Sari la conținut

BMW R1200/1250 GS/GSA/RS/RT/R LC - 2013->


Postări Recomandate

Daca la vremea aceea ar fi existat Vstrom 1000 ABS nu as fi stat pe ganduri. Din pacate cele de 1000 existente atunci erau imbatranite moral fiind in productie de multi ani si cam incomplete, fara ABS si TC.SUV-urile mari nu-mi plac deloc. Ce e peste Duster e manea. :)

Editat de bogdan_harea
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 12,5k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

CE GARAJ SPATIOS AI......

Ca sa ma falesc cu el, dupa cum spun baietii p'aici :laugh:

 

Daca ceva e bun si merge bine.....Dece sa schimbi?Doar asa, de dragul cifrelor?

Pt ca evolutie :) In ideea asta de ce s-a mai facut NOUL vstrom ? Era foarte ok si cel vechi, nu ?

 

Trebuie recunoscut ca 1200 pt endure turing este o exagerare, cum exagerare este si Q7 sau Tuareg-ul, dar cum nu se produce doar pt folosinta ci si pt fala, asta e !

Aici sunt de acord cu tine. Sincer, cred ca 800cm, maaaaxim 1000, sunt mai mult decat suficienti pentru o mobra enduro-touring.

Lasand la o parte tehnicalicitatile (ex ca un 1200 iti va permite sa mergi in ture mai mici), aici tine atat de mult de nevoile si preferintele fiecaruia incat orice discutie e aproape inutila. Am cochetat vreo 2 ani cu ideea de strom 1000. Nu s-a materializat pt ca de fiecare data cand mergeam cu el nu-mi starnea nici un feeling. Daca ar fi avut vreo 20-30 de cai in plus a.i. macar partea de motorizare sa ma incante (pe MINE), atunci poate era altceva. Asa, touring poti face pana la urma si cu scuterul de 125-200cmc, nu-ti trebuie neaparat 600-1000...

As vedea mai repede "exagerare" chopperele de 1600-1800 care livreaza 60-80 cai. Dar si aici probabil posesorii sunt incantati de cuplul, sunetul, vibratiile, feelingul pe care il ofera dihaniile respective incat din nou am discuta degeaba ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si cum se face ca la Dakar,cu orezarii 450 de serie,s-au scos timpi si performante mai bune decat cu vechile monocilindre enorme...unele de

uzina,chiar?Crezi ca tot schepsisul este in cilindrei care mai de care.Cred ca mai multe senzatii ai cu una care tureaza mult si agresiv decat cu un tractor care la 7000rpm intra pe rosu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si cum se face ca la Dakar,cu orezarii 450 de serie,s-au scos timpi si performante mai bune decat cu vechile monocilindre enorme...unele de

uzina,chiar?Crezi ca tot schepsisul este in cilindrei care mai de care.Cred ca mai multe senzatii ai cu una care tureaza mult si agresiv decat cu un tractor care la 7000rpm intra pe rosu.

Nu as crede. E diferenta intre un motor "cu vana" si unul "nervos", dar cel cu vana (si asta e data de cuplul mare, rezultat din cilindree) il simti altfel, e mai barbatesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La Dakar singurii care au performate constante sunt "orezarii" de la KTM.

 

Si ce dracu de legatura are BMW-ul de 1200 cu Dakarul ???

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Man, stii ca noi povestim p'aci despre mobrele cu care noi ne plimbam si ne distram, nu ? :) Mobre la care cuvantul cheie este "touring", dar cu care nu te faci de ras nici daca o iei pe aratura la propriu.

Si ma indoiesc ca ar fi printre noi vreun pilot participant la Dakar.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Man, stii ca noi povestim p'aci despre mobrele cu care noi ne plimbam si ne distram, nu ? :) Mobre la care cuvantul cheie este "touring", dar cu care nu te faci de ras nici daca o iei pe aratura la propriu.

Si ma indoiesc ca ar fi printre noi vreun pilot participant la Dakar.

bogdan harea a fost vazut spre macadam...deci ar trebui sa stam linistiti o perioada si sa ne bucuram de ce avem in ograda fara sa vina cate unu sa ne faca fraieri....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

'na seara.

