Sari la conținut

Detinatori de Yamaha R1


kima
 Share

Postări Recomandate

Am avut eu tub de R6 pe R1. S-a schimbat putin, dar nu suficient.

Personal, tind sa cred ca gazul de cross/enduro s-ar putea sa fie prea scurt pt o motocicleta de 150-180 cai. Dar suntem diferiti ca motociclisti, asa ca se poate incerca, mai ales ca e ieftin.

Daca si solutia asta cade, atunci se poate cauta o acceleratie rapida sh. Marele avantaj e ca, de obicei, primesti 3-4 discuri cu care iti poti ajusta cursa dupa cum te simti tu bine.

 

Iata solutia cea mai buna! Asta cautam. Ori o acceleratie scurta sh ori una noua dar pt R1.

Cert e ca in ambele cazuri poti ajusta cursa dupa bunul plac.

 

Am pus anunt la cumparari, sa vedem daca iese ceva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 5,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Din punctul meu de vedere acceleratia de cros pe motor de 1000 cmc, cu peste 150-160 de cai, e o prostie. Eu am ratat un sezon intreg din cauza asta si a incapatanarii de a nu o schimba. Nu am reusit sa ies bine de pe nici un viraj cu ea. Asta nu inseamna totusi ca nu exista persoane cu incheietura mai fina si tupeu mai mare, care sa se bucure de ea ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Din punctul meu de vedere acceleratia de cros pe motor de 1000 cmc, cu peste 150-160 de cai, e o prostie. Eu am ratat un sezon intreg din cauza asta si a incapatanarii de a nu o schimba. Nu am reusit sa ies bine de pe nici un viraj cu ea. Asta nu inseamna totusi ca nu exista persoane cu incheietura mai fina si tupeu mai mare, care sa se bucure de ea ;)

True!sa vedem daca va functiona la babaciunile de maxim 120 de cai,si aia doar daca e la vale si cu vant din spate:)

Editat de george05
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Voi ce uleii mai puneti???pana acum am folosit numai motul,dar sunt deschis si la alte sugestii.. specific ca am un r1 2004 cu vreo 35000 de km la bord:)

 

de-asta... de 3 ani

 

post-70685-0-73720100-1425560096_thumb.jpg

Editat de navix
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Mobil 1 Racing 15W50 100% sintetic la curse. Pe strada nu merg.

 

Cum s-a impacat motoreta cu el?ambreiajul?sunetul motorului?eu l-am incercat anul trecut pe un 2004,pe circuit,dar nu mi-am putut face o parere in timpul scurt petrecut acolo.

» Post actualizat in 05 Mar 2015 21:13

 

de-asta... de 3 ani

 

YAYMD-65011-04-02.jpg

Testat si eu pe r1 2003,si tare bine i-a placut.urmatorul schimb din asta va primi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum s-a impacat motoreta cu el?ambreiajul?sunetul motorului?eu l-am incercat anul trecut pe un 2004,pe circuit,dar nu mi-am putut face o parere in timpul scurt petrecut acolo.

» Post actualizat in 05 Mar 2015 21:13

 

Testat si eu pe r1 2003,si tare bine i-a placut.urmatorul schimb din asta va primi.

Absolut exceptional. Motorul foarte prompt, ambreiajul la fel iar sunetul depinde cat de bine e reglat motorul. La mine merge ceas.

Ce-i drept nu vei simti diferenta de la primul schimb, asta pentru ca intai trebuie sa se curete pe interior de resturile uleiurilor vechi, odata ce asta se intampla vei observa diferenta:

ambreiajul nu mai patineaza deloc, acceleratia se simte mai prompta iar motorul raspunde mai rapid la shimbarile de turatie. Eu il simt ca un arc bine strans care de-abia asteapta sa se destinda.

