Sari la conținut

Detinatori de Yamaha R1


kima
 Share

Postări Recomandate

Eu n-as cumpara niciodata o motocicleta a carei anunt incepe cu " pentru pretentiosi". Expresia in sine este o josnicie samsaromaneasca, iar ulterior achizitiei (deloc ieftina), te poti trezi cu o sumedenie de hibe ascunse.

 

Daca tot vrei sa dai o suma decenta de bani pe o motocicleta, investeste inca cateva sute de euro si cauta una din "afara", de preferat NU din Italia.

Editat de Gixu.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • Răspunsuri 5,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

NOROC BAIETI

 

Vreau sa achizitonez motorul asta : http://olx.ro/oferta/yamaha-r1-2005-ID6gpv0.html#d4646ab202;promoted

 

1.VREAU SA STIU NEAPARAT CE TREBUIE SA VERIFIC LA EL ! (tipul respectiv mi-a spus ca necesita schimbat doar lantul )

 

2.DACA CINEVA DIN SLATINA ESTE DISPONIBIL CAT MAI CURAND SA -I FACA O VIZITA SA IL VERIFICE PT MINE ! DAU O NAVETA DE BERE !

 

3.TREABA E URGENTA !!! IMI DORESC ACEST MOTR ,SPER SA FIE IN REGULA

 

E-MAIL : alix_m2003@yahoo.com

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am reusit sa desfac si eu capacele si baia de ulei la R1 sa verific oala mica de ambreiaj si rotorul de la pompa de ulei, dupa indicatiile lui Jagi.

Surpriza ......... totul e perfect si cu uzura aproape 0. ;)

Ce bine e sa schimbi uleiul ca un maniac, la 300-400 km de mers pe pista iar motocicleta sa aiba km putini !!!

Editat de kyp-76
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am reusit sa desfac si eu capacele si baia de ulei la R1 sa verific oala mica de ambreiaj si rotorul de la pompa de ulei, dupa indicatiile lui Jagi.

Surpriza ......... totul e perfect si cu uzura aproape 0.

Ce bine e sa schimbi uleiul ca un maniac, la 300-400 km de mers pe pista iar motocicleta sa aiba km putini !!!

asa si?:D si eu am facut asta si e la fel.si nu sunt maniac,schimb uleiul la 3000km...pe strada in mers toruing.:D beat this! si al meu are 60000km in bord,nu ca al tau....nu stiu cat. :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bine mah...al meu are 70.000km si are becurile ca si noi...azi le-am verificat :crack:...maine complectez cu lichid de semnalizare si e ca si nou. :mexicanwave:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

ce diferente sunt intre r1 2009-2011 si modelul 2012-2014 ??? am niste ideei pentru sezonul viitor...si as dori sa ma documentez de la cunoscatori

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare!

 

Am un R1 2007 si ieri, in timpul unei plimbari, am patit urmatorul lucru: in timp ce mergeam (eram in a 4a sau a 5a) nu am mai putut sa dau inferioara, a ramas blocata in viteza respectiva. Din cand in cand, depinzand de cum aveam pozitia piciorului, reuseam sa o bag in viteza superioara (o singura treapta) si s-o dau inapoi. Am mers 100 km pana acasa intr-o singura viteza. Am mai constatat ca schimbatorul nu mai sta fix in pozitie, are un joc de 1-2 cm sus-jos.

Evident, nu reusesc s-o mai bag in neutru in nici un fel.

 

A mai patit careva asa ceva? Aveti idee care ar fi problema?

Apreciez raspunsurile la subiect, fara alte comentarii pe langa!

 

Multumesc de ajutor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa rupt arcul de la selector,sau urechea care tine acel arc. Demonteaza capacul la selector si vei putea sa vezi daca este asa.

In prima faza asigura-te ca tot sistemul de parghii de la peda schimbator functioneaza corect,nu sunt blocate sau gripate.

