Sari la conținut

Detinatori de Yamaha R1


kima
 Share

Postări Recomandate

  • 2 weeks later...
  • Răspunsuri 5,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

 

De treaba asta ce parere aveti? A castigat Pikes Peak in 2013 mi se pare.200 de cai,vreo 250 de kile,150-160 km autonomie,si cuplu de turbo-diesel.

Mi se pare o smecherie.

Nu imi dau seama cu sunetul ala scos cum te aud ceilalti participanti la trafic. Si la noi e o treaba cam nasoala. Sau o duci numai pe circuit....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iei un pahar din ala vechi de inghetata din plastic,il rupi si pui o bucata din el la spite sa vajaie.Cel putin asa faceam noi la biciclete cand eram mici :)

Nu,serios acum,ai dreptate,ar fi o mare problema treaba cu sunetul.Nici draq nu te aude.Se aude doar sunetul lantului.

Oricum,e prima motoreta electrica care reuseste sa bata ca si performante motoretele pe benzina,e un punct de cotitura zic eu.

Mai ales ca nu are 500 kile.Daca are si o autonomie de vreo 200km,e boboc.

Cuplul ala ar fi interesant de vazut,230Nm...cuplu de tdi.Si chestia e ca e continuu.I-au pus foaie de supermoto pe spate :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

De treaba asta ce parere aveti? A castigat Pikes Peak in 2013 mi se pare.200 de cai,vreo 250 de kile,150-160 km autonomie,si cuplu de turbo-diesel.

Mi se pare o smecherie.

Pai sa nu mai poti sa strangi ambreiajul si sa-i dai un gaz? :))

Arata bine, are putere si cuplu de diesel. Mai ramane de vazut daca regii petrolului or sa-i permita dezvoltarea mai departe (autonomie, pret scazut, alimentare, etc)

Oricum are doar componente de top (frane, jante) dar 38.000 de dolari nu sunt chiar la indemana oricui.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Salutare, am vandut motocicleta(gsf600s) si imi place R1-ul dar nu am mers niciodata cu una asa ca va intreb pe voi :

 

1.Cum se simte la drumuri lungi,adica dupa o cursa de ~150km viteza fara oprire mai poti sa mergi pe picioare?

 

2.Este greu sa te inveti cu ea,adica ii place sa te tranteasca cand nu esti 110% concentrat?

 

3.Fiabilitatea,intreb asta pentru ca R6 nu mai stiu ce an necesita schimbarea cuzinetilor la 25.000.

 

4.Consumul, mai mult de curiozitate.

Editat de alexdx09
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca sa nu vorbim noi degeaba, vii si faci un drive test de 30-60min. Oricit ti-am povesti noi de bine sau de rau, tot tu vei decide daca-ti place sau nu. E valabil la orice model de moto.Evident, trebuie sa ai banii la tine, ca daca faci buff.....Nu-ti place motocicleta, nici o problema, platesti deranjul si benzina.Daca s-ar proceda asa, lumea si--ar lua motocicletele si nu le-ar mai scoate a doua zi la vinzare din cauza ca nu se simt bine pe ele.

 

Consum: R1 1998 consuma cel mai putin, 2009 consuma cel mai mult. Consumul a crescut la fiecare model de R1 nou aparut..

Daca-ti iei R1 pt touring, mai bine zici pass.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa de iarna...specifica ce an te intereseaza.

din experienta personala iti pot spune urmatoarele:

R1 2002-2003:

-poti face touring la greu cu el fara sa simti vreo oboseala.dupa 600km intr-o zi ma gandeam ca as mai merge dar nu am unde.:)chiar si cu pasager.loc de bagaje nici sa nu te gandesti ca ai,dar poti improviza.consum in regin touring babesc maxim 5,8L/100km.

-daca il iei in mintile lui(cam greu dar se poate) nu iti va creea nici un fel de probleme de nici o natura,atata timp cat ii dai ce ii trebuie cand ii trebuie.

-de obisnuit depinde de la caz la caz.eu dupa 2000km ma simteam ca si cum as fi facut 20000km pe el.

 

R1 2004:

-pozitia mult mai "racing",dupa 200km la drum lung vroiam sa ma dau jos si sa nu mai urc cateva zile.incheieturile si spatele nu erau ok.

-fiabil?aceeasi poveste,parerea mea.il iei bun,te duce mult si bine.il iei cu ceva probleme(ca mine) il vinzi a doua zi sau mai bagi bani sa il faci ok.sau il vinzi:)

-la regim lejer aproximativ acelasi consum (6,2L/100km),cand ii dai bice,ceva mai mult decat modelul anterior.

