Sari la conținut

Detinatori de Yamaha R1


kima
 Share

Postări Recomandate

am remarcat ca nu exista un topic pe tema asta, sau de fapt eu nu l-am gasit.

Eu sunt proaspatul detinator al unui R1 din 2003, si as fi curios sa discut cu lumea diverse probleme legate de tipul asta de motoreta.

post-14271-1209240558_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 5,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Sunt proaspat posesor de Yamaha R1 si dupa primele iesiri cu ea sunt destul de multumit...Nu pot spune ca am iesit cu ea afara din Bucuresti , dar motorul mi se pare OK....O sa revin cu detalii...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fun R1 . . . forever am avut vreo cateva (R1) pana acum si sunt super multumit. In prezent am un 2005 si nu as da-o pt nici o Hayabusa sau ZX-12R....apai de troleul de ZZR asta nou ce sa mai zic.

Mi-as cumpara daca as avea bani pe langa ea un turer sa ma pot da si cu pretena pe distantza mai lungi ca R1 chiar nu are nici o legatura cu a 2a persoana..este un chin pe drumuri mai lungi de 200km parerea mea....este facuta sa te dai singur

 

PS: va pun niste poze poate va place cum arata acum

 

daca e cineva curios, am bagat Service Manual pentru R1 2002/2003 pe rapidshare.

http://rapidshare.com/files/111466728/Yama...ub.com.zip.html

 

 

He He He ...imi place la nebunie numarul tau de inmatriculare :rolleyes:...pare asa de cunoscut :rusinica:

post-982-1209711368_thumb.jpg

post-982-1209711372_thumb.jpg

post-982-1209711376_thumb.jpg

post-982-1209711380_thumb.jpg

post-982-1209711384_thumb.jpg

post-982-1209711403_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

frumos motor nenea, parerea mea ca sunt multi posesori de r1 dar sunt baieti prea salbatici ca sa scrie pe forum, si isi petrec timpul frezand alte motorete pe drumurile patriei...... :rusinica:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am si io o astfel de bijuterie. Un model 2005 de care sunt foarte incantat. la-m avut de nou si am aprox. 30.000 km, si imi place pe zi ce trece mai mult.

Consider ca este una dintre cele mai reusite motociclete din clasa supersport.

Reusita din multe puncte de vedere : design, tehnica, feeling, etc.

Plus ca R1 a fost primul supersport in adevaratul sens al cuvantului, yamaha reinventand practic aceasta clasa in 1998.

 

Deocamdata ma opresc aici ca dupa aia o sa ziceti ca vreau sa o vand.

post-24466-1209720694_thumb.jpg

Editat de fizzer
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am si io o astfel de bijuterie. Un model 2005 de care sunt foarte incantat. la-m avut de nou si am aprox. 30.000 km, si imi place pe zi ce trece mai mult.

Consider ca este una dintre cele mai reusite motociclete din clasa supersport.

Reusita din multe puncte de vedere : design, tehnica, feeling, etc.

Plus ca R1 a fost primul supersport in adevaratul sens al cuvantului, yamaha reinventand practic aceasta clasa in 1998.

 

Deocamdata ma opresc aici ca dupa aia o sa ziceti ca vreau sa o vand.

 

Parbrizu pare foarte interesant. E si eficient ? in sensu ca cum te bate vantu la o poztitie relativ ne-lipita de rezervor?

Referitor la vanzare, daca vre-odata o sa vrei sa o vinzi, esti un om norocos ca modelu tau isi pastreaza foarte bine pretul. De fapt in general R1 la raportul vechime/pret sta cel mai bine.

Editat de kima
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Parbrizu pare foarte interesant. E si eficient ? in sensu ca cum te bate vantu la o poztitie relativ ne-lipita de rezervor?

Referitor la vanzare, daca vre-odata o sa vrei sa o vinzi, esti un om norocos ca modelu tau isi pastreaza foarte bine pretul. De fapt in general R1 la raportul vechime/pret sta cel mai bine.

 

Comparativ cu originalul mult mai bine. Pana pe la 160-180 km/h e ok, nu tre' sa te ghemuiesti prea mult, dar dupa oricum tre' sa te lipesti de rezervor.

In rest e ok. Deocamdata nu o vand, tinand cont ca fac cu ea aprox. 1500-2000 km per weekend, impreuna cu sotia, fara sa obosesc foarte tare. Anul asta intentionez sa merg cu sotia la BRNO, la motogp, si daca o sa ma rupa rau de tot o vand si imi iau fazer-ul de 1000, daca nu o sa mor cu ea de gat. :rusinica:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Comparativ cu originalul mult mai bine. Pana pe la 160-180 km/h e ok, nu tre' sa te ghemuiesti prea mult, dar dupa oricum tre' sa te lipesti de rezervor.

In rest e ok. Deocamdata nu o vand, tinand cont ca fac cu ea aprox. 1500-2000 km per weekend, impreuna cu sotia, fara sa obosesc foarte tare. Anul asta intentionez sa merg cu sotia la BRNO, la motogp, si daca o sa ma rupa rau de tot o vand si imi iau fazer-ul de 1000, daca nu o sa mor cu ea de gat. :rusinica:

 

Nu stiu la altii cum e dar la mine e horror dupa 200km/h cu 2 persoane ....o fi oricum dr numai odihnitor nu....iar dupa 250 risti sa pierzi maimutza (si nu e gluma)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa este confirm din spate se vede ca si cum ar sta cineva cocotzat pe un toc imens. Pana atunci CIOCANUL ii rupe gura acestei jucarii frumoase R1.

