Sari la conținut

INTRETINERE LANT, MARCI/TIPURI - Totul Despre


TonyTA
 Share

Postări Recomandate

ce solutii pt ungere lant folositi? care ar fi cele mai bune variante de spray-uri care se gasesc la noi ?

 

eu in principal am tot folosit ulei pentru ungerea lantului, mi s-a parut foarte ok, singurul lucru negativ era ca trebuia facut cam des...

am folosit o vara un spray, era ca o pasta alba, isi facea treaba bine dar aduna multa mizerie si imi facea depuneri pe aparatoarea de la lant + alte locuri prin care mai sarea.(nu am exagerat sa pun foarte mult)

 

Daca stiti vreo solutie "magica" pt uns care sa nu faca asa multa mizerie, as aprecia sa imi recomandati si mie :D

 

PS: am gasit pe la noi, pe un site moto, un spray de la motorex pt ungere cu teflon. a folosit cineva spray cu teflon? care ar fi "marele + " la el? nu imi dau seama...

Editat de GPRider
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Eu, dupa ce ajunsesem sa caut mobra cu cardan pt a scapa de smacazul de pe lant, am folosit multa vreme PDL - Profi Dry Lube, nu partidul! :D Uni zic ca nu unge bine, eu am dat mobra cu kitul de lant de 25000km si undeva la 1/2 verdelui de pe bascula. Drept ca il ungeam cam des.

Acum ma bate gandul la ceva gen Loobman, eventual home made.

Editat de john17
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Motorex este bun , dar cam scump . Cel mai mult mi-a placut Putoline ca pret si cat de mult tine un flacon. Acum am motorex doar pt ca are flacon de buzunar care il reumpli de la sprayul mare.

» Post actualizat in 07 Feb 2016 19:05

 

eventual home made.

am eu cu electrovalva dar tot dau cu spray dupa spalatorie, curatare sau drumuri neasfaltate cand trebuie ajustat debitul si am uitat
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Tocmai ce mi-am luat un lant nou JT, ca cel vechi desi mai avea viata in el avea vre-o 2-3 zale blocate, si n-am mai putut sa-l salvez. Acuma intrebarea este: merge lantul nou cu pinioanele vechi? Ca nu-s foarte uzate, eventual as putea sa le intorc invers. Sau sa iau si pinioane?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua, am o Honda CBR F3 si trebuie sa schimb kitul de lant.

Care e cea mai buna firma? Sau ce ar trebui sa stiu inainte de al cumpara/schimba?

Poate imi recomandati si o firma pt placutele de frana.

Multumesc.

Editat de paul_dimancia
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

3D sau DDD se numeste firma, sunt oem pe zx14 , dar costa cam jumate de cbrf3

:crack: ... asa ieftin este closetu' ala ori lantul ala pt o motocicleta de 320 cp este cam scump ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:crack: ... asa ieftin este closetu' ala ori lantul ala pt o motocicleta de 320 cp este cam scump ?

ambele variante sunt corecte :D

 

bonus, lantul este fabricat in belgia de catre calugari sihastrii...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

As avea si eu o intrebare referitoare la lant. Pt BMW F650ST am luat lant DID, care cred ca e inchis (pe site nu se specifica inchis sau deschis). Constat ca pe toate zalele scrie ceva, cu exceptia uneia.

 

Din cate observ, la zaua asta nitul e mai putin deformat. Nu are forma de piramida ca la celelalte zale. Asa sunt toate lanturile inchise? Cu o za mai putin nituita?

 

100_1827.jpg

 


Editat de Redresor
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

As avea si eu o intrebare referitoare la lant. Pt BMW F650ST am luat lant DID, care cred ca e inchis (pe site nu se specifica inchis sau deschis). Constat ca pe toate zalele scrie ceva, cu exceptia uneia.

 

Din cate observ, la zaua asta nitul e mai putin deformat. Nu are forma de piramida ca la celelalte zale. Asa sunt toate lanturile inchise? Cu o za mai putin nituita?

 

100_1827.jpg

e sh? vezi ca-i iesit si o-ringu !!! trimite-l inapoi

» Post actualizat in 02 Mar 2016 19:58

cine ti-a vandut lantul ala ?????!!!!!!

Editat de superbec
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu este SH. Se si vede ca e nou. L-am luat de pe Wunderlich. Era sigilat. Intrebarea era daca asa arata zaua de legatura a unui lant inchis (nituita mai putin si fara sccris pe ea).

 

Am primit si za care trebuie nituita, dar pt ca am bascula jos, ma gandeam sa pun lantul asa inchis cum e...

Editat de Redresor
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu este SH. Se si vede ca e nou. L-am luat de pe Wunderlich. Era sigilat. Intrebarea era daca asa arata zaua de legatura a unui lant inchis (nituita mai putin si fara sccris pe ea).

 

Am primit si za care trebuie nituita, dar pt ca am bascula jos, ma gandeam sa pun lantul asa inchis cum e...

deci chestia neagra de pe zaua presata cu dalta nu e un o-ring stors de taranul care a strans zaua?

 

s-o fi plimbat cateva mii un angajat wunderlich si ti-a trimis tie lantul :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Eu il curat cu spray ptr.curatat frane,iar de uns folosesc spray ptr.uns lant de la Motorex cu Teflon.

Merci!

» Post actualizat in 07 Mar 2016 20:47

Eu il curat cu spray ptr.curatat frane,iar de uns folosesc spray ptr.uns lant de la Motorex cu Teflon.

Mulțumesc

» Post actualizat in 07 Mar 2016 20:48

 

Motorina + motul.

Merci

» Post actualizat in 07 Mar 2016 20:48

 

Spray Motul si pentru una si pentru alta, sau gaz lampant pentru curatat si spray Motul pentru uns.

Merci!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Spalat cu motorina+periuta de unghii, "clatit" cu spray de frane cel mai ieftin si uns cu Valvoline White, este lipicios rau. Daca alegi Motul cumpara Facotry Line C4, este lipicios si nu sare. Prima data am cumparat Motul C2 si m-am umplut de lubrifiant pe pantalon.

Editat de claudeel
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Spray Motul si pentru una si pentru alta, sau gaz lampant pentru curatat si spray Motul pentru uns.

Promovezi Loobman si zici ca sprayul e mai bun? :D

Eu am folosit PDL (nu partid, profi dry lube) si am fost f multumit.

Aproape ca nu mai trebuie "poponetat", am dat mobra cu kitul de lant ok, rulat 25000km si uns doar cu PDL, ce-i drept nitel mai des decat scrie la carte.

Acum ma gandeam serios sa-mi pun ungator, dar daca si cel care comercializeaza zice ca-i mai bun sprayul...

Editat de john17
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Promovezi Loobman si zici ca sprayul e mai bun? :D

Eu am folosit PDL (nu partid, profi dry lube) si am fost f multumit.

Aproape ca nu mai trebuie "poponetat", am dat mobra cu kitul de lant ok, rulat 25000km si uns doar cu PDL, ce-i drept nitel mai des decat scrie la carte.

Acum ma gandeam serios sa-mi pun ungator, dar daca si cel care comercializeaza zice ca-i mai bun sprayul...

Acum ca ai decelat adevarul in ceea ce priveste eterna si inepuizabila enigma a curatarii si ungerii lantului de motocicleta, n-ai un sentiment de usurare ca ai scapat de cosmarul incertitudinii?...

Editat de mianmar23
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...