Sari la conținut

Animalele noastre


Postări Recomandate

E tare greu, am trecut prin așa ceva, fiind și singura pisică din familie... Cu un clan probabil va fi ceva mai mică suferința, deși... Se spune că e bine să adopți cât mai repede un alt suflet, nu am vrut, însă în final așa am făcut și pot spune că te ajută să treci mai ușor chiar dacă fiecare suflețel e unic și nu poate fi înlocuit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 4,3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

  • Admin

Bietul pusoi! 

Știu cum este, acum o luna mi-a murit pisică de 14 ani tot din cauza unei tumori, avea și probleme la inimă. Pe fostul - cel din avatar - pe care îl ținea maică-mea l-am eutanasiat când am realizat ca se va chinui inutil după ce își rupsese o lăbuță, avea 18 ani. 

Ia în calcul și varianta să îl eutanasiezi, nu se mai chinuie inutil și nici familia nu suferă din cauza lui. 

Știu că va durea, dar va fi scurt, îl înmormântezi și te bucuri de ceilalți, măcar mai aveți 3. 

La mine a fost ca un semn, cu vreo câteva luni înainte mi-a ieșit într-o dimineață de sub mașina actualul, era cât o palma. 

Luat, îngrijit, iubit, și acum după 1 an jumate are 6.3 kg. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca sufera vizibil eu l-as eutanasia.Din pacate ei pot ascunde destul de bine durerile.Nu stiu daca-i si aici cazul.Am facut-o  cu primul meu caine.Am facut-o si in cazul unui caine de la munca.Niciodata nu voi lasa un animalut sa sufere ci-l voi lasa sa plece si sa uite de suferinte..Asta inseamna dragostea pt ei.Restul clanului va va ajuta in vindecarea sufleteasca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, l.u.v a spus:

Bietul pusoi! 

Știu cum este, acum o luna mi-a murit pisică de 14 ani tot din cauza unei tumori, avea și probleme la inimă. Pe fostul - cel din avatar - pe care îl ținea maică-mea l-am eutanasiat când am realizat ca se va chinui inutil după ce își rupsese o lăbuță, avea 18 ani. 

Ia în calcul și varianta să îl eutanasiezi, nu se mai chinuie inutil și nici familia nu suferă din cauza lui. 

Știu că va durea, dar va fi scurt, îl înmormântezi și te bucuri de ceilalți, măcar mai aveți 3. 

La mine a fost ca un semn, cu vreo câteva luni înainte mi-a ieșit într-o dimineață de sub mașina actualul, era cât o palma. 

Luat, îngrijit, iubit, și acum după 1 an jumate are 6.3 kg. 

 

Acum 14 minute, iulia_boris a spus:

Daca sufera vizibil eu l-as eutanasia.Din pacate ei pot ascunde destul de bine durerile.Nu stiu daca-i si aici cazul.Am facut-o  cu primul meu caine.Am facut-o si in cazul unui caine de la munca.Niciodata nu voi lasa un animalut sa sufere ci-l voi lasa sa plece si sa uite de suferinte..Asta inseamna dragostea pt ei.Restul clanului va va ajuta in vindecarea sufleteasca.

Am luat in calcul si varianta asta. Probabil voi de recurge la eutanasiere in momentul in care nu va mai putea sa mearga, se va scapa pe el, etc... dar pana atunci nu. Problema cea mare este starea dubioasa pe care o avem. Ne uitam la el si ne termina. Ca mai am 3 sa stiti ca nu prea ne ajuta. Fiecare are locul, obiceiul si rostul lui in casa. Sunt total diferiti si ne impart in mod egal timpul.  Deja exista un gol.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Toata viata mi-am dorit caine.Abia la 39 l-am avut.Eu n-am vrut copii ci un caine.Stii cum mi-a fost cand a trebuit,la doar 6,7ani,sa-l adorm? Dar cele 3 saptamani in care-l vedeam cum se stingea sub ochii mei?  Disperare maxima putin spus.Eu te inteleg f bine.Regula mea este ca atunci cand ochii lui imi cer asta si nu mai haleste,bea apa ,merge atunci este momentul.Poate pisoiul n-are dureri mari inca asa ca nu-i cazul.Deocamdata.Dar multi ,nu zic ca-i cazul aici,il baga la inaintare pe Dumnezeu ca cica el da viata si el o ia asa ca tin animalele chinuindu-se groaznic doar pt niste tampenii.Eu sunt de acord cu eutanasia inclusiv umana.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