Trebuie sa-mi iau si eu o baterie iar cei de la Varta dau in catalog o varianta YTX14-BS iar varianta data de BMW este cu LTX14-BS. Acum' eu codul asta nu-l gasesc la niciun producator iar bateria originala costa 600 de lei; cei care au acelasi model (2006), ce fel de baterii folosesc sau, cei care mai au inca bateria originala, ce fel de caracteristici are? ...ma refer, bineinteles, la amperaj.

Multumiri anticipate celor care-mi raspund.

Editat de Fellationship
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Incearca cu 12v/14Ah de la metric motion YUASA YTX14H-BS = 488 RON (cu acidul separat; BS vine de la "bottle supplied")
YUASA YTX14H = 457 RON (incarcata deja cu acid; preactivata din fabrica).

Sau cauta Odysey PC535 .

Sau EXIDE

Sau SHORAI made in china , scria cineva pe ADVRIDER ca ar fi cea mai buna alegere.

 

Si eu sint interesat de o baterie , ca a mea da semne de oboseala.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu in mai 2012 mi-am cumparat baterie noua de la magazinul Varta de pe Stefan cel Mare (vis-a-vis de Dinamo) cu putin peste 200 RON.

Cred ca nici acum nu costa mai mult.

Din pacate nu retin exact tipul, dar parca era YTX14-BS

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu lua cu acid, orice ai face. Investeste in una cu gel, e mai scumpa oleaca da tine mai mult si nu ai griji ca iti curge din ea cand pici. Strict pentru considerentele astea.

 

A mea are cel putin 6 ani, in primavara o schimb.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

din graba am postat pe topicul noului GS!

asadar, pt. 1200GS ai nevoie de acumulator 12v / 14ah:

Multumiri pentru raspuns.

Sigur este 14ah? Daca totusi ar trebui 12ah, 14 ar strica cu ceva?

As lua cu 14 pentru ca am avut de 12 si nu avea unitatea abs destul curent sa se activeze...

Cea de la Yuasa pe care mi-ai reomandat-o intra in GS? ...cu toate ca asta as putea masura si eu.

Zbye

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma intreb la ce raliuri participa motorul ala...Mai degraba suport pentru reclame sau mobilier.Pana si manechinul care sta asezat pare nedumerit...Iar pe celalalt nu-l mai vezi de tevaria aia...Zici ca e rafinarie ambulanta.

Editat de MOTORIOUS
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Dar Yamaha cand va avea palmaresul BMW-urilor la razboaie mondiale ? :laugh:

In caz ca ti-a scapat,Zundapp a dus de fapt greul ostilitatilor pe mai toate fronturile.BMW in prima faza facea motoare de avion atat de proaste incat s-a renuntat la serviciile lor.Ulterior au trecut la moto,dar aici Zundapp,NSU,etc erau deja jupani.Paradoxal,dar BMW a ajuns la liman,cam cu a facut Harley cu Indian sau Excelsior. Editat de MOTORIOUS
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In caz ca ti-a scapat,Zundapp a dus de fapt greul ostilitatilor pe mai toate fronturile.BMW in prima faza facea motoare de avion atat de proaste incat s-a renuntat la serviciile lor.Ulterior au trecut la moto,dar aici Zundapp,NSU,etc erau deja jupani.Paradoxal,dar BMW a ajuns la liman,cam cu a facut Harley cu Indian sau Excelsior.

de 1200 gs lc nu zici nimic?

daca nu, fa-ti un topic unde sa mananci la castane cat vrei despre bmw. poate pastram putin ontopic discutiile pe aici.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

adica tu nu esti pacifist? :-L

Chiar flower power :D

 

In caz ca ti-a scapat,Zundapp a dus de fapt greul ostilitatilor pe mai toate fronturile.BMW in prima faza facea motoare de avion atat de proaste incat s-a renuntat la serviciile lor.Ulterior au trecut la moto,dar aici Zundapp,NSU,etc erau deja jupani.Paradoxal,dar BMW a ajuns la liman,cam cu a facut Harley cu Indian sau Excelsior.

Asa. Si Yamaha unde e in povestea asta ? :laugh:

Dar vb lui Gabyshor, hai sa lasam offtopicul, chiar daca (pt mine) e subiect de amuzament.

 

Ontopic

post-40715-0-19776500-1392291894_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to BMW R1200/1250 GS/GSA/RS/RT/R LC - 2013->

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...