Sari la conținut

BMW R1200/1250 GS/GSA/RS/RT/R LC - 2013->


Postări Recomandate

Pasagera doarme constant pe motor, mai ales pe bucatile plictisitoare.

Mie sincer aproape ca mi s'a intamplat pe autostrada pe langa Napoli anul trecut - era cald, drept, plictisitor, motorul duduia placut, ascultam ceva fain in casca si m'am surpins cand mi se inchideau ochii. Am tras de urgenta in prima benzinarie la umbra si am adormit bustean o juma de ora pe jos, langa roata fata, cu picioarele pe bordura, mai sus decat nivelul corpului.

Pana la momentul ala aveam vreo 6-7 mii facuti de la plecarea de acasa si au mai urmat pana la un pic peste 9000.

Sper ca nu ai patit nimic!

Editat de dexxter
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 12,5k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Pasagera doarme constant pe motor, mai ales pe bucatile plictisitoare.

Mie sincer aproape ca mi s'a intamplat pe autostrada pe langa Napoli anul trecut - era cald, drept, plictisitor, motorul duduia placut, ascultam ceva fain in casca si m'am surpins cand mi se inchideau ochii. Am tras de urgenta in prima benzinarie la umbra si am adormit bustean o juma de ora pe jos, langa roata fata, cu picioarele pe bordura, mai sus decat nivelul corpului.

Pana la momentul ala aveam vreo 6-7 mii facuti de la plecarea de acasa si au mai urmat pana la un pic peste 9000.

Sper ca nu ai patit nimic!

tu erai cu fotoliu umblator. acuma pe gs, sa te vad daca mai adormi :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Patit, si pe monocilindru, si pe pe cea actuala. Nu vorbesc de senzatia acuta ca nu mai poti tine ochii deschisi, ci de rupt filmul si trezit langa balustrada ce desparte sensurile de mers pe autostrada.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tu erai cu fotoliu umblator. acuma pe gs, sa te vad daca mai adormi :))

Se poate si pe GS. Been there, done that! ;)

 

De atunci cand simt ca lucrurile incep sa scape de sub control, opresc si ma intind intr-un tufis ceva.

 

@bartatiberiu, hidrateaza-te mai bine. Si fa o pauza cand simti ca ceva nu-i in regula!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Știu ca sunt Off-topic: dar dintre voi cei cu mulți kilometri a-ți patit sau a-ti auzit sa Adormi pe motocicleta? Eu am patit-o si nu pot depăși momentul, nu înțeleg. Daca știe careva ceva, sa zică.

Subscriu la acest subiect.Mi s-a intimplat si mie asa ceva desi nu credeam ca este posibil.Adica ai vantul in fata, te mai tine treaz peisajul,mai o vibratie placuta de la motor si hop intri in acea rezonanta placuta de la vibratie si realizezi ca visezi.Am povestit asta unui coleg de lucru motorist cu multa experienta si a zis ca nu este nimic de ras mai ales cand esti pe sosea si mergi cu 80-100km/h. In masura in care se poate am zis ca evit sa conduc imediat dupa o masa copioasa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Niciodat dar niciodată nu am adormit la televizor sau cu o carte in mana sau oriunde in alta parte care necesita cât de cât minim de activitate. Când simplu ca mi-e somn m-a duc la somn. Eram de 4 zile pe drum, făceam zilnic 400-600km in grup, cu siguranță oboseala. Dar nu am crezut vreodată ca poți adormi pe motor. Colegi de drum mi-au spus ca: DA, se poate intâmpla. Nu i-am crezut, de aceia am intrat aici sa aud si alte păreri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am si eu o pb. Am comandat pentru un prieten un senZor de abs . El are un adv din 2006 . In anul ala au schimbat astia mufa de la senzor. Era alba si au facut-o neagra . Restul o fi la fel ? Senzorul propriu zis pare identic , firele sunt fire . Daca ii rup mufa aia de la senzorul busit si o pun pe asta nou ar trebui sa mearga ? Voi ce parere aveti ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Trandafir, eu am combinat senzor ABS 2009, cu final drive de 2006 - nu functioneaza pentru ca FD 2006 are un numar mai mare de dinti decat FD din 2009;

Din atasamente vad ca au coduri diferite si forme diferite.

Iti pot spune ca si diametrul pentru 2009 (dupa 2006) este mai mare decat 2006.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut , intervin si eu cu o mica problema . Un prieten a cumparat un 1150 Adventure , din State . Toate bune si frumoase . Motocicleta merge struna . Pe langa asta , mai are si 2 proiectoare PIAA , montate in reprezentanta la achizitionarea motocicletei . Acum , problema este ca nu reusesc sa descopar de unde se aprind aceste proiectoare . Nu am gasit nici un buton , nici un comutator , nimic . Firele pleaca din proiector , merg pe sub carenaj , pe sub rezervor si se aduna in spatele bateriei . Legaturi sunt , becuri sunt , lumina nu . Au aceste modele vreo combinatie speciala de dans din butoanele de pe ghidon ? Mai am o varianta sa verific toata instalatia sa vad daca nu sunt intreruperi pe traseu sau alte minuni , dar prefer sa ajung la asa ceva din lipsa de solutii .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut , intervin si eu cu o mica problema . Un prieten a cumparat un 1150 Adventure , din State . Toate bune si frumoase . Motocicleta merge struna . Pe langa asta , mai are si 2 proiectoare PIAA , montate in reprezentanta la achizitionarea motocicletei . Acum , problema este ca nu reusesc sa descopar de unde se aprind aceste proiectoare . Nu am gasit nici un buton , nici un comutator , nimic . Firele pleaca din proiector , merg pe sub carenaj , pe sub rezervor si se aduna in spatele bateriei . Legaturi sunt , becuri sunt , lumina nu . Au aceste modele vreo combinatie speciala de dans din butoanele de pe ghidon ? Mai am o varianta sa verific toata instalatia sa vad daca nu sunt intreruperi pe traseu sau alte minuni , dar prefer sa ajung la asa ceva din lipsa de solutii .

