam despre cardan.Vorba lui Hagi:sa fie bine ca sa nu fie rau!Si daca tot ai adus vorbe de sei, am vazut zeci de posturi din strainatate cu bmw isti care isi imbunatateau seaua sau luau ceva aftermarket cu de toate prin ele.Dar asta nu inseamna ca motocicletele erau gunoaie....Pur si simplu sa-ti fie mai comod.Care-i problema? Si ca sa inchei te anunt ca imi place si cardanul...De aia am si una cu asa ceva....Cel putin cu lantul nu te plictisesti!Si nu mai fi asa incrancenat, ca n-are nici un rost.Da-te cu ce iti place si nu mai baga toate injectiile in seama.Cu cat te oftici mai tare cu atat tentatia de a te intepa careva e mai mare....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to BMW R1200/1250 GS/GSA/RS/RT/R LC - 2013->

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...