Sari la conținut

INTRETINERE LANT, MARCI/TIPURI - Totul Despre


TonyTA
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

nu e acelasi lucru. LA motoferastrau uleiul curge continuu din rezervor si nu trebuie sa faca fara la preiuni foarte mari. Ala de cutie de viteze e mai vascos. sta pe lant dupa ce e dat cu pensula.

nu or fi prosti aia de la DID cand au zis 80w-90.....

nu ai avut in mana niciodata ulei de lant Stihl, dar vorbesti... . Am observat ca este lipicios cred ca este ulei reciclat (altfel nu avea cum sa fie asa ieftin) si aditivat cu ceva de il face lipicios. Pana acum cativa ani la lant de motoferastrau se foloseau uleiuri de transmisie sau de motor. Editat de yuk
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca era vre-o smecherie scria producatorul lantului sa dai cu ulei de lant de drujba. DA nu a scris. Vezi poza pe care scrie 80w-90. Intre noi fie vorba la lantul anterior am dat cu ulei de motor ars si tot a tinut lantul mai mult decat tinea cand dadeam cu spray.......

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am cumparat kettenmax pentru poponeataățarea lanțului. După ce am citit mai multe comentarii am folosit motorina pentru poponeataățare, Dar parca este prea uleioasa. L am lăsat câteva ore sa se usuce am dat si cateva ture si degeaba, tot ud de motorina era. Oare este bine dacă il dau cu spray pentru lant direct dupa poponeataățare ?

Dupa spalarea cu motorina, clateste cu spray de curatat lantul sau de frane

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dupa spalarea cu motorina se sterge cu o carpa si gata.

DAca se unge frecvent si mai generos cu ulei lantul va fi spalat de el. Uleiul contine detergent.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Lucian_M, cum ai facut capul de ungere pt device? Am pompa de drujba, maţ, gasesc cred si un bidonaş şi, culmea, am chiar şi puţin timp, as vrea sa incep constructia. Pt inceput voi folosi ulei de transmisie din stoc (sa ma artisticesc la 80W140, din ala albastru pt autoblocante racing? :P ), ramane in suspans varianta uleiului de drujba.

Editat de john17
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Spray de frâne?! Îl urăşti pe om, cred...

 

E exact acelasi lucru ca sprayul de curatat lant, s-a mai discutat de n ori. Pe toate sprayurile de curatat frana noi scrie ca poti da si pe cauciuc/vopsea etc.

 

https://eshop.wuerth.de/Brake-cleaner-BRKCLNR-500ML/08901087.sku/en/US/EUR/

 

For cleaning and degreasing during maintenance and repair work.

Fast flash-off behaviour and excellent cleaning performance

  • Fast and effective removal of soot, grease, brake dust and oily residues
  • Residue-free cleaning

Acetone-free

Good material compatibility with paints, plastics, seals and rubber

AOX-free and silicone-free

Editat de thesaw
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am eu spray de frana de la lidl care miroase a acetona fara probleme :) cine vrea sa dea pe lant?

Acum serios - cel mai ieftin e sa stergi motorina cu o carpa.


» Post actualizat in 25 May 2017 10:26

@john17 - mai ezista si varianta a 2 soricei infipti in furtun si legati cu soricel apoi plasati pe lateralele foii spate - sunt poze destule pe net cu asa ceva

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu spal initial cu motorina dar oricat ai sterge tot ramane semi-gri jegos lantul. Dupa motorina dau 2 ture de spray Wurth, se curata ca nou lantul si se usuca super repede.

 

E 20 lei un tub si imi ajunge cam 4 clatiri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@john17 - mai ezista si varianta a 2 soricei infipti in furtun si legati cu soricel apoi plasati pe lateralele foii spate - sunt poze destule pe net cu asa ceva

Am cautat dar poate n-am nimerit cuvintele cheie. Nu prea pricep cum 2 soricei infipti in acelasi furtun ar putea "peria" laturile foii care e destul de groasa. Curbati? Nu mi se pare ceva viabil.

Kettenmax + motorină şi iese BEC. Faci tu ceva rău de îţi iese lanţul murdar.