1 oră în urmă, iulia_boris a spus:

Dar cele 3 saptamani in care-l vedeam cum se stingea sub ochii mei?  Disperare maxima putin spus

Aici daca ai putea sa ma ajuti cu un sfat. Adica ce ai facut in perioda asta sa fie mai usor? Sau ce nu ar trebui sa fac/ facem. Acum am ajuns acasa si am gasit doamna desfigurata de plans....iar.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Din păcate aici nu te poate sfătui nimeni dintr-un motiv simplu, fiecare are gradul lui de rezistenta la durere sufleteasca. Este o vorba, boală lungă, moarte sigura. 

De aia spuneam și eu și colega de eutanasiere. 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Evident ca nu te pot sfatui nicicum..Eu plangeam si la munca,si-n masina,si-n metrou..Imi puneam ochelarii de soare ca sa nu se vada lacrimile in public.Acasa era apogeul..Si eu si sotul meu plangeam la greu.Ce poti face?  Nimic.Ma uitam la el si nu ma puteam opri din plans.Trebuie niste timp pana constientizezi ca asta-i finalul si trebuie facut pasul eliberator.Desigur ca niciodata nu-l voi uita si chiar si acum dupa aproape 5 ani,ii face pe 30 iunie,il mai plang.Se odihneste la radacina nucului de pe terenul nostru.Eu stiu ca fiecare animalut are locul lui in inimile noastre bine delimitat si nu poate fi inlocuit.La 4 zile dupa adormirea lui am adoptat prima pisicuta.Mi-a luat mult timp sa ma atasez de ea..Se spune ca animalele ne fac toata viata lor un singur rau atunci cand ne parasesc..Din pacate nu pot trai cat noi..

 

Editat de iulia_boris
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu m-am oarecum" imunizat", pentru că am mulți și pentru că nu am încotro. A fost greu la început, primul cățel a murit în chinuri pentru că mă gândeam că poate va scăpa. Regret că nu i-am curmat suferința dar eram prea egoistă, mică și a fost greu. Foarte greu. Pentru toată lumea. Dar au urmat alți pisoi,alți câini..și la un moment dat m-am oprit din a colecționa de pe stradă sau de pe fb pisici abandonate în pivniță cu lunile .. gândește optimist, cât a fost cu voi a dus o viață bună și v-ați bucurat de clipele petrecute împreună. Este etapa în care trebuie să accepți că se va întâmpla indiferent cum dar se va întâmpla. Important este să nu sufere prea mult.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, george05 a spus:

Daca e pranz, leneveala sa fie. 

IMG_20190624_114953.jpg

Pare mai degraba o pozitie de atac cand aude un zgomot suspect. 

Leneveala originala ,autentica se vede mai sus la Kira... 😻

 

Editat de ALEX-CRUISER
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 20.06.2019 la 12:44, chucki a spus:

Un ajutor, un sfat este bine venit de la cei care au mai trecut prin asta.

