Sari la conținut

INTRETINERE LANT, MARCI/TIPURI - Totul Despre


TonyTA
 Share

Postări Recomandate

... ai si tu dreptate ! La cate lanturi am schimbat pana acum nu m-am deranjat sa cumpar o nenorocita presa de lant ! Si pe la noi se gasesc sectoare de lant (acele mosoare cu lantz ,,vrac") din care poti cumpara cate zale vrei ... problema este cu salele de inchidere daca le mai iese la numar ?!?! ... o sa ma interesez ...

In functie de lantul tau ...

 

E de recomandat zala de inchidere prin agrafa sau nituire ...

 

Cum spunea belbody

 

Aici ai nistre preturi mai omenesti.

 

http://www.romimoto-piese.ro/category/10108120000/

 

La agrafa ... sa fie cu deschiderea in sensul invers rotatiei .. si nu sare niciodata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Am cateva zale blocate si din cauza asta, cand invart roata, lantul ba se strange, ba se zlabeste ... punandu-ma in imposibilitatea de a regla corect intinderea lantului.

Cati kilometri ai cu lantul asta?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu ma refeream la faptul ca nu stii ce sa faci daca este in regula sa cumperi lant cu clema pt inchidere pt ca nu ai presa . eu iti spune-am ca nu iti trebuie neaparat presa sa nituiesti lantul se poate foarte usor cu 2 ciocane ,eu asa am facut.

 

sper ca am fost mai explicit de data asta

Am inteles ! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cati kilometri ai cu lantul asta?

... multi ! Peste 25 000km . A'seara mi-am pus manusile, am dat roata jos si am luat la pipait fiecare za a lantului, in parte. Am doua sectoare de lant unde cate o pereche de zale se misca extrem de greu si mai am un secor unde imi lipsesc 3 role.

Deci, mi-am raspuns la intrebare ! ... stiu, sunt un nesimtit ca am mers asa ! Am comandat deja lant nou !

 

... case closed !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

... multi ! Peste 25 000km . A'seara mi-am pus manusile, am dat roata jos si am luat la pipait fiecare za a lantului, in parte. Am doua sectoare de lant unde cate o pereche de zale se misca extrem de greu si mai am un secor unde imi lipsesc 3 role.

Deci, mi-am raspuns la intrebare ! ... stiu, sunt un nesimtit ca am mers asa ! Am comandat deja lant nou !

 

... case closed !

doar lant!!!? pinioane nu? ...........sant convins ca stii%

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

... multi ! Peste 25 000km . A'seara mi-am pus manusile, am dat roata jos si am luat la pipait fiecare za a lantului, in parte. Am doua sectoare de lant unde cate o pereche de zale se misca extrem de greu si mai am un secor unde imi lipsesc 3 role.

Deci, mi-am raspuns la intrebare ! ... stiu, sunt un nesimtit ca am mers asa ! Am comandat deja lant nou !

 

... case closed !

doar lant!!!? pinioane nu? ...........sant convins ca stii si tu ca nu e foarte "sanatos" asa, doar lantul sa il schimbi. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

doar lant!!!? pinioane nu? ...........sant convins ca stii si tu ca nu e foarte "sanatos" asa, doar lantul sa il schimbi. :)

 

Bine ca tu schimbi lantu cu dalta si ciocanu si-ti faci griji de pinioanele lui Petrica. :crack:

 

Nu scrie nicaieri, e doar o recomandare, e efectiv STUPID sa schimbi niste pinioane bune daca nu au uzura vizibila.

Da, in general se schimba impreuna, dar nu e o regula.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

chiar nu stiu unde am zis de dalta?! dar tot timpul sant inteligenti din astia ......,da ce am intrebat asa de rau nu inteleg? bine ca ai tu numai scule profesionale si cu alea lucrezi la mobra.......cand deja vezi uzura vizibila la pinioane e cam tarziu,nu crezi?

 

la 25.000 de km(asta daca nu au chiar mai mult ca lantul) eu zic ca au uzura ,dar fiecare face cum doreste eu doar am intrebat de curiozitate ,nici macar nu i-am sugerat sau recomandat (chiar nici nu mi-as permite)sa le schimbe .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De unde stii tu ca pinioanele nu au fost schimbate acum 5000km? Si ca lantul a fost pastrat? :huh:

 

Pot fi numeroase cazuri in care se uzeaza numai lantul.

