Sari la conținut

Turometru , Temperatura , Voltaj ... Etc


Gerad
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 95
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Cata...mai documenteaza-te :) Toate piesele costa intre 15-30 lei. Daca dai un search pe google o sa vezi ca multi oameni care stiu cat de cat electronica isi fac turometre pentru dacie... Am gasit pe okazii.ro la 35 lei si era si mai misto...doar ca eu nu stiu sa-l calibrez, era setat pentru motor in 4 T, il vreau direct, doar sa-l pun. Daca mai negociezi mai vbim :moto:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cata...mai documenteaza-te :) Toate piesele costa intre 15-30 lei. Daca dai un search pe google o sa vezi ca multi oameni care stiu cat de cat electronica isi fac turometre pentru dacie... Am gasit pe okazii.ro la 35 lei si era si mai misto...doar ca eu nu stiu sa-l calibrez, era setat pentru motor in 4 T, il vreau direct, doar sa-l pun. Daca mai negociezi mai vbim :moto:

 

 

dar u esti ca tiganu frate...omu a cerut atata ca sa-si poata scoate ceva profit si in plus cum spunea si mai sus the doctor 46 piesele fac 90 de lei....deci inca 10 lei nu ar fii mult deloc.ce vrei sa negociezi?zau asa acuma?nu o lua in nume de rau dar e marfa omului si la urma urmei nu te obliga nimeni sa cumperi.

 

 

P.S.SUCCES LA VANZARE GERAD.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cata...mai documenteaza-te :) Toate piesele costa intre 15-30 lei. Daca dai un search pe google o sa vezi ca multi oameni care stiu cat de cat electronica isi fac turometre pentru dacie... Am gasit pe okazii.ro la 35 lei si era si mai misto...doar ca eu nu stiu sa-l calibrez, era setat pentru motor in 4 T, il vreau direct, doar sa-l pun. Daca mai negociezi mai vbim :moto:

 

nu-ti lua frate de la om :moto:

ia-ti de-ala la 35 lei...fa ce vrei

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tomek pot sa-ti arat doar asta :) Tigan sa-i zici lu m*-t* care te-a facut :moto: asa pr*st. Uite chiar m-ai enervat. Baga-te tu ca chilotii in poponeata. Tu esti chior sau vrei sa scriu mai mare? Piesele sunt super ieftine...si profit sa-si scoata, dar daca ai sti o chestie de marketing(doar ca nu cred ca ai trecut pe la scoala) nu poti sa vinzi un lucru peste pretul pietei doar sa-ti scoti tu profit. E ca un lucru care costa prea mult pentru ceea ce face...adica ori il vinzi cu putin profit ori nu-l vinzi deloc. Si pentru cunostinta ta, oriunde ai merge tu, la orice dealer de masini si moto se negociaza...asta nu inseamna ca sunt tigan. DEALER = personana care se ocupa cu deal-uri, si daca vrei sa sti deal inseamna targ nu vanzare, si targ provine de la negotz, care culmea vine de la verbul A NEGOCIA. Asa ca din partea mea poti sa te impusti. Cand mergi acolo si ii zici omului sa negocieze nu-ti zice nu te oblig sa o cumperi. Mai treci pe la economie, nu poti pur si simplu sa iei adaos 100% sau mai mult. Nu vreau sa-i stric combinatia omului, am propus doar sa mai scada pretul pentru ca este scump. Si nu-mi spuneti voi mie ca isi ia 10 lei pentru atat. Recunosc ca e destul de munca, numai cat stai sa lipesti circuitele, nici daca n-ai avea bani sa treci pe zebra n-ai luat 10 lei. Dar sa nu exageram, nu iei nici 70 lei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pt Rolly ... 150 este microprocesorul si xtal-ul ... asa ca sa stii .. nu uita mai e senzorul optic sau hall ( magnetic) care e cam 70 mii , senzorul de temperatra ( daca este .. cam 90 mii este un dalas ) , mai este displayul ( depinde de unde il ei .. eu am luat multe bucati mai de mult aprox 12 euro bucata ) mai este pcb-ul (cablajul ) care il fac singur dar costa materialele destul ( pozitiv 20 , solutie de developat , cablajul .. si nu in ultimul timp timpul meu ! )

deci 150 + 70 + 400 ( display ) + 50-100 cabluaj ( fac serie mica nu engross ) ... + maruntaie nu iese 900 ci cam 750-800 iti zic eu ... iar pentru soft si asamblare zic eu ca merit cei 100-200 - 300 ( max ) care ies in plus .. acum e alegerea ta si nici nu te-am obligat sa il iei !

 

 

pentru cei care ar vrea zilele asta fac alta versiune de cabluaj ... mai umblu la soft putin si apoi va fi gata de trimis pt cei bin galati le si montez !

