Sari la conținut

Animalele noastre


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 4,3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Fericire... nume misto de caine.

 

Iti dai seama ce haois e in parc cand strigi si fluieri "Fericire, Fericire, unde esti? Hai, Fericire, vino incoa'" :))))))))))))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Lasa ca le fac poze cand ma duc sâmbătă. Papa bine băieții mei,papa oi,porci,capre,zer. Sunt fericiți.

Io stiu ca-s namile dar pana nu-i urci pe cantar crede-ma ca nu stii sigur.Am patit-o de mai multe ori ,si nu doar eu, sa ma-nsel..E bine daca sunt hraniti cum trebuie ca-n ultima perioada vad stane unde cainii-s morti de foame ceea ce mi se pare inadmisibil.Chiar daca-s metisi si nu de rasa trebuie hraniti..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Io stiu ca-s namile dar pana nu-i urci pe cantar crede-ma ca nu stii sigur.Am patit-o de mai multe ori ,si nu doar eu, sa ma-nsel..E bine daca sunt hraniti cum trebuie ca-n ultima perioada vad stane unde cainii-s morti de foame ceea ce mi se pare inadmisibil.Chiar daca-s metisi si nu de rasa trebuie hraniti..

Am un cantar de moara, ii cataresc periodic. Totodata ii tin din scurt pe vitamine si calciu, bineinteles dupa cum dicteaza medicul veterinar. Eu doar le fac vaccinarile periodice, nu lasa pe altcineva sa ii intepe :))

Si da! Multi isi bat joc de ei, cand ii cumpara nu constientizeaza cat consuma un astfel de animal si nu vor sa investeasca nimic in ei. II vezi subnutriti si rahitici cu membrele strambe si trasi la fata. Pacat de ei. Intr-un final ajung pe slobozi pe camp sau mai rau, in saci.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am ajuns pe la cateva stani. din placere. mare placere.

sunt foarte putini caini de rasa. in nord sunt caini care aduc a crb, dar ceva mai mici si mai zvelti. in rest amestecati. cel mai des se intalneste carpatinul. dar si corb si mioritic. de cativa ani au aparut si caucazieni foarte agresivi mai ales cu oamenii(nu-i chiar o placere sa te apropii sau sa intalnesti o stana cu paznici caucazieni, mai ales sa fie ciobanul departe sau sa fie mistocar, sa asmuta cainii ori sa-i lase sa faca ce vrea) au mai aparut kangal si asiatic. ambele rase uriase, kangalul dezlanat, fara vreo treaba cu lupii sau ursii, este trimis acasa, ca nu face treaba. asia centrala mai mult se bat cu ceilalti caini decat sa pazeasca turma de pradatori. ciobanii scapa repede de ei, pentru ca, daca nu au caini deja invatati, kangalul, ciobanescul de asia centrala, chiar si cauzazianul devin caini de lant, de curte.

vroiam sa spun ca se intalnesc caini de stana, nu de rasa. iar de sunt si de rasa, mananca impreuna. majoritatea ciobanilor nu stiu standardele si nici rasele (nu asa cum le stim noi). ciobanii nu pun pret pe cum arata un caine, ci pe ceea ce face un caine, pentru ca ei nu traiesc de pe urma vanzarii puilor de caine, ci de pe urma oilor, vacilor si produselor lor.

 

Io stiu ca-s namile dar pana nu-i urci pe cantar crede-ma ca nu stii sigur.Am patit-o de mai multe ori ,si nu doar eu, sa ma-nsel..E bine daca sunt hraniti cum trebuie ca-n ultima perioada vad stane unde cainii-s morti de foame ceea ce mi se pare inadmisibil.Chiar daca-s metisi si nu de rasa trebuie hraniti..

