Sari la conținut

Turometru , Temperatura , Voltaj ... Etc


Gerad
 Share

Postări Recomandate

probabil faci referire la mine ... sincer nu prea ma pricep la electrica.. dar totusi e diferenta intr 1-2-3-4 pistoane .. 2t-4t...cum ai spus tu cu impulsuri...deci aici se poate deduce ca unde ai mai multe pistoane sau unde ai 4t in loc de 2t ca e munca mai "multa"

 

chiar dak e mai complicat.. nu se gasesc de 2t.. sa te uiti p site-uri straine sa vezi ce scoruri au la ele.

nu`mi pasa ce scoruri au ... fiecare vinde cu cat vrea ...am zis in general ca un turometru 2t e mai ieftin decat altu 4t ..sau "un piston" fata de 2,3,4. acuma depinde de fiecare.... e clar ca turometrele "custom" sau facute pe comanda costa mai mult ....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 95
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

chiar dak e mai complicat.. nu se gasesc de 2t.. sa te uiti p site-uri straine sa vezi ce scoruri au la ele.

 

eu am turometru 2t facut...

 

iar daca se face cu microcontroler se poate schimba din soft cum sa masoare impulsurile...la 2t 1 impuls= 1 rpm iar la 4 t 1 impuls = 2 rpm....deci ce rost are sa fie mai scump sau mai ieftin unu de 4t fata de unu in 2t (asta in situatia in care se face cu microcontroler)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si daca ai face prin alta medota nu ar fi mai mult de lucru sau.... ???

 

prin alta metoda ar fi mai mult de lucru...pentru un turometru gata facut si nemodificabil,care trebuie montat pe un 4T trebuie intercalat un dublor de frecventa (sau dublor de impulsuri de la senzorul pt aprindere)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

credeti sau nu am avut odata un turometru de dacie pe moped care e pentru motor de masina in 4 timpi nu motor de moped de 2 timpi conteaza cum il legi si dacal legi la fisa si ai 1 singur cilindru si este in 2 timpi merge daca este in 4 timpi legi asa cum a zis si gerad.deci nu vad dece sa coste mai mult turometrul ala de 4 timpi decat ala de 2 timpi daca un turometru banal se poate lega la ori ce motor disel,benzina, 2T , 4T nu conteaza turometrul conteaza cum il legi la motorul respectiv.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Eu nu contest ca initiatorul topicului vinde altceva, dar pe mine ma intereseaza ce am aratat in link-ul respectiv. Stiti cui sa ma adresez? Mi-ar placea un turometru din-acesta, dar cu ecran mic, nu precum cel de la Dacia din filmulet

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu mi-am facut turometru cu autoscalare,termometru digital pt temperatura motor+temperatura exterioara,voltmetru baterie...nu este chiar usor de facut,si cel putin varianta care am facut-o eu are 2 microcontrolere + inca vreo 5 circuite integrate si alte piese adiacente (condensatori,rezistente,afisaje cu LED etc)...asa ca nu mi se pare mult pretul de 100 ron pe care il cere gerad...

 

p.s. - asa arata ce am facut eu

 

post-18285-1210324195_thumb.jpg

 

post-18285-1210324320_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu mi-am facut turometru cu autoscalare,termometru digital pt temperatura motor+temperatura exterioara,voltmetru baterie...nu este chiar usor de facut,si cel putin varianta care am facut-o eu are 2 microcontrolere + inca vreo 5 circuite integrate si alte piese adiacente (condensatori,rezistente,afisaje cu LED etc)...asa ca nu mi se pare mult pretul de 100 ron pe care il cere gerad...

 

p.s. - asa arata ce am facut eu

 

post-18285-1210324195_thumb.jpg

 

post-18285-1210324320_thumb.jpg

 

vreau si eu k la tine :laugh: :) ... cat ai cere p un montaj k al tau dak ar fi sa il mai faci odata??

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai tocmai asta este problema ca eu nu le fac pt vanzare pt ca este mult de lucru la un astfel de montaj cum am facut eu,plus de asta trebuie tras cabluri in instalatia scuterului de iti vine rau (de la contact cheie,de la un comutator senzori temperatura,de la intrerupatoare,montat senzor temperatura pe chiulasa,de la bobina de pick-up pentru aprindere etc etc)...asa ca cel care iti face un astfel de montaj trebuie sa ti-l si monteze altfel ai sanse 99% sa nu il montezi corect si sa injuri degeaba omul care ti la facut.Eu am lucrat asta iarna la el cand am avut scuterul in casa si a durat mult,asa ca la altcineva nu ma incurc ,cu parere de rau si scuze....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Si totusi.. eu consider f. util ce vrea Gerad sa faca asa ca eu sunt unul din cei care ar da bani astazi pe asa ceva. Chiar daca mi l-as pune singur... Pretul este corect pt genul ala de lucrare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Gerad, cum a ramas proiectul tau? Hai ca se anunta cumparatori.

 

Daca se poate monta pe scuterele 4T, ma inscriu si eu la un turometru :).

Editat de plici
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
Mi-a luat 20 min sa citesc topicul ....vatti certat :-@ ...pana la urma le-ai terminat..sa ne zici un pret?

are mai multe facute...si mai face imediat...cine vrea sa zica

si pretul nu era de 1 mil?

Editat de dOctOr
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...