Sari la conținut

Detinatori de Yamaha R1


kima
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 5,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Eu folosesc, doar ca e varianta Exs (cred), echivalentul lui 300V. In cazul meu s-a observat o usoara imbunatatire in schimbatul vitezelor,si parca o usoara scadere a temp motorului. Daca este doar psihologica nu stiu, cert e ca daca il recomanda TNG e bun. Synt deja la al 3 lea schimb.Eu dupa ce am vazut la el m-am lasat abatut de ka "calea cea dreapta".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai citisem undeva mai demult ceva de genul ca rezista la frecari mai mari de 3 ori decat motul-ul etc si as vrea sa stiu daca cineva l-a folosit un timp mai indelungat si daca a fost multumit..chestii de genul..

 

Rezistenta la frecare ramane doar de dovedit.

Din pacate, nimeni dintre cei care scriu pe forum, nu are un laborator care sa testeze si sa spuna cat e de bun ala fata de celalalt.

Informatiile despre cat de bun e uleiul le obtii doar citind eticheta: ce grupe de aditivi are, din ce grupa de uleiuri de baza e facut.

Bel Ray foloseste grupa 4 - PAO si aditivi de grupa a 5-a, adica esteri polari.

Si Motul foloseste acelasi tip de aditivi.

Proportiile exacte nu le va divulga nici un producator, e secret.

 

Sunt producatori care beneficiaza de imaginea unor echipe de curse foarte puternice (Repsol Honda) dar care nu vad uleiurile lor performante nicaieri. Asta e una dintre explicatiile pentru care Repsol e un ulei foarte ieftin (ma refer la sintticele declarate de ei top). Aditivii costa, uleiurile de grupa 4 costa.... calitatea costa.

Miercuri am primit vizita unui reprezentant Bel Ray la mine la sediu si l-am intrebat foarte multe lucruri. Pe mine ma interesau in special uleiurile de amortizoare dar am aflat informatii utile si despre uleiurile de motor.

A aflat cu surprindere ca in 2012, Altea Ducati (Carlos Checa) a mers cu ulei EXS, adica fix produsul disponibil si pe piata :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cind schimbi uleiul la fiecare cursa, adica la max 300km, cam orice ulei e ok. Problema majora cu uleiurile in RO, e ca multe bidoane sint contrafacute.

 

Logica: Cum ajunge un ulei scump sa coste mai ieftin in RO decit in Occident? Acolo piata moto e de 1000 de ori mai mare decit in RO, deci se vind cantitati mult mai mari, asta inseamna discounturi la dealeri. In RO, un 300v sa fie mai mic ca in DE. E imposibil. Ce trebuie sa faceti, luati uleiuri direct de la importori, sau de la oameni de incredere.

 

Uleiuri contrafacute se gasesc la greu la chinezi, chiar la Dragonul Roshu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cind schimbi uleiul la fiecare cursa, adica la max 300km, cam orice ulei e ok. Problema majora cu uleiurile in RO, e ca multe bidoane sint contrafacute.

 

Logica: Cum ajunge un ulei scump sa coste mai ieftin in RO decit in Occident? Acolo piata moto e de 1000 de ori mai mare decit in RO, deci se vind cantitati mult mai mari, asta inseamna discounturi la dealeri. In RO, un 300v sa fie mai mic ca in DE. E imposibil. Ce trebuie sa faceti, luati uleiuri direct de la importori, sau de la oameni de incredere.

 

Uleiuri contrafacute se gasesc la greu la chinezi, chiar la Dragonul Roshu.

era un baiat pe forum care vincea motul ieftin...cica din franta, dar pretul era totusi prea mic

un distribuitor mi`a spus ca nu`mi recomanda motulul din stocul lui, fiind facut in turcia

 

si pe topicul sau am spus ca romanii uita ca orice poate fi contrafacut

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Rezistenta la frecare ramane doar de dovedit.

Din pacate, nimeni dintre cei care scriu pe forum, nu are un laborator care sa testeze si sa spuna cat e de bun ala fata de celalalt.

Informatiile despre cat de bun e uleiul le obtii doar citind eticheta: ce grupe de aditivi are, din ce grupa de uleiuri de baza e facut.

Bel Ray foloseste grupa 4 - PAO si aditivi de grupa a 5-a, adica esteri polari.

Si Motul foloseste acelasi tip de aditivi.

Proportiile exacte nu le va divulga nici un producator, e secret.