https://republica.ro/oameni-c-i-caini-o-poveste-adevarata-despre-nic-te-ciobanec-ti-legendari

https://republica.ro/o-poveste-despre-ciobani-salbaticiuni-c-i-caini-in-vremea-vanatorii-scrisa-de-un-om-care-s-a-retras-de

sunt 2 articole despre caini si ciobani ale lui marcu jura. daca va plac, gasiti si mai multe articolescrise de el aici https://republica.ro/autor/marcu-jura

intr-unul din articole sunt mai multe denumiri de caini, nu mai stiu in care, ca le-am citit acu ceva vreme.

sunt lungi, dar vine weekendul...mie mi-au placut.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Evident ca fiind cioban el retraieste cu drag copilaria printre oi,caini si ciobani.Stie destule ..In primul link cel mai de luat in seama este autorul primului comentariu Cezar Dan Osiceanu. El este cel care-a contribuit la omologarea ciobanestilor Carpatini si Mioritici dupa cum spune.In rest ,cum spune si el,frumoasa povestea.Beletristica .Intotdeauna mancarea va fi pt orice caine cea mai eficienta metoda de a tine cainele in frau.Cu asta-l tii la respect.Taiatul urechii este cea mai mare tampenie ,ca nu va face cainele mai rau niciodata ca i-ai taiat urechea sau coada.Ca sa nu mai spun de arsul pe nas cu fier rosu..Si acum se fac operatiunile astea,din pacate.Cainii asiatici sunt tot ciobanesti asa ca nu vad de ce ar fi altfel decat ai nostri.Ca-s mai agresivi de acord.Ai nostri sunt mai echilibrati un pic.Desi la Corb am reticente.Ai vazut Kangal sau Centrasiatic ,Caucazian sa dea inapoi din calea lupului ? Ca spuneai ca se bat cu alti caini asa pt el lupul este tot un fel de caine.Am vazut ,undeva prin stepele turcesti,cum Kangalul a facut praf lupul..Turmele turcilor,kirghizilor si ce natii mai sunt acolo sunt pazite de Kangali .Si aia au pe langa lupi, rasi,jaguari..Posibil ca ursii sa nu le trezeasca instinctul ei provenind din zone lipsite de ursi.Asa am vazut caine de rasa comuna care-a alungat ursul.Si da,nu trebuie ca un caine sa fie urias ca sa fie eficient.Sincera sa fiu dac-as avea stana nu mi-as lua ciobanesti asiatici ci romanesti.Orice natie are proprii caini ciobanesti pt diverse preocupari.Ce ma seaca pe mine la inima este ca ei opresc,la fatari, ce le convine,pe de-o parte inteleg,iar ce nu, omoara sau ii lasa liberi prin munti..

Editat de iulia_boris
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am recitit ce am scris...si e cam dezlanat(ca tot e vorba de stana si ciobanesti) si cu dezacoarde.

Ciobanii nu sunt chiar vorbareti, iar cei vechi sunt chiar mistocari. Respectul lor il capeti nu prin vorbe ori gagdeturile performante din rucsac. Ci prin mult bun simt si respect. Prin fapte. Si mai ales aratand dragostea de animale. Daca Osiceanu ar fi avut putintica rabdare si respect, ar fi aflat ca taierea unei urechi ar fi pentru un auz mai bun(care nu mi se pare ok, nu cred ca folosete, ba mai capata si sensibilitate, eventual otita), iar taierea cozii ar fi pentru a nu-si acoperi nasul, in pozitia covrig. Oricum, operatiile sunt facute cu varful unghiei, atunci cand sunt foarte mici, atunci cand se vindeca repede mai ales cu ajutorul salivei mamei. Daca cele mici acte de sadism sunt facute pentru un motiv plauzibil, arderea nasului este total de-a-n basca. De 3 ori am fost cu vaccin in munti, numai sa ii arda.

