Sari la conținut

CUSTOM PAINTING


kerosen
 Share

Postări Recomandate

Mersi mult,duceti-va si beti citeva pahar de bere pentru cinstea mea

Apropo cum stiu ,nu de mult ati facut clubul vostru,sper ca faceti si o intrunire.Acolo la WEEK-end este un loc apsolut.....

 

 

:finger:

Editat de zoliart
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Mersi mult,duceti-va si beti citeva pahar de bere pentru cinstea mea

Apropo cum stiu ,nu de mult ati facut clubul vostru,sper ca faceti si o intrunire.Acolo la WEEK-end este un loc apsolut.....

:finger:

 

Cand va veni Paul cu lucrarea pe care i-o faci tu la Yamaha-ua lui sigur va da de baut in cinstea ta, asa ca stai linistit.

Pana la intrunire in Targu Mures mai este ceva timp (mai mult sau mai putin, nu stiu).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

http://www.larius.ro/

POATE A MAI FOST, POATE NU...N-AM AVUT RABDARE SA CITESC...DAR AJUTA!

 

DAK CINEVA DE PRIN JURUL SAU DIN BUCURESTI ...MOTORUL MEU NU MAI ARE MULT SHI AJUNGE...BAGA UN PM CU UN COST ESTIMATIV PENTRU 100-15OCM2 DE AVATAR PE UN REZERVOR...:finger:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

http://www.larius.ro/

POATE A MAI FOST, POATE NU...N-AM AVUT RABDARE SA CITESC...DAR AJUTA!

 

DAK CINEVA DE PRIN JURUL SAU DIN BUCURESTI ...MOTORUL MEU NU MAI ARE MULT SHI AJUNGE...BAGA UN PM CU UN COST ESTIMATIV PENTRU 100-15OCM2 DE AVATAR PE UN REZERVOR...:finger:

intre 100 si 200 euri (pt rezervor ),depinde de dificultate,...se executa orice doreste"caprioara"...multa bafta(ploiesti)...vezi mai jos...nr.tel.. ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da pot sa confirm si io ca cel din alba iulia se pricepe super fain.aripa fata cadru si rezervorul sunt de la o virago.stiu cum arata pt ca lam ajutat pe un prieten sa le monteze.deci super faina treaba.il recomand tuturor care vor ceva unic

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da pot sa confirm si io ca cel din alba iulia se pricepe super fain.aripa fata cadru si rezervorul sunt de la o virago.stiu cum arata pt ca lam ajutat pe un prieten sa le monteze.deci super faina treaba.il recomand tuturor care vor ceva unic

da?....super...sa-mi dai si mie numarul lui te rog...multa bafta :finger:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da?....super...sa-mi dai si mie numarul lui te rog...multa bafta :finger:

Uitate in semnatura de pe toate posturile lui kerosen si vezi numerele de contact

 

salut ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

... nu am avut alta varianta sa-i trimit niste poze)

O zi buna la toti !

cum nai avut alta varianta???exista mail,exista messenger si chiar aici pe forum unde ai optinuea de PM pt zoli exact linga ai optiunea mail...sii ii poti trimite pozele de aici direct de pe forum ,direct in mailul lui....zoli...

:yikes: te salut :yikes: roby

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Saliu barbatzi!

In maxim 2 saptamani ma apuc de aierografiat motorul. Momentan strang informatzii pt asta. Poate cineva sa faca un tutorial cu stadiile prin care se trece?

Poate shi poze ...

Inca ceva , cat de puternic trebuie sa fie compresorul?

Merci

Mihai

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inca ceva , cat de puternic trebuie sa fie compresorul?

Merci

Mihai

 

pai depinde ce aerograf foloseshti, mai exact ce diametru are duza aerografului

pentru linii fine shi detalii:-daca ai unul profi cu duza de 0,2 te descurci shi cu 0,5-1 bar daca ai duza de 0,3-0,5 itzi trebuie minim 1-2 bar pentru o atomizare buna.

spor la treaba

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Saliu barbatzi!

In maxim 2 saptamani ma apuc de aierografiat motorul. Momentan strang informatzii pt asta. Poate cineva sa faca un tutorial cu stadiile prin care se trece?

Poate shi poze ...

Inca ceva , cat de puternic trebuie sa fie compresorul?

Merci

Mihai

Sa spunem ca vopseaua actuala este in stare buna .Prima data trebuie matuita suprafata .Manual cu smirghel de apa 800 sau cu masina uscat cu 400 .Sufli suprafata de praf si degresezi [degresant universal normal sau antisilicon] .Urmatoarea operatie este aplicarea base-coat-ului sau culoarea de fond .Doua straturi cu timp intermediar 10-15 min functie de temperatura & ventilatia existenta in spatiul unde lucrezi .Dupa uscarea completa a vopselei poti incepe partea de airbrush .Aici lucrurile se complica putin pt ca nu ai spus ce vrei sa iti faci pe motor .Pana ne vei spune ce vrei sa faci sa iti explic cum e cu chituitul .Daca ai zgarieturi sau adancituri in piesele ce urmeaza a fi vopsite acestea trebuie chituite .Suprafata ce trebuie chituita trebuie matuita cu 360 uscat dupa care stergi cu diluant .Pt zgarituri folosesti un chit poliesteric fin .Pt adancituri chit poliesteric soft .Pt crapaturi in carenaj care au fost lipite sau pt a completa bucati sau margini lipsa folosesti un chit fibrat .Dupa aplicarea si uscare chitului [banuiesc ca stii sa faci dozajul chit-intaritor si sa il aplici ] acesta se slefuieste cu smirgelul pe un suport dur [lemn ,pluta .scartz etc ] pt a scoate suprafata dreapta fara valuri .Daca au fost mai multe locuri chituite dupa finisare trebuie dat un grund-fuler [ spritz chit ] .Dupa uscare se matuieste exact cum am explicat la inceput cu vopseaua veche si dai cele doua straturi de vopsea .Legat de compresor .Daca iti iei un compresor mic pt airbrush fara bazin acesta tre sa "bage" min 12 litri \minut .La un compresor cu bazin va trebui sa ii montezi inca un regulator de presiune de finetze pe langa cel pe care il are el din fabrica pt a putea lucra cu aerograful .Presiunea normala de lucru este de 1,8-2 bar iar pt finetzuri scazi la 1,5-1,3 bar .La 0,5 bar..."Foaie verde dop de pluta ...M-am besit si-astept sa puta ".....daca ma intelegi ce vreau sa spun.....Bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Merci de informatzii Koffa shi Kerosen. Mi-am luat o trusa Parsche (cre ca asha se scrie...) cu amestec interior. Shi vreau sa fac un true fire cu ceva mutre sub. Sunt illustrator de meserie asha ca ceva dexteritate am. Faza e ca nu am lucrat cu aierograful numai in liceu shi e taaaaaaare mult de atunci.

