Sari la conținut

Detinatori de Yamaha R1


kima
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 5,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

£4500 plus £150 cheltuieli de transport. M-am uitat prin istoricul service si am gasit chitanta originala de anul trecut in iunie, cand a fost cumparat de la un dealer Yamaha cu... £6700!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da-i jos padurile de la prinderile propulsorului. La prima cazatura spargi carterul. Cumpara-i crash paduri care se monteaza in axul ce prinde bascula de cadru. Alea salveaza cam tot, mai ales capacele motorului.

 

Marian, da-mi nr de telefon al scotianului, sa-l sun si sa-i cer comision pt ca i-am trimis client la R1. Macar scaritele Gilles.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu Maestre, cel caruia trebuie sa-i ceri comision sunt eu, scotlandezu' habar n-avea ce vinde! Sa-l fi vazut ce moaca speriata a facut dupa ce m-am bagat sub motor si i-am zis ca nu e cum ne-am inteles, lipsesc catalizatorul si valva exup!!! :eek: O clipa chiar mi-a trecut prin cap sa mai ciupesc o suta doua din pret pe chestia asta, sunt sigur ca ar fi acceptat... dar mi s-a facut rusine de mine insumi.

 

Multumesc inca odata (public) pentru consiliere, am luat-o cu cel putin £1000 sub adevarata ei valoare, si nu ma refer la cea a pietei din UK... ca sa nu mai zic de preturile dealer-ilor!

 

Despre ce crash-pad-uri vorbesti, pune si tu o poza sau un link ceva. Despre restul vorbim la telefon, am mai multe "detalii" de cumparat dar sa mai se stranga ceva cascaval ca m-a cam stors de lichiditati, am cheltuit cam dublu decat imi propusesem initial. Nu ca-mi pare rau!

Editat de yo4hgx
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aha! Chiar ma miram cum naibii se prind in locasurile lagarului... pana am vazut tija filetata! Dam comanda si de un set de de-astea... dar cu alea deja montate in motor ce fac? Le dau jos sau le las pe pozitie?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

OK, am primit noile crash-pad-uri, astept sa apara si lantul si cu putin noroc azi sau maine cel tarziu le si montez, sa fie gata pentru weekend. Ce marime sunt suruburile originale ?

 

In alta ordine de idei, ce amortizoare de directie foloseste lumea? Ohlins vad ca are SD027 dar se monteaza in locul celui original, cam greu, daca nu chiar imposibil de accesat in timpul mersului.

 

HyperPro vad ca se monteaza desupra rezervorului si vine cu fitingaria aferenta la un pret decent...

 

Si nu in ultimul rand, ceva setari de referinta ale suspensiilor?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hyperpro se monteaza in locul celui original cu ajutorul unei bucsi care se comanda tot la Hyperpro. Se merge cam pe pozitia 7 cu acea prindere. Nu ti lua cu prindere deasupra jugului, e o prostie care costa foarte scump si care risca sa deterioreze damperul la o cazatura. plus ca reglajul va fi pe la 11-12 din cauza modificarii lungimii bratului fortei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Astea-s padurile care salveaza in realitate. Cele de pe motoreta ta doar vor distruge propulsorul.

 

 

Sau daca ai bani mai multi,

 

https://www.ebay.com/itm/Yamaha-YZF-R1-YZFR1-2007-2013-R-G-racing-aero-lower-crash-protectors-bobbins/271223870930?ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT&_trksid=p2060353.m1438.l26

 

Tu chiar ai pus gand rau scaritelor astea... parghia schimbatorului trece prea aproape de axul basculei, dar nu-i bai, noroc ca s-a inventat fierastraul!!!

Inainte

post-11356-0-30522800-1530226536_thumb.jpg

 

Dupa

post-11356-0-98673800-1530226560_thumb.jpg

» Post actualizat in 28 Jun 2018 23:00

Hyperpro se monteaza in locul celui original cu ajutorul unei bucsi care se comanda tot la Hyperpro. Se merge cam pe pozitia 7 cu acea prindere. Nu ti lua cu prindere deasupra jugului, e o prostie care costa foarte scump si care risca sa deterioreze damperul la o cazatura. plus ca reglajul va fi pe la 11-12 din cauza modificarii lungimii bratului fortei.

 

Si Ohlins SD027 se monteaza tot in locul celui original, problema e ca nu poti ajunge la reglaje in timpul mersului. Eu nu ma dau pe pista, cel putin deocamdata, pe strada ai nevoie sa jonglezi destul de mult cu reglajele amortizorului, in special cand iesi de pe autostrada si intri pe cate un drum de munte... si invers. Ar mai fi varianta celor rotative, gen SCOTTS... dar mult mai scumpe.

» Post actualizat in 28 Jun 2018 23:05

 

Pentru setari standard,cauta in manualul de service al motocicletei. Explica si cum sa faci setarile

 

Mda... credeam ca nu trebuie sa desenez, nu la setarile "standard", din manual ma refeream ci la unele "de referinta", de genul pentru 1.80m/80Kg, atata preload, atata compresie hard, soft, rebound, fata, spate... etc.

