Sari la conținut

BMW R1200/1250 GS/GSA/RS/RT/R LC - 2013->


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 12,5k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

salutare. am o intrebare e ok sa pun ulei 10 w40 repsol ful sintetic la un 1200 gs in care nu stiu ce ulei are

Eu in 3 ani cat am avut GS racit cu aer, de la service BMW mi-au pus intotdeauna 10W40.

Insa nu stiu cine te poate ajuta cu un sfat avand in vedere ca tu inteleg ca vrei acum doar sa completezi, nestiind ce ulei ai deja in motor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Gasesti ActEvo 20w50. E acelasi lucru cu ce baga la BMW dar e Castrol, ne-branduit. Daca nu gasesti da-mi mie un semn si iti trimit eu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut ! Ai fost cumva la marsul "2roti" ieri ? ... cred ca am vorbit despre niste chestii care se incalzesc...

Nop, nu am fost la mars. Deci probabil cu latcineva ai dezbatut chestiile hot :D

 

Din weekend, vaca'ntre oi :)

post-40715-0-52960500-1401143568_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nop, nu am fost la mars. Deci probabil cu latcineva ai dezbatut chestiile hot :D

 

Din weekend, vaca'ntre oi :)

 

:) ...mi s-a parut ca te recunosc in poza... !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

care punct rosu?

... chiar asa micuta e? Rosie...o fi șeaua mai rugged... :))))))

Ma gandeam ca o sa fie greu de gasit :laugh: Daca va uitati ffffoarte atent, chiar e un punct rosu in poza

 

3164970_700b.jpg

 

 

 

Ce ziceau unii pe Adv, legat de cutia mai zgomotoasa in primele trepte, ca "tip" de schimbare a vitezelor. N-am incercat, dar o sa testez de curiozitate. Oricum, acum imi pare ca merge f ok cutia, n-am ce sa ii reprosez.

 

Quote:
Originally Posted by popscycle viewpost.gif
Mine goes into gear like a hot knife into butter if I just tap the clutch lever rather than squeezing it to the grips. If there's something clunky about this transmission, I've yet to find it. The kid's 13 is the same way.

I can confirm that. I just tried out your tip and it works beautifully. I was previously squeezing to the grip and 1st to 2nd and 2nd to 3rd was clunky (from 3rd up it was smooth). But lightly tapping the clutch smoothed out everything! Even higher gears are smoother. Putting it into 1st still produces a clunk, but that doesn't bother me.

 

:)

 

IMG_2140_fb.jpg

 

IMG_2142_fb.jpg

Editat de Cap0ne
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Apropos de cutie: revista Motorrad are un GS 2013 la testul de anduranta, care normal dureaza 50.000km. Insa se pare ca au avut probleme la cutie, pe la 44.000km a "crapat".

Am citit printre randuri articolul, se pare ca distrugerea cutiei (s-a intamplat pe autostrada) a fost cauzata de la un rulment al axului care intra in cutie. Poate o sa citesc detaliat dar oricum, nu suna bine. :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

N'arata rau deloc! Acu', sa ne spui cat tine ca sunt de retinut baietii astia!

 

O rugaminte am la voi: realoem.com imi da ca si cod de curea de alternator la gsa 2013 dohc 4pk582. Alte site'uri imi dau 4pk592 si spun ca 582 e discontinued. Intreb in ideea in care am un 592 in garaj - luat pt RT si as vrea sa stiu daca o tin sau o dau. Se potriveste? Nu e diferenta intre ele? Help, pls! Multumesc!

Editat de dexxter
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e cineva prin bucuresti care are topcase vario si vrea sa schimbe cu ceva mai mare ?

eu am un GIVI in stare buna . dar nu ma incanta foarte tare si stau mereu cu lateralele dupa mine. as prefera vario-ul de la BMW pus pe locul pasagerului :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Reparatia la axul respectiv (demontat, rectificare initiala, incarcare, rectificare finala in cota rulmentului, montaj si schimb de ulei grup spate) costa 150 de euro.

 

Daca se schimba si rulmentul (nu e nevoie sa se cumpere de la BMW, se gaseste in Romania la pret decent) se mai adauga 150 de lei - pretul rulmentului.

 

Singura necunoscuta este durabilitatea intregii operatiuni.

Editat de Cesar
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to BMW R1200/1250 GS/GSA/RS/RT/R LC - 2013->

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...