Sari la conținut

BMW R1200/1250 GS/GSA/RS/RT/R LC - 2013->


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 12,5k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

La 24.05.2023 la 18:08, ivanp a spus:

Salut,

 

Stie cineva daca se poate face rebuild undeva la un telescop fata pt gsa 2017 cu esa?

 

Merci,

paul

Telescop sau amortizor?

Ca telescoapele alea sunt doar sa tina ghidonul 😁

Editat de sivi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 18 minute, sivi a spus:

Telescop sau amortizor?

Ca telescoapele alea sunt doar sa tina ghidonul 😁

Salut,

 

Amortizor  - scuze de exprimarea ambigua.

 

Merci,

paul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

exact in situatia asta sunt si eu tot cu un 2017 ESA (40.000km), a inceput sa planga amortizorul fata.

Din sapaturile mele exista varianta de reparat/inlocuit amortizor pe mecatronica (ESA) existenta, la Wilbers in Germania, costurile totale fiind undeva la 1000euro + manopera demontat/montat + transport dus/intors: https://www.wilbers.de/shop/en/Motorcycle/BMW/R-1200-GS-Adventure-LC-Werkstieferlegung-1G12/shock-absorber-type-634-WESA-Dynamic-Feedback-front.html?year=2017

sau

amortizor complet nou de la Touratech (produs de TracTive - desprinsi din WP) la pretul de 1250 euro + motat/demontat: https://www.touratech.ro/touratech-suspension-front-shock-absorber-for-bmw-r1200gs-adventure-lc-2014-2017-type-extreme.html

Eu am ales varianta Touratech si inca astept sa soseasca. Am preferat, daca tot dau banii astia, sa fac si un upgrade complet...ESA oem are niste probleme de rugina la motoras, existand riscul sa te coste suplimentar si mecatronica

Nu cred ca repara nimeni amortizorul original, desi exista un kit - esarepair.com(nu are rezultate foarte bune). Poate incerci cu Dan Cata....

Facea treaba asta Ionut de la RAMS, dar din cauza problemelor aparute ulterior a renuntat

Editat de sivi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Da, eu wilbers am pe gs-ul meu doar ca prietenul cu gsa 2017 nu pare preagatit sa scape de 1500 euro pt a schimba suspensia, probabil ii mai trebuie un pic de timp de acomodare.

Mai o intrebare, va rog, pentru cei care au buton de avarii separat - cand se taie contactul - se stinge instant sau ramane aprins aproximativ 1 min pana zfe-ul taie alimentarea complet?

avarii.thumb.jpg.8efb8923708380ef124287bee796ec02.jpg

Merci,

Paul

 

Later edit - s-a lamurit - se stinge dupa un minut de la taiat contact.

 

stima,

paul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Multumesc de raspuns!

Posibil ca nu m-am exprimat bine, dar la mine jantele sunt intacte, nelovite. Plus ca is jante cu spite.

 

Practic am nevoie de cineva cine stie cum sa regleze spitele in asa fel incat sa scoata opturile din janta. Din ce am inteles, e o treaba dificila la modelele astea cu spitele scoase pe exteriorul jantei, motiv pentru care inca nu am gasit pe nimeni sa accepte.

 

Mersi inca o data!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, Max90 a spus:

dar la mine jantele sunt intacte, nelovite.

 

Acum 1 oră, Max90 a spus:

Practic am nevoie de cineva cine stie cum sa regleze spitele in asa fel incat sa scoata opturile din janta.

 

Daca au opturi jantele tale nu sunt intacte iar din spite nu se pot scoate "opturile" pt ca spitele nu au suficienta putere incat sa traga de janta. Practic la tine trebuie refacute jantele sa aiba acelasi diametru peste tot si sa nu aiba bataie si dupa aceea se poate spita. Deci Sirius ramane singura solutie, el si indreapta si spiteaza.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 26.05.2023 la 21:01, l.u.v a spus:

Wilbers sunt ce trebuie. 

Nu prea sunt ce trebuie. A trecut de 6 săptămâni de când le-am trimis telescopul și le-am virat banii și nu știe nimeni în ce stadiu se află ,daca e reparat sau nu. In cazul asta mai bine trimiteți telescopul in Olanda . Le cer telescopul și banii înapoi că sunt nu sunt ok .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

On 6/7/2023 at 10:18 AM, Max90 said:

Multumesc de raspuns!

Posibil ca nu m-am exprimat bine, dar la mine jantele sunt intacte, nelovite. Plus ca is jante cu spite.

 

Practic am nevoie de cineva cine stie cum sa regleze spitele in asa fel incat sa scoata opturile din janta. Din ce am inteles, e o treaba dificila la modelele astea cu spitele scoase pe exteriorul jantei, motiv pentru care inca nu am gasit pe nimeni sa accepte.

 

Mersi inca o data!

 

Verifica aici:

https://www.facebook.com/centrowaniekol

Eu am apelat la el de 2 ori pana acum, si de fiecare data nota 10.

Este in Polonia ce e drept, dar merita.

 

Din cate stiu este unul din 2 persoane in Europa care se ocupa cu asta. Cel putin asta era acum 2 ani

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am indreptat la Sirius si am preferat a doua oara sa ma duc la Belgrad, cu al doilea set de roti in spate...

Mile Djunta, recomandat de polonezul de care zice RedRat. Cand voi mai avea nevoie, tot la omul asta ma duc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am si eu o nedumerire legata de garantia motocicletei si poate este cineva care ma poate lamuri. La revizia de 20.000 km, cu ocazia verificarii jocului la supape, s-a depistat ca exista un joc la o supapa si trebuie schimbata o pastila. Lucrarea asta ar fi acoperita de garantie sau nu? Motoreta inca nu are un an de la inmatriculare, e fabricatie 2022. Am avut eu ghinion. multumesc anticipat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu, verificarea/ajustarea jocului la supape este operație de mentenanță, la fel ca schimbul de ulei. Dacă ai fi sesizat zgomot de la acel joc înainte de rulajul stabilit pt verificare s-ar fi putut pune problema garanției.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci sa inteleg ca ajustarea jocului prin inlocuirea supapei nu este o operatiune acoperita de garantie. Ok. Nu are niciun zgomot, nu se aude nimic suspect, asta mi-a spus si mecanicul, doar ca are acel joc si trebuie schimbata o pastila. Mersi de informatie. Toate cele bune.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va salut. Un cauciuc care sa indrazneasca sa iasa o idee de pe strada pe drum forestier lejer si care sa nu se faca patrat (sa se uzeze aiurea) in conditiile de incarcatura maxima - pasager + bagaj (asa merg cam tot timpul)...din experienta voastra, puteti sa mi recomandati? In timp, am tot incercat variante, dar toate s-au tocit ciudat...parca mai putin E07, dar nu mai vreau profil asa cramponat. S-a mai discutat, dar nu am gasit exact ce ma intereseaza...

Editat de fratelescris
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...