Sari la conținut

Detinatori de Yamaha R1


kima
 Share

Postări Recomandate

Asta se intimpla cind ii dai cu jet puternic de apa pe bord. Bordul tau e deja reparat azi.

Da, daaa:)

Multumesc frumos...este deja montat pe mobra.

O sa ti ascult sfatul sa acopar bordul cu ceva cand spal mobra cu WAP ul, pentru ca eu dadeam cu simt de raspundere in zona bordului unde este greu sa bagi carpa:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 5,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Sezonul asta mi-am propus sa investesc un "pic" mai multi bani in motoreta, astfel incat sa nu am surprize pe viitor.
Asa ca am i-am facut o revizie completa si o inspectie ca la carte plus niste upgrade-uri, la vecinii nostri de la vest :hug:
Lista cu operatiunile efectuate la motor:

-verificarea/reglarea jocului termic al supapelor
-sincronizarea injectiei
-verificat pompa de ulei si presiunea uleiului
-verificat ambreiajul
-revizie suspensie fata/spate
-montat furtune de frana metalice si schimbat placutele de frana
- kit de lant 520, -1/+2 (16/47) cu foaie de aluminiu
- si o verificare cap coada a motocicletei.

Dupa toatea astea,pot spune ca motocicleta este ce trebuie din toate punctele de vedere
Am fost si la cateva iesiri pe serpentine si sunt super multumit de motoreta :10:
Tot ce mai ramane de facut este sa ajung cu ea la circuit :mexicanwave:

post-63803-0-50471300-1523469102_thumb.jpg

post-63803-0-08701600-1523469202_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pompa de ulei era in parametri? Misto de tot parbrizul.Cu acceleratia rapida ai rezolvat-o? Aia e un must have.

Da,pompa de ulei este in parametrii la fel si presiunea de ulei.

Mi-ai zis si de ambreiaj si pe ala l-am pus sa verifice sa nu am treaba, la fel ii ok si ea.

Si la fel montata si acceleratia rapida

Nu stiu cum m-am putut da fara ea :crack:

Si i-am zis sa imi faca si farul sa nu ma opreasca politia :)) Mai lipsesc poate niste oglinzi din alea de pus in capatul ghidonului :tempted:

Editat de sanyes
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da,pompa de ulei este in parametrii la fel si presiunea de ulei.

Mi-ai zis si de ambreiaj si pe ala l-am pus sa verifice sa nu am treaba, la fel ii ok si ea.

Si la fel montata si acceleratia rapida

Nu stiu cum m-am putut da fara ea :crack:

Si i-am zis sa imi faca si farul sa nu ma opreasca politia :)) Mai lipsesc poate niste oglinzi din alea de pus in capatul ghidonului :tempted:

 

Salut! Cati km are motocicleta ta, intreb ca fapt divers. O sa merg si eu zilele astea sa-mi verific pompa de ulei. In afara de masurat presiunea, care am vazut cum se face in manual, in ce consta "verificarea ei" ? Multumesc

Editat de christian
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut! Cati km are motocicleta ta, intreb ca fapt divers. O sa merg si eu zilele astea sa-mi verific pompa de ulei. In afara de masurat presiunea, care am vazut cum se face in manual, in ce consta "verificarea ei" ? Multumesc

Aproximativ 20.000km (nu mai tin minte exact km, iti scriu cand ajung la garaj si ma uit)

Te poti uita in manualul de service (atentie,nu cel de utilizare) si iti indica acolo valorile sa vezi daca pompa ii in parametrii

Nu eu am facut personal aceasta operatie asa ca nu pot sa iti explic in detaliu in ce a constatat "verificarea ei"

Editat de sanyes
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aproximativ 20.000km (nu mai tin minte exact km, iti scriu cand ajung la garaj si ma uit)

Te poti uita in manualul de service (atentie,nu cel de utilizare) si iti indica acolo valorile sa vezi daca pompa ii in parametrii

Nu eu am facut personal aceasta operatie asa ca nu pot sa iti explic in detaliu in ce a constatat "verificarea ei"

 

Da, normal ca cel de service. Ma gandeam ca in afara de a masura presiunea asa cum arata in manual, ti-a desfacut pompa. Nu vreau sa stiu numarul exact de km, vroiam sa stiu informativ, a mea are 11.000 momentan :D.Multumesc pentru informatii!

Editat de christian
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, normal ca cel de service. Ma gandeam ca in afara de a masura presiunea asa cum arata in manual, ti-a desfacut pompa. Nu vreau sa stiu numarul exact de km, vroiam sa stiu informativ, a mea are 11.000 momentan :D.Multumesc pentru informatii!

Da,mi-a desfacut si pompa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da,mi-a desfacut si pompa.

 

Ti-a dat baia de ulei jos pt asta nu ? Intreb ca vreau sa mi cumpar garnitura din timp, momentan o sa-mi verific doar presiunea. Multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,
deschid aici o cerere de piese.

are cineva de vanzare set de faruri de r1 2004-2006?

as mai dorii si o carena frontala.

 

astept raspuns pe PM

multumesc

Editat de dublu JACK
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am reusit sa ajung si eu cu a mea pe circuit prima data anul asta.
Am testat toate upgrade-urile ce le-am pus in iarna si sunt super incantat de rezultat :D


Chiar daca m-am dus cu o guma supercorsa SP pe spate (din cauza ca cineva s-a gandit ca ar fi frumos sa anuleze transportul in ultima clipa :-L )


Am reusit sa scad secunde bune fata de ultima iesire pe Euro-ring dar am fost si relaxat in tot acest timp

Astept urmatoarea iesire :hug:

 

post-63803-0-56225300-1525693582_thumb.jpg

post-63803-0-20997900-1525693592_thumb.jpg

post-63803-0-29004200-1525693599_thumb.jpg

post-63803-0-62153500-1525693603_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vezi ca ai preloadul fata prea strins. Mai desfa-l. Si pune mai repede niste protectii la capacele motorului.Plus buloanele care se prind la imbinarea basculei cu cadrul. Risti sa spargi capacele si chiar cilindrii propulsorului sint destul de expusi in exterior. E buba modelului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vezi ca ai preloadul fata prea strins. Mai desfa-l. Si pune mai repede niste protectii la capacele motorului.Plus buloanele care se prind la imbinarea basculei cu cadrul. Risti sa spargi capacele si chiar cilindrii propulsorului sint destul de expusi in exterior. E buba modelului.

Adevarul ii ca nu i-am facut sag-ul dupa ce a fost servisata suspensia.

La urmatoarea iesire o sa am si protectii la capacele motorului, musai ! :alcy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...