Sari la conținut

INTRETINERE LANT, MARCI/TIPURI - Totul Despre


TonyTA
 Share

Postări Recomandate

Voi luati motorina direct de la peco? In bidon sau cum? Ca stiam ca nu te lasa in recipient de plastic.

 

daca e canistra de plastic nu zice nimeni nimic.. aia e ideal, daca nu o sticla de plastic cu gura mare sa fie usor de bagat teava de la pompa. odata ce ai apucat sa pui in sticla nu iti mai fac nimic :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Vizitator _Raul_

Epic topicul asta.

Ce postari pe la început... benzina, fairy, apa, kerosen, perii de sarma, periuțe de dinți.

Și vorbim de 2008, nu de 1958.

După prima pagina am dat skip, dar cred ca as putea jura ca a existat cel puțin unul care s-a lăudat ca el folosește diluant :))).

După care te miri de ce sunt populare BMW-urile...

Și unii mai sunt și niște mega super membri... :)))

Editat de DeVazut_TM
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutari, mi-am cumparat un spray motul chain lube road+, insa mie mi se pare ca se usuca foarte rapid, am dat pe lant si mi-a scapat si pe mana unpic si aproape instant s-a intarit, plus ca e putin lipicios. Asa sunt toate? Mai foloseste cineva produsul? Voi ce utilizati cand ungeti lantul?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E lipicios sau nu e? Ca ar trebui sa fie... altfel zboara de pe lant. Si intaritul e normal.

Eu folosesc Valvoline alb, tot asa se intareste si ala, tot asa se lipeste. Ceea ce e ok, Repsolul zbura rapid de pe lant.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

atunci e ok, da e lipicios. Chestia ce m-a pus pe ganduri ca daca se intareste asa, sa nu rigidizeze lantul, sa apara alte probleme deci sa inteleg ca e ok.

Si atunci cum lubrifiaza, la caldura se inmoaie, sau ramane in starea asta?

 

Inca o intrebare, ar trebui sa dau si pinioanele cu ulei, cat se poate? Lantul meu era destul de curat, nu cred ca necesita si spalare dupa cum l-am vazut eu, lantul trebuie curatat inainte de fiecare lubrifiere sau doar cand e murdar? Si ce inseamna murdar la un lant :))

Multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu pot sa explic ce inseamna murdar... se vede.

Nu e nevoie sa dai pe foaie si pinion, doar pe lant, sa intre intre zale. Eu curat lantul cam la 5-600 km si il ung cam la 2-300 km. Depinde de mai multi factori... mergi prin praf, oras, drum lung, ploua, nu ploua...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O intrebare oarecum urgenta... ajung maine prin Bucuresti cu niste treburi de servici iar timpul nu imi permite sa umblu prea mult. Stiti vreun magazin prin sectorul 5 care sa aibe spray Bel ray Super clean chain lube?

 

LE: dupa ceva sapaturi pe google, am gasit :)

post-96744-0-10253800-1498662183_thumb.jpg

Editat de ZBENG
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am folosit Chain lube-ul de la motul, insa dupa aprox. 100 de km mi se pare ca este iarasi uscat, adica dau cu degetul pe lant se ia unpic, nu mult, dar nu mi se pare ca e uns, se simte putin vaselina aia lipicioasa dar nu se vede ca si cum ar fi uns. Trebuie sa-l ung iar? Asa iute se "termina" vaselina asta?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M-a mancat in fund sa-l "poponetez". Cu Kettenmax, treaba faina, a iesit bec cu ~300ml de amestec motorina/benzina, nitel spray si carpa. Mai nasol ca acum, curat fiind, daca trag de el la 1/2 foii spate, se dezveleste dintele >50%, deci se cam cere schimbat. Cu el murdar zau ca nu se dezvelea mai mult de 1/4 din dinte, si sageata era sensibil mai mica, acum a trebuit si intins... :-L

post-5325-0-33871300-1499450436_thumb.jpg post-5325-0-25280500-1499450458_thumb.jpg

Editat de john17
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce parere aveti despre lubrifianti uscati cu teflon?

mai exact despre cel din imagine.

 

post-6144-0-40740600-1500444013_thumb.jpgpost-6144-0-57556300-1500444020_thumb.jpg

 

il folosesc de vreo 1000 km si singura chestie care am observat........... e ca lantul e tot timpul uscat :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu-l cunosc pe cel in cauza, insa am folosit Profi Dry Lube la mobra precedenta si am fost f multumit, acum nu se mai comercializeaza in Louis si nu am stiut de unde sa iau asa ca folosesc deocamdata spray conventional. Da, pare uscat lantul, toata lumea ma intreba cand am de gand sa-l ung :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce parere aveti despre lubrifianti uscati cu teflon?

mai exact despre cel din imagine.

