Sari la conținut

Animalele noastre


Postări Recomandate

despre ce conditii vorbim aici?

Aer conditionat , carne de supermarket , apa din perete , probabil ceva graunte de pe la petshop , televizor lcd , caca in parcul de la catedrala , etc . Sunt lucruri de care nu au parte in salbaticie . Nu sunt adeptul cresterii animalelor salbatice in captivitate si din acest motiv nu merg nici la circ si nici la gradini zoologice .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 4,3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Stati asa ca asta-i rasa in sine si se numeste Ciobanesc Cehoslovac nu d-aia din povestea Scufitei Rosii..Ca provin din ancenstralul lup este altceva.Dar s-au facut selectii si s-a ajuns la caini de rasa.Eu cunosc mascul,chiar f bine,din rasa asta si va pot spune ca-i un caine grozav..

Editat de iulia_boris
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

a luat decizia de a cumpăra doi lupi sălbatici din pădurile Cehiei pentru care a plătit 2.000 de euro

 

eu nu vad nimic de "rasa" "caine' ... dar imi suna cunoscut .. "lupi' si "salbatici" ... maine poimaine ... o sa vrea un rinocer african, dar nu de ala "curat" ci un ascendent de rinocer imperechiat cu pudel .... dar salbatic ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Seamana, dar oare rasare? In articolul ala posesorul declara ca sunt "lupi salbatici din paduri", adusi cand erau pui.

 

Sunt de acord cu @Iulia_boris. E Cehoslovac toata ziua. Si cred ca e acelasi exemplar care l-am mai vazut pe la expozitii. Arata a lupi, dar nu mai sunt lupi de ceva timp.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai si atunci de ce a declarat ca sunt lupi salbatici din paduri? Doar de efect artistic, sa se dea mare ca a domesticit si dresat niste lupi care de fapt nu sunt lupi?

 

 

Cel mai probabil. Nu sunt expert, dar din cate stiu, lupii salbatici nu pot fi dresati. Intotdeauna vor fi lupi si vor face ce vor ei, nu ce li se zice. Plus ca nu ai cum sa-i tii in casa si nici un curte. Aia au nevoie de foarte mult spatiu.

 

Cehoslovacii se trag din lupi, dar au fost selectati pe lina celor care prezentau obedienta si nu erau agresivi cu oamenii. Fix cum au fost alesi cainii acu' 10-20 de mii de ani.

 

http://wolfdog.ro/

 

Pe site-ul de mai sus e facuta o mica prezentare asupra rasei. Acum sper sa nu vorbesc prostii

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu vorbesti prostii stai linistit..Despre caini din rasa asta-i vorba.Cine crede ca ala a luat fiare din padure si le plimba-n lese se insala..Pana una alta nici cainii din rasa asta nu-s chiar pt oricine pt ca si-au pastrat destule trasaturi din lup.Cine-i curios sa vada cum se traieste printre lupi sa caute documentarul cu un canadian care fusese 'adoptat' in haita de lupi si dup-aia sa vada cum sta treaba.

Editat de iulia_boris
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Cel mai probabil. Nu sunt expert, dar din cate stiu, lupii salbatici nu pot fi dresati. Intotdeauna vor fi lupi si vor face ce vor ei, nu ce li se zice. Plus ca nu ai cum sa-i tii in casa si nici un curte. Aia au nevoie de foarte mult spatiu.

 

Cehoslovacii se trag din lupi, dar au fost selectati pe lina celor care prezentau obedienta si nu erau agresivi cu oamenii. Fix cum au fost alesi cainii acu' 10-20 de mii de ani.

 

http://wolfdog.ro/

 

Pe site-ul de mai sus e facuta o mica prezentare asupra rasei. Acum sper sa nu vorbesc prostii

 

 

De ce nu ar putea fi dresati lupii salbatici?

Zilele trecute am vazut un documentar cu un crocodil "domesticit", nu aligator ci ditamai mastondontul de 450 kg. Cica fusese impuscat in cap si i se schimbase comportamentul.