Situatia este urmatoare: Se da un clan pisicesc format din 4 membri. Mezinul ( e cel mai mic chiar daca are 12 ani), cel mai cuminte, cel mai iubitor, cel mai cel mai dar si cel mai bolanvicios (epileptic de mic, sensibil la purici, mancare, etc) de circa o saptamana (poate maxim 2) a devenit apatic. A si slabit. In prima faza putem sa jur ca este perioada de naparlire. Dar luni a inceput sa ma ingrijoreze starea lui (mananca, bea apa, se spala, toarce doar ca e apatic si parca slabeste de la o zi la alta) asa ca ne-am prezentat la medic. Dupa analizele complete si ecografie a venit si rezultatul: o tumoare care ocupa 70% din suprafata abdomenului. Nici macar nu prea se poate vedea sursa fiind asa mare. Sanse de vindecare 0%. Sanse de ameliorare 10-20% dar asta ar presupune cel putin 2 operatii greu de suportat de catre mat si asa slabit iar rezultatul poate fi 0. In continuare gradul de depreciere este foarte alert. Dupa consiliul de familie (luand in calcul si parerile doctorului in care am mare incredere) am hotarat ca probabil nu va mai avea mai mult de o luna de trait si nu are rost sa-l mai chinuim cu operatii. Ne straduim sa-i asigur tot ce-i place si sa fie un razgaiat.

Dar noi ce facem? De ieri suntem terminati, devastati....  Practic prima fiinta pe care a simtit-o pe lumea asta am fost eu, nici macar ma-sa. Probabil de maine imi voi dezasambla motoreta bucata cu bucata, numa sa-mi fac de lucru si sa dispar din casa. Dar pe urma? Dar doamna? Voi cum ati facut?

 

Photo0077.jpg

Photo0073.jpg

DSC02141.JPG

Salut, 

 

Am trecut prin asa ceva cu motanul meu de 13 ani pe care l am crescut de la doua saptamani ca pe un bebe. Ca sa zic asa a fost primul "copil" al nostru. Dupa un diagnostic de insuficenta renala,  tratamente regim si si multe perfuzii am ajuns la solutia ca cel mai ok pentru el si noi e sa l eutanasiem, efectiv vedeam cum se stinge ca o lumanare. E foarte greu si numai timpul le rezolva. A trebuit sa treaca 2 ani sa mi revin, acum avem o pisicuta luata de pe strada care ne a umplut golul ramas.

Totul depinde de voi.

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acuma vreo o luna am avut o disputa cu un preot care mi-a spus, printre alte aberatii,  ca cainele a fost facut de Dumnezeu ca sa il slujeasca pe om.

Eu nu consider asta. El este un membru de familie si trebuie tratat ca atare.

Asa ca daca putem petrece timp impreuna, o facem cu drag.

 

O chestie haioasa: Duminica am terminat de aranjat curtea  -curatat, arat, nivelat etc.

Yoyo se plimba pe aratura cand brusc a ciulit urechile si a inceput cu latratul spre pamant.

Si uite ce a aparut luni dimineata pe unde latra ea:

 

CARTITA.thumb.jpg.18e5ce7d73b23e7d53e903b86275c727.jpg

 

Un musuroi de cartita 🤣

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa nu uiti ca este totusi un Terrier.Mi se pare absolut normal comportamentul.Chiar obligatoriu.Cat despre popii care gandesc asa,si sunt destui,pot sa ne pupe.n cururi!  Sa si tina dracului parerilept ei!! Cu tot cu zeul lor!

Editat de iulia_boris
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fiecare la racoare pe unde apuca, dupa o tura de nervi cauzata de pisica vecinilor. 😂Care e cea mai a naibii si kamikaze pisica pe care am văzut-o vreodata. Se aseaza tacticoasa la 1 m de gard, in vazul "bestiilor", cat sa ii stârnească. 🤣🤣

IMG_20190626_123148.jpg

IMG_20190626_123229.jpg

Am gasit o rama prin garaj... 

IMG_20190628_125552.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 19.05.2019 la 23:09, bogdan_harea a spus:

Ajutor in garaj.

49C1E2F0-B0BD-4A22-84D9-A8FD40FE592B.png

M-am vazut astazi cu un prieten, crescator de capre, care mi-a spus ca iedutul este un animal dragalas si jucaus si daca doresti sa ramana la fel si cand creste atunci ar trebui castrat.

Altfel pe masura ce creste isi va schimba caracterul. 

Nu ma pricep asa ca doar iti transmit o informatie drept tema de studiu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...