Sari la conținut

INTRETINERE LANT, MARCI/TIPURI - Totul Despre


TonyTA
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

  • 2 weeks later...

Nu as recomanda utilizarea unui lant peste 30k. Eu sunt patit, lantul bine intreinut intins la jumatatea marcajelor parea ok dar s-a rupt. Am scapat usor, fara blocarea rotii. E prea riscant sa nu le schimbi la timp (si cel de distributie), atat pentru posibile stricaciuni la mobra cat mai ales pentru integritatea fizica a riderului. Deci nu "merge si asa." Posibil sa reziste si mai mult daca nu mergi pe ploaie sau alti factori, dar cine vrea sa testeze?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ash avea si io o intrebare referitoare la lantul de distributie ...detin un gsx-r srad din 98 si chiar daca nu este cazul m-am gandit ca ar fi ok la cati km are sa-i schimb lantul de distributie patinele sunt ok la fel si intinzatorul de lant acum intrebarea este :

Schimb doar lantul ?sau cand schimbi distributia trebuie schimbat tot kitu adica impreuna cu patinele chiar daca sunt ok iar ce-a dea doua intrebare ar fi lant inchis sau deschis ?avantaje si dezavantaje ....multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ emilian_rks

Posibil sa fi luat o piatra ceva,dar daca era mai nou poate era mai rezistent. Au fost si multe ploi sezonul trecut si fara ungator nisipul se aduna bine pe bascula. Oricum m-am hotarat sa-imi pun ungator, mi s-a luat de curatat si uns. E si mai ieftin fata de cate sprayuri am consumat. Fara a face air crush investigation legat de metal fatigue si o/x ringuri, ca sa nu ma trezesc prin copaci le voi schimba ca la carte. Plus ungator, daca nu trec la cardan.

Editat de lostheaven
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ati pus EK si RK? de ce spune lumea ca sunt "scumpe"? Americanii se bucura toti ca sunt mai ieftine ca DID.

 

Aparent EK ZZZ ar fi unul din cele mai rezistente lanturi, cu 10% mai rezistent ca RK, 7% ca DID.. scriau niste baieti pe un wakasaki forum dar n-am stat sa verific sursa

Editat de hardKnot
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ati pus EK si RK?

Da, am pus eu pe un Kawa ER5, lant RK cumparat de la Polo in 2007 (eram in delegatie si l-am luat direct din magazin), L-am pus pe motor pe la 28oookm si l-am vandut la 51oookm, acum are parca 62oookm la noul proprietar si e cam gata.

 

PS: Motorul asta nu are ungator.

Editat de emilian_rks
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

interesant.. pe SVul meu DID-ul incepe sa se uzeze inegal incepand cu 18-20.000 km... presupun ca n-o sa sara de 25-28.000

Oricum, nu am un stil de condus prin care sa economisesc benzina sau consumabile

 

Pt urmatorul lant o sa iau in calcul un EK...eventual cu niste supesproxuri ca prima oara cand l-am schimbat aveam pinionul fata ca un soare batut de vant

Editat de hardKnot
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

interesant.. pe SVul meu DID-ul incepe sa se uzeze inegal incepand cu 18-20.000 km... presupun ca n-o sa sara de 25-28.000

Oricum, nu am un stil de condus prin care sa economisesc benzina sau consumabile

 

Pt urmatorul lant o sa iau in calcul un EK...eventual cu niste supesproxuri ca prima oara cand l-am schimbat aveam pinionul fata ca un soare batut de vant

mergi pe original fata si supersprox spate

 

eu am ajuns la concluzia ca ies mai bine cu un lant mai ieftin pe care-l schimb mai des si il neglijez cu nesimtire decat unul scump care imi sta pe creier.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

oricum nu exagerez nici eu cu asa ceva.. il spal cam la 1000km si il ung cam la 500-700 fara sa am probleme vreodata. Uzura inegala care are loc nu e influentata de cat de des e uns lantul, ci mai degraba de socurile la care e supus la un cuplu de V2 condus sportiv.

 

De supersprox cred ca as avea nevoie mai mare pentru pinionul fata, ca ala pare sa se uzeze mai rau.. dar spatele il vreau pt ca arata bine rau :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum ingrijesti un lant care se afla "in inima" motorului?

 

Practic nu are nevoie de intretinere pentru ca este mereu uns cu ulei. Are si el o durata de viata finita :)

» Post actualizat in 23 Jan 2015 13:23

ati pus EK si RK? de ce spune lumea ca sunt "scumpe"? Americanii se bucura toti ca sunt mai ieftine ca DID.

