Sari la conținut

CUSTOM PAINTING


kerosen
 Share

Postări Recomandate

se deschide acest topic pentru a reuni pe totzi artishtii care fac custom painting shi airbrush painting de pe acest forum.

se simtea de ceva vreme nevoia existentei unui astfel de topic, pentru a nu se mai pierde informatziile din topicuri temporare...

aici se pot adresa intrebari shi gasi solutzii la problemele legate de aspectul motocicletelor noastre- la care tinem atat de mult, de reparatzia finisarea shi personalizarea carenelor shi a altor partzi sau piese componente.

 

pentru inceput sa ma prezint: sunt cosmin din Alba Iulia shi ma ocup de custom&airbrush painting de 7 ani. sunt artist profesionist shi ofer toata gama de servicii in domeniu: reparatzii ,finisare, vopsire, lacuire, polishare. toate lucrarile baneficiaza de garantzie shi factura.

efectuez reparatzii moto shi in regim de asigurare, in caz de accidente.

toate materialele folosite sunt doar din gama profesionala-premium: Standox, Glasurit, Carsystem, etc.

Datele de contact :

Alba Iulia

str. Octavian Goga nr 15A,

Tel: 0258 812271

0744 582148

0723 683298

Mail: muri_c33@yahoo.com

despre calitate nu va mai zic nimic, va las sa va convingetzi singuri. ceva poze acum , altele pe masura ce mai lucrez. numai bine cosmin aka kerosen

 

alte poze:

post-1567-1132606405_thumb.jpg

post-1567-1132606449_thumb.jpg

post-1567-1132606556_thumb.jpg

post-1567-1132606572_thumb.jpg

post-1567-1132608847_thumb.jpg

post-1567-1132608925_thumb.jpg

post-1567-1132609477_thumb.jpg

post-1567-1132612751_thumb.jpg

post-1567-1132612830_thumb.jpg

post-1567-1132613002_thumb.jpg

post-1567-1132613071_thumb.jpg

post-1567-1132613120_thumb.jpg

Editat de kerosen
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

As vrea sa stiu si eu ceva...Sa zicem ca vopsesti un rezervor cu un model de flacari...(alt exemplu nu imi vine in cap).Dupa ce dai jos banda sau hartia, sau ce se foloseste pentru model, stiu ca ramane o bavura,o margine a vopselei din stratul de deasupra pe conturul modelului.Am observat ca la "Flame job"-urile profesionist facute nu se observa nici o imperfectiune.Chiar la atingere nu simti nici o imperfectiune.Din cate am inteles se aplica un "Clear coat"care acopera imperfectiunile de suprafata si da aspectul sticlos al vopselei.Banuiesc ca termenul se refera la un lac?Dupa ce dai cu acest "Clear coat" piesa vopsita necesita si un tratament termic in cuptor,sau se lasa pur si simplu la uscat?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai mai stiu eu pe cineva care face asa ceva:am vazut lucrari de-ale lui si chiar sunt de calitate.Postez si o poza cu motocicleta prietenului meu...facuta de acest tip.

Are si un site: www.airbrushsite.com

post-3526-1132672989_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

As vrea sa stiu si eu ceva...Sa zicem ca vopsesti un rezervor cu un model de flacari...(alt exemplu nu imi vine in cap).Dupa ce dai jos banda sau hartia, sau ce se foloseste pentru model, stiu ca ramane o bavura,o margine a vopselei din stratul de deasupra pe conturul modelului.Am observat ca la "Flame job"-urile profesionist facute nu se observa nici o imperfectiune.Chiar la atingere nu simti nici o imperfectiune.Din cate am inteles se aplica un "Clear coat"care acopera imperfectiunile de suprafata si da aspectul sticlos al vopselei.Banuiesc ca termenul se refera la un lac?Dupa ce dai cu acest "Clear coat" piesa vopsita necesita si un tratament termic in cuptor,sau se lasa pur si simplu la uscat?

 

"clear coat" inseamna stratul de lac

de fapt pentru ceea ce ai spus tu se aplica vreo trei-patru straturi, shi dupa primele doua-trei se finiseaza toate asperitatzile, de aceea nu se mai simte nimic.

modul de uscare depinde de tipul lacului, shi de recomandarile producatorului, dar tratamentul termic, se recomanda doar pentru marirea vitezei de intarire/uscare, nu e obligatoriu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am pus topicul aici sus pt ca va ramine la vedere tot timpul si va fii usor de accesat pt oricine,nu va mai fii nevoie sa caute prin forum dupa posturi cu custom painting

 

va salut

si astept cit mai multe poze cu lucrarile voastre

 

L&R

roby

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Kerosen, ce aerograf folosesti? top-feed sau bottom-feed?

Si cine aduce pe la noi aerografe? Ca partea cu vopsele/compresor e usor de rezolvat.

 

Ce recomanzi?

Editat de Mr.Watt
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Kerosen, ce aerograf folosesti? top-feed sau bottom-feed?

Si cine aduce pe la noi aerografe? Ca partea cu vopsele/compresor e usor de rezolvat.

 

Ce recomanzi?