 

ps: device-ul poate functiona la o baterie de 9v , sau ditect de la bateria scuterului / motorului !

 

asa ca daca faci un calucul iesi mult mai scump decat cel de daci care e presupun cu leduri ....

 

ps 2 ......... cand DEALER va insemna ce ai scris tu .. o sa imi tai ce am in pantaloni , o prajesc si o mananc !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tomek pot sa-ti arat doar asta :) Tigan sa-i zici lu m*-t* care te-a facut :moto: asa pr*st. Uite chiar m-ai enervat. Baga-te tu ca chilotii in poponeata. Tu esti chior sau vrei sa scriu mai mare? Piesele sunt super ieftine...si profit sa-si scoata, dar daca ai sti o chestie de marketing(doar ca nu cred ca ai trecut pe la scoala) nu poti sa vinzi un lucru peste pretul pietei doar sa-ti scoti tu profit. E ca un lucru care costa prea mult pentru ceea ce face...adica ori il vinzi cu putin profit ori nu-l vinzi deloc. Si pentru cunostinta ta, oriunde ai merge tu, la orice dealer de masini si moto se negociaza...asta nu inseamna ca sunt tigan. DEALER = personana care se ocupa cu deal-uri, si daca vrei sa sti deal inseamna targ nu vanzare, si targ provine de la negotz, care culmea vine de la verbul A NEGOCIA. Asa ca din partea mea poti sa te impusti. Cand mergi acolo si ii zici omului sa negocieze nu-ti zice nu te oblig sa o cumperi. Mai treci pe la economie, nu poti pur si simplu sa iei adaos 100% sau mai mult. Nu vreau sa-i stric combinatia omului, am propus doar sa mai scada pretul pentru ca este scump. Si nu-mi spuneti voi mie ca isi ia 10 lei pentru atat. Recunosc ca e destul de munca, numai cat stai sa lipesti circuitele, nici daca n-ai avea bani sa treci pe zebra n-ai luat 10 lei. Dar sa nu exageram, nu iei nici 70 lei.

de enervat observ ca te enervezi repede...offf...eeehh uite ca din pacate pentru tine am dat si pe la scoala....dar hai sa nu stricam topicul omului cu neintelegrile noastre....si nu trebuia sa o iei in nume de rau...in fine....

Editat de Tomek
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Gerad poti sa ti-o tai...sau dute la ciomu mai repede. Ai intrat vreodata intr-o reprezentanta de orice fel de lucru cu motor sa asisti la o vanzare? Macar vedeai la televizor...nu dar e enervant cand faci un om tigan pentru ca vrea sa negocieze. Toata lumea e TIGAN...totul se negociaza, si cel mai bine exemplu pana si tratatele de pacie se negociaza, totul in politica se negociaza, pretul petrolului se negociaza, asa ca ciocu mic si joc de glezne. Mai uitati-va in jurul vostru.

 

Nu vrei sa negociezi zi, asta nu inseamna ca nu vreau sa cumpar produsul tau. Daca toti ar face ca voi ar muri lumea de foame.

 

Si crede-ma iti apreciez mult munca si si mie mi s-ar parea putin 10-15 lei pentru atata munca, doar ca m-am documentat pe net si cineva zicea ca l-a costat undeva la 15 lei, cu display de-ala pe cristale lichide de ceas cu doar 2 cifre. De-aia am si zic maxim 30 lei...

 

Ne explici cum se monteaza? Pentru ca si asta e un factor important in decizia mea de a-ti cumpara produsul...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pot schimba ledurile nu e pb :)

 

 

DEALER DĂLĂR/ s. m. 1. agent de bursă; vânzător (intermediar).

Sursa: MDN | Trimisă de raduborza, 15 Sep 2007 | GreÂşeală de tipar

 

 

mai gandeste-te !

 

ps : cand o sa adapteze el display cu cristale lichide cum le zici tu ... ma las de meserie .. .si apropo .. 2 caractere ? ( sunt curios ce iti afiseaza pe ele ca rotatii sa imi arate din mie in mie doar ) si joc de glezne sa faci tu !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Gerad poate nu stiai dar chestile alea din ceasurile digitale chiar sunt cristale lichide "cum le zic eu"...

 

Waaaaa ce sa vezi? Uita-te aici http://www.adelaida.ro/product_info.php?cP...products_id=173

 

Da, 2 caractere pentru ca e facut pentru dacie, si e RPMX100...n-am zis ca e bun de scuter, dar oricum e o idee....si am mai citit pe undeva ca e destul de precis din 100 in 100 pentru ca ce e dupa nu e constant...