La mine nu stiu ce fel de ulei pusese in el vechiul proprietar si a durat vreo doua schimburi pana am inceput sa observ diferentele. Acum nu m-as mai intoarce la alt ulei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut. Vreau sa imi achizitionez si eu un r1 2004-2005. Am gasit cateva modele frumoase si as vrea daca se poate si parerea voastra vis-a-vis de acest anunt . Al 3-lea proprietar. Si are 18000 km http://olx.ro/i2/oferta/r-1-ca-noua-ID37s0B.html va multumesc anticipat

» Post actualizat in 08 Mar 2015 18:25

Salut. Vreau sa imi achizitionez si eu un r1 2004-2005. Am gasit cateva modele frumoase si as vrea daca se poate si parerea voastra vis-a-vis de acest anunt . Al 3-lea proprietar. Si are 18000 km http://olx.ro/i2/oferta/r-1-ca-noua-ID37s0B.html va multumesc anticipat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut. Vreau sa imi achizitionez si eu un r1 2004-2005. Am gasit cateva modele frumoase si as vrea daca se poate si parerea voastra vis-a-vis de acest anunt . Al 3-lea proprietar. Si are 18000 km http://olx.ro/i2/oferta/r-1-ca-noua-ID37s0B.html va multumesc anticipat

» Post actualizat in 08 Mar 2015 18:25

Salut. Vreau sa imi achizitionez si eu un r1 2004-2005. Am gasit cateva modele frumoase si as vrea daca se poate si parerea voastra vis-a-vis de acest anunt . Al 3-lea proprietar. Si are 18000 km http://olx.ro/i2/oferta/r-1-ca-noua-ID37s0B.html va multumesc anticipat

 

nu pare cazuta , arata bine , e stock, faza cu km e relativa da iti poti da seama dupa cum bate oala de ambreiaj cam cat are :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Voi ce uleii mai puneti???pana acum am folosit numai motul,dar sunt deschis si la alte sugestii.. specific ca am un r1 2004 cu vreo 35000 de km la bord:)

 

post-27208-0-40582000-1425981429_thumb.jpg

Castrol full synth 10w-50

 

Am bagat si Motul 300v dar mi se pare ca mult mai bine s-a comportat cu asta.Atat ca ambreiaj cat si ca raspuns al motorului.Simtitor mai bine.

Si eu am exact aceeiasi motoreta si cam aceeiasi km cu ea ca si tine.

Editat de Method
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

attachicon.gif10038396_970_FR_11.JPG

Castrol full synth 10w-50

 

Am bagat si Motul 300v dar mi se pare ca mult mai bine s-a comportat cu asta.Atat ca ambreiaj cat si ca raspuns al motorului.Simtitor mai bine.

Si eu am exact aceeiasi motoreta si cam aceeiasi km cu ea ca si tine.

si eu asta am folosit / folosesc si sunt foarte multumit !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai mare dreptate,in general uleiurile "mainstream" sunt cele mai contrafacute.Personal eu iau de pe louis,niciodata din ro.

 

Castrol si Motul sunt contrafacute la greu.Mai ales Motul 5100.

 

Ai atins un punct nevralgic - parerea mea proprie si personala e ca orice ulei e bun atata timp cat e "for real",adica e chiar uleiul care scrie pe ambalaj - si Castrol si Motul si Motorex si etc.Mai ales daca e sintetic.

Problema apare insa cand se cumpara din ro de la "baieti" pt ca s-ar putea ca doar stickerul de pe ambalaj sa fie al uleiului respectiv,compozitia deloc.Si de aici apar acele idei preconcepute as zice eu - "ala e bun iar alalalt e de (cuvant urat) - am luat eu si mi-a mers naspa motorul."

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De unde a aparut lozinca asta Motul contrafact? Eu nu am vazut nici o poza nicaieri sau ceva concret. Insa am observat o incingere a acestei idei fix dupa ce a aparut BelRay in Romania si in coincidente nu cred.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vorbele au inceput inca dinainte si veneau, culmea tot de la cei care vindeau Motul.

Buba a plecat de la strategia de piata a importatorului si politica de preturi fata de dealeri.

Cunosc colegi de bransa care au incetat sa mai vanda Motul tocmai din cauza asta.

 

Pe de alta parte, si posibilitatea ca uleiul sa fie contrafacut este reala. Am un prieten, om de afaceri bulgar care mi-a explicat cum se poate pune in practica schema via Prista (pt ulei) si Turcia (pt ambalaje).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...