Sari la conținut

Detinatori de Yamaha R1


kima
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 5,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Salutare, ma poate ajuta cineva cu un service unde as putea sa schimb garnitura de chiuloasa la un R1 din 2004 si cam cat ar costa? Pierde antigel si presupun ca asta e. Multumesc!

» Post actualizat in 20 Feb 2018 11:03

Salutare, ma poate ajuta cineva cu un service unde as putea sa schimb garnitura de chiuloasa la un R1 din 2004 si cam cat ar costa? Pierde antigel si presupun ca asta e. Multumesc!

P.s. in Bucuresti.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

....pt ca pe forumul de sv am impresia ca vorbesc de unul singur (posesorii de sv sunt "afara la zapada" sau ceva),am si eu o intrebare poate vede cineva aici : ce arcuri sunt astea ?

28125918_903204239853503_1866036844_o.jp28081404_903204229853504_1477453696_o.jp

28081975_903204223186838_2029523959_o.jp

 

.... de SV'03-04... (dupa cum scrie pe pachet) sau de FJR'99 (dupa cum scrie pe pamfletul cu instructiuni) ???

 

Deasemenea am 2 probleme cu ea : raspuns abrupt pe accel (eu obisnuit cu inj fina de r1 - dar am inteles ca nu e vreo fitza de-a mea,ci mai multa lume se plange) si fata foarte "detasata" de motoreta,iarasi,poate sunt prea obisnuit cu r1 dar as vrea o fata mult mai "grea" si mai stabila.Nu cred ca e vorba de arcuri aici,amortizarea e ok (pastrand proportiile desigur) ci de feeling.As vrea o directie mult mai stabila si mai "plantata" cum e la maj moto sport.Am inteles ca multi schimba furcile cu unele de gixxer la acest model,oare ar avea vreun efect benefic in materie de feeling?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

S a mai spus, Yamalube este Motul. Poti pune si Bel si Mot, nu o sa se blocheze cutia de viteze. Problemele sint mult mai serioase, mai ales la modelul USA.

Editat de JAGI
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La un R1 2006 am probleme cu bordul.

Se stinge in mers, turometrul ramane blocat pe 5000 de ture, afisajul nu mi mai ofera nici o informatie in afara de semnale si faza lunga.

L am desfacut de vreo 3 ori si l am curatat cu spray de contact. Isi revine o perioada, dupa care are aceeasi problema.

Nu este din mufa principala, pentru ca daca pun un alt bord functioneaza perfect.

Gasesc un electronist care poate sa l verifice?

Daca nu, cred ca trebuie sa ma orientez spre unul SH.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare. Stie cineva aceasta motocicleta ? R1 Big bang 2012 cu doar 6900 km. Cica a fost pe leasing, a luat-o de la cineva din Bucuresti. O recunoaste cineva ?

Mda, m-am convins... am fost sa vad motocicleta pentru un prieten care ar fi dorit sa o cumpere. Jale putin spus. Ce mai e original din ea e doar codita. Lantul ruginit din cale afara.

Cauciucuri nepereche, carte service NU, doar 2 chei nu 3, doar codita era neatinsa ca in rest, carenele stanga dreapta revopsite in coaja de portocala, colantele(stikerele) de pe acestea incep sa se umfle, de prost ce-au fost aplicate, carena fata atinsa stanga dreapta si parca era data cu alb corector la vopsea, puncte de vopsea alba peste tot ce inseamna suprafata neagra metalica, urme de pietriș pe jug, capacele motorului stanga dreapta aparent de un negru mai nou decat blocul motor, martorul de la motor in bord, acel bec galben sta aprins, are un mers balbait dupa ce ajunge la 90 de grade cand se incalzeste motorul, un parbriz ieftin fumuriu pus pe ea, butonul de tcs am zis ca l-a ros un soricel, unul dintre airboxuri era sa raman cu el in mana, rezervorul kituit la greu si vopsit in cel mai prost mod posibil, capacul rezervorului copie de pe ebay (unde ar fi trebuit sa aibe acea placuta cu editie aniversara), o motocicleta impachetată pe toate partile, la final vanzatorul rugandu-ne sa o cumparam pe 7000 de euro dar am zis PAS la un asemenea cadravru pe 2 roti.