 

Aparent EK ZZZ ar fi unul din cele mai rezistente lanturi, cu 10% mai rezistent ca RK, 7% ca DID.. scriau niste baieti pe un wakasaki forum dar n-am stat sa verific sursa

 

ZZZ este un lant destul de scum. Este putin mai scump decat cel mai performant lant facut de EK (520 RXO). Este mai durabil si mai rezistent la intindere decat acesta dar mai greu.

ZZZ este cu 50% mai scump decat lantul EK MVXZ dar indicele de uzura/durata de viata este doar cu 13% mai bun.

 

Daca ai o motocicleta usoara si cu un motor mai cuminte, nu cred ca renteaza ZZZ-ul. Sunt motociclete pe care nu poti pune un lant cu rezistenta la intindere mica (Hayabusa, ZX14, etc) dar la SV650 eu ti-ar recomanda MVXZ sau MVXZ-ZST.

 

Informatiile despre caracteristicile lanturilor sunt pe site-ul producatorului. Eu am facut doar niste impartiri :)

» Post actualizat in 23 Jan 2015 13:26

oricum nu exagerez nici eu cu asa ceva.. il spal cam la 1000km si il ung cam la 500-700 fara sa am probleme vreodata. Uzura inegala care are loc nu e influentata de cat de des e uns lantul, ci mai degraba de socurile la care e supus la un cuplu de V2 condus sportiv.

 

De supersprox cred ca as avea nevoie mai mare pentru pinionul fata, ca ala pare sa se uzeze mai rau.. dar spatele il vreau pt ca arata bine rau :D

 

Sproxul de fata cred ca e mai slab decat un JT, Afam sau Sunstar. Spatele e mai deosebit avand dantura de otel si carrierul din dural.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu am avut personal Sprox nici fata nici spate. Am avut de-a face de cateva ori cu pinioane spate si se prezentau in stare buna dupa destui km de exploatare.

Pinionul spate Sprox este mai performant pentru ca e mai usor decat un pinion facut in intregime din otel si mai durabil decat un pinion din aliaj usor. Dezavantaj: pretul.

Daca decizi sa iti iei pinion fata si e cam la acelasi pret cu produsele japoneze, sper pt tine sa fie si de aceeasi calitate sau mai bun pt ca cele japoneze sunt foarte bune. Daca e scump eu nu as da banii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un lant tine 30-50k asta daca este ingrijit

si daca NU este Regina

» Post actualizat in 28 Jan 2015 19:45

Nu as recomanda utilizarea unui lant peste 30k. Eu sunt patit, lantul bine intreinut intins la jumatatea marcajelor parea ok dar s-a rupt.

marcajele alea au o cursa mult mai mare decat se intinde un lant uzat. De ce? ca sa poti pune foaie cu +/- 1 sau 2 dinti fara sa schimbi lantul (lungimea/nr de zale) si fara sa ajungi la capatul cursei de intindere

» Post actualizat in 28 Jan 2015 19:54

...eventual cu niste supesproxuri ca prima oara cand l-am schimbat aveam pinionul fata ca un soare batut de vant

atunci cand kitul de lant are cam jumate din uzura, cred ca poti monta un pinion nou

» Post actualizat in 28 Jan 2015 19:55

... nu si foaie

Editat de yuk
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma tot bate gandul sa modific raportul de transmisie.Cum fac sa inlocuiesc foaia cu alta dar cu 2 dinti in plus? In cataloage nu gasesc decat standard,nimeni nu aduce asa ceva....stie cineva unde as putea sa gasesc?Multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma tot bate gandul sa modific raportul de transmisie.Cum fac sa inlocuiesc foaia cu alta dar cu 2 dinti in plus? In cataloage nu gasesc decat standard,nimeni nu aduce asa ceva....stie cineva unde as putea sa gasesc?Multumesc

Mi-au adus la magazinul de piese auto ... sjot sau ceva asemanator dar aveau o plaja mare de nr de dinti

» Post actualizat in 01 Feb 2015 18:14

la RollFast pe str. Moldoveanu :)

Editat de yuk
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Feriti-va de Esjot, zici ca sint prelucrate de Gigel afumat bine, pe un strung manual din 1930. Mi-am luat de 2 ori teapa cu 2 pinioane de atac, ca le le montez, a trebuit sa bat in ele, nu mai vorbesc cind a fost cazul sa le scot, o adevarata opera de ingeniozitate.

Editat de JAGI
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

foaia mea arata bine, dar am folosit-o numai 4-5000 km si dupa ce am dezmembrat motoreta am vandut-o si dupa scurt timp omul a zis ca s-au rupt 2 dinti, am pus pe seama ca lantul lui era ff uzat. Acum ca ziceti, asa este. A costat 88 lei , sesizabil mai putin decat cele ieftine de pe motomike

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...