 

Succes CIOCANE LA CIOCANEALA!

 

Cu prietnenie,

 

R

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa este confirm din spate se vede ca si cum ar sta cineva cocotzat pe un toc imens. Pana atunci CIOCANUL ii rupe gura acestei jucarii frumoase R1.

 

Succes CIOCANE LA CIOCANEALA!

 

Cu prietnenie,

 

R

 

 

Las' ca daca ii rup gura suntem chit, ca mi-a rupt si ea piciorul....sau ai uitat Raducule

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

proaspat (de 2 zile) detinator de r1 din 00' (atasat pozele... :rolleyes: ).

 

Acu nelamuriri:

1. Cati cai are? Am vazut pe unii ca ar avea 150, altii 160? In acte scrie ca are 100 kw ~ 148 HP ...

2. Ce ulei recomanda cei cu exp. pe asemenea motoare, eu am avut numai de 600 pana acu...

 

Numai bine,

Raul

post-5937-1210140651_thumb.jpg

post-5937-1210140657_thumb.jpg

post-5937-1210140662_thumb.jpg

Editat de raulciurus
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

proaspat (de 2 zile) detinator de r1 din 00' (atasat pozele... ).

 

Acu nelamuriri:

1. Cati cai are? Am vazut pe unii ca ar avea 150, altii 160? In acte scrie ca are 100 kw ~ 148 HP ...

2. Ce ulei recomanda cei cu exp. pe asemenea motoare, eu am avut numai de 600 pana acu...

 

Numai bine,

Raul

 

Mar are un prieten coloritul asta pe una de 50 deci e identica..Se fac si R1 sau?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

proaspat (de 2 zile) detinator de r1 din 00' (atasat pozele... ).

 

Acu nelamuriri:

1. Cati cai are? Am vazut pe unii ca ar avea 150, altii 160? In acte scrie ca are 100 kw ~ 148 HP ...

2. Ce ulei recomanda cei cu exp. pe asemenea motoare, eu am avut numai de 600 pana acu...

 

Numai bine,

Raul

 

Mar are un prieten coloritul asta pe una de 50 deci e identica..Se fac si R1 sau?

:laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

proaspat (de 2 zile) detinator de r1 din 00' (atasat pozele... :laugh: ).

 

Acu nelamuriri:

1. Cati cai are? Am vazut pe unii ca ar avea 150, altii 160? In acte scrie ca are 100 kw ~ 148 HP ...

2. Ce ulei recomanda cei cu exp. pe asemenea motoare, eu am avut numai de 600 pana acu...

 

Numai bine,

Raul

 

Fain motor si eu am avut unul din asta, sa ai noroc de el. De cai putere chiar nu conteaza cat are ca are suficienti de obicei sunt cam cati arata talonul, iar de ulei sa bagi cat mai bun sa fie racing ca este mai turat mororul si trebuie ulei bun ...a si inca ceva daca consuma ulei sa nu te sperii ca e normal, acum nu te gandi ca trebuie sa scoata fum albastru dar as la 1000 km mai trebuie completat mai ales daca mergi mai turat

 

... nu sunt expert in motociclete ... doar imi dau cu parerea din experientza proprie

 

 

PS: este desenat mortal ....mai ales daca esti fun SpiderMan :)

Editat de M I G
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

interesant parbriz si frumos motor. mergi cu nevasta in weekend cu R1? nu e incomoda pentru ea?
pe mine ma intrebi daca e incomod pentru ea ???  :laugh:  . Tot ceea ce stiu este ca ii place si ca nu se plange ca o doare fundul, spatele sau mai stiu io ce dreacu. Intr-adevar, la peste 200 km/h se plange ca o cam bate vantu'  :) , dar ce sa-i fac, nu merg foarte des asa de tare.revenind la motor, ce imi place mie la motoru' asta foarte mult este faptul ca e foarte stabil la viteze mari, iar pe curbe se da foarte bine si iti da un feedback foarte bun.

i-am pus mai nou niste gume michelin pilot power 2ct si mie mi se pare ca se comporta foarte bine pe curbe gumele astea., sunt tare curios insa sa vad si cat de repede se mananca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fain motor si eu am avut unul din asta, sa ai noroc de el. De cai putere chiar nu conteaza cat are ca are suficienti de obicei sunt cam cati arata talonul, iar de ulei sa bagi cat mai bun sa fie racing ca este mai turat mororul si trebuie ulei bun ...a si inca ceva daca consuma ulei sa nu te sperii ca e normal, acum nu te gandi ca trebuie sa scoata fum albastru dar as la 1000 km mai trebuie completat mai ales daca mergi mai turat

 

... nu sunt expert in motociclete ... doar imi dau cu parerea din experientza proprie

 

 

PS: este desenat mortal ....mai ales daca esti fun SpiderMan :(

Mersi fain de info...

Desenul e replica Melandri din 2004 de cand a castigat MotoGp-ul Italiei :laugh: ...

Oricum imi place cum arata... :P

 

Numai bine, si asfalt uscat,

Raul :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...