Rezeroarele shi aripile le voi da la vopsit prima data , deci nu o sa ma ocup eu de vopseaua de baza(acum sunt metal chel pt ca le-am luat de noi).

Pt true fire shi fetze sa folosesc mascatul? Mai tzin minte ca trebuie sa incep cu culoarea cea mai inchisa, nu?

Am gasit ceva compresor de 2 hp cu rezervor de vre0o 10 l. Sa intzeleg ca pe langa water trap trebuie sa pun shi un regulator de presiune ( pe langa cel al compresorului)?

Merci mult barbatzi!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut, daca este la compresor regulator atunci nu trebuie sa pui alta,numai sa fii atent sa nu lucrezi fara water trap,ca altfel se amasteca in vopsea nu numai apa condenz ci si ulei care este mai rau.Nu se poate lacui pictura ,ca vine totdeauna la suprafata bule de ulei si cind lacul intareste o sa fie plina cu bule si nu poti sa scapi de ei nici cu slefuire.Eu asa am patit odata. Dupa ce am montat filtru de ulei nu am spalat furtunul si iarasi patisem pina nu am observat ca furtunul e plin cu ulei.La vopsirea flacarilor ,depinde ce efecte de culori vrei sa obtini ca dupa experienta mea este cel mai greu lucru sa pictezi un foc viu.pentru ca culorile se amesteca cind aplici unul la altul si nu cum unii se amesteca inainte de a picta,adica cum spuneam ,depinde ce vrei sa pictezi...

Editat de zoliart
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut, daca este la compresor regulator atunci nu trebuie sa pui alta,numai sa fii atent sa nu lucrezi fara water trap,ca altfel se amasteca in vopsea nu numai apa condenz ci si ulei care este mai rau.Nu se poate lacui pictura ,ca vine totdeauna la suprafata bule de ulei si cind lacul intareste o sa fie plina cu bule si nu poti sa scapi de ei nici cu slefuire.Eu asa am patit odata. Dupa ce am montat filtru de ulei nu am spalat furtunul si iarasi patisem pina nu am observat ca furtunul e plin cu ulei.La vopsirea flacarilor ,depinde ce efecte de culori vrei sa obtini ca dupa experienta mea este cel mai greu lucru sa pictezi un foc viu.pentru ca culorile se amesteca cind aplici unul la altul si nu cum unii se amesteca inainte de a picta,adica cum spuneam ,depinde ce vrei sa pictezi...

 

 

 

Vreau sa fac ceva de genul asta:

Cu nishte fetze dragutze sub. Vreau sa le continui flacarile pe aripa din spate shi o idee pe aia din fatza. Daca avetzi ceva sfaturi v-ash ramane datori.

Ma gandeam sa incep cu roshu, apoi sa trag oranjul dupa care galbenul. La sfarshit sa dau adancime cu un carmin shi un alb. Asta dupa ce o sa fac fetzele din pete de lumina sub.

Nu cred ca o sa desenez mutre shi din flacari cum e lucrarea de jos .... din lene.

Merci

post-2792-1140954761_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu stiu ce sa zic.spor la treaba poate ca reusesti sa nimeresti si nuanta de culoare.Cum v-am spus eu lucrez aproape cici ani si am pictat destul de mult ca sa am ceva experienta.Dar flacarile nici acuma nu merg cum asi dori.Nu zic ca nu sint frumoase dar mie-mi nu plac inca.Si ai grija cind incerci sa aplici straturile,culorile,daca pina la urma nu reusesti culoare respectiva si grosimea stratului de vopsea depaseste maximul,atuncea la lacuire o sa ai probleme.chiar se strica toate pictura.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut, sunt nou pe forum, imi plac mult chopperele dar as vrea sa ma apuc de custom painting si in acest sens am primit un aerograf de la un prieten, este un profesional airbrush cu corp de metal; probelma mea este ca nu l-am putut face sa functioneze, nu stiu cu ce sursa de aer sa-l alimentez (am incercat cu o anvelopa de aro legata la un minicompresor auto dar aerogarfu' scotea doar aer pe varf, apoi l-am legat direct la minicompresor si a mers 2 sec. - scuipa culoare (am folosit culori pe baza de apa speciale pt aerograf, pt a-l testa) - si apoi doar aer ... nujtu ce sa fac, poate ma ajuta careva !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...