Sunt multe de spus despre Kangal. Poate ce am vazut eu sunt niste caini cu pedigree, traiti in tarc de generatii. Toti aveau coate de vaca(fara sa fie grasi) si nu aveau rezistenta sa mearga cu turma. Si nici agilitate. Nici el si nici Alabaiul nu sunt caini de stana. Alabaiul e foarte puternic si rezistent. E mai mereu masculul alfa, din pacate. Din pacate, pentru ca asta nu-i foloseste la paza. Numai o stana nevizitata de lup isi permite sa tina Alabai. Dar sunt buni la ursi si mistreti. Lupii ataca stanele pe intuneric sau/si ceata sau/si ploaie. Iar de stana e pazita bine, momeala(un lup tanar in general) se apropie de stana din partea opusa restului haitei, atrag cainii si lasa stana nepazita, eventual cu un caine legat. Pe intuneric si ceata sau ploaie, ciobanul doar aude, poate face galagie, dar vede paguba abia cand se crapa de ziua. Daca cainii sunt invatati, nu urmaresc acel lup-momeala mai mult de cateva sute de metri, ci se intorc si continua paza si mai vigilent. Si latra. De obicei in directia opusa celei din care se intorc. Ciobanestii nostri de stana asa sunt triati, nu dupa kg sau inaltimea la greaban ori culoare. De asta se tin multi puiandri, sa se invete de mici la stana. Si, pana pe la 1 an, ciobanii isi dau seama ce tin si ce duc in sat. Ciobanii nu isi bat joc de cainii lor, asa cum spune Osiceanu, sa ii arunce la prima fatare ori sa nu le mai dea de mancare, sa-i alunge de la stana. Nu adevaratii ciobani. Chiar si dintre angajati sunt multi care poarta respect cainilor si ii considera ca facand parte din familia lor. Mai sunt si unii care, de-ar fi trait la oras, sigur ar fi fost dependeti de manele. De obicei nu fac multi pureci la munte si ajung paznici sau ciobani angajati de campie. In schimb sunt castrati intre 1 si 2 ani, ca sa nu plece si sa devina eventual hrana lupilor, lasand oricum stana nepazita. Si ii inteleg.

Cam fiecare stana are cate unul sau doi caini legati. Pentru ca ori sunt prea rai cu ceilalti caini sau cu oamenii ori nu merg cu oile. Ori poate au displazie, nu stiu. In general sunt mari, oarecum diformi, disproportionati. Ca si Alabaiul, Caucazianul este foarte puternic, dar mai ciobanesc. Insa mai putin ascultator. Proprietarii de oi care stau si cu oile, nu vor sa nu ii poata controla si sa atace oamenii. Am intalnit ciobani care tineau acasa Caucazieni si aduceau la stana metisi de-ai lor. Sunt multe de spus, dar nu e nici locul, nici momentul. Sunt multe rase de-ale vecinilor care sunt aproape aceleasi cu ale noastre. Caini traco-geto-daci. Inca ceva, mai avem o alta rasa de caini romaneasca omologata international, care a ajuns in Slovacia acum cateva sute de ani, odata cu pacurarii(pastorii) bucovineni, maramureseni. Acel caine balan pe care il gaseim cam in orice stana, nu neaparat cu trasaturi comune, este ciobanescul slovac cuvac
care devine din ce in ce mai mult un caine de expozitie, cu probleme medicale pe care nu le-a mai avut. Cred ca si rasa italiana Maremmano Abruzzese isi are radacinile tot din muntii nostri, dar e mai greu de aflat si neinteresant, pierzandu-si originile in negura vremurilor de mult trecute https://en.wikipedia.org/wiki/Maremma_Sheepdog