 

Sunt producatori care beneficiaza de imaginea unor echipe de curse foarte puternice (Repsol Honda) dar care nu vad uleiurile lor performante nicaieri. Asta e una dintre explicatiile pentru care Repsol e un ulei foarte ieftin (ma refer la sintticele declarate de ei top). Aditivii costa, uleiurile de grupa 4 costa.... calitatea costa.

Miercuri am primit vizita unui reprezentant Bel Ray la mine la sediu si l-am intrebat foarte multe lucruri. Pe mine ma interesau in special uleiurile de amortizoare dar am aflat informatii utile si despre uleiurile de motor.

A aflat cu surprindere ca in 2012, Altea Ducati (Carlos Checa) a mers cu ulei EXS, adica fix produsul disponibil si pe piata :)

 

Cind schimbi uleiul la fiecare cursa, adica la max 300km, cam orice ulei e ok. Problema majora cu uleiurile in RO, e ca multe bidoane sint contrafacute.

 

Logica: Cum ajunge un ulei scump sa coste mai ieftin in RO decit in Occident? Acolo piata moto e de 1000 de ori mai mare decit in RO, deci se vind cantitati mult mai mari, asta inseamna discounturi la dealeri. In RO, un 300v sa fie mai mic ca in DE. E imposibil. Ce trebuie sa faceti, luati uleiuri direct de la importori, sau de la oameni de incredere.

 

Uleiuri contrafacute se gasesc la greu la chinezi, chiar la Dragonul Roshu.

:10:

 

 

 

Exact!

Nu conteaza neaparat marca uleiului, doar sa nu fie contrafacut!

In rest, ceea ce zice producatorul e mai mult decat suficient.

"testele" cu frecarile de pe youtube sunt frectii galerice. Am citit la un mom dat un articol de 20 de pagini scris de un tatic in uleiuri in care spargea moleculele in 14 si la final rezultatul era cam acelasi.

Singurul lucru cu adevarat "+" e dublu ester sau triplu ester, tehnologia este insa destul de scumpa si de aici si pretul mare.

 

 

Nici eu nu intelegeam cum acelasi ulei in Romania era mai ieftin decat cel de pe ebay. In masina am bagat Bardahl 10w60 si era mai ieftin pe okazii fata de ebay in italia langa fabrica....ciudat,nu?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In alta ordine de idei,noul model de R1 a fost vazut facand teste pe circuit inchis in Australia : http://www.motorcyclenews.com/MCN/News/newsresults/New-bikes/2013/February/feb2813-new-r1-spy-shots/

 

Se faceau teste comparative pe pista intre el si S1000RR.Deci inseamna ca cei de la Yamaha au intentia clara de a detrona suprematia BMW-ului ce tine de la aparitia lui S1000RR.Cum era vorba aia : "hai cu egalarea" :P

Din ce zic cei de la MCN,dezvoltarea este inca la nivelul de prototip,dar se pot vedea dimensiunile mai mici fata de actualul model si foarte apropiate de R6 (i-au fost montate carene de R6 ca decoy).

Alte deosebiri fata de actualul model vor fi sistemul de evacuare la care vor disparea cele 2 tobe sub sa (inlocuite de cat + o singura toba scurta pe lateral) si admisia aerului care se va face pe stil "clasic",cu o singura fanta plasata pe mijloc,pt maximizarea volumului de aer inghitit.Cu aceste 2 modificari,R1 se va alinia ca si solutii cu restul miarelor,dar si cu R6 care le adoptase demult.

Bine,poate isi va pierde putin din farmec,dar cele 2 tobe mari sub sa si cele 2 intakes micutze de sub faruri nu aveau cum sa n-o penalizeze in lupta cu BMW-ul.Din astea pierdea cativa cai buni numa din cauza prizelor de aer mici din faruri,de circuitul mai intortocheat si mai lung al evacuarii nu mai zic.R1 insa e varful de lance,ca si R6,zic eu ca nu prea e loc aici de sentimentalisme.

Deasemenea,furcile fata mi se par foarte ciudate,s-ar putea sa vedem o suspensie adaptiva in genul HP4.

Ce as vrea eu sa vad,o injectie directa si un V4,desi nu cred avand in vedere ca M1 e tot L4 spre deosebire de restul...

Deasemenea,nu inteleg de ce nu pun dry sump.

In fine,nu conteaza asta,anul asta nu au cum sa iasa cu ea,ca s-a anuntat parca modelul 2013,cu mici modif pe la electronice si in rest nika,la anul cred ca ies toti cu noile modele,la mai mare,ce sa zic...