-de obisnuit m-am obisnuit instant,e mult mai lejer de manevrat decat 2002-ul.

Editat de george05
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa de iarna...specifica ce an te intereseaza.

din experienta personala iti pot spune urmatoarele:

R1 2002-2003:

-poti face touring la greu cu el fara sa simti vreo oboseala.dupa 600km intr-o zi ma gandeam ca as mai merge dar nu am unde.:)chiar si cu pasager.loc de bagaje nici sa nu te gandesti ca ai,dar poti improviza.consum in regin touring babesc maxim 5,8L/100km.

-daca il iei in mintile lui(cam greu dar se poate) nu iti va creea nici un fel de probleme de nici o natura,atata timp cat ii dai ce ii trebuie cand ii trebuie.

-de obisnuit depinde de la caz la caz.eu dupa 2000km ma simteam ca si cum as fi facut 20000km pe el.

 

R1 2004:

-pozitia mult mai "racing",dupa 200km la drum lung vroiam sa ma dau jos si sa nu mai urc cateva zile.incheieturile si spatele nu erau ok.

-fiabil?aceeasi poveste,parerea mea.il iei bun,te duce mult si bine.il iei cu ceva probleme(ca mine) il vinzi a doua zi sau mai bagi bani sa il faci ok.sau il vinzi:)

-la regim lejer aproximativ acelasi consum (6,2L/100km),cand ii dai bice,ceva mai mult decat modelul anterior.

-de obisnuit m-am obisnuit instant,e mult mai lejer de manevrat decat 2002-ul.

Consum facut pe r1 2003 o singura persoana 4.2-4.5 Asta regim babesc :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Consum facut pe r1 2003 o singura persoana 4.2-4.5 Asta regim babesc :)

Nu ne bagam la o singura persoana ca apoi zice lumea ca e prea de iarna povestea :)

Editat de george05
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

C enaiba mai baieti, imi aduceti aminte de mine cind imi luasem in2005 un CBR 600RR 2003, cu 3000km , practic motoreta era ca noua, bagasem vreo 7000euro (chilipir). Mergeam ca idiotul pe A2 pina la Lehliu dus-intors sa-i fac consumul, cu 130, cu 150, cu 100, sau mixt. Cred ca am facut peste 5 drumuri pe traseul ala, de unul singur sa vad cit consuma, ca mi se parea ca ia prea mult. Normal ca consuma. Decit sa mergi cu 5-6% consum cu un R1, mai bine te sui in Logan, e mai funny.Fara gluma, te plictisesti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu inca nu inteleg cine si-ar lua R1 si sa intrebe de consum...

Cred ca mai degraba e interesant "CUM" consumi un plin, nu "IN CAT TIMP / IN CATI KM".

Dar e doar parerea mea, nu vizeaza pe nimeni in mod direct...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Decit sa mergi cu 5-6% consum cu un R1, mai bine te sui in Logan, e mai funny.Fara gluma, te plictisesti.

Unii isi fac si concediile pe motor,nu doar pista si in weekend in "spatele blocului".si da,daca faci 2000km in 4-5 zile are relevanta consumul,locul de bagaj,pozitia in sa,etc.sau ce?SS-urile nu au voie sa mearga omeneste si la touring?

» Post actualizat in 02 Dec 2014 21:51

Eu inca nu inteleg cine si-ar lua R1 si sa intrebe de consum...

Cred ca mai degraba e interesant "CUM" consumi un plin, nu "IN CAT TIMP / IN CATI KM".

Dar e doar parerea mea, nu vizeaza pe nimeni in mod direct...

Daca mergi din A in B,si distanta aia inseamna consum de benzina...nu te intereseaza cat consuma?adica...pana la pana prostului e doar un pas,nu?:)

Editat de george05
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tu ai R1, ar trebui sa stii mai bine ca asta nu-i o motoreta de facut "concedii" in stil touring.

Da am.de ce nu e?tocmai pt ca am si stiu cum e in toate conditiile,modelul meu(2002-2003) se preteaza foarte bine.eu fac si concediile touring,si pe strada in stil propriu,si merg si pe pista.so?what's the catch?am peste 20.000 cu el si pt mine personal e o adevarata incantare sa merg linistit la drum lung cu el,iar cand vreau golaneala exista pista si alte locuri.ii place si asa si asa.:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Adrian

superbike de 1000cc iti papa bani la consumabile,nu doar la consum.......