Ei urda, urda o numesc, iar janditei, jandita-i zice. Au multe alte denumiri de produse, unelte, porturi. Urda se numeste urda si in Slovacia, si in Spania, si in Albania sau Grecia si in multe alte locuri unde inca mai traiesc vlahi, aromani, armâni si altii de-acelasi sange.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din pacate ,incet dar sigur ,oieritul asta traditional va disparea..Odata cu el si cainii priceputi intr.ale pazitului turmelor.Si apar cainii de show.Dar aproape toti au sange de Kangal in ei dac.ai vazut..Cainii pet trebuie sa fie aspectuosi si sanatosi si cat mai putin agresivi.Chiar daca vorbim de Ciobanescul de Pirinei,Kuvazs,Sarplaninac..Ca si la Ciobanestii Germani sunt linii de lucru si linii de show unde exemplarele difera atat la aspect cat si la comportament.Si este normal.Daca locuiesti intr un bloc da.ti place un flocos alb si te hotarasti sa.ti iei unul de Pirinei evident ca nu te vei duce la stana sa.l iei ci de la canisa.Ca de fapt conteaza decisiv utilitatea lui.Ori la bloc nu.ti goneste lupii si ursii ci se plimba printre sute de oameni.D.aia par niste namile fara temperament.Ciobanul n.are nevoie de inaltime la greaban.raport cranionazal,lungimea cozii,samd ci de eficienta.Insa crede ma ca daca te ocupi chiar si de unul dintr o canisa il poti dresa in sensul pt care a fost creat.Doar ca locuind printre oameni,ceea ce nu se poate spune despre locuitul la stana,nimeni nu.si doreste o namila care poate face probleme stapanului.Am auzit de prea multe ori fraza' asta nu.i ca ala din trecut' dar este nedrept pt cei crescuti in canise pt ca ei au doar adormite instinctele si nu moarte definitiv.Sunt latente.Si au demonstrat.o destui caini fara sa fi fost dresati special, in situatii critice.Pur si simplu ' si au adus aminte' ca ei stiu mai multe decat sa doarma pe canapea.Evident ca exista si caini fricosi,timorati dar asta se intampla inclusiv la stana.Agresivitatea cainelui,ca tot ai adus vorba de otita,poate fi si din cauze medicale nedescoperite.Tot mi se par exagerari chiar si aia cu coada taiata doar ca i.ar taia din miros..Coada aia ofera echilibru in alergare,un bun balans ,coada inchide cumva corpul pt pastrarea caldurii in noptile geroase.Stiu ca se fac cand sunt f mici .In fine.Cert este ca ciobanii cauta anumite trasaturi si caracteristici la cainii lor ca ei nu vor caini de show.


» Post actualizat in 09 Dec 2017 14:16


Si.n alta ordine de idei nu toti cei care au caini se pricep si la alesul partenerului optim pt monta.D.aia vezi coate de vaca,displazici..Probleme de temperament .Un caine cu astfel de probleme trebuie exclus de !a reproductie dar asta multi nu vor s.o faca.

Editat de iulia_boris
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Postez pentru o prietena care pleaca din tara si nu poate lua motanul cu ea. Am facut topic separat dar ma gandesc ca daca pun linkul si aici motanul are o sansa in plus sa isi gaseasca un nou stapan. Bucuresti si judetele adiacente.

/index.php?/topic/751153-se-da-spre-adoptie-aka-se-doneaza-motan-negru-bucuresti/

 

 

 

post-93642-0-32863800-1517651927_thumb.jpg

Editat de XaeL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Daca e o asa mare iubitoare poate sa-l cipeze si sa-l ia. Facand o mica divagatie eu nu-i inteleg pe cei care pleaca cu anii si isi lasa copii aici.

Corect.

Metal Heart,trage asa de tare incat sa-i pui tepii in interior? La un moment dat asta poate deveni periculos pt gatul lui..Poti folosi o strangulanta simpla gen funie,de material textil.Este mult mai eficienta.Sa stii ca tepii aia ,de multe ori,practic ii enerveaza decat sa-i corecteze.

chopper_avo,ceh? Este in elementul lui..

Editat de iulia_boris
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iulia, da, inca e destul de sturlubatic si zvapaiat.
Mai am o zgarda tip lat din zale, destul de subtire, dar s-a-nvatat golanu' si si-o scoate de pe cap. Merge la pas, aia se largeste, atarna, si e foarte usor sa-si scoata capul. Nu conteaza cu ce-l tin, cand i se pune pata pe ceva, de abia-l tin. Asa ca pt moment, aia cu tepi e cat de cat ok. Cu o din aia de tip funie cred ca s-ar strangula imediat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Astazi dimineata am gasit cainele mort in curte, avea 8 ani, ce s-a intamplat nu stiu, ziua statea in lant, noaptea il lasam liber in curte. Seara trecuta l-a eliberat fiul meu, a vazut ca nu e chiar asa vioi catelul dar nu a dat importanta, a crezut ca nu are chef de joaca l-a mangaiat si a intrat in casa. E nasol tare sa nu il mai vad, toata ziua aveam treaba cu el ba un mars la cusca, ba il mangaiam, mai o schema, mai o figura.

