Sari la conținut

Animalele noastre


Postări Recomandate

Vi-l prezint pe Vasilica (prietenii il striga Edi).

Specia - Vanatorus maximus, se ocupa cu alergarea si prinderea soarecilor, serpilor, cotofenelor, porumbeilor si - ocazional - nevastuicilor, pe care le expune in mod corepunzator in garaj. De asemenea, in urma unei discutii avute cu Edi, cainii vecinilor s-au prins ca nu mai e sanatos pentru ei sa se rahateasca in fata portii mele.

Politicos (saluta de fiecare data cand ma vede, multumeste cand i se da voie in casa), scandalagiu (ma miauna de ma sparge pana obtine ceva lapte - smantana - sau ce am la indemana de mancare), ii place sa patruleze gardul si sa doarma in salcia din curte (iarna bineinteles ca se baga in garaj la cadurica).

Un maidanez pe care l-am gasit de pui abandonat intr-o punga de 1 leu in fata cladirii in care am biroul.


» Post actualizat in 16 Oct 2018 19:06

Vi-l prezint pe Vasilica (prietenii il striga Edi).

Specia - Vanatorus maximus, se ocupa cu alergarea si prinderea soarecilor, serpilor, cotofenelor, porumbeilor si - ocazional - nevastuicilor, pe care le expune in mod corepunzator in garaj. De asemenea, in urma unei discutii avute cu Edi, cainii vecinilor s-au prins ca nu mai e sanatos pentru ei sa se rahateasca in fata portii mele.

Politicos (saluta de fiecare data cand ma vede, multumeste cand i se da voie in casa), scandalagiu (ma miauna de ma sparge pana obtine ceva lapte - smantana - sau ce am la indemana de mancare), ii place sa patruleze gardul si sa doarma in salcia din curte (iarna bineinteles ca se baga in garaj la cadurica).

Un maidanez pe care l-am gasit de pui abandonat intr-o punga de 1 leu in fata biroului.

post-99141-0-05464600-1539716579_thumb.jpg

post-99141-0-24897800-1539716763_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 4,3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Se drege cu Calciu fara probleme..Dar da-i si Vitamina C ca rezultatul sa fie perfect.

 

Flower,ptiu,zici ca trage a moarte pisica din poza..Tu vrei doar s-o faci de ras?

Daca tin eu bine minte, vitamina D fixeaza calciul la căței (si nu numai la ei)! Si expunerea la soare ajuta pe tema asta.

Sa va traiasca "fiarele" si sa fie sanatoase!

Flower, show us ur pussy! :crack:

Editat de john17
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da,vitamina D este pt fixarea Calciului .In general Calciul,de la farmacie, vine la 'pachet' cu vitamina D.

Vitamina C face un ansamblu ,impreuna cu cele 2 enumerate,perfect pt osatura ,musculatura,articulatii,tendoane.Nu doar la caini este valabila ci si la bipezi.Organele noastre sunt asemanatoare nu-i nimic fantastic.

Editat de iulia_boris
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In imaginea alaturata o prezint pe Minnie. 2 kile de matza, desi are deja 2 ani. Matza cartierului, casa ei e ba pe la mine ba pe la vecinu (desi parca mai mult pe la el). II baga in seama de fapt pe la toti vecinii din cvartal, unde degusta mancaruri pe furis din bucatariile oamenilor, exploreaza neinvitata diverse case, cerseste pe la toate gardurile de parca nimeni nu o hraneste, maestra in evitat cainii. Da, simpatica rau.

In continuare - Bella. Greu sa prind catelul asta neminscat. O corcitura de pointer cu brac, din subspecia “sapa tot”, s-a ocupat in ultimii 5 ani cu reamenajarea gradinii mele. Cred ca vreo 100 de catei ca asta ar sapa metroul ala din Drumul Taberei mai repede ca batalionul de Dorei care - cica - se ocupa de obiectivul in cauza.

I se mai zice si “Cateaua cu dintii de fier”. Mare amatoare de gratar. Ma refer la utilajul numit gratar. A rupt cu dintii vreo doua pana acum. Si de garduri de sarma. Pe care le roade. Asa ca nu mai are tarc, umbla prin toata curtea in legea ei. Foarte preocupata de starea fizica a matzelor din zona, le alearga de zor prin toata curtea. Exceptie face bineinteles motanul Edi. Mde, membru al haitei.

post-99141-0-75537600-1539799259_thumb.jpg

post-99141-0-56173900-1539799284_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pare cam grasuta Bella..Grija mare la cum o hranesti ca multe kg in plus nu-i fac bine.Altfel sa fie cu totii ,ai tuturor,sanatosi!

Multam de urari.

Da, si mie mi se pare ca s-a cam ingrasat in ultima luna, desi nu am schimbat regimul alimentar, insa si poza nu prea o ajuta. Urmaresc evolutia ei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Ea a fost Suzi... 4 iulie 1999 - 7 noiembrie 2018
Pe noi ne-a adoptat la începutul lui 2003...

Rămas bun, Suzi!

 

 

post-7334-0-59506600-1541621366_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu siguranta Suzi a avut o viata tihnita si frumoasa alaturi de voi. Sunt convins de acest lucru. Durerile noastre sunt doar ale noastre si nimeni nu poate sa ne spuna cand este timpul sa „mergem mai departe” sau „sa trecem peste asta”. Pierderea unui suflet care era „permanent langa noi”, a „iubirii fara de rasplata” e sfasietoare. Ne obisnuim cu ei, fac parte din familie si cand vine momentul despartirii......tare greu este.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E greu, fetele au deschis ochii cu ea în preajmă. Suzi era o pisică foarte atașată de familie, dar nu prea prietenoasă cu cei din afară. I-a zgîriat și scuipat pe aproape toți care au venit pe la noi... Dar pe fetele mele le-a lăsat să-i facă orice doreau ele! N-a scos nici măcar o singură dată vreo gheară la ele.

 

Am zis că ne-a adoptat ea pe noi pentru că chiar așa am simțit. Noi am primit-o cînd avea trei ani și fata cu care stătuse pînă atunci ne-a rugat să avem grijă de ea pentru șase luni, cît timp e la studii în SUA. A venit după un an, Suzi a sărit la ea în brațe, s-au pupat și s-au jucat un minut, după care s-a urcat la mine-n brațe și s-a întors cu spatele la fosta prietenă. Ăla a fost semnul că ne-a ales pe noi. Și a mai trăit aproape 16 ani de-atunci!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Tare greu!

Cand am vazut postarea pe facepok mi-au dat lacrimile. Ti-am zis ca am una exact la fel, are 13 ani si a noastra. Cand l-a adus nevasta-mea de la maternitate pe baiat acu 11 ani ea i-a dat tarcoale, l-a mirosit si de atunci a devenit parca a doua mama pentru el. Dormea langa el, cand plangea venea la nevasta-mea in bucatarie si o apuca cu labele de picior s-o faca atenta etc. Este si a mea slabuta, mai are uneori probleme de respiratie, ma gandesc cu groaza cand o veni clipa! Bine ca mi-am mai luat unul, un motan care are 1 an..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...