Editat de TNG
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

La Hungaroring, la ultima etapa a ROSBK, s-a intimplat minunea. Kyp76 , pe un R1 2008, l-a depasit si invins in cursa de rookies pe Liviu Tudosie care calarea un R1 2016. Si Tudosie este si mai usor cu cel putin 12kg ca Kyp76, plus ca are multe curse terminate anul asta. Kyp are doar una. Postul nu are intentia de a preaslavi R1 2008, insa vreau sa arat ca daca te obisnuiesti cu modelul, poti pilota la nivel destul de ridicat, mai ales daca e si resoftat special pt pista.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si daca bolovanul de pe 2016 merge ca cizma....suntem prieteni toti dar las-o moarta @jagi.acum 2 ani aveam best lap, cu r1 2002 stock si carene strada si niste gioarse de anvelope,peste best lapt-ul lui Tudosie si in cursa depaseam pe linie dreapta destule motoare(si pe Kyp) .so what?poti sa ai motorul lui peste daca esti de lemn..hai sa fim realisti!

Editat de george05
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

George...ce a fost acum 2 ani nu a fost saptamana trecuta. daca erai acolo si le intorceai casca in cap la amandoi zicea Jagi ca un R1 din 2004 le da clasa si la 2008 si la 2016.

Dar tu nu ai fost acolo. Ai preferat sa stai acasa sa chinui copii :crack:

Nu-l cunosc pe Tudosie, poate nu s-a inteles cu salteaua in ungureste si nu a putut sa doarma, poate au plans carenele cand au vazut asfaltul nou, dar nu cred ca merita sa-l faci lemn.

Kyp a mers mai bine, si mai tare, chiar daca e mai gras si cu o conditie fizica de fumator inrait.

Nu sunt in masura sa fac analiza intre motoarele lui Tudosie si Kyp, Dar cred ca a lui Kyp a avut setarile potrivite pentru Hungaro

:hug:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu am spus ca nu merge Cipri bine,timpul scos de el e mai bun si decat cel de anul trecut cand am fost cu rapciuga de 2004.nu stiu cine e Tudosie,dar daca stai la bataie(cu R1 2016) cu cineva(R1 2008) care e gras si fumeaza ca locomotiva(injura-ma Cipri. :D ) ori esti de lemn ori ti-ai gresit pasiunea.si da-mi voie sa fac "lemn" pe oricine care merge sa-si etaleze ozn-ul de 20000eur si nu se da ca un maniac din N motive.pai la ce mai dai atat amar de bani?!adica un R1 2016 stock pilotat de cineva cu coitze,ritm mediu macar,ar trebui sa afume lejer un 2008(race only) condus de un animal mare(da Cipri,injura-ma din nou).bravo lui Cipri si atat. ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Radeti voi, radeti, dar sa stiti ca cele 100+ kg ale mele au facut diferenta ! Era motocicleta mai stabila ! 😂😂😂

George, m-ai facut de cateva ori gras. (ceea ce e adevarat) Ca sa te iert, dai 2 beri si minim 6 mititei pt fiecare jignire 😂😉😁

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si daca bolovanul de pe 2016 merge ca cizma....suntem prieteni toti dar las-o moarta @jagi.acum 2 ani aveam best lap, cu r1 2002 stock si carene strada si niste gioarse de anvelope,peste best lapt-ul lui Tudosie si in cursa depaseam pe linie dreapta destule motoare(si pe Kyp) .so what?poti sa ai motorul lui peste daca esti de lemn..hai sa fim realisti!

si tie si se pare ca Tudosie e o scula sau cineva cu care te poti compara? de ce ti-ai ales standardul/barometrul acesta chiar nu inteleg,fiecare merge cum poate,el poate vrea doar sa se distreze,eu mereu asta am vazut asta prin el ,asta-mi transmite mersul lui pe pista ,e de apreciat ca poate sa ramana asa pe tot parcursul etapei/trackday`urilor

Editat de cmd
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Scuzele noastre,ale Georgeilor,pt discutiile off. :D pacat cand un R1 nou e pilotat de unul care nu e in stare sa exploateze macar jumatate din potential. ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stimati colegi, am facut comparatia intre cei 2, Kyp si Tudosie deoarece exista destule asemanari intre ei, au cam aceeasi timpi/tura. Acum, inteleg ca unele frustrari apar din cauza ca Tudosie a dat un interviu .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu e frustrare ci indignare.cel putin din partea mea.pt restul nu ma exprim. ;)

» Post actualizat in 17 Aug 2016 14:23

cand compari doi piloti,unul cu R1 2016 si unul cu R1 2008,punandu-i aproximativ in aceeasi "zona"(asemanari de gabarit si timp pe tur) nu ti se pare putin tras de coada?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...