Japonezii sigur vor iesi in 2014 cu evolutii ce vor bate bmw-ul pe circuit,ar fi bine totusi ca acestea sa bata bmw-ul si pe strada,unde am inteles ca sta f bine.

Problema celor cu ochii mici e ca probabil si BMW-ul va scoate un nou model la anu',ca nici aia nu dorm si S1000RR e de fapt cam aceeiasi de vreo 5 ani,si atunci va fi o problema.

Om trai si om vedea.

Editat de Method
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

legat de ulei, am avut 2 ani la rand doar Motul 300V 15W50

 

cand il schimbam, motoreta se comporta super misto. dupa 2500 cel mult 3000Km treaba se complica. troncanit la schimbat, schimbare greoaie, o scoteam foarte greu pe liber.

 

acum nu stiu cat de original era.

 

anul asta cred ca am sa merg pe Bel Ray sa vad cum se comporta.



Miercuri am primit vizita unui reprezentant Bel Ray la mine la sediu si l-am intrebat foarte multe lucruri. Pe mine ma interesau in special uleiurile de amortizoare dar am aflat informatii utile si despre uleiurile de motor.

A aflat cu surprindere ca in 2012, Altea Ducati (Carlos Checa) a mers cu ulei EXS, adica fix produsul disponibil si pe piata :)

adica asta?

http://www.belray.com/bel-ray-exs-synthetic-ester-4t-engine-oil

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Greu de crezut ca in SBK se folosesc uleiuri multi-grad... sau cel putin cu indici atat de "largi".

de ce zici.... nici eu nu cred asta, dar atata timp cat vine din partea unui "oficial" care vorba aia, o mai arde si-n culise, e foarte posibil.

 

acum ramane sa vad si eu cu ce sa ma dau anu asta. cu EXS 10W40 sau EXP 15W50 (exclud diferenta de pret. 20lei/litru)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

http://www.belrayracing.com/performance-lubricants/racer-profile-carlos-checa/

 

Q: What is your favorite Bel-Ray product?

A: EXS Synthetic Ester 4T Engine Oil

 

Mie imi miroase mai mult a chestie comerciala, nu se subintelege deloc ca ar si folosi la motorul din SBK asa ceva...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Da

De un an insa, Bel Ray a mai dezvoltat un ulei de curse care nu a fost disponibil pe piata. Ni s-a spus ca se va gasi in curand si la distribuitori.

 

Greu de crezut ca in SBK se folosesc uleiuri multi-grad... sau cel putin cu indici atat de "largi".

 

5W 40, 10W 40, 10W 50 si 15W 50

Se folosesc in functie de conditiile de temperatura.

 

La GP am inteles ca se merge cu ceva mai suPtire. 0W 20 dar acolo secretele sunt mult mai bine pazite.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de acolo imi voi da si eu comanda. vad ca sunt importatori directi ai Bel Ray http://www.belray.com/locator/536?did=556

 

ceilalti: partseurope.eu nu prea vad sa aiba detalii pe site. am gasit doar in PDF ceva.

 

cu cei de la motonetro am vorbit si pe mail si mi s-au parut foarte sociabili cu clientul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de acolo imi voi da si eu comanda. vad ca sunt importatori directi ai Bel Ray http://www.belray.com/locator/536?did=556

 

ceilalti: partseurope.eu nu prea vad sa aiba detalii pe site. am gasit doar in PDF ceva.

 

cu cei de la motonetro am vorbit si pe mail si mi s-au parut foarte sociabili cu clientul.

multumesc pt informatie..tocmai de asta imi era frica sa nu cumva sa aiba produse contra-facute :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu stiu in furca ce sa pun. ei imi recomanda 5W sau 10W



multumesc pt informatie..tocmai de asta imi era frica sa nu cumva sa aiba produse contra-facute :D

vezi ca TVA-ul il calculeaza la urma. hmmmmmm

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu stiu in furca ce sa pun. ei imi recomanda 5W sau 10W

 

vezi ca TVA-ul il calculeaza la urma. hmmmmmm

nu am schimbat niciodata uleiul in furca..in legatura cu tva-ul mi se pare o prostie sa nu il pui in pretul afisat pe site doar pentru a atrage clienti..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai dreptate Cesar , sevisarea suspensiei se face la doi ani sau 20-25000 km , in conditii normale si pe drumuri cat de cat civilizate .

In Romania , tinand cont de calitatea drumurilor , cred ca si o data pe an e prea putin :)



Cine ce recomanda pt. furca de Yamaha ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...