 

cred cu tarie ca aia care chiar detin superbike-uri si merg la consum sau merg CONSTANT sub 120 km/h (in afara),si le-au luat degeaba. Puteti sa ma injurati si sa ma faceti in toate felurile,dar eu asta cred.

Si ca sa nu fie confuzii,eu sunt un amarat,care cred ca pot numara pe degete de cate ori am depasit 230 km/h cu mobra. Pragul meu psihic de siguranta era 160 km/h....si rar il depaseam......si tot simteam ca-s penibil. Pai sa mergi la consum cu R1.........si sa justifici ca e ok pt touring,nu e lucru fain........deloc


» Post actualizat in 02 Dec 2014 22:21

Da am.de ce nu e?tocmai pt ca am si stiu cum e in toate conditiile,modelul meu(2002-2003) se preteaza foarte bine.eu fac si concediile touring,si pe strada in stil propriu,si merg si pe pista.so?what's the catch?am peste 20.000 cu el si pt mine personal e o adevarata incantare sa merg linistit la drum lung cu el,iar cand vreau golaneala exista pista si alte locuri.ii place si asa si asa. :)

 

George, hai s-o lasam jos :) si eu am FIX 20.000 facuti pe RSV intr-un sezon si jumate (repet toamna 2012, iarna 2013) si am mers ca si tine ,cu pasagera. Cel mai mult cu pasagera. Sa nu-mi spui tu MIE ca R1 e o mobra comoda,de mers in concediu,mai ales cu pasager in spate.....ca esti ipocrit daca faci asta...


Cum simt motoreta cand is singur pe ea,si cum o simt cu pasager, is 2 lucruri diferite (Si nu,nu o dam in suspensii,in setari si in balarii)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

superbike de 1000cc iti papa bani la consumabile,nu doar la consum.......

 

cred cu tarie ca aia care chiar detin superbike-uri si merg la consum sau merg CONSTANT sub 120 km/h (in afara),si le-au luat degeaba. Puteti sa ma injurati si sa ma faceti in toate felurile,dar eu asta cred.

 

Si ca sa nu fie confuzii,eu sunt un amarat,care cred ca pot numara pe degete de cate ori am depasit 230 km/h cu mobra. Pragul meu psihic de siguranta era 160 km/h....si rar il depaseam......si tot simteam ca-s penibil. Pai sa mergi la consum cu R1.........si sa justifici ca e ok pt touring,nu e lucru fain........deloc

» Post actualizat in 02 Dec 2014 22:21

 

George, hai s-o lasam jos :) si eu am FIX 20.000 facuti pe RSV intr-un sezon si jumate (repet toamna 2012, iarna 2013) si am mers ca si tine ,cu pasagera. Cel mai mult cu pasagera. Sa nu-mi spui tu MIE ca R1 e o mobra comoda,de mers in concediu,mai ales cu pasager in spate.....ca esti ipocrit daca faci asta...

 

Cum simt motoreta cand is singur pe ea,si cum o simt cu pasager, is 2 lucruri diferite (Si nu,nu o dam in suspensii,in setari si in balarii)

Ce parere ai?

https://www.youtube.com/watch?v=gGFKLcpN31k

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Adrian

 

Deci nu ma asteptam la un reply mai penibil decat ala cu R1 lui..........chiar aveam pretentii de la tine,sincer...

 

ce dracu' ma,aveti 5 ani?

 

Voi chiar nu cascati ochii? Majoritatea vitezanelor la noi sunt gioarse neintretinute care vad forja la semafor iar cel mai lung drum al lor a fost pe centura orasului in care sta posesorul........

 

Si voi vorbiti de touring? Ca sunt cativa care mai fac touring pe vitezane (doar pt ca-s ei obsedati de ele) asta nu inseamna ca-s cele mai potrivite scule pt asa ceva...

 

E ca si cum ai cauta in 100 de barbati unul caruia nu-i place sa i se faca sex oral,si apoi vii cu el de mana si spui " uite, barbatilor NU le place sa li se faca sex oral". Cam asa e exemplul tau :)

 

Eu ma opresc aici,ca suntem offtopic si nu vreau sa stricam topicul asta.

 

Mai bine ii raspundeti lui alexdx09 despre R1 si ce vrea sa stie,decat sa ne contrazicem daca-i bine sa faci Europa pe R1 sau R1200 :)

Editat de Adrian
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...