Pe alta parte, nu demult s-au mutat langa mine niste tigani dubiosi, eu in curte am motociclete, atv-uri la reparat, poarta o tin legata cu lant si lacat noaptea dar totusi daca vine vreunul la furat nu il impiedica aspectul asta.

As vrea acum sa imi cumpar un amstaff, am citit putin despre ei pe net, lui maicamea ii este frica de asa un caine chiar daca i-am explicat ca nu e agresiv cu membrii familiei. Habar nu am ce sa fac. Daca imi iau un amstaff si o simte pe maicamea ca ii este frica ce se poate intampla? Ciobanesti sau alti caini cu parul lung nu as vrea. Voi ce imi recomandati, pe scurt un caine de curte, iubitor cu familia si agresiv cu strainii?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un caine de paza este un caine cu un caracter puternic. Trebuie să îl domini intr-un fel sau altul. Eu mi-am adus de la ferma o fetiță de ciobănesc bucovinean, ca sa il tin in curte. Cand a facut 4 luni era deja cât băiatul meu (cand se ridica in 2 picioare). Băiatul meu obișnuit cu husky,brac german, caini blanzi în general, începuse să fie dominat de cățelușa. La fel si soția. Una peste alta cățelușa făcea ce vroia cu ei,ma refer la ciupituri,mărait,găuri în pantalon etc. Nu este suficient să fii tu dominant,trebuie să fie si restul membrilor din familie. Dacă asta nu este cazul(mama ta) gandeste-te bine inainte sa aduci un caine de paza în curte. Sunt n si n cazuri de atacuri asupra membrilor familiei mai slabi(copii,bătrâni,femei). Si aici nu ma rezum numai la rase tip pit bull,amstaff,dog argentinian etc. Un caine ținut în curte diferă enorm fața de unul care doarme cu tine în pat, deși nici acolo nu poti avea siguranta maxima(cand este vorba de rase de paza).

Cea mai simpla treaba este sa iei un ciobanesc german,sau rottweiler. Ar mai fi malinois,caine foarte inteligent, cere ceva dresaj si disciplina...akita, rasa foarte inteligentă,foarte calculați. Dacă ai copii si bătrâni eu sincer m-as opri la ciobănesc de berna. Este un bun paznic, este foarte iubitor cu copii si familia în general. Am un amic care îl creste in apartament de ceva timp. Înainte de apartament a stat în curte vara/iarnă. S-a adaptat bine în ambele situatii. Il apara fetiță de parca ar fi pitbull dar cand te cunoaste parca este bishon, vrea numai în brațe.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum zice si Sabin, cu un rottweiler nu dai gres. Ar mai fi si dobermanul. Dar, cu toate astea, cainele nu trebuie sa domine membrii familiei, ci invers, indiferent daca este rasa agresiva sau nu.

Pentru inceput, monteaza-ti niste proiectoare cu senzori si niste camere de supraveghere. Poa' sa fie si fake, din alea care au doar un led rosu in spate, sa para ca inregistreaza...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum zice si Sabin, cu un rottweiler nu dai gres. Ar mai fi si dobermanul. Dar, cu toate astea, cainele nu trebuie sa domine membrii familiei, ci invers, indiferent daca este rasa agresiva sau nu.

Pentru inceput, monteaza-ti niste proiectoare cu senzori si niste camere de supraveghere. Poa' sa fie si fake, din alea care au doar un led rosu in spate, sa para ca inregistreaza...

Sa stii ca m-am gandit sa pun niste camere fake momentan. Rottweiler daca aduc acasa trebuie sa ma mut :), totusi cred ca am sa merg pe amstaff.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...