 

da mai ma gandesc, dute si cumpara masina sau motor sau ce vrei tu si ai sa vezi ca se negociaza...desigur la preturi mai mari, si nu am zis ca trebuie neaparat sa negociezi, am vrut doar sa subliniez ideea negocierii chiar si in mijlocul economiei, nu doar la tigani. Da e tiganie sa te duci la altex si sa negociezi un frigider dar...

Totusi, imi spui si mie cum il leg la motor? Ca ai zis 3 variante care pareau cam neclare si nu stiai pe care sa o folosesti...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sincer sa fiu , si eu daca as face un turometru de asta, si sa mai aiba si alte facilitati softu(TEMPERATURA,etc ...) nu l-as face sub 1 milion nici daca piesele ar fi confectionate...sincer aceasta smecherie isi merita banii doar prin faptul ca nu sti toata lumea sa isi faca acasa :moto:. Si daca ai rude care lucreaza prin depozite de colectare a electronicelor second, poti sa iti confectionezi anumite piese, si ca si pret de productie iesi ieftin, f ieftin. Insa manopera costa...manopera nefiind practicata de tot poporu. si ca sa ai un turometru pe scuter(poti sa il numesti si mini computer de bord daca mai lucrezi putin la soft) e un lux pe scuter...iar luxul costa!!!

Spor la vanzare :)

Editat de don' juan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

chestiile alea la care le zici tu cristale lichide ( ca cel de la adelaida ... nu sunt cristale lichide ! ci leduri ! ) iar acel turometru nu contine un procesor / soft ! ... asa ca daca habar n-ai cu ce se mananca stai acasa si nu mai posta de dragu de a face la "posts:" o cifra in plus .. papa si ia-o din mers ( bacnota de pe jos .. ca nu existe confuzii ) !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Frate tu vad ca nu bagi la cap...ai zis pur si simplu ca nu se poate...si ti-am aratat pur si simplu ca se poate. Ti-ai luat tzeapa punct. Ia tu un display de-ala in mana si vezi ce se intampla cand apesi pe el...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

deci nu mai pot ... u ori esti ... ori te faci ... ala la adelaida nu e cu cristalke lichide e cu LED ......... cristale lichide sunt cele care le am eu ... la ceasuri electronice sunt si cu cristale lichide cu 2 caractere ( ca cel de la adelaida numai ca sunt cu cristale lichide ...... ) pe ala cu cristale lichide daca il faci sa iti afiseze ceva esti tare pe cel cu leduri orcine poate.... suc*er !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Frate tu vad ca nu bagi la cap...ai zis pur si simplu ca nu se poate...si ti-am aratat pur si simplu ca se poate. Ti-ai luat tzeapa punct. Ia tu un display de-ala in mana si vezi ce se intampla cand apesi pe el...

ce tot balivernezi ma u vezi pe ce anume cer aia 60 ron?? cum arata ala si cum arata astea la 1 mil?? nu mai pun k sunt numai pt 4 timpi cu 4 sau 3 pistoane deci nicidecum pt 2 timpi sau 4 timpi cu un piston.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce tot balivernezi ma u vezi pe ce anume cer aia 60 ron?? cum arata ala si cum arata astea la 1 mil?? nu mai pun k sunt numai pt 4 timpi cu 4 sau 3 pistoane deci nicidecum pt 2 timpi sau 4 timpi cu un piston.

 

e mai complicat 3-4 pistoane 4t decat 1 piston 2t/4t :)

ah si o mica completare 4t mai complicat decat 2t

 

sincer nu ma bag peste marfa omului ..acuma nu stiu ce soft baga si alte chestii dar de obicei un torometru de 2t ar trebuii sa fie mai ieftin decat 4t :moto: cel putin asta e parerea mea :moto:

Editat de haste
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce va place sa vorbiti =)) ........ 2t ... 4t ... 20 cilindri tot aia-i ! se leaga un senzor optic sau magnetic la al meu ...

 

 

 

daca legi la bobina sau la fisa .. da se schimba chestia la 4t ai 2 rotatii la un impuls .. iar la 2t ai o rotatie = un impuls !

cei care vor sa spuna ceva si stiu despre ce vorbesc.. sa spuna ... ceilalti ii rog sa se abtina !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e mai complicat 3-4 pistoane 4t decat 1 piston 2t/4t :)

ah si o mica completare 4t mai complicat decat 2t

 

sincer nu ma bag peste marfa omului ..acuma nu stiu ce soft baga si alte chestii dar de obicei un torometru de 2t ar trebuii sa fie mai ieftin decat 4t :moto: cel putin asta e parerea mea :moto:

 

chiar dak e mai complicat.. nu se gasesc de 2t.. sa te uiti p site-uri straine sa vezi ce scoruri au la ele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...