Asta e anuntul vanzatorului, e din Brasov omu, motocicleta e inmatriculata pe Bucuresti dar nu are numerele montate pe ea.

https://www.olx.ro/oferta/yamaha-r1-2012-6900km-IDaF6yD.html

post-13229-0-74564400-1521981194_thumb.png

Editat de blue_nightwishX
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mda, m-am convins... am fost sa vad motocicleta pentru un prieten care ar fi dorit sa o cumpere. Jale putin spus. Ce mai e original din ea e doar codita. Lantul ruginit din cale afara.

Cauciucuri nepereche, carte service NU, doar 2 chei nu 3, doar codita era neatinsa ca in rest, carenele stanga dreapta revopsite in coaja de portocala, colantele(stikerele) de pe acestea incep sa se umfle, de prost ce-au fost aplicate, carena fata atinsa stanga dreapta si parca era data cu alb corector la vopsea, puncte de vopsea alba peste tot ce inseamna suprafata neagra metalica, urme de pietriș pe jug, capacele motorului stanga dreapta aparent de un negru mai nou decat blocul motor, martorul de la motor in bord, acel bec galben sta aprins, are un mers balbait dupa ce ajunge la 90 de grade cand se incalzeste motorul, un parbriz ieftin fumuriu pus pe ea, butonul de tcs am zis ca l-a ros un soricel, unul dintre airboxuri era sa raman cu el in mana, rezervorul kituit la greu si vopsit in cel mai prost mod posibil, capacul rezervorului copie de pe ebay (unde ar fi trebuit sa aibe acea placuta cu editie aniversara), o motocicleta impachetată pe toate partile, la final vanzatorul rugandu-ne sa o cumparam pe 7000 de euro dar am zis PAS la un asemenea cadravru pe 2 roti.

Asta e anuntul vanzatorului, e din Brasov omu, motocicleta e inmatriculata pe Bucuresti dar nu are numerele montate pe ea.

https://www.olx.ro/oferta/yamaha-r1-2012-6900km-IDaF6yD.html

Bine ca nu a fost in regula, altfel o lua omul si dupaia raminea dezamagit intre asteptari si realitate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Macar omul nu a scris in anunt ca e stare "iNpecabila". @Jagi,nu mai bine era daca mobra era in mintile ei su pleca omul cu ea cumpărată? Zic si eu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Asta se intimpla cind ii dai cu jet puternic de apa pe bord. Bordul tau e deja reparat azi.

Da, daaa:)

Multumesc frumos...este deja montat pe mobra.

O sa ti ascult sfatul sa acopar bordul cu ceva cand spal mobra cu WAP ul, pentru ca eu dadeam cu simt de raspundere in zona bordului unde este greu sa bagi carpa:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sezonul asta mi-am propus sa investesc un "pic" mai multi bani in motoreta, astfel incat sa nu am surprize pe viitor.
Asa ca am i-am facut o revizie completa si o inspectie ca la carte plus niste upgrade-uri, la vecinii nostri de la vest :hug:
Lista cu operatiunile efectuate la motor:

-verificarea/reglarea jocului termic al supapelor
-sincronizarea injectiei
-verificat pompa de ulei si presiunea uleiului
-verificat ambreiajul
-revizie suspensie fata/spate
-montat furtune de frana metalice si schimbat placutele de frana
- kit de lant 520, -1/+2 (16/47) cu foaie de aluminiu
- si o verificare cap coada a motocicletei.

Dupa toatea astea,pot spune ca motocicleta este ce trebuie din toate punctele de vedere
Am fost si la cateva iesiri pe serpentine si sunt super multumit de motoreta :10:
Tot ce mai ramane de facut este sa ajung cu ea la circuit :mexicanwave:

post-63803-0-50471300-1523469102_thumb.jpg

post-63803-0-08701600-1523469202_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pompa de ulei era in parametri? Misto de tot parbrizul.Cu acceleratia rapida ai rezolvat-o? Aia e un must have.

Da,pompa de ulei este in parametrii la fel si presiunea de ulei.

Mi-ai zis si de ambreiaj si pe ala l-am pus sa verifice sa nu am treaba, la fel ii ok si ea.

Si la fel montata si acceleratia rapida

Nu stiu cum m-am putut da fara ea :crack:

Si i-am zis sa imi faca si farul sa nu ma opreasca politia :)) Mai lipsesc poate niste oglinzi din alea de pus in capatul ghidonului :tempted:

Editat de sanyes
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...