Confirm, cu Kettenmax si motorina a iesit lacrima!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

trebuie sa cauti chain oiler diy - sunt multe idei pe tema asta

uite aici poze cu un cap de ungere http://www.horizonsunlimited.com/hubb/other-bikes-tech/home-made-chain-oiler-5-a-31269

acum ceva ani se vindeau pe aici pe forum ungatoare - o varianta mai pretentioasa a astuia care aveau o piesa de plastic in care se bagau tot 2 soricei :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Noah, şi unii râd de mine că folosesc motorină pentru spălat şi ulei pentru uns... De săptămâna viitoare dăm drumul la producţia de ungatoare manuale, eu sunt unul din categoria hateri când e vorba de spray pentru lanţ.

motorina e excelenta pt curatat lantul, la fel si uleiul pt uns, foloseam ulei de drujba pentru uns lantul, si a fost schimbat dupa 40.000km

ia sa pui poze cu ungatorul manual

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Presa aia ieftina e o porcarie!

 

Poate la lanturi mai mici merge dar la 530 nu am reusit sa nituiesc decat un bolt, la al doilea filetul a cedat pur si simplu si in plus, si capul piesei de nituit s-a deformat. Material si executie de doi lei...

 

Ah, da, si am stricat IAR cheia de impreunare!!@#$^&*$//#^&

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Voi luati motorina direct de la peco? In bidon sau cum? Ca stiam ca nu te lasa in recipient de plastic.

si ce-ti face? te cearta? nutz ia banii? bidoanele alea de rezerva nu-s tot de plastic?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Voi luati motorina direct de la peco? In bidon sau cum? Ca stiam ca nu te lasa in recipient de plastic.

 

In mod normal nu e voie. Dai si tu doi lei unui nene de acolo si iti umple un bidon de 2l sau 5l pah shustache, de la o pompa unde nu bate camera prea bine. Nu e ca si cum cumperi motorina la pet in fiecare zi. 2l de motorina te tin mult si bine pt curatat de lant si jante, ani de zile, ca dai si tu o gaurica in dop s-o dramuiesti cum trebe. Ca asa-i in tenis.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mergi la pompa, pui in sticla, pana vine careva sa te traga de urechi esti gata. Nu ti-o ia nimeni, mergi si platesti.

Alternativ, daca vrei sa fii 100% corect si legal - iei o canistra de 5l din aia de plastic, care are toate certificarile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

eu cumpar cam la 2 sapt in bidon de 20 de litri, omul de la benzinarie zice ca nu-i problema, doar ca nu poate alimenta el (cum face la masini) ca l-ar vedea pe camera, eu pot sa-mi bag linistit. Du-te cu tupeu, in afara de a-ti lua banii pe benzina nu are ce sa-ti faca :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Am cautat dar poate n-am nimerit cuvintele cheie. Nu prea pricep cum 2 soricei infipti in acelasi furtun ar putea "peria" laturile foii care e destul de groasa. Curbati? Nu mi se pare ceva viabil. Confirm, cu Kettenmax si motorina a iesit lacrima!

 

 

Am cautat dar poate n-am nimerit cuvintele cheie. Nu prea pricep cum 2 soricei infipti in acelasi furtun ar putea "peria" laturile foii care e destul de groasa. Curbati? Nu mi se pare ceva viabil. Confirm, cu Kettenmax si motorina a iesit lacrima!

poti pune o conducta auto de frana din cupru care sa ajunga la 1-2 mm de foaie dar avand orientarea in jos si pe interiorul conductei un colier de plastic care tensionat atinge foaia astfel incat sa se prelinga ulei pe foaie. este suficient pe o parte a foii. la mine functioneaza de 4-5 ani. am o electrovalva legata prin contactul cu cheie (de la luminile de pozitie ) un robinet de acvarii sub ea si deasupra ei ca rezervor un furtun de 1/2 transparent ca si rezervor ce are in capat un dop gaurit cu acul ca sa nu faca vid. curge gravitational, pe robinet am un semn si folosesc doua pozitii, pentru strada si pt enduro

Editat de yuk
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...