incearca din claxonul luminos de 2 ori.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stiu ca nu este topic de vanzari dar e dedicat r 1200 gs-urilor asa ca pun si aici anuntul, vand sea moto touratech comfort seat pentru bmw r1200gs fabricate pana in 2012, inaltime standard, stare excelenta, ca noua, fara urme de uzura de niciun fel,pret 250 euro, de noua costa 345 euro.Mai vand suspensia ohlins fata spate plus 2 arcuri ohlins de rezerva (mai groase) pentru persoane mai grele, 750 euro.


Telefon 0757058128


Editat de adimotor
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va rog daca puteti sa ma ajutati, pot gasi asa ceva de cumparat la noi ? : http://www.motorradzubehoer-hornig.de/BMW-F-800-S-ST-und-GT/Zubehoer-Lackschutz/USB-Adapter-Motorradsteckdose.html

 

Ideea e ca vreau un usb la priza de bmw fara sa mai folosesc un adaptor de la priza mica la priza mare auto si apoi usb pentru priza auto

 

Multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va rog daca puteti sa ma ajutati, pot gasi asa ceva de cumparat la noi? : http://www.motorradzubehoer-hornig.de/BMW-F-800-S-ST-und-GT/Zubehoer-Lackschutz/USB-Adapter-Motorradsteckdose.html

 

Ideea e ca vreau un usb la priza de bmw fara sa mai folosesc un adaptor de la priza mica la priza mare auto si apoi usb pentru priza auto

 

Multumesc

 

defineste "pot gasi asa ceva de cumparat la noi"

 

nu de alta, dar io vad ca poti exact aia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se tine bine vaca dupa vitezane :)

 

"dupa" - plm.... vechi mai tare ca nou? "dupa vitezane"?! unde? pe circuit sau pe drum public din .ro?

» Post actualizat in 23 Jun 2014 23:21

Ma refer din romania, sa comand azi sa vina maine

 

hola! we are from romania and we don't keep shit in stock... alo, cum plm sa vina maine???!!! 3wks+ macar de la aia de pretind ca-s buricu'

 

si sa nu dau pe transport tot cat costa si dracia in sine

 

mai baga ceva pe langa si-o sa fie ok.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ideea e ca vreau un usb la priza de bmw fara sa mai folosesc un adaptor de la priza mica la priza mare auto si apoi usb pentru priza auto

 

Eu tot pe la banii astia mi.am comandat de pe amazon.de cu 2usb si direct cu priza mica bmw, si nu e dreapta ca asta ci are ceva unghi (scrii bmw motorrad usb si ar tb sa.ti apara)

» Post actualizat in 23 Jun 2014 23:57

Pe considerentul ca gs-ul meu din 2005 mai consuma ceva ulei la cateva mii de km, am sesizat ca pana acum la 3500 km cati am facut, lc-ul nu a mancat ulei, voi cum stati?

In nici doua luni de cand o am cumparat LC-ul am cca 6500km si nu a trebuit sa pun deloc ulei. Si asta in conditiile in care am mers aproape 3000km pe autostrada cu viteze gen 160-180km/h la care vechiul dohc papa binisor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe considerentul ca gs-ul meu din 2005 mai consuma ceva ulei la cateva mii de km, am sesizat ca pana acum la 3500 km cati am facut, lc-ul nu a mancat ulei, voi cum stati?

Pana la revizia de 10mii km nu a consumat deloc.

 

Va rog daca puteti sa ma ajutati, pot gasi asa ceva de cumparat la noi ? : http://www.motorradzubehoer-hornig.de/BMW-F-800-S-ST-und-GT/Zubehoer-Lackschutz/USB-Adapter-Motorradsteckdose.html

 

Ideea e ca vreau un usb la priza de bmw fara sa mai folosesc un adaptor de la priza mica la priza mare auto si apoi usb pentru priza auto

Daca nu gresesc, au cei de la Bavaria adaptor. Normal, probabil e la un pret o idee mai simpatic :)

Eu mi-am luat unul identic cu cel din linkul tau.

Alternativ, cred ca poti gasi prin magazinele de la noi (sau si pe aici pe la Bursa), priza direct usb pe care sa o legi la baterie si sa o prinzi pe ghidon undeva.

 

"dupa" - plm.... vechi mai tare ca nou? "dupa vitezane"?! unde? pe circuit sau pe drum public din .ro?

Pe drum public. Pe circuit nu l-am bagat inca :) Nu am inteles ce vroiai sa zici cu vechi vs nou

post-40715-0-18103000-1403597378_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pana la revizia de 10mii km nu a consumat deloc.

 

Daca nu gresesc, au cei de la Bavaria adaptor. Normal, probabil e la un pret o idee mai simpatic :)

Eu mi-am luat unul identic cu cel din linkul tau.

Alternativ, cred ca poti gasi prin magazinele de la noi (sau si pe aici pe la Bursa), priza direct usb pe care sa o legi la baterie si sa o prinzi pe ghidon undeva.

 

Pe drum public. Pe circuit nu l-am bagat inca :) Nu am inteles ce vroiai sa zici cu vechi vs nou

capone, vad niste cramponate in viitoru tau :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to BMW R1200/1250 GS/GSA/RS/RT/R LC - 2013->

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...