Cel care-l dresase era un satean si nu mica mi-a fost mirarea cum se pupa bot in bot cu ditamai animalul preistoric.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vlad, ma indoiesc ca era chiar dresat crocodilul ala... probabil bucata de creier lipsa il facuse un fel de leguma, dar cam atat. Crocodilii sunt dinozauri care au doar 2 teluri in viata: supravietuirea si procrearea. Si la primul se pricep foarte bine :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da' nu zici de biologu' care spunea ca-i doar o chestie de timp pana cand il va putea papa pe nebun? Si ca doar il tolereaza si nicidecum ca-l iubeste cum credea inconstientul? A mai fost un documentar despre iubitorii de cimpanzei si care au avut parte unii de mutlari pe viata,unuia ii facuse fatza praf,iar o femeie fusese omorata de un cimpanzeu crescut de mic.Mai,nene,fiarele raman fiare.Asa cred si dresorii de feline pana cand sunt atacati de ele si mor sfartecati..Inclusiv in cazul cainilor se poate intampla.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da' nu zici de biologu' care spunea ca-i doar o chestie de timp pana cand il va putea papa pe nebun? Si ca doar il tolereaza si nicidecum ca-l iubeste cum credea inconstientul? A mai fost un documentar despre iubitorii de cimpanzei si care au avut parte unii de mutlari pe viata,unuia ii facuse fatza praf,iar o femeie fusese omorata de un cimpanzeu crescut de mic.Mai,nene,fiarele raman fiare.Asa cred si dresorii de feline pana cand sunt atacati de ele si mor sfartecati..Inclusiv in cazul cainilor se poate intampla.

Da dar biologul a fost si el destul de nebun ca sa se bage langa fiara.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna tuturor.

 

Va scriu in legatura cu mancarica Fromm, pentru cei care au auzit de ea. Stiti cumva daca se gaseste pe undeva pe la noi prin tara de aceasta mancare? Este cotata international cu 6 stele. Detin un bulldog englez, iar cel mai ok pt el e hrana free corn&grain. Daca raspunsul e negativ, m-ar interesa si pe mine o parere legata de o mancarica buna pt bulldogi. (Exclud deocamda royalul cu mancarica speciala pt bulldogi englezi)

multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

http://www.wolfsblut.com/

 

Buna tuturor.

Va scriu in legatura cu mancarica Fromm, pentru cei care au auzit de ea. Stiti cumva daca se gaseste pe undeva pe la noi prin tara de aceasta mancare? Este cotata international cu 6 stele. Detin un bulldog englez, iar cel mai ok pt el e hrana free corn&grain. Daca raspunsul e negativ, m-ar interesa si pe mine o parere legata de o mancarica buna pt bulldogi. (Exclud deocamda royalul cu mancarica speciala pt bulldogi englezi)
multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La noi multe mancaruri de 6 stele nu-s.Eu avand caine dintr-o rasa cu sensibilitate la multe am ales ,pt inceput,Petkult care-i hipoalergenica superpremium.N-are probleme ca nu-i cu cereale.Acum am descoperit Bosch Bio care mi se pare si mai buna pt al meu avand un continut mai mare in vitamine,glucosamina si condroitina. In plus am un amic crescator de bullmastiffi care-si hraneste cainii cu Bosch si care n-are probleme cu ei.In general orice hrana fara cereale este recomandata mai ales raselor cu predispozitii alergice.Cum bulldogul englez sta la baza formarii rasei bullmastiff pot spune ca impart cam aceleasi probleme.Cu primul caine aveam probleme de la toate mancarurile mai putin de la Artemis.Dar si de la aia i-a crescut fosforul de 5 ori peste limita.Dup-aia l-am trecut pe gatita si n-au mai fost probleme.Cred ca la fel voi face si cu asta doar ca acum fiind in crestere il hranesc cu croante.

Royal Canin, pt mine, este o mizerie ca sa nu mai spun ca aia destinata rasei este strict marketing.

Editat de iulia_boris
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...