 

attachicon.gifP_20170718_235423.jpgattachicon.gifP_20170718_235434.jpg

 

il folosesc de vreo 1000 km si singura chestie care am observat........... e ca lantul e tot timpul uscat :)

 

Teflonul are nevoie de un "transportor", un lichid aerosol in cazul spray-urilor care, dupa ce si-a facut treaba de obicei se evapora. Intrebarea e cat de compatibil este acesta cu cauciucul o/x/rw (etc) - ring-urilor. Daca le ataca in timp... mai bine cu mizerabilul spray clasic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma gandesc ca, pt PDL cel putin, fiind spray gandit pt uns lantul de mobra, cu specificatie clara ca se preteaza la O,X,Z si ce ringuri or mai fi, fluidul e unul friendly cu guma. Oricum fluid exista si in spreyul clasic care e lichid la pulverizare, trebe lasat 10-15 min si apoi devine marmelados.

Sta sau nu sta (pe tigai cine tine "muflonu""?), eu am facut +30k ungand lantul doar cu spray muflon si am vandut mobra cu kitul de lant inca in stare buna!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si cealalta intrebare... cat tine stratul de teflon pe pinioane / zale?

avand in vedere ca tot timpul este frecare intre ele

 

Asta e o alta intrebare buna... cum lantul e aparent uscat tot timpul, cum stii cand sa dai din nou cu spray?

» Post actualizat in 20 Jul 2017 09:12

Ma gandesc ca, pt PDL cel putin, fiind spray gandit pt uns lantul de mobra, cu specificatie clara ca se preteaza la O,X,Z si ce ringuri or mai fi, fluidul e unul friendly cu guma. Oricum fluid exista si in spreyul clasic care e lichid la pulverizare, trebe lasat 10-15 min si apoi devine marmelados.

Sta sau nu sta (pe tigai cine tine "muflonu""?), eu am facut +30k ungand lantul doar cu spray muflon si am vandut mobra cu kitul de lant inca in stare buna!

 

Eu ma refeream la spray-ul din poza, pe a carui eticheta nu este mentionat nimic referitor la o-ringuri. Nu zic ca nu e bun, chiar m-ar interesa o varianta de ungere a lantului mai putin mizerabila, trebuie insa studiata problema.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da' voua nu va place Bel Ray Blue Tac?

 

E cel mai ok spray din cate am incercat pana acum si am incercat cam tot ce e pe la noi...

De cand am VTR-ul si pe autostrazi sau drumuri libere/mari prin viteze mai mari, aveam nevoie de ceva mai lipicios...dar nu cu teflon pt ca in trecut teflonul mi s-a parut atat de uscat incat nu prea lubrifeaza + ca se da al dracu de greu jos la curatat.

Eh, Blue Tac asta nu e cu teflon, dat pe un lant curatit si degresat bine, sta pe lant si la 180 + km/h...dar, cand pui mana pe lant nu e uscat ca la teflon, e un fel de combinatie intre unsuros si gumos/lipicios. Si se ia repede/usor cu motorina.

 

Eu il recomand.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Revenit dupa o tura mai lunga, de cca 5000 km prin Europa. Lantul a fost spalat abia in Budapeste (la o spalatorie cu jet, m-am miscat de parca furasem ceva, mare lucru nu a iesit, dar se vedea parca luciul lantului), asta dupa ce tranzitasem Romania, Servia, Croatia, Slovenia, o parte din Italia, Austria (Viena), apoi Ungaria. Am mers mult pe ploaie, am bagat si drumuri neasfaltate (deh, enduro-touring). Lantul uns doar cu ungatorul facut de manutele proprii. Nu stiu cum m-as fi descurcat cu spray, in conditiile in care nu am nici cric central, dar nici chef sa repet operatiunea la maxim doua zile.

Din Budapesta am mai facut cca 1200-1400 km pana sa trag la depou (ca a fost si Mako "pe traseu"- e mult spus, ne-am dus glont acolo, apoi ne-am trezit ca n-ar fi rau sa facem o Transalpina). Cine ma-sa sa curete/unga lantul cu spray? Bunica poate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa cum spune titlul vreau sa stiu ce sprey folositi dar si ce recomandati. Eu am folosit bel ray bluetac si nu sunt multumit de el, adica nu mai sunt. Mai mutl de 500km nu pot merge cu moto ca se duce si trebuie sa curat si sa dau iar cu sprey .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...