Sari la conținut

Detinatori de Yamaha R1


kima
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 5,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

La Suzuki buba cea mai mare a fost cu cadrele de la generatia de 1000 K6. Dar si acolo s-a dovedit ca acele cadre nu se rupeau decat in conditii extreme (wheelie, circuit sau alte medii care supun motocicleta la socuri).

 

Se rupeau din senin.

Am facut demonstrativ si un calcul pe concentratorii de tensiune reprezentati de cordonul de sudura paralel cu fluxul de forfecare si gaura de ram air. Orice decupaj/fereastra/gaura muta fluxul de forfecare. Cine e curios poate rezolva problema pe hartie cu creionul. Cine e si mai curios, poate intra in detalii si mai avansate si ii stau la dispozitie ;)

O problema de rezistenta cunoscuta dar ignorata de fabrica din pacate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am vazut n filmulete pe youtube cand dupa o lunga linie dreapta bmw`urile nu puteau sa mai schimbe in jos viteze,tipau cutiile de .....

E o regula practica la S1000RR, ca daca ai gresit de 3 ori schimbarea de treapta, la a 4-a ai bulit cutia. Foarte sensibile cutiile de viteza la BMW, sint multe exemple numai in ROSBK.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

just argumentul Honda. si la BMW crapa cutiile, mai ales primii ani de S1000RR si nici acolo nu s-a obosit nimeni sa faca vreun gest...

 

Standardele serviciilor post-vânzare cresc de la un an la altul, datorită competiţiei şi a fricii de tribunale. În cazul problemelor cu R1, Yamaha a făcut ceea ce ar fi făcut orice alt producător de anvergură în anul 2015: a rechemat utilajele în service. Partea proastă pentru ei este că în cazul de faţă şi-au cam luat adio de la orice eventual profit planificat pe acest model. În acelaşi timp, sunt sigur că au surse de profit mai sigure şi mai abundente decât vânzările de superbikes.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cauta in magazinele de profil auto "bumbi ford" si vezi daca-ti plac

» Post actualizat in 28 Dec 2015 14:25

attachicon.gifPhoto0378.jpgattachicon.gifPhoto0379.jpgattachicon.gifPhoto0380.jpgattachicon.gifPhoto0381.jpgattachicon.gifPhoto0382.jpg

Cred ca nu asta cauta, aia sunt push-pini de carene de interior

Pentru ce ai tu nevoie cauta pe e-bay ca pana la primavara ai timp

post-4337-0-68912900-1451313702_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

stiu ce cauta el insa eu am oferit o alternativa

cred ca pot sa-i dau ce ai postat tu,aveam si eu la vanzare intr-un timp , insa cred ca sunt scumpe pt el ,o sa intreb daca se mai vand separat si revin cu pret

http://www.crcfairings.co.uk/dzus-fasteners-pack-of-20-1291-p.asp

(nu stiu sigur 100% daca mai pot sa aduc ,o sa revin mai tarziu cu aceasta informatie)

Editat de cmd
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cred ca pot sa-i dau ce ai postat tu,aveam si eu la vanzare intr-un timp , insa cred ca sunt scumpe pt el (...)

 

Cine are Yamaha R1 2009 nu crezi că-și permite quick release-uri? :) După o căutare succintă pe net, găsesc set complet pe la 70€.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

25e te costa setul acesta,contine 20 bucati http://www.crcfairings.co.uk/dzus-fasteners-pack-of-20-1291-p.asp

0723 699 447 - George

 

Salutari!

Stiti de unde pot face rost de suruburi quick release pt carene? Moto este Yamaha R1 2009

Multumesc anticipat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutari!

Am nevoie pt carenele stoc...are Papuc de vanzare, dar vrea 35 ron pe bucata :)

Imi mai trimite cineva de pe la Bacau 3 buc...asa ca am cam rezolvat

 

Multumesc mult de implicare, informatia ramane de folosit si altora

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Colegilor,

 

pompa de R1 model 2007-2008 este aceeasi cu cea a modelului 2009-2014? Sau ce-a de-a doua varianta are/ comunica cu partea electronica (ma gandesc la sisteme de control a tractiunii)?..


» Post actualizat in 06 Jan 2016 10:06

Ca si informatie suplimentara, cu exceptia primelor 3 cifre care tin de an/model, au acelasi cod

 

14b-w2587-00 pt 07-08

 

5sl-w2587-00 pt 09-14


» Post actualizat in 06 Jan 2016 10:10

De fapt e invers.

 

14B-ul este modelul 09-14, insa ciudat este ca 5SL (07-08) este cu vreo 50 eur mai scump, de-acolo si intrebarea mea...


» Post actualizat in 06 Jan 2016 10:14

post-70685-0-57819700-1452075184_thumb.jpg

 

stanga model 07-08 / dreapta model 09-14

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu inca, dar este data comanda la Mickey. Merci frumos pt recomandari!

 

In alta ordine de idei, catre cei care stiu sau detin R1 2015, are cineva idee ce este piesa incercuita?

 

post-70685-0-47391300-1452252454_thumb.jpg

 

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Razvan, RCS 19 iti trebuie, sau o pompa Nissin de 19x21. Preferabil RCS. Nissin e mai brutala. Cea stoc de R1 2004-1014 e in urma rau fata de cele amintite.

 

Nissin de pe R1 2015 ramane. Da totusi, piesa aia incercuita, ce este?

 

post-70685-0-47391300-1452252454_thumb.jpg
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

salut! eu am o motocicleta yamaha r1 si sunt in italia,mar interesa citpote costa inscrierea in rominia puteti sa ma ajute cineva?

» Post actualizat in 19 Jan 2016 14:48

salut! detin yamaha r1 anu 2000 sunt in sicilia mar interesa cit costa sa inmatriculez moto in tara cit pote costa si de ce ar fi nevoie

» Post actualizat in 19 Jan 2016 14:48

salut! detin yamaha r1 anu 2000 sunt in sicilia mar interesa cit costa sa inmatriculez moto in tara cit pote costa si de ce ar fi nevoie

» Post actualizat in 19 Jan 2016 15:19

salut

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Am gasit kit Andreani pt furcile fata la R1 2007 2008. 191euro fara TVA. Plus 15euro transport in RO. Compresie , rebound. Cum furcile de 2007 sint de diametru mare, nu mai are nici un sens achizitionarea de cartuse complete.

 

Si cum multi spun ca nu gasesc ulei Ohlins, se gaseste la 20 euro fara TVA. Un pret mai mult decit OK, avind in vedere ca performatele sint de nspe ori fata de ce ofere pseudouleiurile hidraulice de la noi .

Editat de JAGI
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...