Sari la conținut

Turometru , Temperatura , Voltaj ... Etc


Gerad
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 95
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

tralala tu nu apuci 9000 de ture ca nu`ti poate tropitoarea :cheers: :) :bigstar:

lasa k imi pun turometru si iti arat 15 mii :laugh:

pana atunci...gogogo tralalalala :clap:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...
Am un scuter chinezesc in 4t fara turometru. Pot face rost de unul tot de pe un scuter chinezesc, cu ac. Pot sa il conectez la al meu? Daca da, imi puteti spune ce legaturi trebuie sa fac?

 

Da poti sa il conectezi,nu conteaza pe ce motor,cati cilindri are .etc sunt mai multe metode cu senzor optic,senzor hall .etc la tine ii foarte simplu pui o simpla clema pe fisa ce duce la bujie,poate mai trebuie si un montaj electronic care sa amplifice semnalul,dar asta nu ii o problema te pot ajuta,daca vrei mai multe detalii intra pe mess id: rony_sb92

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 10 months later...

stau prost cu timpu ... imediat ce imi termin eu treburile am sa fac mai multe device-uri .. atat pt moto cat si auto ... turometre , vtec controler , boost controler , power-valve controler .. si asa mai departe ....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

stau prost cu timpu ... imediat ce imi termin eu treburile am sa fac mai multe device-uri .. atat pt moto cat si auto ... turometre , vtec controler , boost controler , power-valve controler .. si asa mai departe ....

 

salut m-ar interesa si pe mine un turometru cu temperatura ( precizez ca mobra e in 2 pistoane 4 timpi si originala are turometru clasic ( vreau sa trec la digital )

Si inca o intrebare.... Un speedmeter ( kilometraj ) poti sa faci?

 

Asfalt uscat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

cum pot lega si eu un turometru?? ma gandeam sa il leg la fisa de la bujie sau in capatul bujiei, dar din ce am citit la bujie ajung intre 40000 si 100000 de volti si ma gandesc sa nu il arda pana sa il folosesc... ce fel de protectie ii trebuie?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

De exemplu la Dacia cu platina sau cu aprindere electronica se leaga turometru de la bobina de inductie din primar, dar la cea noua are "ECU" si nu am descoperit care pin imi da semnal RPM.......si merg pe varianta cu clestele (inductiv)....e cea mai simpla. Personal am reusit un montaj(stroboscop),de care m-am legat cu un turometru si functioneaza ,dar acum vreau digital ....... :D

P.s. imi cer scuze ca dau exemple de masini.

Cu stima,

post-52623-1256226925_thumb.jpg

post-52623-1256226952_thumb.jpg

post-52623-1256227940_thumb.jpg

post-52623-1256227965_thumb.jpg

Editat de Mihai(05)
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ma abonez si eu la un turometru dar sa aiba si ceas pt temperatura.Se pare ca termometrul din bord nu prea merge si am reusit performanta sa mi se caleze motorul(neobservand nici o ridicare a temperaturii pe bord inainte de oprirea(calarea) motorului).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

strangeti-va mai multi care vreti , hotarati ce anume va int si spuneti si pe ce scuter , vin cu o idee si daca va convine facem treaba .. am trecut la masini si de accea nu am mai raspuns pe aici

 

 

 

sper sa nu fie considerata reclama la site pt ca nu este , asta e cea am facut pt cei pasionati de auto s-au dat 2 pana acum

 

http://forum.4tuning.ro/469-electrice-elec...tml#post2666284

Editat de Gerad
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma intereseaza si pe mine un astfel de aparat care sa cuprinda musai un voltmetru, ceas (ora), turometru si eventual temperatura ambianta...nicidecum cea a motorului sau apei, din alea am.

Pentru simplificare, spune-mi pe PM la ce pret poti face numai doua voltmetre luminoase si in mod exceptional celelalte dotari! Vreau ca montajul sa fie cit mai simplu si mic.

Mentionez ca vreau sa le montez unul pe moto BMW F650 si altul pe o Dacia Nova GTI.

Multam! :rolleyes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...