 

eu am folosit doar top-feed , sunt mai usor de utilizat daca nu ai borcanashe de schimb- se spala mai repede, cand schimbi des culorile . bottom feed se folosesc pentru culorile de care ai nevoie pe suprafetze mari - pentru fonduri, etc

nu shtiu cine aduce aerografe, incearca e la firmele de papetarie, sau la fondurile plastice

recomand orice aerograf care nu are defecte shi functzioneaza acceptabil. restul reglajelor se fac " din mana"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca esti din Bucuresti e mai simplu. Poti verifica ce marfa mai au cei de la magazinele care comercializeaza materiale de pictura de la Gangul Hanul cu Tei sau pe la Gara (fostele Magazine ale Fondului Plastic). Daca n-au (aveau intr-un timp ceva Paasche) poti intreba la TopLac - dealer Glasurit si la Standox - ei aduc din Germania, aerografe SATA, undeva la 11 mil. lei vechi. Are unul nou de vinzare judas Iscariot, da-i un semnal si vorbitzi, ca-l da mai ieftin putzin, ca mai are unul... :P) el stie de ce...

Daca nu si nu, gasesti prin comanda la Revell - www.revell.ro si vezi ce mai au. Tot nemtzesti. Nu prea stiu pretzurile lor

 

Mi se pare buna ideea de a centraliza intr-un singur loc tot ce e legat de chestiile astea.

Aici aveti datele mele de contact:

 

Mugur Popescu - MooGoo

0740.193.953

Bucuresti

mugur@ideinoi.ro

http://www.ideinoi.ro - inca in constructie

 

Sint absolvent al Academiei de Arta - Sectia Design in anul 1996

Am 38 de ani si doi copii superdragalashi.

Lucrez cu aerograful din facultate, dar n-am profesat de mult. Am lucrat in domeniul designului industrial si api, de 14 ani lucrez in Advertising. Acum (de 4 ani) am propriul atelier de creatie cu 3 angajatzi. Firma mea se numeste Fabrica de idei NOI.

 

Ofer servicii de creatzie si design, custom painting si ce mai doritzi voi. Colaborez cu un vechi prieten care e pe cale de a deveni singurul producator roman de autobuze. Cind afacerea lui va lua ceva amploare (probabil in vre-o 2 ani) voi avea mai multa fortza si ma voi dezvolta mult in directzia asta: custom build bikes si custom painting - voi avea un atelier mai mare si posibilitatea sa ma joc de-a OCC live mult mai bine ca ei. Dar pina atunci nu pot decit sa ma ofer sa va pictez motoarele si castile.

 

In custom painting lucrez de vre-o doi ani. Am scule si materiale de peste 2000 de EUR si pot face fatza oricaror solicitari traznite. Am pictat motocicleta lui COZO, o Honda CBR (aia cu scorpionul), ceva casti, motorul lui Renegade (ala cu lupul) si motorul lui Martin (cel pe tema Giger/Alien). Nu am prea mult timp la dispozitie, sint tipicar si bibilesc mult la lucrari, dar aveti garantzia ca ofer unicitatea lucrarilor pentru ca stapinesc aceasta tehnica mult mai bine decit altii. Nu vreau sa ma compar cu nimeni nici la talent si nici la pretzuri, asa ca lucrarile viitoare as vrea sa fie discutate cu viitorii clientzi direct, nu aici. Poze si costuri pe Forum voi pune cu acordul clientului.

 

Cam asta ar fi... Astept solicitari, ca vine iarna

post-1243-1132746808_thumb.jpg

post-1243-1132746848_thumb.jpg

post-1243-1132747437_thumb.jpg

post-1243-1132747452_thumb.jpg

post-1243-1132747484_thumb.jpg

post-1243-1132747686_thumb.jpg

post-1243-1132747734_thumb.jpg

post-1243-1132747824_thumb.jpg

post-1243-1132747873_thumb.jpg

post-1243-1132748000_thumb.jpg

post-1243-1132748017_thumb.jpg

post-1243-1132748044.jpg

post-1243-1132748135_thumb.jpg

post-1243-1132748164_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut

 

In sfirsit observ activitate in acest domeniu. Lucrez in domeniu timp de trei ani,astept parerile voastre despre pozele atasate.

post-7975-1132855824_thumb.jpg

post-7975-1132855866_thumb.jpg

post-7975-1132855913_thumb.jpg

post-7975-1132855942_thumb.jpg

post-7975-1132855969_thumb.jpg

post-7975-1132856001_thumb.jpg

post-7975-1132856086_thumb.jpg

post-7975-1132856143_thumb.jpg

post-7975-1132856205_thumb.jpg

post-7975-1132856252_thumb.jpg

post-7975-1132858359_thumb.jpg

Editat de zoliart
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut

 

In sfirsit observ activitate in acest domeniu. Lucrez in domeniu timp de trei ani,astept parerile voastre despre pozele atasate.

post-7975-1132933745_thumb.jpg

 

Se pare ca nu prea pricep la calculatoare :P javascript:emoticon(':crack:', 'smid_12')

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut

 

Ce mai faci ? Petrecerea a fost tare de tot,la voi am vazut niste spectacole unice.Abia astept sa incepe sezonul motociclistilor ca sa ne mai intilnim. :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

As prefera ca acest topic sa contina doar informatie despre paint job si sa nu intindem topicul in nici un caz cu chestii OF TOPIC......

va salut

L&R roby

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

No, intrebare:

 

Cam cat la suta din totalul comenzilor voastre au fost flameworks?

Pentru ca am vazut putine desene mai abstracte, gen tribal artworks sau flacari. Nu stiu, insista clientul roman chiar asa mult pe teme cu subiect concret?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...