Intotdeauna la o motocicleta neglijata la care nu se unge lantul suficient de des, sau care sta in ploaie mai mult timp, lantul se uzeaza primul.

Am vazut pinioane care aveau dintii precum copacii batuti de furtuna si lantul inca in stare buna si invers, lant varza, cu zale blocate la care pinioanele erau fara uzura vizibila.

Nu e o regula si in general lantul se uzeaza mult mai repede decat pinioanele mai ales daca este neglijat.

 

In cazul de fata numai Petrica poate vedea cu ochii lui daca pinioanele lui sunt uzate si daca merita schimbate sau nu, nu cred ca e la nivelul la care trebuie sa-i aduci tu aminte de "regula motociclismului de internet" precum ca e obligatoriu sa schimbi pinioanele odata cu lantul.

 

Si legat de "dalta si ciocan", am inchis si eu lanturi cu doua ciocane ca nu m-am nascut cu presa in buxunar, dar iti spun, niciodata nu o sa reusesti sa presezi perfect cu ciocanul zaua de inchidere a unui lant. O sa o faci ori prea larga ori prea stransa. Apoi, fateta cu 2 gauri a zalei de inchidere cand o bati peste doua bolturi, indiferent cu ce, o indoi putin, lucru iar care nu-i normal.

De obicei se obtine o za de inchidere prea stransa la care o-ringurile se vor uza rapid iar zaua de legatura si cele doua adiacente ei se vor uza mai repede decat restul lantului.

Daca nu o strangi suficient, invers, oringurile raman largi, patrunde umezeala pe langa ele si pe langa riscul ca acea za sa se desfaca se intampla la fel ca mai sus, zaua se uzeaza prematur la fel cu cele doua adiacente ei.

 

Presa are prestabilita dimensiunile fatetelor zalelor si lungimea bolturilor care iese in exteriorul ei, nu ai cum sa o faci nici mai larga nici mai stransa.

De mana.. e din ochi.

Ti-am zis, am facut si eu asta si nu iese treaba OK.

Pe mine ma amuza ca pe tine nu te preocupa siguranta si uzura unui lant inchis cu ciocanu, la care zaua de legatura se poate uza in 1000km fata de restul lantului, dar te preocupa uzura prematura a unui lant pus pe pinioane uzate, lucru care poate duce la uzura prematura a lantului cu undeva la maxim 50%, adica un lant in loc sa te tina 25.000km te tine numai 12.000km.. si aia trasi de par ca asa zic eu acum. In realitate pe niste pinioane cu uzura invizibila poti pune un lant nou fara probleme si te tine 25.000km. Testat.

Editat de B.B.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

din nou faci pe desteptul ....cred ca nici nu am citit tot . ma uit la postari nu stiu cine este mai mare "motociclist de internet",ti-am mai spus am intrebat ce am facut asa de rau ,sfaturi chiar nu am dat .

 

iar daca tu nu stii sa folosesti un ciocan asta e fix problema ta ,eu am reusit sa il inchid cu ciocanul foarte ok,are destui km si inca sant acolo garniturile..........nu sant in pozitia sa cheltui in plus banuti pe scule ,nu spun ca nu e mai bine asa dar eu nu am si fac si eu cum pot..........am presupus ca este in situatia mea si sant convins ca nu are nevoie de sfaturile nimanui pt a stii cand si cum sa schimbe un lant,am citit destul sa stiu cine este .

 

exact, petrica poate vedea cat de uzate sant pinioanele si poate imi raspundea el ca doar am intrebat (nimica altceva) ,nu sa te bagi in seama si sa me iei la rost si sa faci cu mine pe desteptul.

 

nici nu stiu ce meserie ai ,cred ca esti bucatar sau farmacist dar in nici un caz mecanic auto-moto,sa fi in postura sa dai sfaturi . apropo dar cu ce fel de aer sa umflu cauciucurile ? si cu ce marca de compresor e mai bine ?

 

ms anticipat......si sa fi sanatos. salutare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

doar lant!!!? pinioane nu? ...........sant convins ca stii si tu ca nu e foarte "sanatos" asa, doar lantul sa il schimbi. :)

La cate semne de punctuatie ai pus as fi zis ca o sa dai fuga pana la el cu pinioanele noi, nu cumva sa puna lantul pe unele vechi.

Nu am facut pe nici un destept, doar m-am amuzat de faptul ca tu recomanzi cuiva ceva dar pe de alta parte inchizi lanturi cu ciocanul.