 

In fine, am facut setarile standard din manual, ca punct de plecare, ocazie cu care am inteles de ce avea si comportament supra-viratoriul, dintr-un motiv sau altul fata era cam fleasca iar spatele extrem de tare...

 

 

Ah, si am schimbat si lantul... ocazie cu care am observat si oarece uzura la pinionul de atac, foaia spate pare in regula dar probabil o sa le schimb pe amandoua saptamana viitoare, e pacat de lantul nou.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Incearca si pune tija unde ti a zis si colegul. Se schimba pe invers, asa fac toti la curse, e mult mai natural. Am destui amici stradali care au "muscat" momeala si acum nu s ar mai intoarce la sensul de schimbare normala. Nu te costa nimic, doar incearca, ai rabdare 1-2 zile. Referitor la amortizorul de ghidon, nu e cazul sa reglezi non stop la el, pe pozitia 7 cum ti am zis mai sus, se poate merge cu 300km/h dar si cu 20km/h pe stradute. E verificat.Iti faci prea multe griji.Eu am avut tot Hyperpro pe 954, montat deasupra, nicidata nu reglam la el in timpul mersului pe strada. 300 nu am mers, 250 era la ordinea zilei in weekend pe A1, 2.

Senzor de QS ti ar mai trebui, e 135euro, calculatorul il resoftezi si va avea fiunctia pt QS scrisa in el, printre altele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De ce nu ti-ai mutat tija schimbatorului mai in fata? (in grupul asta de gauri, inconjurat cu rosu) ?

Si eu am scarite cu schimbator independent si asa am montat.

Ce vremuri, pe cand mobra era a lui @Stau-de-6.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De ce nu ti-ai mutat tija schimbatorului mai in fata? (in grupul asta de gauri, inconjurat cu rosu) ?

Si eu am scarite cu schimbator independent si asa am montat.

 

Pentru ca nu sunt ... "pe invers"? :nono:

» Post actualizat in 29 Jun 2018 10:16

Incearca si pune tija unde ti a zis si colegul. Se schimba pe invers, asa fac toti la curse, e mult mai natural. Am destui amici stradali care au "muscat" momeala si acum nu s ar mai intoarce la sensul de schimbare normala. Nu te costa nimic, doar incearca, ai rabdare 1-2 zile. Referitor la amortizorul de ghidon, nu e cazul sa reglezi non stop la el, pe pozitia 7 cum ti am zis mai sus, se poate merge cu 300km/h dar si cu 20km/h pe stradute. E verificat.Iti faci prea multe griji.Eu am avut tot Hyperpro pe 954, montat deasupra, nicidata nu reglam la el in timpul mersului pe strada. 300 nu am mers, 250 era la ordinea zilei in weekend pe A1, 2.

Senzor de QS ti ar mai trebui, e 135euro, calculatorul il resoftezi si va avea fiunctia pt QS scrisa in el, printre altele.

 

Nu stiu cat de "natural" ar fi dupa 30 ani... dar la ce schimbari s-au produs in viata mea in ultimul timp nu mai m-ar mira nimic. As incerca schimbatorul pe invers, problema e ca parghia ar lovi in capacul pinionului, ar trebui ori scos de tot (cum vad ca e in poza lui sanyes) ori decupat... proiect mai de iarna.

 

Nu e vorba de viteza, nu imi place sa merg constant cu viteze mari si nici eu nu ma joc prea mult cu setarile amortizorului insa m-am invatat ca in oras sa-l desfac de tot, pe autostrada undeva la mijloc iar pe drum virajat aproape de limita maxima. Asta insa pentru ca FZR e destul de porcusor pe curbe si cam trebuie sa trag de el. Sper sa ies weekendul asta cu R1 si functie de cum se comporta cu amortizorul standard ma orientez mai departe.

 

Ce senzor QS recomanzi? Resoftare o sa trebuiasca oricum, sa scap de detonatiile pe evacuare dar sa vedem, dar sa vedem cand si cum, deocamdata nu vreau sa stau fara ECU... vremea buna tine atat de putin aici!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Ce poza mi-o dat google-ul :))

Hahaaaa! Tare. Si ca sa fie meniul complet,masina din spatele motorului e acum a lui cumnatu-mio. :)))))

Editat de george05
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Lant DID 530 ZVMX + kit de pinion/foaie noi (raport standard), ocazie cu care am descoperit si de ce nu vroia sa stea fata pe asfalt in 2-3-4... avea kit -1/+2.

post-11356-0-62398800-1530567980_thumb.jpg

post-11356-0-96657000-1530567997_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu inca, nu o mai misc pana nu schimb uleiul.

 

Sunt convins ca o sa se cunoasca dar inainte era prea turbata, pana intr-a IV-a pur si simplu ma luptam sa tin fata pe asfalt, si asta fara blipuri sau alte artificii. Dar vedem, daca e prea lenesa imi ia doua ore sa schimb foile din nou...

 

Cu ocazia asta m-am tot uitat dupa servo si nu e de gasit, pare ca a fost demontat fizic... dar nu stiu cum a fost facut bypass-ul, cu modul sau din soft...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...