Sari la conținut

Animalele noastre


Postări Recomandate

Cu rabdare animalutele de tot soiul se imprietenesc .Ca-s mai  dotate sufleteste decat bipezii.Respect celor care salveaza cate un suflet de pe campuri,strazi,samd! Daca  toti oamenii ar intelege ca sterilizarea este solutia si nu aruncatul puilor pe marginea soselelor n-ar mai exista  sufletele chinuite..Si daca s-ar mai si aplica legea ar fi minunat.Dar  in Romania  nu prea vad cum..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 4,3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Eu am avut doar sterilizate și castrate și doar animale "salvate"; nu zic, mi-ar placea mult un Labrador, dar câtă vreme am încă sufletele astea, nu ii vad rostul, e doar un moft.

In unele țări civilizate, chiar daca ai animal de rasă, cu pedigree, ești obligat să-l sterilizezi/castrezi dacă nu ești crescător cu acte în regulă. Mi se pare cel mai corect. In felul ăsta se controlează și genetica rasei, se presupune că se mai triază anumite probleme medicale ereditare, etc. 

P.S. cum naiba sa vreau altceva cât timp mă întâmpină fața asta de dimineață 😂

20190827_072348.jpg

Editat de Samo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 22 ore, Samo a spus:

Am inmultit si eu familia cu un membru nou: Whisky, adunat de la o intrunire, de pe camp.

Suntem în procesul de aclimatizare cu Ozzy, membrul vechi al familiei 😂.

20190901_130036.jpg

20190906_191828.jpg

received_539659726576771.jpeg

received_354560672086468.jpeg

20190909_215840.jpg

Salut,

 

Cum se inteleg, stiu ca sunt la inceput dar ma bate si pe mine gandul sa mai iau un animalut, am o mata momentan si vreau un cutu mic.

 

Multam anticipat de raspuns.

 

Acum 2 ore, s_cristi a spus:

Acum suntem destul de siguri ca e motanel. Intre timp incepe sa se formeze si o relatie aici, asa, mai timid 🥰 😋

De Iepu' zic ca e timid. Cu stica de apa calda relatia e destul de solida si de durata, cred eu.

IMAG4480.thumb.jpg.9074b10dacbba790ff088bb80bb99cda.jpgIMAG4482.thumb.jpg.c8f9571785bbabed14929c3b25794268.jpg

Sticla de apa cald si o blanita daca ai e foarte buna, eu asa i am facut la a mea, bine era si mai mica ca a ta de trebuia sa i dau biberon din trei in trei ore. Banuiesc ca nu tre sa ti spun de deparazitare si alte ritualuri.

 

1 oră în urmă, iulia_boris a spus:

Cu rabdare animalutele de tot soiul se imprietenesc .Ca-s mai  dotate sufleteste decat bipezii.Respect celor care salveaza cate un suflet de pe campuri,strazi,samd! Daca  toti oamenii ar intelege ca sterilizarea este solutia si nu aruncatul puilor pe marginea soselelor n-ar mai exista  sufletele chinuite..Si daca s-ar mai si aplica legea ar fi minunat.Dar  in Romania  nu prea vad cum..

La noi multi bipezi maltrateaza animalutele si tu vrei sa si strerlizeze lumea "orataniile"....si apropos de sterlizat, daca si doctorii nu ti ar mai lua bani cand le aduci un marat de animal sa l opereze ar mai fi ceva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@silvian74 - incep sa se înțeleagă. Câinele are vreo 7 ani și e foarte înțelegător și ascultător, mâțul in schimb se zburlește încă la el, dar începe să treacă din ce in ce mai aproape de cățel prin casă. Dacă iei un pui de cățel, sunt șanse mari să devină prieteni OK, depinde și de cât de reticentă e pisica. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Normal ca medicii veterinari privati vor cere bani insa exista fundatii pt protectia animalelor care fac operatia de sterilizare gratuit .