Nu ti-am reprosat absolut nimic si nici nu ma intereseaza daca ai tu bani sau nu sa-ti cumperi o presa de lant. Nu e nici o rusine, treaba ta. Ti-am zis ca si eu am inchis lanturi cu ciocanul cand nu aveam presa. Poate asa nici pe Petrica nu-l scot banii din casa incat sa-si cumpere acum si un set de pinioane noi aiurea, ce zici de asta? :huh:

 

Sunt zugrav-zidar-faiantar, asta e meseria mea. :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

super ! eu mecanic auto, nici pe departe unul bun dar mai bun ca tine cu siguranta. da asa este ,poate nu sant banuti si de pinioane asa o fi nu e un capat de lume ca merge si asa ,dar ca lantul ala se va duce mai repede decat cu un kit complet si aia e sigur .

 

ca nu esti tu mai destept ca cei care le produc si recomanda asa ceva ,nu?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De ce te lauzi ca esti un mecanic auto mai bun ca mine? :huh:

Ce legatura are? Daca tu esti mecanic auto si eu zidar, nu e normal ca tu sa fii un mecanic mai bun decat mine? :huh: :huh:

 

 

Nu, cei care le produc nu recomanda asa ceva in mod expres.

 

In primul rand nu exista producatori care sa produca si lanturi si pinioane. Producatorii mari de lanturi sunt DID, Enuma Chains (EK), Regina si nu produc si pinioane.

Producatorii de pinioane sunt JT si Sunstar. Astia nu-si vand produsele la un loc.

Singurii care vand "KIT DE LANT" sunt Louis.de sau probabil si altii. In rest, peste tot te duci si cumperi lant, pinion fata, pinion spate. Nimeni nu-ti baga nici un kit pe gat.

Uita-te la Louis ca scrie ca pe Kitul lor "DID" doar lantul e DID, pinioanele sunt alt marca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

CA sa nu-ti mai zic ca ce-ti scriu acum am mai scris de vreo 50 de ori in aceasta rubrica, dar nah, cei mai tineri pe forum ca tine n-au de unde sa stie lucrurile astea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

doar lant!!!? pinioane nu? ...........sant convins ca stii si tu ca nu e foarte "sanatos" asa, doar lantul sa il schimbi.

... n'am adus discutia despre pinioane, pentru ca jucandu-ma cu diverse calcaturi am ajuns sa acumulez un numar impresionant de pinioane (si de la roata si de la motor), asa ca nu am adus in discutie schimbul de pinioane pentru ca deja le am in casa ..... noi.

Doar lantul imi punea semne de intrebare ... :)

 

Oricum, a'seara l-am schimbat (+ pinioane + curatenie p'acolo) si surpriza ....... 50% din sunete s-au estompat ! Mobra este foarte smooth, acum ... zici ca este un 4 in linie

 

Singura rezerva o am ca lantul a venit deschis (adica cu za+siguranta), insa la cum se prezinta nu cred sa se intample ceva rau ... o sa stau cu ochiu pe acea siguranta ! ... sau imi pot cumpara separat o za d'aia ce se nituieste, ca sa stau linistit, dar repet, la cum se prezinta acea siguranta nu cred sa plece de acolo.

 

Plimbari faine, va urez ! :)

 

P.S. ... si nu va mai contrariati ! Nu asta e' rostul acestui forum ! :peace:

Editat de petrica
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De ce te lauzi ca esti un mecanic auto mai bun ca mine? :huh:

Ce legatura are? Daca tu esti mecanic auto si eu zidar, nu e normal ca tu sa fii un mecanic mai bun decat mine? :huh: :huh:

 

 

Nu, cei care le produc nu recomanda asa ceva in mod expres.

 

In primul rand nu exista producatori care sa produca si lanturi si pinioane. Producatorii mari de lanturi sunt DID, Enuma Chains (EK), Regina si nu produc si pinioane.

Producatorii de pinioane sunt JT si Sunstar. Astia nu-si vand produsele la un loc.

Singurii care vand "KIT DE LANT" sunt Louis.de sau probabil si altii. In rest, peste tot te duci si cumperi lant, pinion fata, pinion spate. Nimeni nu-ti baga nici un kit pe gat.

