Jump to content
Sign in to follow this  
kima

Detinatori de Yamaha R1

Recommended Posts

Am folosit varianta slick de la michellin, power evo pe Euroring si am scos 2 zile pline cu spatele.
Ii ok,  dar depinde care ii ritmul tau, daca mergi tare spre foarte tare, nu l-as recomanda.
Nu stiu cati km ai putea sa scoti din ea,dar 3-4k cred ca duce pe strada cu tot cu 1 zi de trackday 🤔

Acum 1 oră, sanyes a spus:

Am folosit varianta slick de la michellin, power evo pe Euroring si am scos 2 zile pline cu spatele.
Ii ok,  dar depinde care ii ritmul tau, daca mergi tare spre foarte tare, nu l-as recomanda.
Nu stiu cati km ai putea sa scoti din ea,dar 3-4k cred ca duce pe strada cu tot cu 1 zi de trackday 🤔

+1

Buna seara, daca s ar putea sa ma ajute si pe mine cineva cu o problemă

Am un r1 2006 a fost scos cipul de pe calculator

Am cecul aprins in bord si motorul nu mai trage deloc, sie cineva din ce cauza , daca asta e cauza??

Crezi ca iti poate raspunde cineva la aceasta intrebare?

Este ca si cum ai intreba:  dupa ce a fost operat pe creier,nu mai stie sa vorbeasca..stie cineva pe forum care ar fi cauza?

salut. vreun motor de rn19  stie cineva de vanzare sau ceva parti din el , gen piston cu biela , vibrochen ,si partea de jos a carterului?

exista ceva compatibilitati de la modelul anterior rn12?

ms frumos

Salutare! Baieti,  am si eu o  problema cu al meu R1 2001, l-am dus la sincronizat de carburatoare si mecanicu' mi-a spus ca imi baga  nu stiu ce "fum,abur" in filtru de aer. De la ce sa fie oare? Motoru' nu papa ulei si nici nu scoate fum. Va multumesc!

Acum 7 ore, Dennis R ONE a spus:

Salutare! Baieti,  am si eu o  problema cu al meu R1 2001, l-am dus la sincronizat de carburatoare si mecanicu' mi-a spus ca imi baga  nu stiu ce "fum,abur" in filtru de aer. De la ce sa fie oare? Motoru' nu papa ulei si nici nu scoate fum. Va multumesc!

Posibil fisura pe cilindri,sau garnitura de chiulasa arsa.

La 08.03.2019 la 9:35, -Laurentiu- a spus:

salut. vreun motor de rn19  stie cineva de vanzare sau ceva parti din el , gen piston cu biela , vibrochen ,si partea de jos a carterului?

exista ceva compatibilitati de la modelul anterior rn12?

ms frumos

Salut, ai PM

16 hours ago, TNG said:

Posibil fisura pe cilindri,sau garnitura de chiulasa arsa.

Mi-e greu sa cred  ca este garnitura, nu consuma antigel, uleiul este curat. Motoru' pana in 5 rpm mergea intrerupt , dupa 5-6 mii rpm era ok. 

Va salut! Imi poate spune si mie cineva, va rog, un cod de culoare auto cat mai apropiat de rosul de la Yamaha R1 2003? Acel Vivid Red Cocktail. Am incercat la mine in oras pe la cei care prepara vopsea si nu am gasit ceva identic. Este un rosu de la Skoda apropiat, dar nu este identic. Am cateva zgarieturi pe rezervor si as vrea sa-l vopsesc.

Fără titlu.jpg

Salut. Am un R1. 2003. Si nu stou ce ulei să-i pun . Multumesc

Ceva dezamăgire pentru cei ce se așteptau ca R1 2020 să fie o motocicletă nouă. TL; DNR - plastice noi, airbox nou, probabil VVT pentru Euro 5.

Dupa 7 ani in care a fost "calul de povara",al meu R1 2002 devine razgaiatul familiei,adica motocicleta secundara "de duminica si vreme buna".  Acest sezon va fi unul calm si relaxant cu km putini facuti mai mult decat ocazional si poate un trackday. In iarna va intra intr-un mini proces de "restaurare" care va implica distributie noia,kit de lant,refacerea/repararea instalatiei electrice,rulmemti,etc. Pe parte estetica va primi o mica cosmetizare sa ii mai sterg din "riduri". La anul face majoratul,momentan are 63.000km si se tine tare.

Sa ne vedem sanatosi!