On : azi ii fac pasaport la Rhea pt ca urmeaza sa merg in concediu prin Europa ( cu masina ) si nu s-au liniat astrele s-o las in grija unor prieteni cu alt patruped . O sa revin cu detalii 😀

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dar stii ca tarambetii nu.si duc animalele nici gratuit la sterilizare,da? Se fac campanii gratuite de sterilizare in toata tara si nu se duc nici cum decat daca le ia cineva animalele din ograda si le returneaza gata rezolvate.Eventual  si cu cate o bere cadou..

Acum 6 ore, cobi a spus:

 

Normal ca medicii veterinari privati vor cere bani insa exista fundatii pt protectia animalelor care fac operatia de sterilizare gratuit .

On : azi ii fac pasaport la Rhea pt ca urmeaza sa merg in concediu prin Europa ( cu masina ) si nu s-au liniat astrele s-o las in grija unor prieteni cu alt patruped . O sa revin cu detalii 😀

Nu uita carnetul de sanatate unde are antirabicul trecut.Al meu are pasaport si antirabicul este trecut in pasaport ca sa nu ma car cu 2 carnete

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@silvian74Pot sa-ti raspund si eu. Am stat la (sa zicem bloc) si aveam 4 pisici (poveste lunga). Pe la tara stiam un catel pe care nu-l primea nimeni si pentru ca il stiam de mic si pentru ca urma sa ma mut la curte nu am mai rabdat si l-am luat si p-asta. Cainele avea 2 ani matele in jur de 10. Cat timp cainele a venit pe teritoriul pisicilor nu au fost prea mari probleme. Tre sa ai grija mai mult la pisica. Dar daca ii tai ghearele nu ar trebui sa fie problema. 

De 2 ani suntem la curte ai ne-am mai inmultit: 3 pisici ( de curand l-am pierdut pe mezin dar probabil ca vom mai adopta unul-una),  2 caini ( unul talie mica si unul mijlociu), 2 rate si cativa porumei. Sa vezi alergatura ( in joaca) draq prin curte: ratoiul dupa pisoi si pisoiul dupa caine. E foarte fun!!!

Editat de chucki
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Noul membru al familie(Hart,piticul galben). Sky(animalul mare și negru) incepe să-l accepte, dupa 3 zile. 

Toto (furia alba) a plecat dintre noi acum 3 saptamani, boala si batranetea l-au rapus dar a luptat fara suferinta o luna intreaga. In cele din urma, am fost nevoiti sa luam cea mai grea decizie din viata noastra dupa singura zi de suferinta. E acolo sus si zambeste alergând alti catei cu gura pana la urechi. 

IMG_20190914_133633.jpg

IMG_20190918_082206.jpg

IMG-20190827-WA0003.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa-ti fie sanatosi!  Cum de-ai sarit de la Terrier la  Retriever?  Da,cea mai crunta decizie de luat.Si acum bocesc dupa Boris care a trebuit adormit.Dar viata merge inainte si ne asteapta alti caini cu dragostea lor uriasa..Eu am zis ca viata-i scurta si nu voi astepta prea mult pana la urmatorul caine si tot asa..Si asa am facut.La 4 luni a sosit Cyrus.Ca aud multi care spun c-au suferit prea tare si nu pot sa-si mai ia caini..Pt mine este de neinteles.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@iulia_boris:Mulțumim mult!

Aducerea lui Hart(retriever) a fost una pur bazata pe instinct si suflet. Fara nici o ratiune logica. 😊 A doua zi dupa ce "a plecat" Toto am dat telefoanele necesare pt aducerea lui Hart,nu m-a lasat sufletul sa treaca nici o zi in plus. Nu pt a-l înlocui pe Toto ci pt inca un suflet alaturi de noi. Cine zice ca nu mai vrea cățel dupa ce pierde unul... Ma abtin. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 9 ore, iulia_boris a spus:

Și pe partea cealaltă cu champion..

 

No, are pe ambele parti acelasi slogan. Rezerve si nemontate mai am doo, cel mai bun prieten! ;)

I le montez dupa ce nu-mi mai fura sapca din cap!:lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...