Uita-te la Louis ca scrie ca pe Kitul lor "DID" doar lantul e DID, pinioanele sunt alt marca.

ce legatura are? pai are ca vad ca imi dai sfaturi in ale mecanici cand nici macar nu esti calificat ,aia are (dar vad ca esti greu de cap de nu intelegi). pt ca incepi sa faci misto de mine si tu habar nu ai sa folosesti un ciocan dar cu sfaturile esti primul,la cate ferodouri am nituit pe saboti de frana si pe discuri de ambreaj sant in stare sa nituiesc ok si un lant ca tu nu poti !,ti-am mai spus fix problema ta ....dar trebuie sa fi tu mai "inteligent" .

sant fi eu nou pe forum dar in ale mecanici sa nu te dai destept ca nu esti chiar DELOC, din contra.

 

cei care produc pinioanele recomanda sa fie schimbate, ambele pinioane sa fie noi si lantul ,iar cei care produc lanturi recomanda sa fie schimbat cu un set de pinioane noi(scrie pe ambalaj sau in instructiunile de montare),dar se pare ca in viata ta nu ai cumparat un lant nou sau pinioane (tot cu folosite umbli)

 

am zis eu undeva ca cei care produc kit-uri de lant?! si de ce nu ai putut tu sa te abti sa imi raspunda pers. caruia i-am pus intrebarea ? pt ca ma lamurea (si pe tine) foarte simplu de unde era sa stiu ca are o gramada de pinioane de unde alege dupa cum spune el. dar din nou trebuie tu sa fi destept ,mai bine fa-ti cont pe forum de constructi si amenajari interioare si acolo PROBABIL ai putea sa dai sfaturi ......santeti chiar culmea unii dintre voi astia mai VECHI .

 

 

dar tot nu mi-ai raspuns la treaba cu rotile ,da si inca ceva uleiul de il recomanzi sa fie la bidoane de 1L sau de 4L care este mai bun? pt ca le stii tu pe toate ..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Producatorii mari de lanturi sunt DID, Enuma Chains (EK), Regina si nu produc si pinioane.

mai sint si Tsubaki (Japonia). si e adevarat, kitul Tsubaki l-am luat cu pinioane JT Sprockets.

cu Tsubaki am mixed feelings, am rupt un lant de la ei si am mai auzit de asa ceva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce legatura are? pai are ca vad ca imi dai sfaturi in ale mecanici cand nici macar nu esti calificat ,aia are (dar vad ca esti greu de cap de nu intelegi). pt ca incepi sa faci misto de mine si tu habar nu ai sa folosesti un ciocan dar cu sfaturile esti primul,la cate ferodouri am nituit pe saboti de frana si pe discuri de ambreaj sant in stare sa nituiesc ok si un lant ca tu nu poti !,ti-am mai spus fix problema ta ....dar trebuie sa fi tu mai "inteligent" .

sant fi eu nou pe forum dar in ale mecanici sa nu te dai destept ca nu esti chiar DELOC, din contra.

 

cei care produc pinioanele recomanda sa fie schimbate, ambele pinioane sa fie noi si lantul ,iar cei care produc lanturi recomanda sa fie schimbat cu un set de pinioane noi(scrie pe ambalaj sau in instructiunile de montare),dar se pare ca in viata ta nu ai cumparat un lant nou sau pinioane (tot cu folosite umbli)

 

am zis eu undeva ca cei care produc kit-uri de lant?! si de ce nu ai putut tu sa te abti sa imi raspunda pers. caruia i-am pus intrebarea ? pt ca ma lamurea (si pe tine) foarte simplu de unde era sa stiu ca are o gramada de pinioane de unde alege dupa cum spune el. dar din nou trebuie tu sa fi destept ,mai bine fa-ti cont pe forum de constructi si amenajari interioare si acolo PROBABIL ai putea sa dai sfaturi ......santeti chiar culmea unii dintre voi astia mai VECHI .

 

 

dar tot nu mi-ai raspuns la treaba cu rotile ,da si inca ceva uleiul de il recomanzi sa fie la bidoane de 1L sau de 4L care este mai bun? pt ca le stii tu pe toate ..

 

Amice, cand schimbam eu lanturi tu nici nu stiai ce-i aia motocicleta,aveai poze lipite pe pereti cu ele.

:cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asa o fi cum zici tu dar tot varza esti la mecanica (ca daca un zidar poate sa schimbe un lant de moto inseamna ca nu e foarte complicat),asa ca nu mai da sfaturi pe aicea si nu mai lua la misto lumea ........pa! ca deja schimbi discutia cand nu mai ai ce sa zici ,eu oricum nu mai am ce sa vb cu tine ,m-am lamurit.

 

:wave:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ma sincer?asa-i lantul e diferit de pinioane ca si marca/producatori..insa se uzeaza diferit...asta e SIGUR!poti pastra linistit foile si fata si spate daca nu-s uzate.dinti inclinati.tociti...pui doar alt lant..trebuie sa fii destul de cealadau sa schimbi cu totul daca nu e impetuos necesar.eu am schimbat kitul cu totul pentru ca pinioanele erau de cacao.deja si lantul zornaia...la alte motoare am schimbat doar lantul ca foile erau super..si de multe ori sa iei doar lantul costa vreo 400 de ron si kitul complet vreo 560...deci nu se merita sa il schimbi separat...asta e singurul motiv..nu ca iti uzeaza pinioanele prematur lantul si alte sf-uri...stii cum zic manualele de reparatii la sectiunile service cand desfaci ceva?"inspect change seal,replace..."..orice ca.cat care e inca bun"replace"...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu e ceva rau dak tot sunt varza si pinioanele si lantul sa le schimbi impreuna..ce e nou e nou!! mai ales daca diferenta de bani nu e notabila! poate fi ca la masina ..schimbi pivoti si bucsi doar pe o parte unde sunt uzate si se duc naibii in scurt timp si pe cealalta parte! asa schimbat tot unghi de fuga facut..si totul e brici..parerea mea!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ma sincer?asa-i lantul e diferit de pinioane ca si marca/producatori..insa se uzeaza diferit...asta e SIGUR!poti pastra linistit foile si fata si spate daca nu-s uzate.dinti inclinati.tociti...pui doar alt lant..trebuie sa fii destul de cealadau sa schimbi cu totul daca nu e impetuos necesar.eu am schimbat kitul cu totul pentru ca pinioanele erau de cacao.deja si lantul zornaia...la alte motoare am schimbat doar lantul ca foile erau super..si de multe ori sa iei doar lantul costa vreo 400 de ron si kitul complet vreo 560...deci nu se merita sa il schimbi separat...asta e singurul motiv..nu ca iti uzeaza pinioanele prematur lantul si alte sf-uri...stii cum zic manualele de reparatii la sectiunile service cand desfaci ceva?"inspect change seal,replace..."..orice ca.cat care e inca bun"replace"...

deci daca tu doar atuncia schimbi pinioanele cand deja dinti sant inclinati sau tociti in halul ala de se vede cu ochiul liber , este SIGUR ca ii scurtezi "viata" lantului enorm de mult. dar fiecare face cum crede de cuvinta aicea doar povestim si pana la urma tot cum vrea fiecare o sa faca .........

 

eu sfaturi chiar nu am dat si nici nu o sa dau pt ca tot timpul se gaseste unu destept sa comenteze,mai bine citesc retin ce consider eu ca e bine si aia este...........asfalt uscat si plimbari cat mai multe sa avem fiecare ca aia este cel mai important pana la urma !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da...mi se pare normal sa schimb pinioanele cand uzura este vizibila.la fel si la placutele de frana si alte cele.cum zice manualul "inspect for signs of wear or damage..replace if necessary"..;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca lantul e pe duca(intins) automat nu mai calca intre dinti perfect ci ce freaca de ei, de dintele din fata mai exact cad se aseaza apoi pe masura ce pinionul se invarte automat boltul se misca spre dintele din spate, miscarea asta aduce uzura pinioanelor si produce zgomot de cele mai multe ori. Daca pui un lant nou pe un set de pinioane vechi lantul o sa calce mereu pe partea din fata a dintelui din spatele boltului si o sa uzeze si mai tare pinionul, o sa roada cilindrul de pe boltul lantului, forteaza lantul pe pinion si il intinde, face si zgomot pentru ca nu se aseaza bine.

Combinatii din astea eroanate am mai intalnit la clienti care vroiau sa iasa moca si toti ajungeau sa schimbe cu totul la final, indiferent de starea pinioanelor. Ce am mai intalnit la cativa e doar schimbarea pinionului de atac care din cauza numarului foarte mic de dinti => forta si frecare mai mare pe fiecare dinte, schimbau 2 pinioane de atac la un kit de lant.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...